Skocz do zawartości
IGNORED

Kompromisowa dobudowa.


hi_aro

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze w tym roku mam zamiar dobudować dodatkowe pomieszczeni, na tyłach domu, które będzie spełniać rolę "salonu" ale przede wszystkim pokoju odsłuchowego. Nie wstawiam jeszcze żadnych projektów, ponieważ jak na razie jestem na etapie koncepcji, założeń i pozwoleń.

 

Jednak są już pewne założenia:

- powierzchnia do 40m2 w obrysie prostokąta, długość i szerokość będzie tak dopasowana aby zachować jak najlepsze proporcje. Mam pewne ograniczenia w szerokości.

- dach dwu-spadowy, może uda się coś powalczyć z kątem. Raczej nie będzie okien dachowych, ponieważ połać skierowana na południowa będzie wykorzystana do kilku paneli fotowoltaicznych.

- na długiej, południowej ścianie będzie duża przeszklona powietrznia

- dodatkowe szklane drzwi łączące z resztą domu

- wystrój w miarę nowoczesny, mogę zrobić niemalże dowolną adaptację akustyczną. Mam możliwości techniczne wykonać znaczną część ustroi. Drewno, sklejka, styrodur.

 

Już na tym etapie trzeba przemyśleć kilka spraw. Na pewno będą występować mody pomieszczenia i trzeba przewidzieć zaaplikowanie pułapek basowych na 35-40Hz i pierwszą harmoniczną. Kubatura może osiągnąć 90m3. Zgodnie z zaleceniami BBC, aby pułapki spełniały soją funkcję musi ich być 10% kubatury. Ale jak zaaplikować pułapkę o objętości 9m3! W poprzednim domu miałem 3 rury kanalizacyjne fi500/2100mm odpowiednio zestrojone. Na razie nasuwa się tylko jedno rozwiązanie, dodatkowa ściana, przegroda na szczycie pokoju. Może ona zmniejszyć długość pomieszczenia nawet o 700mm. 100mm wełny-->500mm skrzynia-->>100mm wełna i ewentualnie KG:)

 

Jak widać kompromis będzie na każdym etapie tego przedsięwzięcia. Liczę na wszelkie sugestie, może jakieś wsparcie doświadczonej branży :)).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz luksus budowy od podstaw to na pewno ustalilbym proporcje pomieszczenia tak, aby uzyskać najbardziej równomierny rozkład modow, bez podbić i aby pierwszy rezonans był jak najniżej (mając ograniczona szerokość, "pogralbym" wysokością). Spelniajac powyższe, nie powinno byc potrzeby stosowania ciężkiej adaptacji typu baffle wall czy false wall i zabudowy przegrodowej o której piszesz. Po zbudowaniu pomieszczenia w proporcjach, pomiar potwierdzający i wprowadzenie korekty/dostrojenie ustrojami.

A w ogole to wziąłbym doświadczonego akustyka to takiego projektu, gdybym to był ja:)

Duze przeszklenia i takież drzwi nie sa dobrym pomysłem w pomieszczeniu majacym byc akustycznie dobrym....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@will66

Nie mieszkam w PL. Tu gdzie mieszkam, chyba nie znajdzie się akustyka, który zajął by się takim projektem. Jeżeli już, to jego konsultacja kosztowała by tyle co cała rozbudowa.

 

Jak sam wątek wskazuje, kompromis jest podstawowym słowem w tym projekcie. Pomierzyliśmy, popatrzeliśmy, poczytaliśmy i już jest wiadome. Z możliwych 40m/kw będzie około 23m/kw :(. Jest to spowodowane dostępnym miejscem, samą konstrukcją tylnej ściany domu (okna i rozsuwane drzwi). Wstępnie będzie to 3.9 m, 5.9 m, 2.6m (S/D/W).

W symulacji wygląda to tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wygląda całkiem dobrze. Po pierwsze proporcje mieszczą się w strefie Bolt-a. Pierwszy mod jest bardzo nisko, i raczej nie ma co się nim zajmować.

Następnie mamy 43.95Hz. Walka z nim będzie ciężka. Po pierwsze samo pomieszczenie będzie zwężało się od 3.9m do 3.85m. Po drugie rezonatory Helmholtz. Wykorzystam moje stare rury kanalizacyjne, które będą zaaplikowane w przestrzenie pomiędzy skośnym dachem a sufitem.

Potem mamy 52.71Hz, zabudowa narożników. Aby lekko zniwelować problemy z 66Hz, postaram się zrobić lekko przełamany sufit + strojone pułapki. Pułapek będzie kilka, strojonych również dla wyższych częstotliwości.

 

Mam spore 3-drożne kolumny + trochę mocy. Zachodzi pytanie czy te 23m/kw nie jest za małe dla takiego zestawu. Ja uważam że nie.

 

P.S.

Korzystałem z opracować "Branży" dostępnych w sieci :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czas mija i w końcu zaczynam finalizować cały projekt.

 

Mam małe pytanie. Otóż jak wspominałem, podłoga będzie pływająca na legarach. Legary będą miały wysokość 150mm. Jak najlepiej wykorzystać tą przestrzeń?. Wstępnie miałem w planie 100mm PT80 i 50mm wełny o mniejszej gęstości. A może od razu 150mm PT80?

 

Raczej nie planowałem robić pustki między wełną a płytami nośnymi podłogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A co na suficie? GK+wełna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach będzie płaski w konstrukcji jak poniżej, to jedyna opcja aby uzyskać odpowiednio wysokie pomieszczenie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W przestrzenie miedzy legary, będzie wkomponowane 3-4 basstrap-y. Jakieś 30% będzie GK i lekka wełna na bokach pokoju. W pozostałej części na środku wkomponowana kombinacja paneli binarnych i fraktali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił możliwie twardą podłogę. Jeśli na suficie będziesz miał ustroje i GK z wełną, a do tego dodatkowo zastosujesz wełnę na podłodze i nie przykryjesz jej kilkoma warstwami płyt to może być mało basu. Zamieni się w ciepło w wełnach i będzie potrzeba wspomagać się subwooferami lub kupować większe kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przestrzenie miedzy legary, będzie wkomponowane 3-4 basstrap-y. Jakieś 30% będzie GK i lekka wełna na bokach pokoju. W pozostałej części na środku wkomponowana kombinacja paneli binarnych i fraktali.

Wykonaj strop jak w załączniku, pulpa to kiedyś była glina, chodzi o dużą masę i szczelność akustyczną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Stan surowy dobudówki zakończony. Raczej nie będę wklejał zdjęć z prac. Typowe budowlana rozkmina.

 

Trochę statystyki:

- 18 ton wywiezionej ziemi,

- 17 ton żwiru

- 10 m3 betonu na fundament,

- tona zbrojeń

to wszystko na pod 26m2 pomieszczenia.

 

Jak wspominałem wcześniej, dobudówka nie jest w żaden sztywny sposób związana z resztą domu. Zastosowałem własnej produkcji ruchome łączniki. Oczywiście wzorowałem się na rozwiązaniach przemysłowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na powyższym zdjęciu widać etapy wytwarzania. Wykonałem ich 30szt. Koszt jednego w UK to 17EUR/szt, mnie kosztował poniżej 5EUR/szt. Materiały to blacha nierdzewna 2mm i absorber taliowany.

 

Sposób montażu poniżej.

post-819-0-68057800-1536950811_thumb.jpg

 

Powierzchnia pokoju wyszła jak w planie, około 26m2. Jednak udało się nieco więcej wycisnąć z wysokości i na gotowo powinno być 2,65m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.