Jump to content
IGNORED

"Obracanie" sceny - czy to wykonalne?


ramon

Recommended Posts

Trochę może wydumany problem, ale być może jakiś producent kina domowego daje na to rozwiązanie.

Mam w salonie o wymiarach 10 na 5 metrów taki układ:

 

ustawienie.gif

 

Aktualnie mam system z dwiema kolumnami, 1 i 2. Działa świetnie, daje satysfakcjonujące nagłośnienie zarówno do filmów jak i dźwięku stereo. Pod jednym jednak warunkiem: że siedzę na kanapie. Jeśli jestem w dalszej części pomieszczenia, a już w szczególności w części kuchennej (a w ciągu dnia zazwyczaj tak jest), już nie jest tak pięknie.

 

Chodzi za mną pomysł, żeby dodać satelitarne głośniki 3 i 4, identyczne co do modelu jak 1 i 2 (i prawdopodobnie centralny, ale on nie jest istotny w tych rozważaniach).

 

Pozwoliłoby to w chwilach, gdy nie korzystam z kanapy, puszczać dźwięk stereo na głośniki 2 i 4, co nagłaśniałoby całe pomieszczenie dużo lepiej, niż teraz, gdy grają 1 i 2.

 

Teraz pytanie: czy istnieje wzmacniacz/amplituner KD, który miałby opcję łatwego przełączania jako głównych głośników naprzemiennie 1 i 2, oraz 2 i 4, czyli tak naprawdę, obracanie sceny muzycznej o 90°?

 

Jasne, że mógłbym to samo osiągnąć po prostu wpinając pary głośników jako A i B (w tym głośnik 2 zarówno jako A jak i B) i przełączając między tymi parami, ale skoro już dodaję satelity, wypadałoby wykorzystać je też do KD, a nie tylko do "obracanej stereofonii".

Link to comment
Share on other sites

Witam,to po co Ci glownik nr 3 ? (skoro bedziesz sluchal na 1-2 lub 2-4)

Tez o tym myslalem ale mam 5.1 w tym 2 podlogowki (jak bym mial same satelity to moze bym to jeszcze zrobil... ale teraz juz sie nie kalkuluje).

Duzo wzmacniaczy ma opcje wyboru kolumn A i B, z tym ze nie wiem jak by to bylo z kolumna "2" bo ona miala by byc podlaczona pod oba wyjscia (niebezpieczne) lepiej byloby kolumna 3 (ktorej nie potrzebujesz) ustawic kolo kolumny 2 tylko skierowana do kuchni (tak jak i kolumne 4) i wtedy przelaczac wyjscie z A (kanapa) na B (kuchnia) i A+B. Jesli chcesz uzyc kolumny 2 w obu przypadkach to przydal by sie mechanizm zbudowany z przekaznikow (bylo juz o tym... jakas drozsza firma robi to ca 200zl... samsmu dalo by rade zmiescic sie w 100zl ale trzeba umiec)

 

tutaj masz juz taki "profi" 2 wzmaki 2 pray kolumn przelaczane dowolnie

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, MagicScreen Future 110", DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, Synology DS2415+ & 10kg kabli wszelakiej maści :)

Link to comment
Share on other sites

lepiej byloby kolumna 3 (ktorej nie potrzebujesz) ustawic kolo kolumny 2 tylko skierowana do kuchni (tak jak i kolumne 4) i wtedy przelaczac wyjscie z A (kanapa) na B (kuchnia)

 

Hmm… inne zalety tego rozwiązania: pozwoliłoby wykorzystać inne modele kolumn, niż 1 i 2, jak również ustawić je pod innym kątem, wgłąb pomieszczenia. Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

A nie lepiej było zrobić od razu ekran między kolumnami 2 i 4 a kanapę między kolumnami 1 i 3 i wtedy kolumny frontowe stałyby w miejscu kolumn 2 i 4 a tyły w miejscu kolumn 1 i 3 i bez kombinowania. Wg mnie to lepsze rozwiązanie poza tym jak para kolumn może dać dobre nagłośnienie w kinie gdzie masz aż 6 kanałów a czasami 8. Wytłumacz mi jak dwa kanały mogą zastąpić 6 lub 8 dyskretnyvch kanałów. Nie mówię już o kanale LFE bo sub w kinie to fundament dzwięku. Jak stereo może dać satysfakcjonujące efekty w kinie , przy muzie to normalne ale filmy czy koncerty ze ścieżką wielokanałową. Aż się prosi o dodatkowe kolumny + centralny z ktorego wydobywają się dialogi. to druga ważna kolumna w k.d. Ludzie zadziwiacie mnie. Masz miejsca tyle, że aż woła o porządne 5.1 a nawet 7.1 a Ty ze stereo wyskakujesz. Naprawde dziwi mnie to.

 

Jeśli upierasz się nad takim rozwiązaniem to zastosuj dodatkowo wzmacniacz z wyjściami na dwie pary kolumn i jedne z nich podłacz do jednej pary terminali i one słuzyły by do kina , wzmacniacz połączony by był z amplitunerem z jego PRE-OUT-ami (jeśli ampli je ma ) i kolumny te stały by jak stoją na swoich miejscach a drugą parę też podłączoną do wzmaka do drugiej pary terminali ustawiasz frontem do kuchni przy kolumnach 2 i 4 i gdy chcesz sluchać muzy włączasz tylko wzmak z tą drugą parą + oczywiście napęd a do kina przełączasz wzmak na pierwszą parę kolumn. Wzmak da Ci porządny impuls na kolumny więc zagrają dynamiczniej niż w parze z amplitunerem co da Ci satysfakcjonujące brzmienie w odsłuchu stereo gdy będziesz np pichcił coś w kuchni a po przejściu pod kanapę celem np obejrzenia czegoś przełączasz wzmak na pierwszą parę i włączasz amplituner i szafa gra.

 

Nic nie piszesz o sprzęcie (amplituner) bo wiadomo by było czy da radę tak zrobić (wyjścia PRE-OUT?)

 

Ja nie spotkałem się z możliwością odtwarzania wybranych kanałów , bo o to Ci chodzi. Jeśli słuchasz stereo to grają tylko fronty, jeśli jakąś ścieżkę wielokanałową to procesor kieruje odpowiednio zakodowany sygnał na poszczególne kolumny (kanały) i nie słyszałem o możliwości wyłączenia jednego z frontów (tu lewego) żeby zagrał tylko prawy i prawy tył.

Link to comment
Share on other sites

A nie lepiej było zrobić od razu ekran między kolumnami 2 i 4 a kanapę między kolumnami 1 i 3

 

To dobry pomysł, ale jest kilka powodów, dla których to nie jest jeszcze pomysł na dziś.

 

Ta ściana jest cała przeszklona, z widokiem na taras i ogród. Nie chcemy jej zasłaniać, musielibyśmy raczej zainstalować tam opuszczany z sufitu ekran do projektora. Dom jest wynajmowany, nie chcę ingerować w sufit instalując ekran.

Teraz używam jako ekranu białej ściany i jestem bardzo zadowolony, ale być może postawimy tam telewizor, którego już nie da się przenieść na ścianę "ogrodową" nie zasłaniając okna.

 

Druga kwestia… kanapa tak naprawdę jest sporym narożnikiem ustawionym w rogu (jak nazwa wskazuje, heh). Nie chcemy jej przestawiać w taki sposób, żeby dzieliła pokój oparciem na dwie części pomniejszając go optycznie. Ale… można to obejść dostawiając fotele, przynajmniej podczas oglądania filmów. Pomyślę o tym, szczególnie, że teraz widzę, że ekran można by podwiesić na karniszu, który już tam jest…

 

Masz miejsca tyle, że aż woła o porządne 5.1 a nawet 7.1 a Ty ze stereo wyskakujesz. Naprawde dziwi mnie to.

 

To pewnie dlatego, że nie wiem, co tracę :) Domyślam się, że po wypróbowaniu zestawu 5.1 już nie będzie odwrotu :) Jak na razie, stereo w połączeniu z projektorem jest bardziej niż satysfakcjonujące, staram się oddalić w czasie te nieuniknione wydatki :)

 

Amplitunera nie mam jeszcze, idea jego zakupu powoli kiełkuje (mam Marantz PM68 i HK680, oba mają PRE in/out).

 

Pytanie, czy takie obracanie sceny jest w ogóle dla amplitunera KD wykonalne, mniej wnikam teraz w to, czy sensowne.

 

Mam Pioneera SC-LX59 umożliwia on właśnie taką zmianę konfiguracji głośników

Można to zrobić aplikacji iControlAV5,opcja w aplikacji BALANCE.

Właśnie to sprawdziłem i działa.

 

O, dziękuję za info. Sprzęt kosztem przekracza budżet na ewentualną rozbudowę systemu, ale dobrze wiedzieć, że istnieją amplitunery o tak bogatych możliwościach konfiguracji.

Link to comment
Share on other sites

Ta ściana jest cała przeszklona, z widokiem na taras i ogród. Nie chcemy jej zasłaniać

 

ok rozumiem, no to faktycznie nieciekawie.

 

Ale… można to obejść dostawiając fotele, przynajmniej podczas oglądania filmów. Pomyślę o tym, szczególnie, że teraz widzę, że ekran można by podwiesić na karniszu, który już tam jest…

 

o i jest jakieś wyjście,

 

Kolega bomarek napisał

 

Mam Pioneera SC-LX59 umożliwia on właśnie taką zmianę konfiguracji głośników

 

już wiesz, ale to wysoki model amplitunera więc jeśli chciałbyś to robić musiałbyś wydać grube tysiące na ampla, który mugłby miec taką możliwosć. Nie wiem czy nie taniej Cię wyniesie zakup amplitunera z wyjściami PRE-OUT doo których podłączyłbyś któryś ze wzmaków tak jak to opisałem wcześniej jedynie co trzeba by było zakupić dodatkowe kolumny na przeszklona ścianę , które grałyby w kierunku kuchni.

Ja też nie wiedziałem , ze są takie możliwości.

Link to comment
Share on other sites

 

A , co z akustyką przy przeszklonej całej ścianie ?:)

 

W rogach są zasłony. Kolumna 2 stoi w rogu i nic nie brzęczy ani nie dudni, więc jestem dobrej myśli.

 

już wiesz, ale to wysoki model amplitunera więc jeśli chciałbyś to robić musiałbyś wydać grube tysiące na ampla, który mugłby miec taką możliwosć. Nie wiem czy nie taniej Cię wyniesie zakup amplitunera z wyjściami PRE-OUT doo których podłączyłbyś któryś ze wzmaków tak jak to opisałem wcześniej jedynie co trzeba by było zakupić dodatkowe kolumny na przeszklona ścianę , które grałyby w kierunku kuchni.

 

Aha. Zacznę od podpięcia głośników parami do wyjść A i B wzmacniacza, żeby sprawdzić, czy poprawa propagacji dźwięku w pomieszczeniu jest znacząca.

 

Później zacznę się powoli rozglądać za amplitunerem.

 

Rozwiązanie z obróceniem sceny przez procesor dźwiękowy ma swoje minusy. Musiałbym użyć 4 identycznych głośników i ustawić je pod kątem, który na dobrą sprawę będzie kompromisem — ani w kierunku kuchni, ani w kierunku widza na kanapie (prawdopodobnie po przekątnej prostokąta utworzonego przez 4 głośniki).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.