Skocz do zawartości
IGNORED

High End-owy Magnetofon Szpulowy


arek67

Rekomendowane odpowiedzi

Szpulak to przeżytek. Ale jaki?

Rewelacyjny, merytoryczny wpis, dziękuję, sporo się dowiedziałem... Oczywiście, brzmienia Tascama 32, którego słuchałeś już nie pamiętasz? Spoko, ważne, że jest się obiektywnym...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać akceptujesz dźwięk nie neutralny z magnetofonu (rejestratora). W przypadku magnetofonów to częste zjawisko.

 

Jak chcesz mieć dźwięk naturalny to musisz zainwestować w wysokiej klasy magnetofon + mikrofony i sam sobie nagrać coś z natury .

Taśmy kopie master ( które posiadam ) również nie są naturalne ponieważ zostały poddane masteringowi w studiu nagraniowym .

Za to przegrane CD na taśmę ( domowy mastering )brzmi lepiej na g 36 niż na PR 99 choć to pół profesjonalny magnetofon poddany kosztownej odnowie .

Oczywiście można zamiast g36 zastosować np mixer i spróbować osiągnąć taki sam efekt . Tylko po co jak jest g36

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luxman PD 444 Nakamichi Dragon ,Lector CDP 707 , Linnart Prephono Dual Tube Power Supply   Technics 30A , Technics 40A EV FR 300 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że w renomowanych studiach nagraniowych nie wiedzą że im mikrofony ograniczają jakość ?

 

Stwierdzam fakt a Ty pomyśl!

Renomowanych studiów nagraniowych po 500-700 funciaków za godzinę pracy sprzętu jest niewiele za to jest cała masa po 50-100zeta za godzinę i ostatnio wręcz zalew robactwem w postaci kiepskiego homerecordingu. Obecnie przy zalewie tego ostatniego nikt normalny żyjący z nagrywania nie będzie inwestował w studio mikrofony p 10-20 tysięcy złotych jak cała! sesja nagraniowa a nie tylko studio ma się zmieścić góra w 1500 złotych.

 

Życie pokazuje jeszcze coś innego osób które wiedzą co z tymi mikrofonami trzeba zrobić np. Phil Spector jest na świecie na prawdę mało!

 

wysłane z systemu Amiga OS

 

Fajne nowe utwardzane permaloyowe głowice do szpulaka widziałem 2200EU a gdzie cała reszta?

 

wysłane z systemu Amiga OS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość A&T

(Konto usunięte)

Rewelacyjny, merytoryczny wpis, dziękuję, sporo się dowiedziałem... Oczywiście, brzmienia Tascama 32, którego słuchałeś już nie pamiętasz? Spoko, ważne, że jest się obiektywnym...

 

 

Pamiętam. Byłem też w Studio Buffo i słyszałem Studer A820 na konsoli SSL i kolumnach KRK. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jakie wnioski?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy zdecydowanie polecają mi Revoxa. Najlepiej starsze modele na lampach.

 

Zapomnij, ale na własne życzenie sobie wprowadzisz szumiący problem do systemu. Zanim kupisz, to przynajmniej sprawdź czy chociażby nie szumi zbyt głośno :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość A&T

(Konto usunięte)

No i jakie wnioski?

 

Cenię cię za nieszkodliwy fanatyzm. Wiedzę jednak każdy z nas ma swoją. Stokłosa chciał mi zaimponować i tymi kolumienkami zamknąć ciężkie wytłumione drzwi. Prawie mu się to udało. :)

 

Zaimponował mi tym, że fosexa d15 obsłużył bez instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to u Ciebie można się pochorować, bo fanatyzm to Twoje drugie imię :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj mam wiedzę Arton, chyba, że poczyniłeś od ostatniej wizyty śp. Starego jakieś zmiany - no w takim razie nie mam wiedzy. Poczyniłeś jakieś zmiany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się zmieniło, to napisz co - trudne to dla Ciebie jest? A może sam nie wiesz co się zmieniło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, teraz już jest o czymś innym, a wcześniej był właśnie o tym? Kurcze, nie mam podzielnej uwagi. A swoją drogą, to w końcu Twój system, czy Ondrej`a? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć dźwięk naturalny to musisz zainwestować w wysokiej klasy magnetofon + mikrofony i sam sobie nagrać coś z natury .

Neutralny (tak pisałem) to trochę inne pojęcie. Neutralny magnetofon nie wnosi prawie nic po czym można odróżnić kopię od dźwięku ze źródła.

Za to przegrane CD na taśmę ( domowy mastering )brzmi lepiej na g 36 niż na PR 99 choć to pół profesjonalny magnetofon poddany kosztownej odnowie .

Stawiam na to że G-36 jest dużo mniej neutralny od PR-99. Mimo że podoba się Tobie G-36 to prawdopodobnie lepiej chodzi PR. Oczywiście tylko przypuszczam bo bez pomiarów kalibracyjnych nic precyzyjnie nie da się powiedzieć.

Renomowanych studiów nagraniowych po 500-700 funciaków za godzinę pracy sprzętu jest niewiele za to jest cała masa po 50-100zeta za godzinę i ostatnio wręcz zalew robactwem w postaci kiepskiego homerecordingu. Obecnie przy zalewie tego ostatniego nikt normalny żyjący z nagrywania nie będzie inwestował w studio mikrofony p 10-20 tysięcy złotych jak cała! sesja nagraniowa a nie tylko studio ma się zmieścić góra w 1500 złotych

Staram się kupować muzykę nagrywaną w renomowanych studiach które nie schodzą poniżej pewnego pułapu technicznego. Oczywiście mam też dużo płyt które są z tych studiów, które nie osiągają dobrych wyników technicznych, ale wydają muzykę która mi się podoba.

Życie pokazuje jeszcze coś innego osób które wiedzą co z tymi mikrofonami trzeba zrobić np. Phil Spector jest na świecie na prawdę mało!

To prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na to że G-36 jest dużo mniej neutralny od PR-99. Mimo że podoba się Tobie G-36 to prawdopodobnie lepiej chodzi PR. Oczywiście tylko przypuszczam bo bez pomiarów kalibracyjnych nic precyzyjnie nie da się powiedzieć.

 

Muzyka to coś więcej niż pomiary kalibracyjne . Po co komu magnetofon który odtwarza wiernie jak odtwarzacz CD ?

PR trzymam z jednego względu . Dla prędkości 38 i taśm kopi master .

Gdyby lub kiedy uda mi się trafić G-36 z małą studyjną PR sprzedam .

ps. Każdy magnetofon coś wnosi w nagranie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luxman PD 444 Nakamichi Dragon ,Lector CDP 707 , Linnart Prephono Dual Tube Power Supply   Technics 30A , Technics 40A EV FR 300 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>kawosz

 

Masz kopie masterów? Gdzie je kupujesz? Nie masz kłopotu z ich nabyciem?

 

Dużo informacji na ten temat jest na forum maniaków . Zapraszam bo warto . To jest średnia półka cenowa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można taniej ale można też i drożej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luxman PD 444 Nakamichi Dragon ,Lector CDP 707 , Linnart Prephono Dual Tube Power Supply   Technics 30A , Technics 40A EV FR 300 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka to coś więcej niż pomiary kalibracyjne .

Zgadza się, ale raz na jakiś czas trzeba magnetofon skalibrować. Tak się robi w zastosowaniach profesjonalnych. Wiedza o tym że mamy dobrze skalibrowany, sprawny technicznie i neutralnie grający magnetofon poprawia humor/nastrój i pozytywnie wpływa na odbiór muzyki z takiego sprzętu. Oczywiście można mieć inne zdanie niż moje.

Po co komu magnetofon który odtwarza wiernie jak odtwarzacz CD ?

Do zaburzanie wierności sygnału muzycznego służą inne elementy toru niż źródła. Zaburzamy tą wierność/neutralność świadomie tak jak chcemy a nie tak jak chce nasz np. magnetofon.

Każdy magnetofon coś wnosi w nagranie .

Dobrze skalibrowany, sprawny technicznie, dobrej klasy magnetofon szpulowy już na prędkości 19 cm/s nie wnosi prawie żadnych zmian, które dałoby się usłyszeć na ucho. Jedyny wyróżnik to szum taśmy w przerwach pomiędzy nagraniami. Przetestowane wielokrotnie na sobie i kolegach. Oczywiście różnica techniczna jest bardzo znacząca pomiędzy sygnałem muzycznym bezpośrednio ze źródła i kopią z taśmy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale raz na jakiś czas trzeba magnetofon skalibrować.

Powiem więcej w PR99 nie jest żadnym problemem kalibracja pod konkretną taśmę przed każdym nagrywaniem . Najlepiej oczywiście mieć jeden rodzaj taśmy ale z tym to już różnie bywa .

Dobrze skalibrowany, sprawny technicznie, dobrej klasy magnetofon szpulowy już na prędkości 19 cm/s nie wnosi prawie żadnych zmian, które dałoby się usłyszeć na ucho

Trzymanie dwu ślada z prędkością 38 i nie korzystanie z niej mija się z celem . Różnica w nagrywaniu jest duża . Chyba ze chcesz obciąć wysokie tony to ok .

Pamiętam że już prowadziliśmy tą dyskusję w innym dziale i widzę że każdy pozostał przy swoim .

Magnetofony tak jak każde inne urządzenia audio różnią się między sobą . Czy to maszyny amatorskie czy też studyjne . Są trochę bardziej skomplikowane niż wkładki gramofonowe ;) które chyba przyznasz mi rację również się różnią .

Zwłaszcza 2 ślady .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luxman PD 444 Nakamichi Dragon ,Lector CDP 707 , Linnart Prephono Dual Tube Power Supply   Technics 30A , Technics 40A EV FR 300 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymanie dwu ślada z prędkością 38 i nie korzystanie z niej mija się z celem

Trzymam cały magnetofon i też go prawie nie używam. Lubię na niego patrzeć nawet jak korzystam z innych źródeł.

 

Chyba ze chcesz obciąć wysokie tony to ok .

Wysokie powinny być wierne w stosunku o oryginału. U mnie tak jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam cały magnetofon i też go prawie nie używam. Lubię na niego patrzeć nawet jak korzystam z innych źródeł.

I ok . Ja jestem na etapie pozbywania się sprzętów które mi się dublują ale rozumiem kolekcjonerstwo .

Wysokie powinny być wierne w stosunku o oryginału. U mnie tak jest.

I to też fajnie masz najlepsze magnetofony na świecie . Grają tak samo na różnych prędkościach . Tylko pozazdrościć . Zawsze to taniej taśma wychodzi .

Większej bzdury dawno nie czytałem.

Jeden dzień na AS i już mam dość . Teraz sobie ludzie pokupują reporterskie cudeńka i będą oczekiwać wierności przy 7 . Mistrzostwo świata w reklamie taśmowców

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Luxman PD 444 Nakamichi Dragon ,Lector CDP 707 , Linnart Prephono Dual Tube Power Supply   Technics 30A , Technics 40A EV FR 300 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ok . Ja jestem na etapie pozbywania się sprzętów które mi się dublują ale rozumiem kolekcjonerstwo .

Mam jeden magnetofon z powodu wielkiego sentymentu do tego sprzętu. Nie jestem kolekcjonerem.

Grają tak samo na różnych prędkościach

Nie pisałem nic o różnych prędkościach. Używam 19 cm/s i dźwięk przed taśmą i po taśmie na ucho jest nie do odróżnienia. Nie ma czego zazdrościć. Dobrze skalibrowany, sprawny z niezużytymi głowicami magnetofon powinien tak chodzić. I nie dotyczy to tylko najlepszych na świecie magnetofonów. Granice możliwości technicznych sprawnych magnetofonów wyznaczane są przede wszystkim przez taśmę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość A&T

(Konto usunięte)

Jak ktoś myśli o czymś poważnym to polecam STELLAVOX TD9 MASTER RECORDER.

http://www.ebay.co.uk/itm/EXTREMELY-RARE-STELLAVOX-TD9-MASTER-RECORDER-1-2-2T-IDEM-NAGRA-T-STUDER-A820-/182163446435?hash=item2a69c99aa3:g:59sAAOSwnNBXWGGL

 

Przekroczy cena 10 k€? :)

 

Na półcalowe taśmy. Ponoć bez problemu do kupienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

o cie florek

fajny wykop - nie wiem jak z jakością - ale nowy po latach to na pewno ciekawostka

oczywista nie moje - ino ciekawostke zapodaje...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
Gość pantagruel

(Konto usunięte)

Produkują nadal do Teaca i Toscama .

G 36 to wybitna maszyna . Mam PR 99 i G 36 . Na papierze PR jest lepszy ( szumy parametry i te inne dyrdymały )

W realu dźwięku G-36 nie jest w stanie przebić . G 36 ma zniekształcenia i podbarwia ale czyni to w taki sposób że aż chce się słuchać tej muzyki . Miniabyr ma G-36 i Telefunkena 15 kę . Słuchałem u Niego obu tych maszyn . Jeżeli masz tylko miejsce to Telefunken jest strzałem w dziesiątkę . Szczerzę polecam zabawę magnetofonami nie pożałujesz . Ja dzięki nim mam znowu 16 lat :)

No właśnie, jak się miało 16 lat. Wtedy miałem damę pik, nasze coś, ale i tak pamiętam, że to najfajniejszy dźwięk jaki wspominam. Teraz niby wszystko lepsze, dokładniejsze itd. a i tak nie czuję takiej zabawy, jak wtedy. Może by tak, kurde?...

 

Muzyka to coś więcej niż pomiary kalibracyjne . Po co komu magnetofon który odtwarza wiernie jak odtwarzacz CD ?

PR trzymam z jednego względu . Dla prędkości 38 i taśm kopi master .

Gdyby lub kiedy uda mi się trafić G-36 z małą studyjną PR sprzedam .

ps. Każdy magnetofon coś wnosi w nagranie .

kawosz, bez urazy, spojrzałem na innym forum, jak masz ustawione głośniki (żeby z szafką było równo?). To nieporozumienie. Na pewno wiele tracisz z słuchania. (I właściwie chyba nawet nie wiesz, jak te Twoje magnetofony grają.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Granice możliwości technicznych sprawnych magnetofonów wyznaczane są przede wszystkim przez taśmę.

Lechu, nieprawdą jest, że taśma ogranicza możliwości magnetofonu, czy możesz przytoczyć charakterystykę fazową jakiegokolwiek magnetofonu? to jest głowny parametr magnetofonu w połączeniu z charakterystyką częstotliwościową

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usłyszałam u niego jaki ma głos Edyta Górniak. Głos jak dzwon. Nie rozumiem dlaczego nie da się tego na CD usłyszeć.

Głos ma jak dzwon ale nie wie o czym śpiewa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu, nieprawdą jest, że taśma ogranicza możliwości magnetofonu, czy możesz przytoczyć charakterystykę fazową jakiegokolwiek magnetofonu? to jest głowny parametr magnetofonu w połączeniu z charakterystyką częstotliwościową

Nie nie mogę. Faza kręci się już od procesu rejestracji. Zwłaszcza analog kręci ją niemiłosiernie. Nie tylko magnetofon kręci fazą. Wszędzie tam gdzie jest jakakolwiek korekcja częstotliwościowa to zjawisko występuje. Oczywiście im większa prędkość przesuwu taśmy tym zmiany fazowe mniejsze.

Badałeś kiedyś jak odbierane przez człowieka są płynne zmiany fazy takie jak np. występują we wzmacniaczach korekcyjnych dla wkładek gramofonowych lub korekcji stopnia wzmocnienia za głowicą magnetofonu ?

P.S. Taśma to nie tylko faza. Ograniczeń jest więcej. Porównaj parametry magnetofonu przed taśmą i po taśmie (tape monitor). Znasz wynik takiego porównania ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.