Skocz do zawartości
IGNORED

High End-owy Magnetofon Szpulowy


arek67

Rekomendowane odpowiedzi

Radzę jednak korzystać z generatora sygnałowego a nie z płyty

rzeczywiście, generator sygnałowy ma większe możliwości, natomiast płyta testowa cd ma w zakresie do 20khz bardzo stabilne parametry częstotliwości i poziomu, mierzyłem mój magnetofon kasetowy i rzeczywiście przy 20khz jest spadek -20db w stosunku do punktu odniesienia 1khz o poziomie 0db vu, ale jeszcze przy 16khz spadek wynosi -2db a 17khz -6db, i nie jest to bezpośrednio związane z taśmą, bo takie same wyniki otrzymuję podczas pauzy na monitorze magnetofonu, czyli sama elektronika jest zestrojona na takie pasmo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście, generator sygnałowy ma większe możliwości, natomiast płyta testowa cd ma w zakresie do 20khz bardzo stabilne parametry częstotliwości i poziomu, mierzyłem mój magnetofon kasetowy i rzeczywiście przy 20khz jest spadek -20db w stosunku do punktu odniesienia 1khz o poziomie 0db vu, ale jeszcze przy 16khz spadek wynosi -2db a 17khz -6db, i nie jest to bezpośrednio związane z taśmą, bo takie same wyniki otrzymuję podczas pauzy na monitorze magnetofonu, czyli sama elektronika jest zestrojona na takie pasmo

Odnoszę wrażenie że czegoś nie zrozumiałeś. -20 dB VU to poziom poziom pomiarowy dla pasma rzenoszenia i do prowadzenia regulacji. Najpierw ustawiasz 0 dB sygnału na VU metrze (przed taśmą) a potem włączasz w generatorze przycisk -20 dB (mój taki ma) i robisz pomiary pasma przenoszenia. Oczywiście można to robić na poziomie 0 dB VU, ale powyżej 10 kHz trzeba się już liczyć z przekłamaniami związanymi z bliskim przesyceniem taśmy. Szczególnie w magnetofonach kasetowych.

P.S. wykonywanie pomiaru na poziomie -20 dB VU na VU metrach magnetofonu to niezbyt rozsądny pomysł bo dokładność pomiaru tego "przyrządu" na tym poziomie jest bardzo kiepska.

spadek wynosi -2db a 17khz -6db, i nie jest to bezpośrednio związane z taśmą, bo takie same wyniki otrzymuję podczas pauzy na monitorze magnetofonu, czyli sama elektronika jest zestrojona na takie pasmo

Mierzyłem w ubiegłym wieku znaczne ilości magnetofonów zarówno szpulowych jak i kasetowych i nie spotkałem się z tak znacznym ograniczeniem pasma "przed taśmą" (tylko elektronika) . Owszem zdarzały się w niektórych modelach spadki, ale nie większe, o ile mnie pamięć nie zawodzi, niż 1 do 1,5 dB na 20 kHz. Moim zdaniem to też nieprawidłowość. Zawsze ustawiam maksymalnie płaską charakterystykę częstotliwościową ("po taśmie"). Jeżeli masz takie duże spadki na samej elektronice to coś jest nie tak, albo może w tym egzemplarzu jest włączony na stałe filtr MPX eliminujący zakłócenia działania systemu redukcji szumów przez sygnał pilota stereo (19 kHz) z tunera radia analogowego. Ten filtr w większości magnetofonów ma możliwość wyłączenia, ale spotkałem takie co nie mają takiej możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem włączasz w generatorze przycisk -20 dB

jeśli po kalibacji 0db vu włączasz -20db w generatorze to schodzisz poniżej możliwości pomiarowych wskaźników magnetofonu?

jest włączony na stałe filtr MPX

rzeczywiście miałem włączony filtr mpx, po wyłączeniu mpx dla częstotliwości 20khz spadek wynosi -6db za taśmą a przed taśmą jest 0db

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli po kalibacji 0db vu włączasz -20db w generatorze to schodzisz poniżej możliwości pomiarowych wskaźników magnetofonu?

Nie, ale wskaźniki magnetofonu na tym poziomie są już bardzo niedokładne. Oczywiście jeżeli chcemy się tylko zorientować np. w jakim stanie jest magnetofon to tak też można zmierzyć o ile nie ma pod ręką dokładniejszej metody.

rzeczywiście miałem włączony filtr mpx, po wyłączeniu mpx dla częstotliwości 20khz spadek wynosi -6db za taśmą a przed taśmą jest 0db

Cieszę się że się do czegoś przydałem ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego twierdzę, że kaseciaki świetnie nadają się do kopiowania płyt cd

Jestem innego zdania i to zdanie wielokrotnie sprawdziłem na swoje ucho. Tylko na taśmach metalowych jest jako tako. Znośne są jeszcze najlepsze chromy, ale już w pewnych charakterystycznych partiach będzie słychać różnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pomiary dotyczą taśmy metalowej maxell mx-60

To się zgadza na kasetach TDK MA miałem spadek, o ile pamięć mnie nie zawodzi, -3 dB dla 15-16 kHz na poziomie 0 dB VU. Na poziomie pomiarowym -20 dB VU, w zależności od modelu magnetofonu, po kalibracji pasmo dla metali kończyło się na ca. 22-28 kHz (-3 dB). Zwróć jeszcze uwagę na kiepską stabilność amplitudy sygnału w zakresie najwyższych częstotliwości (trzeba oglądać na oscyloskopie "bańkowym" - klasycznym). Ta stabilność jest dużo gorsza niż w magnetofonach szpulowych. Co ciekawe w moich statystykach lepiej zachowywały się pod tym względem magnetofony z jednym kabestanem niż te z dwoma (lepsze). Oczywiście te moje statystyki są ograniczone ilościowo więc nie musi to być reguła.

P.S. Na magnetofonie DAT nie ma żadnych odchyłek amplitudy nawet dla 20 kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet dla 20 kHz.

to też się zgadza, tylko powyżej 20khz nastepuje gwałtowny spadek dynamiki spowodowany silnie stromym filtrem antyaliasingowym, serdecznie dziekuję za taką charakterystyke częstotliwościową i za zniekształcenia liniowe data

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też się zgadza, tylko powyżej 20khz nastepuje gwałtowny spadek dynamiki spowodowany silnie stromym filtrem antyaliasingowym, serdecznie dziekuję za taką charakterystyke częstotliwościową i za zniekształcenia liniowe data

Ale te zniekształcenia, o których piszesz wyżej, są głęboko poniżej percepcji człowieka, pomijając fakt że takie częstotliwości (20 kHz) już są praktycznie nie słyszane przez nawet ponad przeciętnego człowieka. Również muzyczne poziomy dźwięku dla wyższych częstotliwości są dużo niższe niż dla średnich częstotliwości. Nie pamiętam dokładnie, ale dla 15 kHz poziom widma muzycznego jest niższy od najwyższego o ~15-20 dB. Tą zasadę wykorzystuje się przy rejestracji taśmy, która jak wiadomo na wyższych częstotliwościach szybciej ulega nasyceniu (przesterowaniu).

DAT na częstotliwości 20 kHz ma jeszcze bardzo niski poziom zniekształceń nieliniowych na pewno poniżej 0,05% choć też nie pamiętam dokładnie wyników moich pomiarów z ubiegłego wieku. Zniekształceń liniowych na tej częstotliwości nie da się jeszcze zauważyć. Dat po analogu ma liniową charakterystykę do 22 kHz (próbkowanie 48 kHz), a są takie które mają jeszcze więcej bo próbkowanie zapisu i odczytu to 96 kHz. Oczywiście w obecnych czasach nikt już DAT-ów raczej nie używa (tylko fani sprzętu starego) tylko rejestratorów o dużo wyższych możliwościach bez elementów mechanicznych (chyba że zapisujemy na dysku HDD).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te zniekształcenia, o których piszesz wyżej, są głęboko poniżej percepcji człowieka

Lechu, to co piszesz to są herezje, tor audio powinien mieć jak najszersze pasmo przenoszenia aby zniekształcenia liniowe były minimalne, dźwięk jest impulsowy i aby transjenty, które są wyłącznymi elementami naturalnego dźwieku, były poprawnie przenoszone przez tor, musi być spełniony warunek szerokiego pasma przenoszenia i płaskiej charakterystyki fazowej, po co wzmacniacze hi-endowe maja pasmo rzędu setek khz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu, to co piszesz to są herezje

Dziękuję za dyskusję i pozdrawiam. Nie wracajmy już do tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu nie rozumiesz czego słuchasz, pozdrawiam

Jasne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość A&T

(Konto usunięte)

Lechu, to co piszesz to są herezje, tor audio powinien mieć jak najszersze pasmo przenoszenia aby zniekształcenia liniowe były minimalne, dźwięk jest impulsowy i aby transjenty, które są wyłącznymi elementami naturalnego dźwieku, były poprawnie przenoszone przez tor, musi być spełniony warunek szerokiego pasma przenoszenia i płaskiej charakterystyki fazowej, po co wzmacniacze hi-endowe maja pasmo rzędu setek khz?

 

Wypada mi się zgodzić. Właśnie dla tego opracowano DSD z pasmem nawet do 100kHz. Na forum już nie raz były wklejana pasma instrumentów daleko przekraczające zakres przetwarzania przestarzałej płyty CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dla tego opracowano DSD z pasmem nawet do 100kHz

paradoksem nazwałbym to, że tak szerokie pasmo toru audio odpowiada za słyszalne czestotliwości impulsów akustycznych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypada mi się zgodzić. Właśnie dla tego opracowano DSD z pasmem nawet do 100kHz. Na forum już nie raz były wklejana pasma instrumentów daleko przekraczające zakres przetwarzania przestarzałej płyty CD.

A co przeszkadza mieć tor z pasmem przekraczający grubo 20 kHz. Mam dwa takie tory. Oba mają pasmo ponad 20 kHz, jeden do 45 kHz (-3 dB) drugi jeszcze więcej jeżeli chodzi o elektronikę. W tym drugim głośnik tylko wysokotonowy ogranicza pasmo do ca 22 kHz a mimo to odnoszę wrażenie że ten system gra nieco lepiej choć trudno je porównywać bo stoją w pomieszczeniach o różnej akustyce. Oczywiście mam też pliki gęste, które pewnie też mają pasmo szersze niż 20 kHz, i co z tego ? Jak włączę dobrze zrealizowaną płytę CD to zdecydowana większość tych gęstych plików, z być może szerokim pasmem, zostaje przyćmiona.

P.S. O wadach i zaletach DSD możesz poczytać w odrębnym wątku. DSD to nie są same zalety mimo pasma do 100 kHz.

Do tego drugiego zestawu wstawiałem głośnik wysokotonowy z pasmem ponad 40 kHz (wstęga) i po paru tygodniach wróciłem do tej starej tekstylnej kopułki choć jakichś wielkich zastrzeżeń do działania tej wstęgi nie miałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co przeszkadza mieć tor z pasmem przekraczający grubo 20 kHz

Lechu, tor audio zaczyna się na mikrofonach w studio a kończy na głośnikach w Twoim pokoju odsłuchowym, natomiast pasmo przenoszenia tego toru jest iloczynem czyli częścią wspólną pasm przenoszenia wszystkich elementów tego toru, nie musisz się męczyć ze wstegami i innymi szerokopasmowymi wzmacniaczami bo i tak mikrofony w studio na dzień dobry ustalają pasmo do góra 20khz, przypomnij sobie z matematyki pojęcie iloczynu zbiorów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz się męczyć ze wstegami i innymi szerokopasmowymi wzmacniaczami

Ja się nie męczę, eksperymenty oparte w technice sprawiają większą przyjemność niż te oparte na voodoo. Uzyskanie szerokiego pasma w dzisiejszych czasach nie stanowi dla elektroniki żadnego problemu. Nawet dla wzmacniaczy mocy w technice impulsowej. Na działania w domenie studia nie mam wpływu. Moje eksperymenty ze wstęgami wynikają ciekawości sprawdzania teorii że szerokie pasmo to panaceum na uzyskanie dźwięku wysokiej jakości. Niestety poszerzenie pasma kolumny do ponad 40 kHz nie spowodowało u mnie ekstazy choć oczywiście źle nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eksperymenty oparte w technice sprawiają większą przyjemność niż te oparte na voodoo

Lechu, jeśli zapominasz, że nagranie studyjne ma swoją określoną transmitancję, czyli charakterystykę częstotliwościową i fazową i majstrujesz przy głośnikach i wzmacniaczach to właśnie to jest dla mnie voodoo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu, jeśli zapominasz, że nagranie studyjne ma swoją określoną transmitancję, czyli charakterystykę częstotliwościową i fazową i majstrujesz przy głośnikach i wzmacniaczach to właśnie to jest dla mnie voodoo

Jasne. Lepiej idź posłuchać swojego magnetofony kasetowego.

P.S. Cała masa tu piszących i audiofilów lubi majstrować przy sprzętach, głośnikach też. Poczytaj inne wątki. Jeżeli robi się to z głową to czemu nie ? Gorzej że czasem robi się to tylko po to żeby coś zrobić co poprawi humor majsterkowicza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robi się to z głową to czemu nie ?

Lechu nie przechwalaj się z tą głową, bo to wygląda mi na Twoje widzimisię, jeżeli nie słyszałeś o transmitancjach i iloczynach zbiorów to życzę dobrej zabawy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu nie przechwalaj się z tą głową, bo to wygląda mi na Twoje widzimisię, jeżeli nie słyszałeś o transmitancjach i iloczynach zbiorów to życzę dobrej zabawy

Bawię się dobrze, gorzej w moim odczuciu wyglądają Twoje zabawy. Nie potrafisz nawet zaprezentować przykładowego nagrania potwierdzającego rewelacje o których piszesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorzej w moim odczuciu wyglądają Twoje zabawy

przyznaję, że jestem teoretykiem bo nie mam możliwości praktycznej realizacji, ale jak do tej pory nikt inny nie potwierdził ani nie zaprzeczył praktycznie moim teoriom, pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznaję, że jestem teoretykiem bo nie mam możliwości praktycznej realizacji, ale jak do tej pory nikt inny nie potwierdził ani nie zaprzeczył praktycznie moim teoriom, pozdrawiam

Jeżeli chodzi o mnie to chyba też nie zaprzeczyłem, ale czekam na próbki testowe. Sprzęt jak widać mam przygotowany na takie rewelacje (szerokie pasmo). W moim przypadku przynajmniej staram się praktycznie analizować niektóre teorie przewijające się przez to forum. Oczywiście na tyle na ile pozwalają możliwości techniczne zarejestrowanego materiału i sprzęt na którym odtwarzamy.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
Gość LTD12

(Konto usunięte)

 

Ty to jesteś taki mały " wzmacniaczyk" ....ccd...przypadek, li to ??

Manger ...teraz Revoxiki na sprzedaż...;))

 

Oczywiście, że nie przypadek. Już od dawna kupuję na ccd.pl. :)

Nie zauważyłeś jeszcze, że to przecież ja założyłem temat o magnetofonach i moich wpisów chwalących magnetofony Revox A-77 jest tutaj mnóstwo. Nie przeczytałeś też, że wszystkich namawiam do zakupu nagranych taśm przez STS, które tam można kupić. No i zapomniałeś mi wytknąć, że założyłem ( o czym powiadomiłem wszystkich :) ) to konto po zakupie drugiego wzmacniacza musicbook:55, o których, na moje nieszczęście, kilka razy wspomniałem. No i przecież "wzmacniam" spółdzielnię inwalidów porodukującą kostki pumeksu, jest nawet w Łodzi i pewno mam udziały.

A "wzmacniaczyk" jest dla mnie krzywdzące biorąc pod uwagę moją wagę.0

 

A tak na poważnie, głupi jesteś czy nieszczęśliwy?

 

A Tomek kiedyś mi mówił, że jesteś fajny facet.

 

Dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

 

Oczywiście, że nie przypadek. Już od dawna kupuję na ccd.pl. :)

Nie zauważyłeś jeszcze, że to przecież ja założyłem temat o magnetofonach i moich wpisów chwalących magnetofony Revox A-77 jest tutaj mnóstwo. Nie przeczytałeś też, że wszystkich namawiam do zakupu nagranych taśm przez STS, które tam można kupić. No i zapomniałeś mi wytknąć, że założyłem ( o czym powiadomiłem wszystkich :) ) to konto po zakupie drugiego wzmacniacza musicbook:55, o których, na moje nieszczęście, kilka razy wspomniałem. No i przecież "wzmacniam" spółdzielnię inwalidów porodukującą kostki pumeksu, jest nawet w Łodzi i pewno mam udziały.

A "wzmacniaczyk" jest dla mnie krzywdzące biorąc pod uwagę moją wagę.0

 

A tak na poważnie, głupi jesteś czy nieszczęśliwy?

 

A Tomek kiedyś mi mówił, że jesteś fajny facet.

 

Dziwne.

Ok, jak wolisz wagę ciężką to jesteś wzmak;))

Zamieszczać link do oferty sprzedaźy ...w tym wątku ???

Głupi ...." cy...co"????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość LTD12

(Konto usunięte)

 

Ok, jak wolisz wagę ciężką to jesteś wzmak;))

Zamieszczać link do oferty sprzedaźy ...w tym wątku ???

Głupi ...." cy...co"????

 

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie.

Ja odpowiem:

- nie interesuję się magnetofonami i nie wiem, który wątek byłby do tego najlepszy

- wybieram "cy ...co", lepiej mi się kojarzy.

 

Teraz twoja kolej na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.