Skocz do zawartości
IGNORED

Szanowni forumowicze doradzicie jak dobrze ustawić kolumny i poprawić akustykę?


marcinoss26

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety często zapomina się o suficie, który zazwyczaj w większości przypadków pozostaje pusty z gładkimi powierzchniami i żaden żyrandol czy inne badziewie nie pomoże w tym zakresie

Bingo ;-)

 

Czas pogłosu dla pomieszczeń mieszkalnych powinien wynosić ok. 0,6 do 0,8 s i nie ma potrzeby, aby osiągał wartości dla reżyserek z prostej przyczyny.

Zbyt mocno wytłumione pomieszczenie, gdzie czas pogłosu jest bardzo krótki dźwięk jest nieprzyjemny, suchy i nienaturalny takie podejście słabo sprawdza się w warunkach mieszkalnych, czas pogłosu dla mowy i zrozumiałości tej mowy (wokali) zawiera się właśnie w 0,6s do 0,8s. To nie są czasy wzięte z pały tylko wynikają z badań nad optymalnym czasem pogłosu opartych na wzorach i tabelach.

 

Dokładniej to jest tak, że optymalny czas pogłosu dla danej kubatury zależy od jej przeznaczenia bo występuje konflikt interesów pomiędzy pełnią brzmienia a czytelnością artykulacji. Niemniej z rozlicznych tabel publikowanych w literaturze i dostępnych w internecie jasno i niezbicie wynika, że wartości RT60 rzędu 0,3-0,4 s w pomieszczeniach o kubaturze kilkudziesięciu m3 są optymalne dla sal konferencyjnych i edukacyjnych, natomiast wartości optymalne do odtwarzania muzyki są dwukrotnie wyższe.

 

Skrócenie i wyrównanie czasu pogłosu w funkcji częstotliwości jest sprawą ważną, ale nie jedyną. Mam wrażenie że ów parametr jest tu traktowany jako jedyna wyrocznia, co jest podejściem z gruntu błędnym, wystarczy sobie przeczytać skrót opracowań Beranka nt. oceny jakości akustyki pomieszczeń, aby stało się to jasne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Twoja wiarygodnosc tez uwierzylem i sie mocno przejechalem. Chcesz rozwinac temat?

Chętnie poczytam, mnie wystarczyło to że zamiast 2D Skyline na sufit zaproponowano mi jakieś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) pseudo 2D, a nawet z opisu wynikało, że to jakieś 1,5D i do tego ze zwykłego styropianu o małym granulacie (czyli małych kulkach) tego typu wynurzenia dyskwalifikują w moich oczach delikwenta mającego się za speca od akustyki. Resztę można przeczytać tutaj o rzekomych i jedynie słusznych czasach pogłosu.

Dla mnie to jeden z tych grzybków, które wyrosły po dotacjach z UE.

Czekam na więcej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.