Skocz do zawartości
IGNORED

Projekty kolumn na glosnikach SB ACOUSTICS MW16P SATORI


slasz11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

DF :) Mój głośnik ma w rezonansie kilkaset omów więc dla 30 hz to mam DF kilka tysięcy :) Bajka :)

I nawet z cewką szeregową 0.3oma w rezonansie DF kilkaset . Chyba ta rezystancja szeregowa nie taka zła jest :)

Widzisz teraz, że parametr DF jest sztuczny ?

Głośnik nie ma 4, 6 czy 8om ale zmienną impedancję .

I wspomniane EMF jest już w tej impedancji .

 

Panowie kompletnie odjeżdżacie od kontekstu .

Ja odpowiadałem na konkretne zarzuty formułowane przez osobę piszącą powyżej :

- szeregowa rezystancja zawsze "psuje brzmienie "

- skomplikowana zwrotnica zawsze jest gorsz niż prostsza

- lepiej dać głośnik w wyższej impedancji znamionowej niż tłumić głośnik rezystorami

Pokazałem, że nie jest zawsze prawdą na konkretnym przykładzie z głośnikami satori.

 

Owszem lepiej podłączyć głośnik bezpośrednio do wzmacniacza. Z tym się zgadzam i nigdy tego nie kwestionowałem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- szeregowa rezystancja zawsze "psuje brzmienie "

Może nie psuje tylko zmienia i to niekoniecznie bo to jeszcze zależy od parametrów wyjścia wzmacniacza. Może też psuć.

Przykład jak zmienia pokazał 'przemak' w wątku o audio mitach, ale znaleźć to w tamtym wątku będzie trudno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój głośnik ma w rezonansie kilkaset omów więc dla 30 hz

Kilkaset ohmów? Tak z ciekawości zapytam co to za głośnik lub system?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo stron w temacie może był już taki projekt dużego monitora na mw 16p4 i scan 3006/602010 ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) może ktoś rzuci okiem bo jestem ciekaw czy to jest poprawnie zrobione , i czy można budować , bo mw 16p4 już mam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam po Nowym Roku . 

Od prawie miesiąca mam już swoje kolumny po modernizacji tj. 3 Way na przetwornikach SB Acoustic Satori . 

Nie pisałem wcześniej gdyż chciałem osłuchać sie z nowymi kolumnami przez ok miesiąc aby nie ulegać efektu wow i autosugestii.

Przypominając temat uważałem gdyż wielu konstruktorów zbyt bardzo stara się zbliżając się do płaskiej charakterystyki dokładając do zwrotnicy kolejne elementy/pułapki nie patrząc na to iż każda ingerencja niestety coś poprawia ale i również psuje z drugiej strony .

Wysłałem kolumny do modernizacji , wymieniłem 4 ohmowy  głośnik średniotonowy MR16 na 8 ohmowy . Stare zwrotnice zostały zdemontowane ( kondensatory zostały sprzedane , cewki są jeszcze aktualnie do sprzedania ) . Kolumny otrzymały zupełnie nowe zwrotnice .

W pierwszy dzień gdy przyszły do domu  słuchałem muzyki do 00.30 w nocy ( mam swoją ulubioną playliste 50 utworów których słucham od kilku lat wiec znam je doskonale) . Słuchałbym nadal ale rano trzeba było wstać do pracy - nawet planowałem urlop :) . Nie pamiętam kiedy ostatni raz mi to się zdarzyło . Pomyslałem iż jest to autosugestia i efekt wow , więc postanowiłem poczekać z opinią . Mija prawie miesiąc i mogę z całą pewnością napisać iż kolumny w końcu grają fantastycznie . W końcu bas zamiast soobwooferowego popierdywania WO24 jak kino domowe stał sie szybki , sprężysty i nie ma dziur między wysokim basem a niską średnicą . Schodzi również bardzo nisko ale zyskał impuls i atak - to czego mi brakowało . Średnica w końcu przestała być zmulona , MR16 odciążony od dołu potrafi pięknie się otworzyć i pokazać swoje zalety - gitara oraz inne instrumenty w końcu słychać wszelkie smaczki które słychać w realu ( Ci którzy słuchają instrumentów na żywo wiedzą o czym mówię). Natomiast tweeter odciążony od średnicy pokazał rewelacyjną delikatną i szczegółową górę . Wprost nie sądziłem iż szmata Satori potrafi zagrać tak detalicznie i z masą powietrza . Słuchając cicho w końcu słychać najdelikatniejsze cyknięcia a gdy słucha się bardzo głośno to nic kompletnie nie kłuje w uszy oraz nie zlewa się w jedną całość tak jak to było poprzednio . Słucham swoich utworów  ok miesiąca i w końcu te smaczki o których niemal zapomniałem ponownie się pojawiły i nie trzeba słuchać głośno aby je usłyszeć . Teraz para już nie idzie w gwizdek ( zwrotnicę) lecz w same przetworniki i to słychać . Słucha sie muzykę z prawdziwą przyjemnością , muzyka odzyskała smak . Utwory zaskakują nowymi dźwiękami o których zapomniałem . 

I jeszcze jedna zaleta o której wspominałem - bezpieczeństwo . Zwrotnica którą miałem poprzednio z 4 ohmowym MR16  posiadała 40W rezystor Superes ( 4 szt równolegle) który przy bardzo głośnym słuchaniu parzył w drugim utworze przy odsłuchu ( po 15 minutach temperatura osiągała 200 stopni C) co miało wpływ nie tylko na brzmienie ale na BHP wszak jak zwrotnica w domowej kolumnie głośnikowej może parzyć po kilkunastu minutach głośniejszego odsłuchu ( mój wzmacniacz ma ok 800W mocy na kanał w impulsie ) . 

Teraz w torze średniotonowca jest tylko 1 rezystor o ponad dwukrotnie mniejszej mocy który jest zimny nawet po godzinnej  prywatce ( specjalnie testowałem na tej samej głośności tj max wytrzymałości woofera WO24) . I tak ma być zaprojektowana zwrotnica . Rewelacyjna zwrotnica dopiero teraz pokazała możliwości  udanych przetworników jakimi są SBA Satori .W koncu mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć tak jak pisałem rok temu o wzmacniaczu Bladelius - kolumny pozostaną u mnie na lata . Jestem bardzo zadowolony iż postanowiłem dać  szanse tym przetwornikom jeszcze raz strojąc kolumny ponownie .

Zainteresowanych oczywiście zapraszam na odsłuchy do siebie . 

Mój zestaw to Bladelius Thor , Cocktail Audio X45 i kolumny SBA Satori . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny mają wiele możliwości dostrojenia , obecnie słucham wersji CL ( obudowy zamkniętej ) gdyż wewnatrz mam specjalne zamknięcia wieców dzieki którym zmniejszam komorę woofera i wypełniam resztę owatą , jak i wersję z bass reflexem z tyłu ( zwiększam komorę woofera i zmieniam wytłumienie) - do wiosny wybiorę już oficjalną wersję , na spokojnie nie śpieszy mi się . Najważniejsze że muzyka teraz od miesiąca cieszy człowieka a utwory , które słuchałem kilka razy zaskakują masą nowych dzwięków  . 

 

 

 

 

W dniu 31.10.2018 o 23:21, Yoshi_80 napisał:

 

Ta w Holandii to umiejo zwrotnice robić a u nas to same głuche ciemniaki ;-).

 

Takie tam za przeproszeniem pieprzenie. Jakby wyrzucił połowę elementów to by gówno zrobił a nie zwrotnicę. Proste to nie zawsze znaczy lepsze. Proste zwrotnice niekiedy źle działają własnie w wyniku swojej prostoty i wyobrażeń, że im mniej elementów tym mniejszy ("szkodliwy") wpływ zwrotnicy. Zawsze jest jakaś minimalna liczba elementów poniżej której jak się zejdzie to już jest tylko gorzej.

 

No i może nie mówmy hop nim się nie skoczy. A ten pomarańczowy przyjaciel własnie to robi. Jeszcze nie zaprojektował a już wie ze będzie prostsze i będzie lepiej grało :D. Nie ma co, ma chłop pier..cie ;-).

Wracajac do Twojej wypowiedzi , zapewniam Cię że się da , od miesiąca słucham nowych kolumn w których zwrotnica zamiast poprzednich 24 elementów na 1 kolumnę ma teraz tylko 10 . I nie, nie słucham rezonansów , mozesz przyjechać do mnie na odsłuchy i zabrać przyrządy pomiarowe aby się przekonać czy wyszło gówno tak jak to pisałeś .

Są rzeczy proste które potrafią zagrać fantastycznie i w końcu te kolumny tak grają .  Jeśli chodzi o pomiary oczywiście posiadam wszelkie wykresy jak i pliki które mogę zaimportować  do programu aby symulować zwrotnicę co oczywiście robiłem , ale  przestałem się tym bawić gdyż ja poprostu słucham muzyki i z niej czerpię przyjemność któej nie miałem w poprzedniej zwrotnicy . 

Oczywiście nie odbieraj tego do siebie jako formy ataku , absolutnie nie mam takiego zamiaru . Chciałem tylko powiedzieć iż czasem sie uda zaprojektować bardzo udany produkt który jest zbudowany na prostej zwrotnicy z topowych i drogich elementów , produkt  który jest bardzo czuły na zmianę urządzenia w systemie ( wzmacniacz, źródło itd) czego kompletnie nie było słychać w poprzednich kolumnach . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2018 o 23:21, Yoshi_80 napisał:

 

Ta w Holandii to umiejo zwrotnice robić a u nas to same głuche ciemniaki ;-).

 

Takie tam za przeproszeniem pieprzenie. Jakby wyrzucił połowę elementów to by gówno zrobił a nie zwrotnicę. Proste to nie zawsze znaczy lepsze. Proste zwrotnice niekiedy źle działają własnie w wyniku swojej prostoty i wyobrażeń, że im mniej elementów tym mniejszy ("szkodliwy") wpływ zwrotnicy. Zawsze jest jakaś minimalna liczba elementów poniżej której jak się zejdzie to już jest tylko gorzej.

 

No i może nie mówmy hop nim się nie skoczy. A ten pomarańczowy przyjaciel własnie to robi. Jeszcze nie zaprojektował a już wie ze będzie prostsze i będzie lepiej grało :D. Nie ma co, ma chłop pier..cie ;-).

Cześć Yoshi,

Tylko dla sprostowania i małego "dojaśnienia" wypowiedzi kolegi KrzysztofaPL.

Tak się składa, że "pomarańczowego przyjaciela" znam od lat, osobiście. Nie chcę się tu zbędnie rozpisywać, więc do sedna.

"Jeszcze nie zaprojektował a już wie że będzie prostsze i będzie lepiej grało :D. Nie ma co, ma chłop pier..cie ;-)."

Może dlatego, że przez 17 lat był inżynierem w dziale projektów i pomiarów  firmy Bowers & Wilkins

Może wieloletnie doświadczenie i np. znajomość danych driverów, tysiące godzin spędzonych w komorze bezechowej daje mu taką możliwość ?  Miałem przyjemność nie raz, posłuchać jego, nazwijmy to, "prywatnych" projektów" i powiem tak....

Potwierdzam...ma chłop per...cie ;-), czego Ci również życzę ....może już za kilka lat ? ;-)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego zacząłem bawić się w DIY. Właśnie dlatego, żeby nie kupować takich koszmarków jak kolumny B&W, zrobione na uproszczonych zwrotnicach, typu 10 elementów na 3-way.

Słuchałem kilka konstrukcji B&W. To był KOSZMAR. Tego nie dało się słuchać dłużej niż 15 minut. 
Teraz przynajmniej wiem, że był za to odpowiedzialny "pomarańczowy przyjaciel". :D

Jakby co, to sobie poczytajcie: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
W zasadzie te same głośniki (2 drogi), w tej samej obudowie  zrobione na 4 (a nawet 5-ciu) wersjach zwrotnicy. Od 6 elementów do 15.
I co z tego wynika? Zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo ta na 6-ciu elementach, (ta bez właściwego zgrania fazowego) zagra najlepiej.
Jednak mnie takie coś nie satysfakcjonuje. To jest właśnie dla mnie granie na 15 minut. Potem zaczyna mnie męczyć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pawel_luk1

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pawel_luk1 napisał:

Właśnie dlatego zacząłem bawić się w DIY. Właśnie dlatego, żeby nie kupować takich koszmarków jak kolumny B&W, zrobione na uproszczonych zwrotnicach, typu 10 elementów na 3-way.

Słuchałem kilka konstrukcji B&W. To był KOSZMAR. Tego nie dało się słuchać dłużej niż 15 minut. 
Teraz przynajmniej wiem, że był za to odpowiedzialny "pomarańczowy przyjaciel". :D

Jakby co, to sobie poczytajcie: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
W zasadzie te same głośniki (2 drogi), w tej samej obudowie  zrobione na 4 (a nawet 5-ciu) wersjach zwrotnicy. Od 6 elementów do 15.
I co z tego wynika? Zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo ta na 6-ciu elementach, (ta bez właściwego zgrania fazowego) zagra najlepiej.
Jednak mnie takie coś nie satysfakcjonuje. To jest właśnie dla mnie granie na 15 minut. Potem zaczyna mnie męczyć...

Nie można być takimi ignorantami, może te kolumny grają dla kolegi lepiej z nową zwrotnicą, może "pomarańczowy kolega" zrobił dobrą robotę, nie byliśmy, nie słyszeliśmy.. po co taki atak?

Mnie akurat podoba się brzmienie 802 D2. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie wierzę, że na 10-ciu elementach można zrobić tego 3-way z poprawnym i właściwym zgraniem fazowym.
To jest fizycznie nie możliwe. :D
A jak dla mnie nie ma zgrania fazowego to nie gra. I nie interesuje mnie co inni na temat sądzą.
Postanowiłem być w tej kwestii zero - jedynkowy. :D

A uproszczona zwrotnica nie wiem w jakim jest celu. Chyba wyłącznie w celu księgowym.
Po to właśnie te sztaby inżynierów siedzą w tych komorach, żeby z jak najmniejszej ilością elementów zrobić w miarę płaską ch-kę.
Bo chyba oni tych swoich konstrukcji nie słuchają. Takie B&W skończyło się w latach 90-tych. Wtedy robili rozbudowa zwrotnice. Teraz robią proste. Z 1-szymi rzędami robionym na siłę, na płaskiej ściance w 2,5 czy 3 drogach. Śmiech na sali.


A skoro jesteśmy w dziale DIY, to schemat by się przydał tej lepszej zwrotnicy. Inaczej nie za bardzo jest o czym w tym dziale rozmawiać :D

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.01.2019 o 16:12, KrzysztofPL napisał:

Od prawie miesiąca mam już swoje kolumny po modernizacji tj. 3 Way na przetwornikach SB Acoustic Satori . 

Zaprezentujesz schemat i zdjęcie zwrotnicy? Parametrów komponentów nie musisz podawać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pawel_luk1 napisał:


A skoro jesteśmy w dziale DIY, to schemat by się przydał tej lepszej zwrotnicy. Inaczej nie za bardzo jest o czym w tym dziale rozmawiać :D

 

Też jestem ciekaw :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety samo pokazanie revers nukl mowi tyle co nic.

Mozna idealne reversy pokazac zmieniajac elementy czy robiac symulacje.

 

Jak to Polska znana firma lub kogucik to jezeli juz to mogli napisac jakiego rzefu filtry i elektrycznie i akustycznie, ile elementow w szeregu bo to glownie one moga powodowac"zmulenie "dzwieku i zgubienie mikrodetali.

 

Z drugiej strony jak ktos do wspolczesnych pompownikow podpina nedzne tranzystory czy wysokiej jakosci lampy ale z oczywistych wzgledow niewydolne pradowo to zawsse bedzie mial efekt braku szybkosci dzwieku i zaniku mikroiformacji.

Niestety, chcac dopasowac do siebie glosniki roznych firm czy roznych serii, z roznych materialow, czesto nie da sir nie uzywac wiecej jak 1 elementu w szeregu...

Zreszta patrzac na problem szerzej to dzis mozna powiedziec ze to producenci glosnikow narzucaja takie a nie inne sposoby filtracji.

 

Dzis prawie juz nie ma glosnikow np Coaxialnych obslugujacy cale czy np 3/4 pasma uzytecznego (40-14khz) ktore nie wymagaly by jakichkolwiek elementow RLC i byly na poziomie przetwornikow ktore sa do konkretnego pasma przeznaczone...

A moze sie.myle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, pawel_luk1 napisał:

A jak dla mnie nie ma zgrania fazowego to nie gra. I nie interesuje mnie co inni na temat sądzą.

Popieram.

Z mojego doświadczenia i na moje ucho, uważam, że czasem lepiej gra kolumna z nieidealnie płaską charakterystyką, w której jest świetne zgranie fazowe, niż z idealnie płaską charakterystyką ale zgraniem fazowym do kitu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zwrotnice zaprojektowała polska firma , otrzymałem pozwolenie na pokazanie 1 wykresu . Jest to  wynik pomiaru a nie symulacji .  Nie zamierzam sie wdawać w niepotrzebne przepychanki . Zainteresowanych  bardzo serdecznie zapraszam do siebie na odsłuchy, nie chowam sie jak mysz pod miotłą . Kolumny grają fantastycznie , i to jest dla mnie najważniejsze . Wyczerpałem swój temat. Pozdrawiam. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KrzysztofPL napisał:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

to raczej jest pomiar kolumn a nie symulacja

i pod względem technicznym jest bardzo dobrze

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, slawek.xm napisał:

to raczej jest pomiar kolumn a nie symulacja

i pod względem technicznym jest bardzo dobrze

 

Zgadza sie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Marian133 napisał:

Popieram.

Z mojego doświadczenia i na moje ucho, uważam, że czasem lepiej gra kolumna z nieidealnie płaską charakterystyką, w której jest świetne zgranie fazowe, niż z idealnie płaską charakterystyką ale zgraniem fazowym do kitu. 

Zgranie fazowe zawsze powinno byc idealne

 

3 minuty temu, KrzysztofPL napisał:

Zgadza sie. 

głośniki graja w fazie do końca pasma

rzadko ktoś tak potrafi filtrować, ja po tym wykresie poznaje perfekcjonistę w swoim fachu

a to czy wycinamy ciut górny środek czy zostawiamy płasko by kolumny grały jak najbardziej neutralnie to zalezy od  samych głosników i upodobań słuchacza

Godzinę temu, Yasica napisał:

Mozna idealne reversy pokazac zmieniajac elementy czy robiac symulacje.

Są koledzy, którzy pokazują tylko revers null z symulacji , gdzie zbocza dołka są gładknie a sam dołek głęboki

niestety w rzeczywistym pomiarze nie zawsze wychodzi tak samo

tu mozna zinterpretować kazde zafalowanie i widać korelacje między chcarakterystykami

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, KrzysztofPL napisał:

Moje zwrotnice zaprojektowała polska firma , otrzymałem pozwolenie na pokazanie 1 wykresu

Jak na moje oko zwrotkę robił Piotr:)

ale jesli nie, to warto byłoby podać nazwę firmy, bo jest godna polecenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, KrzysztofPL napisał:

Moje zwrotnice zaprojektowała polska firma , otrzymałem pozwolenie na pokazanie 1 wykresu . Jest to  wynik pomiaru a nie symulacji .  Nie zamierzam sie wdawać w niepotrzebne przepychanki . Zainteresowanych  bardzo serdecznie zapraszam do siebie na odsłuchy, nie chowam sie jak mysz pod miotłą . Kolumny grają fantastycznie , i to jest dla mnie najważniejsze . Wyczerpałem swój temat. Pozdrawiam. 

 

OK. Tylko proszę Cię nie pisz więcej, że moja wersja zwrotnicy gra nędznie. Rok temu byłeś nią zachwycony.
Więc może poczekaj jeszcze rok, i jak to często bywa stwierdzisz, że ta obecna jednak nie gra lub w ogólności te głośniki to dno.


W mojej wersji są również bardzo dobre reversy i szerokie zgranie fazowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwrotnicy Krzysztofa większy udział w zakresie dolnego środka ma woofer , co daje wiekszą swobodę brzmienia w tym zakresie i równoważy zakres wyższego środka

U Ciebie akcent jest połozony na pasmo 400- 1000, który odtwarza głownie średniak , co może dać w odsłuchu zupełnie inne wrażenia

tu juz jest istotne co kto lubi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na to właśnie zwróciłem uwagę.
Jeden lubi brzmienie dociążone, drugi lekkie i zwiewne. Nie dogodzisz.
Bardziej porąbanej dziedziny życia niż audio to chyba nie ma. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, pawel_luk1 napisał:

OK. Tylko proszę Cię nie pisz więcej, że moja wersja zwrotnicy gra nędznie. Rok temu byłeś nią zachwycony.
Więc może poczekaj jeszcze rok, i jak to często bywa stwierdzisz, że ta obecna jednak nie gra lub w ogólności te głośniki to dno.


W mojej wersji są również bardzo dobre reversy i szerokie zgranie fazowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Twoją zwrotką byłem zadowolony tuż po zmontowaniu , a jak pamiętasz kilka dni pozniej byłem powodem do tego ze wykonales upgreade zwrotnicy na forum ktora troszke poprawila pierwotną wersje ale niestety nadal bylo slabo do tego stopnia iz przez chwile te kolumny byly wystawione na sprzedaz. Miedzy czasie jezdzilem po salonach sluchajac kolumn w przedziale 10-35 tys zl ( z moimi elementami systemu) . Po przesluchaniu roznych  kolumn w salonach i opiniach znajomych ktorzy sluchali porzadnie zrobionych kolumn opartych na tych glosnikach SBA postanowilem dac im jeszcze raz szanse powierzając komus kto perfekcyjnie zna sie na rzeczy. Znalazlem taka osobe , od miesiaca jestem zachwycony kolumnami ( slucham codziennie do poznej godziny w nocy swoich utworow tylko dlatego ze rano trzeba wstac do pracy ) . Nigdy czegos takiego nie mialem . To trzeba poprostu posluchac :) . Pawel dopiero sie uczysz , od czegos trzeba zaczac , kazdy od czegos zaczynal :) . Wszystko przed Tobą a potencjał masz wiec działaj, trzymam kciuki ;) bo wole kolumny malych firm niż kolosów dla których tylko zysk sie liczy...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pawel_luk1 napisał:

Też na to właśnie zwróciłem uwagę.
Jeden lubi brzmienie dociążone, drugi lekkie i zwiewne. Nie dogodzisz.
Bardziej porąbanej dziedziny życia niż audio to chyba nie ma. ;)

Istotne jest również to jaką konstrukcją filtrów projektant doszedł do celu

każdy element dodatkowy w zwrotce degraduje brzmienie

najlepiej przejechać się do kolegi i posłuchać i przekonac się samemu, która wersja jest lepsza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, slawek.xm napisał:

Istotne jest również to jaką konstrukcją filtrów projektant doszedł do celu

każdy element dodatkowy w zwrotce degraduje brzmienie

najlepiej przejechać się do kolegi i posłuchać i przekonac się samemu, która wersja jest lepsza

Brawo Sławek wiesz co w trawie piszczy ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, KrzysztofPL napisał:

Brawo Sławek wiesz co w trawie piszczy ;) 

to napisz mi na pw czy zgadłem kto robił zwrotnicę:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, slawek.xm napisał:

każdy element dodatkowy w zwrotce degraduje brzmienie

No nie wiem, nie wiem... 
Powiedz to anglikom z Harbetha, albo duńczykom z Buchardta ;)

20.jpg

Buchardt-S300-zwrotnica.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JMA RQ900 • Arcam A39 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Marian133 napisał:

w której jest świetne zgranie fazowe

Najlepiej jest przeprowadzić parę szybkich doświadczeń ze zwrotnicą DSP, jaki wpływ i na co ma zgranie fazowe na podziale i jego precyzja. Taki eksperyment świetnie pokazuje co może ten element i w jakim zakresie.    

5 godzin temu, slawek.xm napisał:

Zgranie fazowe zawsze powinno byc idealne

To chyba nie stanowi problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, pawel_luk1 napisał:

No nie wiem, nie wiem... 
Powiedz to anglikom z Harbetha, albo duńczykom z Buchardta ;)

tylko się nie obraź:)

spróbuj zastosować mniejszy kond na tweeterze nawet 3-4uf i wyrzucić w ogóle tłumik

wczesniej zaczniesz filtorwać pasmo a rezystor na wejściu filtra będzie miał najwieksze działanie w ostatniej oktawie

cewke równoległą daj o jak najmniejszej rezystancji a nachylenie zbocza reguluj stopniowo dodając w szereg rezystor po 0,47 oma im wieksza rezystancja cewki tym szybciej opada zbocze

 

na średniaku

jesli stosujesz filtr drugiego rzędu nie musisz wycinać rezonansu głośnika raczej nalezy popracowac nad samym filtrem górnoprzepustowym

filtr dolnoprzepustowy

zwiększ cewkę szeregową do 1mH i albo pułapka C4 L3 albo C3R6

postaraj się jak najmniej tłumić średniak 5 om to dużo

lepiej inaczej skonstruować filtry

oczywiście to są tylko moje teorie bo nie znam kolumny , ale pokazują w którą stronę poszedłbym sam

13 minut temu, Lech36 napisał:

To chyba nie stanowi problemu

Nie prowokuj mnie bo mam przykłady znanych polskich producentów , którzy mają to głeboko w ...

i jeszcze sie tym chwalą:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.