Skocz do zawartości
IGNORED

Projekty kolumn na glosnikach SB ACOUSTICS MW16P SATORI


slasz11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

EOT z mojej strony bo widze ze voodoo rzadzi a ja na czarach sie nie znam.

 

Próbowałeś udawać mądrego, ale się nie udało. Idź lepiej nabadz wiedzy, która będziesz mógł się podzielić z innymi, a nie problemy z masami nazywasz czarami.. no może dla niektórych to są czary, w sumie w to jestem w stanie uwierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuch się adaptuje do dźwięku, to jest fakt naukowy, nie o tym jednak dyskusja. Powinniśmy być powściągliwi, jeżeli komuś gra lepiej po wystaniu.. uszanujmy to. Ja przed słuchaniem muzy lubię rozgrzać sprzęcik, ale zwykle do godziny (zwłaszcza lampki)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat temperatura ma wplyw na jakosc brzmienia, ale to wszyscy chyba wiedza . Czy to lampa czy tranzystor temperatura ma bardzo duze znaczenie. Mialem kiedys lampowce ktore graly ok po godzinie czasu, oecnie mam bardzo mocny zbalansowany tranzystor ktory rowniez gra swoim brzmieniem po 30 minutach gdy tranzystor osiagnie swoj punkt pracy . Natomiast co do adaptacji brzmienia, tak nasz mozg przyzwyczaja sie do barwy i charakteru dzwieku . Sprzety ktore potrafia byc bardzo podatne na jakiekolwiek zmiany w systemie sa dluzej u danego wlasciciela gdyz mozna tanszym kosztem zmienic co jakis czas brzmienie calosci . Problem pojawia sie gdy caly zestaw sklada sie z plasko grajacych elementow systemu, wowczas pojawia sie problem gdyz zmiana elementu systemu nie zmienia znaczaco brzmienia jakiego bysmy chcieli. Ale widze ze zaczynamy wszyscy odbiegac od tematu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Rzecz chyba nie tyczyła się „rozgrzania” sprzętu - ten w czasie działania zmienia brzmienie (u mnie zauważam to przez cały czas słuchania a przynajmniej do czterech godzin więcej rzadko kiedy słucham). Podobnie wygrzewanie się elementów w czasie ich działania np kondensatorów - ostatnio nawet zmierzyłem dwa - nowy i wygrzany kilkaset godzin i różnica pomiędzy skrajnymi wynikami wynosiła 1,5 dB.

Natomiast od samego stania to się w sprzęcie nic nie pozmienia ( chyba że ktoś myszy ma w domu). W czasie słuch się adoptuje do nowego brzmienia i dlatego należy porównywać 1/1 lub starać się pomierzyć elementy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Próbowałeś udawać mądrego, ale się nie udało. Idź lepiej nabadz wiedzy, która będziesz mógł się podzielić z innymi, a nie problemy z masami nazywasz czarami..

 

Adam - nie obrażaj innych, to nigdy nie jest droga do lepszego audio! Zamiast atakować człowieka atakuj jego twierdzenia i poglądy, podważaj, sprawdzaj teoretycznie lub praktycznie itd.

 

Koledzy słusznie piją do Twojego wpisu o różnicach które nastąpiły w wyłączonym 2 dni sprzęcie. Nie wiem czy palnąłeś głupotę, a teraz głupio się wycofać czy naprawdę tak myślisz.

 

Jeśli to pierwsze to po prostu napisz że chodziło o coś innego. Jeśli to drugie to proszę rozwiń myśl, bo ja jestem głęboko sceptyczny i chętnie podyskutuję.

 

Ps. Ja też kiedyś na początku mojej aktywności na forum palnąłem na tym forum głupotę (jedną o której szybko zdałem sobie sprawę, może jest tego więcej ale o tym nie wiem :-) ale napisałem samokrytykę po tym jak jeden z barddziej doświadczonych kolegów krótko i treściwie mnie naprostował. Więc nie jestem „jedynym sprawiedliwym”.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Adam - nie obrażaj innych, to nigdy nie jest droga do lepszego audio! Zamiast atakować człowieka atakuj jego twierdzenia i poglądy, podważaj, sprawdzaj teoretycznie lub praktycznie itd.

 

Koledzy słusznie piją do Twojego wpisu o różnicach które nastąpiły w wyłączonym 2 dni sprzęcie. Nie wiem czy palnąłeś głupotę, a teraz głupio się wycofać czy naprawdę tak myślisz.

 

Jeśli to pierwsze to po prostu napisz że chodziło o coś innego. Jeśli to drugie to proszę rozwiń myśl, bo ja jestem głęboko sceptyczny i chętnie podyskutuję.

 

Ps. Ja też kiedyś na początku mojej aktywności na forum palnąłem na tym forum głupotę (jedną o której szybko zdałem sobie sprawę, może jest tego więcej ale o tym nie wiem :-) ale napisałem samokrytykę po tym jak jeden z barddziej doświadczonych kolegów krótko i treściwie mnie naprostował. Więc nie jestem „jedynym sprawiedliwym”.

 

Żeby lepiej ukazać problem mogłbym nawet zaproponować eksperyment, który fizycznie pokaże co się potrafi dziać z prądami przy pętli. Tyle, że to nie taki wątek, a po drugie niech każdy robi co chce :-) ja nie wymyśliłem zjawiska, tylko stwierdziłem, że są możliwe i takie kwiatki w pewnych przypadkach. Jak komuś się trafiło to będzie wiedział o czym mówię, jak nie to nie.

 

Ja nie obrażam nikogo, często wskakują do wątku sceptycy, którzy mają niewiele wiedzy do zaoferowania, a rozpieprzaja wątek o kolejne strony bo trafiła się okazja by po kimś pojechać :-) Nieudolnie coś tam próbują może tłumaczyć, ale tak to żadnej prawdy nigdy nie dojdziemy.

 

Seyv kto normalny będzie rozbierał wzmacniacz żeby pomierzyć elementy. Jeżeli zrobisz sobie założenie o takim eksperymencie, ale normalni użytkownicy mają to gdzieś, ich interesuje efekt końcowy. Podam Wam za przykład wzmacniacz Vitusa - chyba nie muszę nikomu tłumaczyć co to za marka. Producent zaleca by wzmacniacz był co najmniej 48 godzin pod prądem by osiągnął maks swoich możliwości. Żeby nie było miałem fizyczna możliwość to weryfikować na jednym modelu razem z kolegą.

Seyv Generalnie 1db to strasznie mało w praktyce do tego by słuchać tego typu zmian.

 

Pójdę w ślady kolegi - EOT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny był wątek o projektach na głośnikach SB.... ale przecież zwrotnica to serce projektu :D

 

Jakiś czas temu rozmawiałem z jednym z właścicieli kolumn opartych o SB.

Wymienił zwrotnice na prostsze i przyznał że kolumny zagrały zdecydowanie lepiej. Bardziej delikatnie, z lepszą sceną .... tylko że słuchał ich w dobrze przygotowanym akustycznie pokoju.

Zabrał kolumny do domu, wstawił do typowego, polskiego salonu.... i zagrały gorzej niż na starej zwrotnicy.

Tyle i aż tyle w temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Akim03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze w momencie zwrotkowania nie bylo 8 ohmowego przetwornika sredniotonowego stad taki duzy 40W rezystor o wartosci 4-5R w szeregu ktory osiaga 150 stopni po 15 minutach mocnego sluchania . Sprzedalem wczoraj sredniaki i dzisiaj kupilem 8 ohmowe MR16 ktore zaaplikuje

No tak znasz się na rzeczy i ten holender też :)

4om-awa wersja ma Re 3.2om 8om-wa 6.2 .

Czyli 3om .

Teraz moc która odkładała się na rezystorze będzie odkładać się na głośniku i nagrzewać cewkę .

Zwykły drutowy rezystor ma temperaturowy współczynnik rezystancji 50ppm/C .

Aluminium na cewce zobacz sobie .

Teraz pytanie retoryczne : W której wersji kompresja termiczna będzie większa ?

 

Re głośnika w zasadzie to samo co dodanie szeregowej rezystancji .

Czy będzie dodana rezystorem przed głośnikiem czy drutem na cewce głośnika nie ma znaczenia .

 

 

. Słuch się adoptuje kiedy długo słuchasz

Słuch się adaptuje cały czas .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak znasz się na rzeczy i ten holender też :)

4om-awa wersja ma Re 3.2om 8om-wa 6.2 .

Czyli 3om .

Teraz moc która odkładała się na rezystorze będzie odkładać się na głośniku i nagrzewać cewkę .

Zwykły drutowy rezystor ma temperaturowy współczynnik rezystancji 50ppm/C .

Aluminium na cewce zobacz sobie .

Teraz pytanie retoryczne : W której wersji kompresja termiczna będzie większa ?

 

Re głośnika w zasadzie to samo co dodanie szeregowej rezystancji .

Czy będzie dodana rezystorem przed głośnikiem czy drutem na cewce głośnika nie ma znaczenia .

 

 

 

Słuch się adaptuje cały czas .

 

Chyba nie zrozumiales zalozenia wymiany glosnika nie wspominajac o jego mniejszej efektywnosci . Tyle w temacie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wątku, kolumny prawie gotowe, właśnie osłuchują się elementy kupione już pod tę konkretną zwrotnicę - będzie można posłuchać na AS za dwa tygodnie w pokoju forum diyaudio.pl

Projekt będzie ogólnie dostępny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Asustor AS-5002T z MPD + Amanero + AD1865 .3lite DAC + Autorskie PRE + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba nie zrozumiales zalozenia wymiany glosnika nie wspominajac o jego mniejszej efektywnosci . Tyle w temacie .

 

Odnoszę się do twoich stwierdzeń :

Podobnie jak złe dobranie przetworników różniących sie miedzy sobą efektywnością , a później widzimy rezystory o dużej wartości ( kilka ohmów i więcej ) w szeregu na średniaku i tweterze lub mocniejsze lpady ( woofer o efektywnosci 85dB a średniak ponad 92dB , tweter jeszcze głośniejszy i ściszaj go Panie potem na zwrotnicy zabijając to co w muzyce najlepsze ).

Pokazując, że podmieniając głośnik na 8om-owy nic nie zmieniasz i twój argument o rezystancji szeregowej jest po prostu z pupy .

Podmieniając te głośniki robisz dokładnie to samo co wsadzenie 3om-owego rezystora w szereg.

 

Efektywność napięciowa jest mniejsza .

Większe SPL wersji 4om wynika praktycznie tylko z tego, że ma mniejsze Re . Po prostu przy danym napięciu płynie 2 razy większy prąd a więc głośnik dostaje 2 razy większą moc .

Efektywność mocowa wersji 4 i 8om jest prawie identyczna .

 

Argument o niedostosowaniu SPL głośników tez jest chybiony .

Mr16-4 ma taką efektywność mocową jak WO24 :)

A znasz głośnik niskotonowy 8-10 calowy które da takie zejście jak WO24 i będzie miał efektywność tweetera satori, aby dało się obejść bez tłumika ?

 

I rzeczywiście nie rozumiem sensu wymiany głośnika na wersję 8om -ową jeśli argumentem przemawiającym za tą zmiana była by chęć pozbycia się szeregowej rezystancji :)

Jak pokazałem ona dalej tam będzie . Nawet jak będziesz miał wersję aktywna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rzeczywiście nie rozumiem sensu wymiany głośnika na wersję 8om -ową jeśli argumentem przemawiającym za tą zmiana była by chęć pozbycia się szeregowej rezystancji :)

Jak pokazałem ona dalej tam będzie . Nawet jak będziesz miał wersję aktywna :)

 

Bo wiesz, ta rezystancja ukryta w głośniku jest bardziej "szlachetna" bo jej nie widać. A ta wyciągnięta na zewnątrz w postaci rezystora to taka plebejska i w ogóle bleee, trzeba ją bezwzględnie usunąć ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wiesz, ta rezystancja ukryta w głośniku jest bardziej "szlachetna" bo jej nie widać. A ta wyciągnięta na zewnątrz w postaci rezystora to taka plebejska i w ogóle bleee, trzeba ją bezwzględnie usunąć ;-)

 

A nie jest tak, że ten szeregowy rezystor o sporej wartości jednak zmienia pasmo, choćby w rezonansie? Jasne, średniotonowe do rezonansu nie schodzą ani w górę za bardzo też nie, ale jednak może trochę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wątku, kolumny prawie gotowe, właśnie osłuchują się elementy kupione już pod tę konkretną zwrotnicę - będzie można posłuchać na AS za dwa tygodnie w pokoju forum diyaudio.pl

 

To grzejcie grzejcie, posluchamy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciągłe zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Wracając do wątku, kolumny prawie gotowe, właśnie osłuchują się elementy kupione już pod tę konkretną zwrotnicę - będzie można posłuchać na AS za dwa tygodnie w pokoju forum diyaudio.pl

Projekt będzie ogólnie dostępny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jaką zwrotkę zrobiłeś? To co w ARA? Słyszałem ich chwilę i IMHO jedno z ciekawszych brzmień AudioShow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką zwrotkę zrobiłeś? To co w ARA? Słyszałem ich chwilę i IMHO jedno z ciekawszych brzmień AudioShow.

 

Przecież w ARA są inne głośniki. To moja własna konstrukcja od A do Z :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Asustor AS-5002T z MPD + Amanero + AD1865 .3lite DAC + Autorskie PRE + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w ARA są inne głośniki. To moja własna konstrukcja od A do Z :)

Wybacz, zasugerowałem się tym, że w kicie ARA z Madisound

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) czarne i białe Satori są stosowane wymiennie. Tak czy siak, jedno z lepszych brzmień całego AS IMHO. Też dlatego, że rozmiar głośników, głośność i akustyka były w dostępnym pomieszczeniu odsłuchowym po prostu dobrze dobrane :) Gratulacje.

 

Z ciekawości - ciąłeś bardzo nisko a'la Troels, czy wyżej?

 

Nie wygooglałem opisu głośników, które zrobiłeś, jak opublikujesz to chętnie poczytam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robił ktoś bezpośrednie porównanie MW19P z MW16P?

Które z nich są szybsze i mają bardziej zwarty bas?

oba da się z takim samym (dobrym) skutkiem pożenić z berylem satori?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednich porównań nie robiłem, ale zrobiłem monitory na jednych i na drugich i dla mnie SBA19 jest lepszym głośnikiem na basie. Szybszym i więcej wytrzymującym.

Myślę, że oba spokojnie zgrają się z berylowym Satori.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Asustor AS-5002T z MPD + Amanero + AD1865 .3lite DAC + Autorskie PRE + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A robil ktos moze 2,5 way na 16 cm Satori ?

Mam nonitory na mw16 -8 i neodymowym ringu ,wraz ze zmiana miekszkania kolumny zrobily sie "male".

Planuje rozbudowac je do 2,5 way.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rzeczywiście nie rozumiem sensu wymiany głośnika na wersję 8om -ową jeśli argumentem przemawiającym za tą zmiana była by chęć pozbycia się szeregowej rezystancji :)

Jak pokazałem ona dalej tam będzie . Nawet jak będziesz miał wersję aktywna :)

Ale ta rezystancja wewnętrzna działa inaczej niż zewnętrzna. Najlepiej prześledzić to na parametrze DF mierzonym na zaciskach głośnika.

W wersji aktywnej wykorzystujesz 100% parametru DF wzmacniacza, oczywiście minus straty wynikająca z rezystancji kabla łączącego wzmacniacz z głośnikiem.

 

A ta wyciągnięta na zewnątrz w postaci rezystora to taka plebejska i w ogóle bleee, trzeba ją bezwzględnie usunąć

Usunięcie rezystancji zewnętrznej to oczywiście bardzo dobry kierunek poprawiający jakość sterowania głośnika przez wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta rezystancja wewnętrzna działa inaczej niż zewnętrzna. Najlepiej prześledzić to na parametrze DF mierzonym na zaciskach głośnika.

W wersji aktywnej wykorzystujesz 100% parametru DF wzmacniacza, oczywiście minus straty wynikająca z rezystancji kabla łączącego wzmacniacz z głośnikiem.

 

 

Usunięcie rezystancji zewnętrznej to oczywiście bardzo dobry kierunek poprawiający jakość sterowania głośnika przez wzmacniacz.

 

I myślisz, że w przypadku tweetera ma to jakiekolwiek znaczenie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślisz, że w przypadku tweetera ma to jakiekolwiek znaczenie ?

W przypadku wysokiego niewielkie, ale pewnie jakieś ma. W końcu obracamy się wśród osób słyszących zmianę kabla sieciowego ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak, że ten szeregowy rezystor o sporej wartości jednak zmienia pasmo, choćby w rezonansie? Jasne, średniotonowe do rezonansu nie schodzą ani w górę za bardzo też nie, ale jednak może trochę?

To chyba oczywiste, że "pasmo" się zmieni skoro głośnik ma impedancję .

Wynika to z prawa Ohma . Nic nie zwykłego .

Jednak w projekcie filtru pasywnego bierze się to pod uwagę , jeśli rezonans albo wzrost impedancji jest problemem stosuje się dodatkowe elementy RLC - korektory impedancji .

Jeśli tego szeregowego rezystora czy L-pada by nie było sytuacja mogła by być nawet gorsza ze względu na oddziaływanie pojemności filtru z rezonansem głośnika .

Rezystor szeregowy nie jest w zwrotnicy osamotniony tylko jest częścią większej całości.

Ale ta rezystancja wewnętrzna działa inaczej niż zewnętrzna.

Czyli twierdzisz, że prawo Ohma działa inaczej ne tą wewnętrzną rezystancję niż zewnętrzną ?

Pobiłeś twoich przedników i audiofili słyszących kabale czy co tam jeszcze.

 

Najlepiej prześledzić to na parametrze DF mierzonym na zaciskach głośnika.

W wersji aktywnej wykorzystujesz 100% parametru DF wzmacniacza, oczywiście minus straty wynikająca z rezystancji kabla łączącego wzmacniacz z głośnikiem.

No najlepiej . Ale rozmawiamy o zwrotnicach pasywnych .

Idąc twoim tokiem rozumowania to wyrzućmy jeszcze cewki i kondensatory z niej bo przecież 47u które typowo jest szeregowo z średniakiem ma reaktancję dla np 100hz 33Ohmy ! Straszne jak porównasz z rezystorem szeregowym 3.3om-a .

A cewka 1mH tez typowa wartość szeregowa na 0.7om dla 100hz i ponad 6om dla 1k !

 

jakość sterowania głośnika przez wzmacniacz.

Jakiś nowy parametr wzmacniacza ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywiste, że "pasmo" się zmieni skoro głośnik ma impedancję .

Wynika to z prawa Ohma . Nic nie zwykłego .

Jednak w projekcie filtru pasywnego bierze się to pod uwagę , jeśli rezonans albo wzrost impedancji jest problemem stosuje się dodatkowe elementy RLC - korektory impedancji .

Jeśli tego szeregowego rezystora czy L-pada by nie było sytuacja mogła by być nawet gorsza ze względu na oddziaływanie pojemności filtru z rezonansem głośnika .

Rezystor szeregowy nie jest w zwrotnicy osamotniony tylko jest częścią większej całości.

 

Słabo się znam na zwrotnicach i zależnościach. Jednak wątpliwość moja pozostaje - głośnik podłączony bezpośrednio (nawet przez zwrotnicę o w miarę niewielkim tłumieniu w paśmie przenoszenia) do wzmacniacza będzie grał zupełnie inaczej niż ten sam głośnik podłączony przez opornik o wartości impedancji znamionowej głośnika. Oczywiście największe różnice będą w rezonansie i w górze, więc jeżeli te pasma odetniemy, to problem maleje, ale teoretycznie nadal jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głośnik podłączony bezpośrednio (nawet przez zwrotnicę o w miarę niewielkim tłumieniu w paśmie przenoszenia) do wzmacniacza będzie grał zupełnie inaczej niż ten sam głośnik podłączony przez opornik o wartości impedancji znamionowej głośnika.

To tak samo jak by powiedzieć: głośnik podłączony bez zwrotnicy będzie grał zupełnie inaczej jak ze zwrotnicą .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raven1985

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak samo jak by powiedzieć: głośnik podłączony bez zwrotnicy będzie grał zupełnie inaczej jak ze zwrotnicą .

 

No mniej więcej. Zmiany są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie twierdziłem że ich nie ma .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twierdzisz, że prawo Ohma działa inaczej ne tą wewnętrzną rezystancję niż zewnętrzną ?

Przeanalizuj DF czyli kontrolę głośnika przez wzmacniacz. Wzmacniacz o oporności wyjściowej np. 0,02 ohma ma na impedancji obciążenia np. 8 ohm DF=400 a jak włączysz pomiędzy głośnik a wzmacniacz opornik 4 ohm zmniejszając jednocześnie impedancję głośnika do 4 ohm to na zaciskach głośnika będzie DF=1. Wypadkowa z punktu widzenia wzmacniacza jest w dalszym jak w pierwszym przypadku 8 ohm. Tłumienia wzmacniacza praktycznie nie ma a co to generuje to chyba nie muszę tłumaczyć.

Jakiś nowy parametr wzmacniacza ?

DF nie jest nowym parametrem wzmacniacza. Znane jest od zarania dziejów.

 

To tak samo jak by powiedzieć: głośnik podłączony bez zwrotnicy będzie grał zupełnie inaczej jak ze zwrotnicą .

Zgadza się gra inaczej bo jest lepiej kontrolowany (bez zwrotnicy), można zejść z podziałem bliżej rezonansów i nie będzie widocznych skutków ich oddziaływania. Szczególnie słychać to w zakresie niskich tonów gdzie głośnik musi przejść przez rezonanse układu. Wzmacniacz o wysokim tłumieniu praktycznie sprowadza temat wpływu tych rezonansów poniżej progów percepcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.