Skocz do zawartości
IGNORED

Różnice dźwięku między odtwarzaczami


jerry224

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o to, że w linux i OSX w dużej większości urządzenie jest obsługiwane natywnie (nie wymaga doinstalowywania sterowników producenta), co zapewnia wysoką stabilność i łatwość instalacji.

Ile razy czytałeś o kłopotach ze sterownikami urządzeń audio w Windows, a ile razy w linux czy OSX? ;)

 

Nie czytałem o kłopotach ze sterownikami w linux i OSX, ale też nigdy do tego etapu nie doszedłem.

W Windows masz obsługę dowolnych myszy, a jak chcesz mieć więcej funkcji i tak instalujesz te od producenta, jednak w przypadku daców, którym brak funkcji rzeczywiście mógłby być natywny sterownik...mnie jest to obojętne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są bzdury, których żaden rozsądny człowiek nie zrobi nawet gdy w grę wchodzi hobby.

 

Głupoty piszesz jeśli chodzi o te kable. Nie sprawdzałeś, to się nie wypowiadaj, że to są bzdury.

A jeśli tak uważasz, to tylko świadczy o Twojej ignorancji.

Nigdy nie twierdziłem, że ustawienia w biosie mają wpływ na dźwięk.

Napisałem tylko kiedyś, że poczyniłem krok w krok wszystkie czynności, które były w tutorialu pod kątem optymalizacji pod audio.

Być może niektóre niepotrzebnie.

 

Szach Mat wyznawcy Voodoo :)

 

No jasne...to jest cel Waszych dyskusji - przegadać za wszelką cenę.

Nieważne czy to mądre i z sensem, ale najważniejsze, by Wasze było na wierzchu. ;-)

 

Tylko w odróżnieniu do ciebie jestem świadomy gdzie moje słyszenie może być złudzeniem

 

Doprawdy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne...to jest cel Waszych dyskusji - przegadać za wszelką cenę.

Nieważne czy to mądre i z sensem, ale najważniejsze, by Wasze było na wierzchu. ;-)

 

Jesteś jeden niemądry, statystycznie nawet można to co piszesz po prostu ignorować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jeśli ci się uda zainstaluj ks-stream do foobara (nie z każdym sprzętem działa - jeśli po zainstalowaniu nie bedzie się pojawiał w w foobarze okienku wyboru wyjścia, to z twoim xmosem nie działa, wtedy spróbuj wasapi - lepszy rydz niż nic :) ), jest najbardziej "pierwotny". Jak grasz w ks, to windows nie jest w stanie sam wygenerować żadnych dźwięków, dźwięk jest wyłączność na KS.

Ciekaw jestem bardzo wyniku.

 

Po zainstalowaniu KS, skierowaniu sygnału do KS: XMOS Audio 2.0 brak oscylacji, foobar odtwarza prostokąt 1kHz tak samo jak inne programy.

 

 

Każda wtyczka do upsamlingu ma znowu swój logarytm pracy, nie wiem czy efekty nie będą różne.

Dalej uważam że upsamling to voodoo

 

W odpowiedzi ponownie załączam oscylogram wyników upsamplowania do 192kHz PCM. Wyniki upsamplingu są różne dla różnych programów i filtrów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Nie mieszajmy, po kolei. Najpierw kwestia, czy przy tych samych parametrach są jakiekolwiek mierzalne różnice między programami.

....

 

Ostatecznie, po użyciu trybu wyłączności i doinstalowaniu KS do foobara nie ma mierzalnych różnic pomiędzy programami.

 

Wszystkie tak samo odtwarzają prostokąt 1kHz 44.1/16 PCM.

 

 

Znakiem tego to dzwonienie, to uroki windowsa :) I znakiem tego jednak takie same bity dochodzą do dac-a.

Pokaż obrazki, bo koledzy nie uwierzą :)

Swoją drogą, 6V w 15us to 0,4V/us, strasznie mały ten slew rate.

 

Edit: a nie, przepraszam, gdzieś pisałeś że ten prostokąt specjalnie spreparowany z takim dłuższym czasem narastania.

 

Prostokąt 'no alias' był użyty pomocniczo, do pomiarów używam czystego prostokąta.

 

Próbkowanie wynosi 44.1kHz, czyli 22.68us/próbkę. Tak wygląda czas narastania z naniesionym odcinkiem 22.6us.

 

post-11005-0-70154600-1465832747_thumb.png

 

Czas narastania przyjmuje się od 0.1 do 0.9 wartości max. Mamy 15 us, czyli dla tego oscylogramu 3 działki, z grubsza się zgadza, nie może być szybciej, to tylko 44.1kHz.

 

 

To mnie właśnie zastanawia, bo nie powinien być płaski prostokąt, w żadnym przypadku.

 

Co masz na myśli? Przyczyną może być sposób pracy MA-1, upsampluje do DSD128, czyli 128 razy więcej (5,6 MHz) niż płyta CD (44.1kHz) . W dużym powiększeniu widać zafalowania sygnału.

 

 

...

W zasadzie to każdy Windows średnio nadaje się do zastosowań audio tak gwoli ścisłości i bez koniecznych zabiegów można być niezadowolonym z jakości dźwięku jaki oferuje na starcie (ale nie jest to regułą) :)

Linuxy czy OSX są pod tym względem o wiele bardziej user-friendly.

 

Popieram i zachęcam do sprawdzenia OS X, czyli Maca. Ale ostrzegam, raczej nie ma powrotu ;-)

 

Również w tych testach potwierdziło się, że Windows może grać poprawnie, ale sprawdzenie tego i doprowadzenie do zadowalającego efektu nie jest proste i oczywiste.

 

Mac po prostu działa, jedynym programem, który sprawia kłopoty na OS X jest pakiet Microsoft Office i to nie jest żart.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieważne czy to mądre i z sensem, ale najważniejsze, by Wasze było na wierzchu. ;-)

 

Każdy w dyskusji stara się przekonać drugą stronę co do swojej racji :)

Taka natura człowieka :D

Ale gdy już są ostateczne dowody, to warto się nad nimi zastanowić i nie brać tego jako "przegrana", tylko wyciągnąć wnioski.

Ja swoje wyciągnąłem, bo dzięki tej dyskusji sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi ponownie załączam oscylogram wyników upsamplowania do 192kHz PCM. Wyniki upsamplingu są różne dla różnych programów i filtrów.

 

I to jest kolejna rzecz, nad którą muszę się zastanowić i co nie co o niej poczytać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko wyciągnąć wnioski.

Ja swoje wyciągnąłem, bo dzięki tej dyskusji sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałem :)

 

Ja też...ale bynajmniej nie od Panów przemądrzałków Przemysława, czy Rambo. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tylko kiedyś, że poczyniłem krok w krok wszystkie czynności, które były w tutorialu pod kątem optymalizacji pod audio.

Być może niektóre niepotrzebnie.

Dlatego napisałem że żaden rozsądny człowiek nie zrobi pewnych rzeczy z góry wiedząc że nic nie dadzą. Po co tracić czas na to by sprawdzać czy g... posmarowane dżemem będzie smaczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem że żaden rozsądny człowiek nie zrobi pewnych rzeczy z góry wiedząc że nic nie dadzą

 

Napisałeś tak też ironicznie o kablach sieciowych i to jest nieprawda,

bo nigdy tego nie sprawdzałeś i nic na ten temat nie wiesz.

Jednak Twoje poglądy jako niesłyszącego wykluczają jakiekolwiek próby sprawdzania czy to kabli sklepowych

czy DIY, więc możesz być dumny, że zaoszczędziłeś czas.

Ja natomiast cieszę się, że nie tracę czasu na idiotyczne testy i pomiary, które nie są mi do niczego potrzebne.

Nawet nie rozumiem po co je robią osoby, które i tak nie słyszą różnic.

To jest ciekawostka. ;-)

Po to by się przekonać, że rzeczywiście ich nie ma, jeśli dwa wykresy będą identyczne? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, case closed :D

 

Nawet nie rozumiem po co je robią osoby, które i tak nie słyszą różnic.

 

Między innymi po to, aby zweryfikować teorie i relacje innych osób co do wrażeń odsłuchowych ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zmieniałeś w międzyczasie karty muzyczne, bądź zewnętrzne przetworniki?

Czy w większości czasu jechałeś na jednym urządzeniu audio i tylko zmieniałeś komputery i systemy operacyjne?

Dlatego ja jestem uczulony na punkcie stabilności urządzeń audio ;)

Windows ma tę niedogodność, że każdy instaluje go na czym popadnie. W wyniku tego często bywa tak, że coś np. odtwarzanie dźwięku "zakłócane" jest pracą urządzenia zupełnie z odtwarzaniem dźwięku nie związane. Gdybym chciał wymieniać takie wszystkie przypadki, z którymi się spotkałem, to zajęłoby za dużo czasu, a większości i tak nie pamiętam.

Karty zmieniałem najczęściej, przetworników zewnętrznych było zdecydowanie mniej (pewnie na palcach jednej ręki bym policzył). Ale również u kolegów miałem kontakt z różnymi konfiguracjami. Zgadza się, niestety, nie zawsze udawało się u nich rozwiązać problemy, ale nie było tego dużo.

Od ok. 5 lat nie zmieniałem u mnie nic. Z różnych powodów. ;) :)

 

Piszesz, że:

systemy M$ to średniowiecze przy konkurencji :) (miker

Rozumiem, że chodzi o mikser? ;) :)

Każdy system, który jest przewidziany do obsługi więcej niż jednego strumienia audio musi mieć mikser. W jaki inny sposób chciałbyś to zrealizować? On może mieć różną formę, różną funkcjonalność, różne możliwości ale bez niego nie wyobrażam sobie systemu operacyjnego, jakiegokolwiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między innymi po to, aby zweryfikować teorie i relacje innych osób co do wrażeń odsłuchowych ;)

 

Ale w jak sposób zweryfikować?

Przecież ja sam nie słyszysz różnic, a zrobisz sobie takie pomiary, z których wynika że różnic nie ma, bo wykres to Ci mówi,

to nie jest żaden dowód na to, że tych różnic w brzmieniu faktycznie nie ma.

Sam wiesz, że wykresy nie zawsze mówią prawdę.

Oglądałeś wykresy różnych słuchawek i później sam przyznawałeś, że grają inaczej niż to wynikało z tych wykresów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi ponownie załączam oscylogram wyników upsamplowania do 192kHz PCM. Wyniki upsamplingu są różne dla różnych programów i filtrów.

 

No tak podejrzewałem. Dzięki !

 

W samym Foo można użyć różnych resamplerów i pewnie z różnym efektem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli? Przyczyną może być sposób pracy MA-1, upsampluje do DSD128, czyli 128 razy więcej (5,6 MHz) niż płyta CD (44.1kHz) . W dużym powiększeniu widać zafalowania sygnału.

 

Tak, tylko dlaczego nie widać "płaskiego" prostokąta po upsamplowaniu sygnału w odtwarzaczu?

 

W odpowiedzi ponownie załączam oscylogram wyników upsamplowania do 192kHz PCM. Wyniki upsamplingu są różne dla różnych programów i filtrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wiesz, że wykresy nie zawsze mówią prawdę.

Oglądałeś wykresy różnych słuchawek i później sam przyznawałeś, że grają inaczej niż to wynikało z tych wykresów.

Możesz podać przykład takich "kłamliwych wykresów"?

 

Tak, tylko dlaczego nie widać "płaskiego" prostokąta po upsamplowaniu sygnału w odtwarzaczu?

Działanie filtrów w resamplerze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows ma tę niedogodność, że każdy instaluje go na czym popadnie. W wyniku tego często bywa tak, że coś np. odtwarzanie dźwięku "zakłócane" jest pracą urządzenia zupełnie z odtwarzaniem dźwięku nie związane

 

Ale z jedną rzeczą chyba się ze mną zgodzisz - jeśli windows XP jest zainstalowany na kompie i służy tylko i wyłącznie do obsługi plików audio,

jest skonfigurowany optymalnie pod odtwarzanie muzyki, nie ma na nim innych programów, niepotrzebne funkcje i procesy są zatrzymane, nawet internet jest odłączony i dźwięk do DAC jest przesyłany prawidłowo, bez zniekształceń to nie potrzeba nic więcej by mieć ten tzw. bit-perfect.

 

Możesz podać przykład takich "kłamliwych wykresów"?

 

Zapytaj Beata. Nie pamiętam w tej chwili, o który model słuchawek chodziło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działanie filtrów w resamplerze.

Nie rozumiem. :(

 

Ale z jedną rzeczą chyba się ze mną zgodzisz - jeśli windows XP jest zainstalowany na kompie i służy tylko i wyłącznie do obsługi plików audio,

jest skonfigurowany optymalnie pod odtwarzanie muzyki, nie ma na nim innych programów, niepotrzebne funkcje i procesy są zatrzymane i dźwięk do DAC jest przesyłany prawidłowo, bez zniekształceń to nie potrzeba nic więcej by mieć ten tzw. bit-perfect.

Nie, nie zgodzę się z tym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o mikser? ;) :)

 

W zasadzie do tego to się sprowadza.

No i do tego nieszczęsnego braku natywnej obsługi UAC2

Dopisałbym jeszcze do tego samą konstrukcję systemu - z jej rejestrem, który jest w większości przypadków powodem czemu systemu Microsoftu z czasem "się syfią" i przy częstej instalacji/deinstalacji różnych programów i urządzeń jest już taki bałagan w systemie, że bez format C: się nie obejdzie :)

 

Ale w jak sposób zweryfikować?

 

Np. analizując dowody świadczące o jakimś fakcie.

W przypadku tej dyskusji o fakcie, że odtwarzacze plików przy zapewnieniu bitperfect generują dokładnie taki sam sygnał, który widać dokładnie na ekranie oscyloskopu, że jest identyczny dla każdego odtwarzacza.

Innymi słowy grają tak samo, a ewentualnie odbierane zmiany w ich brzmieniu są iluzją :)

 

Przecież jak sam nie słyszysz różnic, a zrobisz sobie takie pomiary, z których wynika że różnic nie ma, bo wykres to Ci mówi,

to nie jest żaden dowód na to, że tych różnic w brzmieniu faktycznie nie ma.

 

To nie tak :)

Ja w wyniku swoich doświadczeń z różnymi odtwarzaczami plików, które jak dla mnie grają identycznie założyłem z góry, że badanie i analiza ich sygnałów to potwierdzi.

No i zostało to potwierdzone.

Nie tylko dzisiaj, bo już wcześniej robiono takie pomiary (są w sieci artykuły), ale nie aż tak dokładnie.

 

Sam wiesz, że wykresy nie zawsze mówią prawdę.

Oglądałeś wykresy różnych słuchawek i później sam przyznawałeś, że grają inaczej niż to wynikało z tych wykresów.

 

Tak, pamiętam tą rozmowę.

Tyczyło się to wykresów częstotliwościowych słuchawek i nigdy nie stwierdziłbym że po wykresach można mieć ostateczną pewność co do brzmienia nauszników, czyli nie warto bawić się w odsłuchy.

Absolutnie, nic z tych rzeczy!

Analiza wykresów częstotliwości to tylko pewna wskazówka gdy szuka się słuchawek/kolumn.

Wykresy charakterystyk częstotliwości przetworników, dają z grubsza obraz tego - jakiego typu strojenia możemy się spodziewać (dociążone/ciemne/basowe, V-granie, brzmienie jasne, zrównoważone itp)

Ale to tylko ogólny obraz pozwalający z góry skreślić z listy obserwowanych konkretne modele słuchawek/kolumn, kiedy ewidentnie widać że są strojone na brzmienie, które wiemy że nie będzie nam odpowiadało.

 

W przypadku jak wykresy są identyczne, pokrywają się - jak w przypadku analiz sygnałów z odtwarzaczy plików - mówimy o takim samym sygnale (czyli o takim samym dźwięku) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. :(

Z tego co wiem każdy resampler używa filtrów phase response i to odchylenie od wykresu prostokąta to efekt działania tych filtrów, różnych dla różnych resamlerów używanych przez programy.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeszcze jest potrzebne? Może coś pominąłem.

Interfejs i sterowniki zapewniające Bit Perfekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy coś podobnego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jednak wątek "audio mity" to już nic innego jak krucjata jednych przeciwko drugim.

Nikt tam ze złotouchych nie ulegnie dowodom.

Dowody nie mają w obozie słyszących jakiegokolwiek znaczenia - są automatycznie odrzucane, po czym tradycyjna obraza i fochy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi się podoba: "fala niskiej częstotliwości nie zmieści się w pokoju"

Tak samo jak polecanie małych kolumn przy małym pomieszczeniu z powodu ilości basu ("za duże kolumny masz i się duszą").

 

Moim marzeniem jest wymienić kiedyś kolumny o membranach min. 20cm, nie dla łup, łup ale dla lepszej kultury basu, tylko czy długość fali zmieści mi się w pokoju?

F = 40 Hz = 40 1/s

V = 340 m/s ; prędkość dźwięku w powietrzu

lambda=?

 

V = lamda/T ; T = 1/f

V = 1ambda/1/f

V = lambda*f

lambda = V/f

 

lambda = 340 m/s / 40 1/s

lambda = 8,5 m

Nie zmieści się nawet dla 40Hz. Co robić? Wywalić ścianę do kuchni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem każdy resampler używa filtrów phase response i to odchylenie od wykresu prostokąta to efekt działania tych filtrów, różnych dla różnych resamlerów używanych przez programy.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale tu chyba nie o to chodzi.

Prostokąt o częstotliwości 1 kHz zapisany z częstotliwością próbkowania 44,1 kHz i tak odtwarzany widoczny jest na oscyloskopie jako bliski prostokątowi ;) :) . Natomiast ten sam prostokąt z pliku 44,1 potraktowany upsamplingiem widoczny jest jako "pofalowany". Wydaje mi się, że gdyby w upsamplerze działały filtry to tym bardziej wykresy po upsamplingu powinny być "płaskie".

 

Przy okazji moje próby zobrazowania efektów:

 

Pierwszy (dla przypomnienia) plik z prostokątem 1 kHz i częsttolwiości próbkowania 44,1 kHz odtwarzany z foobara bez upsamplingu, drugi - z foobara po upsamplingu do 96 kHz w standardowym kiedyś resamplerze foobara PPHS, trzeci - z foobara po upsamlingu do 96 kHz w resamplerze SoX, czwarty - z foobara po upsamplingu do 96 kHz w nowym resamplerze SSRC.

 

post-23539-0-26880000-1465839605_thumb.jpg post-23539-0-17584900-1465839620_thumb.jpg post-23539-0-23962800-1465839636_thumb.jpg post-23539-0-85201200-1465839649_thumb.jpg

 

Użyłem upsamplingu tylko 96 kHz ponieważ tylko tyle potrafią resamplery PPHS i SSRC.

Różnice są i mogą być słyszalne.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Ja natomiast cieszę się, że nie tracę czasu na idiotyczne testy i pomiary, które nie są mi do niczego potrzebne.

Nawet nie rozumiem po co je robią osoby, które i tak nie słyszą różnic.

To jest ciekawostka. ;-)

Po to by się przekonać, że rzeczywiście ich nie ma, jeśli dwa wykresy będą identyczne? ;-)

 

Po to, by się przekonać, że rzeczywiście są, jeśli dwa wykresy będą różne :-)

 

Pomiary zrobiłem właśnie dlatego, że SŁYSZĘ różnice i chciałem sprawdzić, czy bedzie to widać przy pomiarach.

Słyszę różnice pomiędzy HQPlayerem upsamplującym do DSD64, a JRiver w trybie PCM i pozostałymi programami opisanymi tutaj.

 

Dla zobrazowania o czym mówię, to słychać i widać:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Tak, tylko dlaczego nie widać "płaskiego" prostokąta po upsamplowaniu sygnału w odtwarzaczu?

 

Dlaczego po upsamplowaniu prostokąt nie jest już płaski? Podejrzewam, że wynika to ze sposobu działania MA-1 - upsampluje do DSD128 przy pomocy zaawansowanych algorytmów, wstępna obróbka wprowadza zakłócenie.

 

Poniżej sygnały na wyjściu DACa, prostokąt 1kHz 44.1kHz/16bit i natywny 192kHz/24bit, wygenerowane w Audacity.

 

Widać zmmiejszony czas narastania sygnału dla natywnego 192, czyli w praktyce wyższe pasmo przenoszenia.

 

post-11005-0-49377500-1465839934_thumb.png

 

Dolne oscylogramy to efekt upsamplowania w programie Audirvana+ prostokąta 44.1/16 do 88.2kHz i 192kHz.

 

Efekt jest zauważalnie gorszy niż dla natywnego sygnału 192kHz, ale widać też, że czysty 44.1/16 (A) daje lepszy wynik nż po wstępnym upsamplowaniu 44.1 > 192kHz (B).

 

Czyli nie dla każdego DACA upsamplowanie jest wskazane ;-)

 

edit: sprawdziłem upsampling w foobarze, efekty identyczne jak dla Audirvana+

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interfejs i sterowniki zapewniające Bit Perfekt.

 

 

A możesz rozwinąć?

O jakie sterowniki i interfejs chodzi?

To jest dopiero voodoo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuję wypowiedź Przemka :)

Chodzi o to, aby sterowniki do przetwornika nie miały w sobie dodatkowego oprogramowania z "polepszaczami" sygnału, jak np. jakieś efekty pogłosowe.

 

Interface to z kolei standard komunikacji i wymiany danych pomiędzy oprogramowaniem a urządzeniem.

W windows urządzenia audio mogą się komunikować z systemem operacyjnym za pomocą interface'ów: DirectSound (DS), ASIO, KS, WASAPI (może jeszcze są jakieś inne, głowy nie dam)

DirectSound jak widać po screen'ach nie zapewnia bitperfect, bo sygnały minimalnie się od siebie różniły (inna sprawa, czy to słychać)

Sygnał bitperfect z kolei zapewniają wszystkie inne interface'y zapewniające wyłączność aplikacji, czyli ASIO, WASAPI, KS

 

Oczywiście cały czas piszę o graniu bez upsamplingu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiemy na razie tyle, że w KS wszystkie programy pracują identycznie (bitperfect i ten sam prostokąt dla 1kHz) oraz wiemy również, ze upsampling może dawac trochę inny rezultat w zalezności od użytego w programie filtru. I to co zostało powiedziane na koniec, na różnych DACach upsampling może dawac lepszy lub gorszy rezultat (wg moich spostrzeżeń dźwięk się nieco zmiękcza). Myślę, że co do samych programów, wątpliwości zostały rozwiane, natywnie odtwarzany plik przez KS nie ma prawa brzmieć inaczej na jakimkolwiek programie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.