Skocz do zawartości
IGNORED

muzyka japońska


Gość Przemski

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Przemski

(Konto usunięte)

Zwracam się do szanownych forumowiczów z nurtującą mnie kwestią w jakich okolicznościach, przy okazji jakiego rodzaju muzyki spotkali się z twórczością z Kraju Kwitnącej Wiśni lub też jakich wykonawców/twórców uznają bądź nie uznają oraz ogólnie jaki jest stosunek do muzyki pochodzącej z Japonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał okazję spotkać się z nią (tj. muzyką japońską) osobiście 19.11 w w-wskim CDQ na koncercie

Acid Mothers Temple ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

btw- wybiera sie ktoś?

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Przemski

Zajrzyj do tematu 'muzyka inna' - tam troche mowilismy o Japonczykach, ktorych warto poznac.

 

Acid Mother Temple juz widzialem na zywo - bylo bardzo progrockowo:) Nie wiem czy sie wybiore drugi raz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Przemski

(Konto usunięte)

oczywiście zajrzałem, spróbuję jakoś ich posłuchać

 

ze swojej strony podam jedno imię i nazwisko - Yoko Kanno - muzyka różna, z czego szczególnie polecam OST z anime Cowboy Bebop - nietypowe brzmienia z elementami jazz`u, trochę blues`a, soul`u i elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

No to ja polecę nagrania TATAKU - The best of KODO i ich kolejne płyty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usłyszałam dziś w radiowej Dwójce niezwykły, naśladujący odgłosy wody, dość "audiofilski utwór niejakiego

Toru Takemitsu.

Bardzo "naturalna" muzyka :)

 

Być może ktoś słuchał więcej i mógłby mi poradzić, czy warto stracić trochę czasu na poszukiwanie innych płyt

z muzyką tego człowieka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W radiojazz była swego czasu późno-wieczorową porą cykliczna audycja "wschodnie triady".

Bardzo ciekawa muzyka i kompetentny prowadzący. Niestety nie wiem czy w nowej ramówce nadal istnieje, bo od urodzenia klona jakoś mniej czasu na nocne muzykowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> negra

Woda jest tez ulubionym 'materiałem dźwiękowym' pana Akifumi Nakajima, czyli Aube.

............................

 

Trochę na temat japońskiej muzyki eksperymentalnej/awangardowej znajdziecie w pierwszym numerze nowego pisma o muzyce współczesnej - 'Glissando'. Nawet może nie tak 'trochę' bo z 1/4 numeru (jak nie więcej) jest temu poświęcone.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys napisal w Opiniach kilka slow o plycie pana Sakamoto Ryuichi.

 

Bardzo mila i specyficzna plyta. Klimaty w niektorych sytuacjach zyciowych nie do podrobienia.

 

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Tom-

Dzięki :)))

A czy udało się Tobie posłuchać gdzieś tego wspomnianego wcześniej przeze mnie

Takemitsu?

Interesuje mnie czy tworzył (wyczytałam gdzieś w sieci, że już nie żyje) tylko takie bliskie naturze dźwięki, czy jego muzyka miała też inny charakter.

Również pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ł.A. Woman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sluchane

Wykonawca (album):

 

Hiromi (Brain)

Tujiko Noriko (Shoyo Toshi)

Yoko Kanno (song to fly)

Yuki Kajiura

Kozi (Solo oraz Izayoi No Tsuki)

Tsuneo Imahori (? first donuts)

Toru Takemitsu (work for flute & orchestra :))

Sha dara Paar (Towering Nonsense)

oraz

Extreme music From Japan VA (trashhavysupermetal to bzyczenie komara.....w porownaniu z nimi) polecam!

 

Vinyl_pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ci Nobukazu Takemure :-) miła muzyka (elektronika) Denki groove (pełna jazda pod względem realizacyjnym i dźwiękowym tylko trzeba sie przełamać pierwszy kontakt może być szokiem:D). Takyiu Ishino! (klasyka) Toshinori Kondo (ja szczególnie lubię płytę z dj krushem) dj Towa Tei...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Przemski

(Konto usunięte)

Spośród wymienionych w poprzednim poście potwierdzam szczególnie jako godnego polecenia Tackyu Ishino, jednakże jest to muzyka techniczna, która raczej nie ma zwolenników na tym forum, przynajmniej tak podejrzewam.

Jako osoba o szerokim guscie muzycznym moge stwierdzic, ze ci, którzy nie slyszyli o tym DJ`u powinni to nadrobic, szczegolnie dobre wydaje mi się nagranie na żywo utworu "New Time New Place".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

heh a ja juz myslalem ze nikt tutaj nie slucha japonskiej muzyki ;)

Ja slucham jej bardzo duzo. Japonczycy nie tylko potrafia robic dobre klocki audio.

Na poczatek polecam kanno yoko - zwlaszcza soundtracki z ghost in the shell (4 plytki) i cowboy bebop (8 plytek). Jest to doskonala mieszanka roznych gatunkow ale w przewadze jest jazz i blues. Calosc bardzo przyjemna i jak w przypadku wiekszosci japonskich plyt bardzo bobrze nagrana. Z elektroniki klasycznej polecam oczywiscie Kitaro (ok 60 plytek) a z nowszej np. ishi ken. Z rocka oczywiscie kultowego X-japan oraz The pillows (najlepsze sa chyba OST z FLCL). Japonki maja tez bardzo piekny glos . . . polecam Kaji Meiko oraz troszke starsze plytki Hibari Misora. No i jest jeszcze J-pop . . . przyznam sie ,ze czasem zdaza mi sie i tego posluchac ;) W tej tematyce wybor jest przeogromny ale taka japonska britney speras to Hasamaki Ayumi.

Bardzo polecam japonska muzyke ludowa, zwlaszcza bebniarzy kodo oraz spokojne melodie grane na sakuhachi (japonski flet bambusowy).

Generalnie jestem obecnie na etapie odkrywania japonskiej muzyki i bardzo chetnie pogadam/wymienie sie z bardziej doswiadczonymi w tej dziedzinie jak i tymi co dopiero zaczynaja. Moj gg to 1926232 a mail to [email protected].

 

Dodatkowo od ok pol roku zaczalem sie fascynowac chinska muzyka ;) ale w tej materii jestem raczkujacy wiec niewiele powiem - za to chetnie poslucham.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W ciągu ostatnich tygodni przewinęły się przez moje uszy nagrania dwóch Pań - Tujiko Noriko oraz Haco. Próbki muzyki wzmiankowanej już tutaj Tujiko Noriko pozostawiły mnie raczej obojętnym, natomiast płytka Haco & Hiromichi Sakamoto 'Ash in the rainbow' (2003) zabrzmiała bardzo obiecująco. Ciekawy głos, elektronika, wiolonczela (Sakamoto), muzyka lekko eksperymentalna, ale równocześnie kojarząca się momentami z klimatami a la 4AD.

 

Nie jest to pierwsza płyta Haco, nagrywała wcześniej i solo, i w zespołach (After Dinner, Hoahio) - coś znacie? polecacie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fr@ntz, 15 Lis 2004, 16:59

 

>No to ja polecę nagrania TATAKU - The best of KODO i ich kolejne płyty.

KODO, posiadam Mondo Head. I jedno wiem na pewno, rozpoczałem kompletowanie ich dyskografi ;-)

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje rozwazyc czy mowimy o muzyce japonskiej czy o muzyce stworzonej przez ludzi urodzonych

lub zamieszkalych w Japonii? W tej glebokiej i starej kulturze roznice "muzyczne" sa z pewnoscia wieksze

niz u nas np. miedzy Kasia Kowalska a Witoldem Lutoslawskim.Tomita i Kitaro to muzyka japonska?

Zgoda, ale w takim razie piosenki Edyty Gorniak to rdzenna, etniczna muzyka Cyganska a "Oxygene" Jarre'a

to muzyka francuzka.

Dla odwaznych polecam medytacyjna plyte mlodego progresywnego gitarzysty Keiji Haino - "Tenschi no gijinka"

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żywo z muzyką japonska... chyba tylko na koncercie mocno średniej kapelki "Blood".

A tak to dość często (ukochana osoba słucha japońskiego rocka, pop-rocka i niestety popu...).

 

Co do OST z "Cowboy Bebop" (rzecz jasna OST1, bo większość reszty strasznie cienka jest...), to rzecz jasna świetna muzyczka jest (za drobnymi wyjątkami), ale takiego "The Egg and I" mogę godzinami słuchać :) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ze swojej strony polecam:

I Ching - Of The Marsh And The Moon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tyle, ze to akurat chinszczyzna, ale bardzo milo sie tego slucha :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w prehistorycznych czasach analogowo-taśmowych nagrałem z radia Cztery Pory Roku Vivaldiego na zespół instrumentów koto. Przedstawiał to bodajże Jan Weber i było to nutka w nutkę pełne cztery koncerty, plumkane przez kilkunastoosobowy zespół. Chętnie bym ponownie zdobył tę wersję...

W sumie to raczej muzyka włoska, wykonywana przez Japończyków na japońskich instrumentach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

muzyka łagodzi obyczaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Co do OST z "Cowboy Bebop" (rzecz jasna OST1, bo większość reszty strasznie cienka jest...),

 

mi sie jeszcze podoba ost3 i kawalki call me, blue, go go cactus man ;), ost 2 faktycznie slaba

 

z ciekawszych urworkow, ktore mi wpady od czasu ostatniego mojego psota w tym watku .. czyli ponad rok

temu mozna by wymienic:

 

BECK Original Soundtrack - BECK

 

Rie Fu first Album - Rie Fu - w tej pani sie zakochalem tzn. w jej glosie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

haibane renmei i album blue flow

 

madlax ost 1 - chyba najlepiej zrealizowana CD z popem jaka slyszalem, utwor elenore z tej plyty sluzy mi do testowania sprzetu ;)

 

texhnolyze ost 1 i 2 - trudna, ambitna muza

 

wolfs rain ost 1 - yoko kanno (ta sama co zrobila muze do bebopa i ten sam wysoki poziom)

 

samurai champloo - wszytkie albumy, jeden z nilicznych przykadow hip-hop, ktorego jakos trawie :)

 

gankutsuou ost - typowo filmowa muza a jendak . . .

 

southern all stars - ale to juz trzeba lubic japonie zeby sluchac ;)

 

miyako harumi - jak meiko kaji ale lepszy glos i bardziej ludowe utwory

 

a teraz cos dla hardcorowcow:

 

Traditional japanese Music - Taiko

Traditional Japanese Music - Kodo

Taiko Drumming - Japanese Festival Music

Nippon Daiko No Miryoku - ten album dziala jak LSD :)

Japanese Traditional Music - Gagaku by Tarao

Japanese Hearing Music - Vol.2 Sakuhachi

Japanese Traditional Music - Shamisen I by Tarao

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->liamk, jeśli już tak się rozdrabniamy co CB OST, to trza powiedziec że wersja "Rain" bodaj z OST2 lub OST3 jest znacznie ciekawsza od tej z OST1, "call me" faktycznie bardzo sympatyczny jest.

Jeszce kilka sensownych kawałków można od biedy znaleść na scieżce dzwiękowej do kinówki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wyjątkowo spodobała się płytka Rimi Natsukawa "Kaze no michi". Siakiś jpop, niezła odmiana po Carpathian Forest czy Project Hate;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

z nowszych i mocno trącących Holywood: John Williams - Memoirs of a Geisha - OST (2005)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bardzo podoba mi się ten wątek. Po ostatniej wyprawie wróciliśmy z małżonką do domu z nową porcją muzycznego sushi.

 

Zacznę od HACO - ta pani ma rewelacyjny głos (małżonka twierdzi, że zmysłowy), śpiewa po japońsku i tworzy muzykę przekraczającą ramy kilku stylów (muzyka elektroakustyczna, elektronika, pop, punk, new wave). Wszystko zależy od płyty - Happiness Proof to fenomenalne piosenki nagrane z udziałem tak znamienitych gości jak Otomo Yoshihide, Uchihashi Kazuhisa, Pierre Bastien. Skądinąd więcej tu pazura niż na rewelacyjnej płycie Hoahio (Ohayo! Hoahio!) nagranej z Sachiko M i Yagi Michiyo. Polecam z odpowiedzialnością. Natomiast płyta Stereo Bugscope to już strawa dla śmiałków - oscylujące dźwięki wydawane przez mechanizmy magnetofonów, komputerów, telefonów komórkowych, minidysków tworzą minimalistyczne, elektroakustyczne utwory. Słucha się tego z uwagą - mimo że ulepione z dźwięków na które na codzień nie zwraca się uwagi.

 

OPTICAL 8 to z kolei zespół grający nieobliczalną mieszaninę noise rocka z krautrockowym detonatorem (kapitalne basowo-gitarowo-syntezatorowe pochody). Porcja polecana dla otwartogłowych miłośników psychodelii i zupełnie ześwirowanych pomysłów brzmieniowych. W ekipie Hoppy Kamiyama (syntezatory,sample) i Otomo Yoshihide (gitara, gramofony). Skądinąd skąd ten człowiek bierze tyle energii na tyle projektów ???

 

A jeśli ktoś nie trawi elektroakustycznych dronów i ostrej psychodelii to może polubi płytę KAZUMASY HASHIMOTO "Epitaph" - coś dla fanów późnego Talk Talk, Boards of Canada i Pascala Comelade - pełne ciepła, ulotne, bajkowe bardzo delikatne kompozycje jak soundtrack do dobranocek.

 

Jeszcze lepsza jest doradzona nam w sklepie młodziutka TRICO! (płyta "Home"). To bardzo ciepła i osobista muzyka , w której dominują miniatury jak u Erika Satie pomieszanego z Pascalem Comelade. Fortepian, dzwonki i zabawkowe instrumenty.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10726-100005069 1170287566_thumb.jpg

post-10726-100005070 1170287565_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.