Skocz do zawartości
IGNORED

Mały pokój audio czy salon?


biniek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam dylemat związany z pomieszczenim odsłuchowym.

Rozpoczynam budowę domu i zastanawiam się czy do celów audio bardziej perspektywiczny będzie salon (tzw pokoj dzienny) o powierzchni ok 35m2 i w nim nowy zestaw audio z dużymi podłogówkami ale bez perspektyw na adatapcję akustyczną

czy lepiej przeznać na ten cel pokój o powierzchni 13m2 i zaadaptować go akustycznie wg uznania

Wiadomo że rozmach i wolumen dzwieku bedzie wiekszy z duzych podlogówek w duzym pomieszczeniu ale boję się że nie zapanuję w nim nad akustyką

Prośba o poradę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ramach aranżowania salonu nie mógłbyś przemycić 'ukrytych' ustrojów ? Widziałem adaptacje, które praktycznie były niewidoczne, a spełniały świetnie swoją rolę..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jesli nie bedą sie jakoś rzucać w oczy to powinno przejść

problemem w salonie mogą być też duże przeszklenia..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość zainwestować trochę funduszy to naprawdę warto iść w profesjonalną adaptację. Jest kilka firm na forum - widziałem kilka gotowych - skończonych pomieszczeń więc polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne tylko czy taka ukrywana adaptacja z wieloma kompromisami bedzie lepszym rozwiazaniem niz maly pokoj bez kompromisów i z pelna możliwie najlepszą adatpacją?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mając do dyspozycji 60 mkw i 16 mkw wybrałem, ten drugi pokój.

 

Pierwszą sprawą jest to, że problem z akustyką będą występowały w obu pomieszczeniach. Mówienie że więcej zawsze znaczy lepiej, jest błędne. Osobiście wybrałem mniejszy, ale symetryczny pokój o dużej swobodzie adaptacji. Sprawa jest o tyle prosta, że kompleksowa adaptacja 16 mkw jest o wiele tańsza od pomieszczenia kilkukrotnie większego (częściowa adaptacja jest raczej słaba). Dodatkowo nie mając swobody zostaniesz z problemami, których nie będziesz mógł rozwiązać. Nie wiem jak Ty, ale ja nie mam cierpliwości do rozkładania, przekładania i chowania. Tym bardziej, że mając 2 godziny na posłuchanie czegoś, będziesz musiał dużą część czasu przeznaczyć na rozkładanie i składanie. Co dla mnie jest zupełnie bez sensu, bo siadam słucham, wyłączam i tyle. Dodatkowo zawsze będziesz mógł sobie taką salkę uzupełnić o ekran i projektor, co daje dużo frajdy. Ale to tylko mój punkt widzenia.

 

Jeśli jesteś na etapie budowy domu, to przeczytaj sobie o proporcjach i kubaturze. Jeśli możesz dołożyć kilka metrów do pomieszczenia i wpłynąć na jego wymiary jesteś w bardzo korzystnej sytuacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały pokój bez kompromisów i z pełną możliwie najlepszą adaptacją do którego można uciekać i w którym można się schować spokojnie oddając się odsłuchom jest nie do przecenienia.

Moja sąsiadka (jeszcze przedwojenna kobieta) kiedyś powiedziała, że mężczyzna musi mieć takie swoje małe królestwo, bo jak się facet nie ma gdzie schować to się potem chowa po knajpach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 13mk obawiam się, że może się kłócić kwestia sceny ( czyli rozstawienia kolumn względem siebie/ścian/miejsca odsłuchu ) oraz okiełznania basu ( przez możliwą bliskość ścian bocznych i tylnej ). Nie twierdzę, że to niemożliwe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Panowie za cenne wskazówki

pomieszczenie bedzie miało dokładnie 340X400cm - kolumny stały by na dłuższej scianie. W pokoju będzie jedno nieduże okno na krótszej scianie

docelowo byłby to pokoj wyłącznie przeznaczony do audio - bez zbędnych mebli itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie dedykowany, mały pokój plus adaptacja akustyczna i wbrew obiegowym opiniom NIE bać się wielkich kolumn w takich warunkach - oj można się zdziwić!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do zapoznania się z moimi realizacjami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Robiłem zarówno pokoje tylko pod odsłuch stereo jak i salony uwzględniając współczynnik akceptacji żony i jak najlepsze warunki odsłuchowe. Oprócz tego co już koledzy powiedzieli dodam kilka pytań na które jak odpowiesz to będziesz mógł łatwiej stwierdzić gdzie Ci będzie lepiej:

- Chcesz wiedzieć co się dzieje w domu i integrować się z rodziną podczas odsłuchu?

- Chcesz słuchać muzyki w spokoju, aby nikt Ci nie przeszkadzał?

- Słuchasz głównie w dzień czy w nocy?

- Chcesz uświadamiać gość jak potrafi grać dobry system stereo prezentując im swój system w salonie?

 

Dodatkowo adaptacja akustyczna salonu, nawet częściowa poprawi warunki akustyczne polepszając komfort przebywania w nim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenie bedzie miało dokładnie 340X400cm

 

Hmm... Szkoda że musimy się domyślać jaka będzie wysokość, a to jest bardzo istotne przy tak "małym" pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam nie podałem - wysokość to 280cm w małym pokoju

w salonie byłby podwieszany sufit wiec pewnie 270cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokość to 280cm

 

Nie będzie aż tak źle, pod warunkiem że zadbasz odpowiednio o akustykę.

 

NIE bać się wielkich kolumn w takich warunkach

 

+1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki to plan jest taki ze audio do małego pokoju pojdzie a do salonu wstawie jakieś ładne lifestylowe tanie kolumny i wszystkomający wzmacniacz w klasie D do słuchania mniej wyczynowego :)

dzięki za rady

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mając do dyspozycji 60 mkw i 16 mkw wybrałem, ten drugi pokój.

16 mkw to niby tylko 3m więcej niż ma autor watku, ale to znaczna różnica dla przestrzeni i budowania sceny. Trudna sprawa. 35m2 brzmi zachęcająco. Jednak jeśli miałoby to się wiązać z zakłocaniem spokoju innym domownikom (i sobie przy okazji ich narzekaniami ;) ) to poszedłbym w ten mały pokój, kupił nieduże monitory o średnim polu i jakoś przebolał brak uderzenia na dole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jednak potargował z małżowinką :)

 

"Kochanie, nie będę Ci zagracał salonu MOIM sprzętem. Ustaw sobie tam co i jak się TOBIE podoba." (i tu akceptujesz kolumny w kolorze kanarkowym, bez mrugnięcia okiem).

 

"Ja chcę tylko mieć swój pokój do słuchania muzyki, ok żabciu?" ;)

 

Tak, ten schowek na szczotki jest jednak nieco zbyt mały.

 

Aha. I pokaż jej to, cóż.

 

c97e2cf07d7beffbdabdf00826f3cd96.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie to największym problemem nie są ustroje akustyczne, bo można to estetycznie zaaranżować, ale możliwość sensownej lokalizacji kolumn i miejsca odsłuchowego. A tak jak było już napisane adaptacja oznacza przyjemne warunki aksutyczne również do prowadzenia rozmów. Ja planuję osobny pokój do audio, a i tak zastanawiam się co zrobię z akustyką w salonie. Jak idę do kogoś, kto ma gołe ściany, to mi się rozmawiac odniechciewa, zwłaszcza na trzeźwo.

 

Ja bym więc wybrał salon, ale pod warunkiem że można będzie ustawić sensownie miejsce odsłuchu. A najważniejsze jest chyba odsunięcie kolumn od ściany za nimi.

 

Napisałeś, że w salonie bedzie sufit podwieszany, a to już jest pole do adaptacji akustycznej bez robienia dziadostwa.

 

Moim zdaniem 13m to bardzo mało. Może być fajnie, ale nie będzie bardzo fajnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to bedzie wyglądać

To ja mam rozwiązanie: usuń ścianę pomiędzy pokojem a salonem. Będziesz miał świetne warunki odsłuchowe.

 

Oczywiście wtedy trzeba się też pozbyć tych drzwi do małego pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu zmieniać rozkładu pomieszczeń.. osobny pokój odsłuchowy ma zdecydowanie więcej zalet..

Natomiast na problem niewielkiego pomieszczenia (sceny) można poradzić zastosowaniem odpowiednich komponentów systemu... ;)

np.. cytat z testu..

 

"Oyaide w system. Jak za dotknięciem zaczarowanej różdżki scena dźwiękowa odjeżdża o dobrych kilka metrów. W pierwszej chwili wrażenie jest tak zaskakujące, jakby słuchacz dostał w gratisie od developera jeszcze kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt metrów kwadratowych z przeznaczeniem na pomieszczenie odsłuchowe. Podejrzewam, że jest to celowy i świadomy zabieg producenta, gdyż w Japonii ceny mieszkań do najniższych nie należą i ichniejsi audiofile nierzadko muszą radzić sobie w dość nazwijmy to „kameralnych” pokojach odsłuchowych."

... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ten salon nie wygląda dobrze. Pokój jak widzę ma obie ściany wewnętrzne nośne co jest dobre bo ułatwi izolację akustyczną i złe bo nie daje możliwości korekty proporcji które chyba nie są najlepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oyaide w system. Jak za dotknięciem zaczarowanej różdżki scena dźwiękowa odjeżdża o dobrych kilka metrów. W pierwszej chwili wrażenie jest tak zaskakujące, jakby słuchacz dostał w gratisie od developera jeszcze kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt metrów kwadratowych z przeznaczeniem na pomieszczenie odsłuchowe. Podejrzewam, że jest to celowy i świadomy zabieg producenta, gdyż w Japonii ceny mieszkań do najniższych nie należą i ichniejsi audiofile nierzadko muszą radzić sobie w dość nazwijmy to „kameralnych” pokojach odsłuchowych."

... ;)

biniek nalezy do tych slyszacych, to moze rzeczywiscie wystarczy kupic dobre kable ;-) zycie zawsze weryfikuje nasze "madrosci"

 

biniek czy mozesz podac nazwe tego projektu, o ile jest standardowy? czasami mozna zrezygnowac z podcieni itd. cudow na rzecz wiekszej funkcjonalnosci pomieszczen.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety projekt rozrysowalem od poczatku do konca sam wiec jest zupełnie niestandardowy

ok. przylaczajac sie do zdania chyba wiekszosci kolegow, to ja rowniez wybralbym mniejsze ale odseparowane pomieszczenie zamiast pchac sie do otwartego salonu.

nie wiem na jakim etapie jest twoja budowa, czy juz budujesz, czy to dopiero plany, szkoda w sumie jednak, ze nie pomyslales o tym wczesniej. interesujesz sie audio nie pierwszy rok i znales swoje potrzeby. nie ty pierwszy i nie ostatni. ja tez niby sporo wiedzialem, a jednak o wielu rzeczach czlowiek podczas takiej inwestycji zapomina. a pozniej to juz niestety, albo podwojna robota, albo kompromisy. najwazniejsze jednak to wykorzystac jak najlepiej to co sie ma.

powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady

budowa zacznie się we wrześniu tylko pozwolenie na budowę już mam i trudno bedzie przerabiac konstrukcyjne elementy bo to znow papierkologia

jakie proporcje bylyby idealne i co moge jeszcze poprawić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do proporcji mieścisz się w wytycznych Bolta, EBU/ITU, IEC.

Więc jeśli chodzi o wymiary to nie ma co świrować.

Zostaje tylko kwestia adaptacji i rozmieszczenia kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.