Jump to content
IGNORED

Zjawiska burzowe .


Guest rydz

Recommended Posts

Jakieś 10 lat temu w odległości 20-30 m ode mnie piorun uderzył w stare, wysokie drzewo, musiało być słabe choć zielone, bo od razu się przewróciło. A miało solidną, ponadpółmetrową średnicę. Suchy, przeraźliwie głośny trzask pioruna i ułamek sekundy potem dźwięk pękającego i przewracającego na ulicę drzewa był czymś niewiarygodnym.

 

Nigdy nie spodziewałem się, że naturalna siła dźwięku pioruna z tak bliskiej odległości - sama w sobie - jest tak olbrzymia. Pewnie zwiększona przez szok, bo jednak jest to mimo wszystko niespodziewane przeżycie. Jak się doda do tego reakcję drzewa i nawet drganie ziemi po upadku - trudno to opisać. Do tej pory nic mnie tak nie zaskoczyło dźwiękowo. Ot taka audiofilska experiencja w naturze :-)

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Link to comment
Share on other sites

Też kiedyś obok mojego bloku uderzyl piorun. Akurat stalem u kumpla z naprzeciwka w drzwiach jak uderzyl. Hałas niesamowity, po 5min jak dotarlem do domu okazało się ze spalil mi się modem i tel stacjonarny. A w ostatnia niedziele też lupnelo niedaleko, stalem akurat w balkonowych drzwiach i patrzylem jak leje. Szybko się schowalem spowrotem. Hehe.

?👈

Link to comment
Share on other sites

Też z balkonu patrzyłem, jak leje, a piorun uderzył pk 50m od bloku. Stare drzewo zakończyło swój żywot, a fala uderzeniowa rozedrgała szyby w bloku.

Z kolei w ubiegłą sobotę burza wygoniła publikę z koncertu w Gniewie nad Wisłą, dokąd pojechałem posłuchać Livblade (kapela z Liverpool'u). W drodze powrotnej wpadłem na "ścianę z deszczu" tak silnego, że wycieraczki na najwyższym biegu się nie wyrabiały. Na fotce fala z chmur, jeszcze daleko i przed koncertem.

post-7066-0-07781000-1467240985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Znowu idzie jakaś fala burzowa, i ma się powtórzyć w przyszłym tygodniu. Biorac pod uwagę ostatnią ekstremalność i zwiększoną częstotliwość tych zjawisk - mamy ewidentną zmianę klimatu na jakiś monsunowy z porą deszczową prawie :-)

Jakoś tak - do braku zimy łatwiej się przyzwyczaić, bo pogoda wtedy jest dość liniowa - niż do takich zjawisk, kiedy rano nic nie wskazuje, a wieczorem fala deszczu za falą.

Nie myśl. Jeśli już pomyślałeś, to nie mów. Jeśli już powiedziałeś, to nie pisz. Jeśli już napisałeś, to nie podpisuj. Jeśli podpisałeś, to się nie dziw!

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś z bratem otworzyliśmy drzwi i stojąc na progu, patrzeliśmy na błyskawice która była bardzo intensywna. W pewnym momencie zrobiło nieco nudno, uspokoiło się... Może nawet ze 2 minuty było cicho... Odezwał się mój pomysłowy braciszek... Jak teraz się spierdzę to trzaśnie ;) Odwrócił się tą tylną częścią ciała do przeraźliwie ciemnej chmury i wyeksponował to co miał do pokazania ... ... Ocknął się 5 metrów dalej przy drzwiach do dużego pokoju. Przez jakiś czas nic nie mówił tylko stał i próbował dokończyć to co zaczął ;) Troche posiniał.... Mnie tylko ogłuszyło i nie mogłem sie nadziwić jak on się znalazł tam i dlaczego nie może mówić. Na szczęście po kilku minutach doszedł do siebie a mnie przestało dzwonić w uszach.

Link to comment
Share on other sites

Mnie tylko ogłuszyło i nie mogłem sie nadziwić jak on się znalazł tam i dlaczego nie może mówić. Na szczęście po kilku minutach doszedł do siebie a mnie przestało dzwonić w uszach.

 

Pogratulować szczęścia!

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Link to comment
Share on other sites

Dawno temu będąc na hali fabrycznej , wysokiej takiej zbudowanej z PRL , miałem zatyczki w uszach i jeszcze dodatkowo ochronniki słuchu " słuchawki " i w tedy walnął piorun w piorunochron hali . Średnie i wysokie wytłumione , to był bas , czuło się jakby rozchodził się z pewną prędkością po konstrukcji hali , o dziwo to trwało dosyć długo , nie tak jak pieprznie gdy jesteś w innym budynku . Dodam że bas nie był niski jaki znamy z najlepszych subów KD , lecz taki który rodzi niepokój , jest obawa czy konstrukcja wytrzyma , to jest nie do odtworzenia .

 

Z opowiadań starszego znajomego wiem , że gdy bardzo blisko strzeli piorun , to padniesz na kolana .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Stare, ale wciąż zabawne:

Aliści, gdy razu pewnego piorun w psa pieprznął, to łańcuch jeszcze trzy dni szczekał:)

 

 

Raz widziałem ofiary uderzenia pioruna. Dwóch braci; schronili się przed burzą pod drzewem.

Nigdy więcej nie chcę takich rzeczy widzieć...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest rydz

(Konto usunięte)

Odbiega od tematu , ale nie wiedziałem gdzie wstawić .

 

Stara zwalona wierzba , jakoś w lutym w przeciągu 2-3 dni coś ogołociło sporą część grubych i cieńszych gałęzi z kory .

Cóż to za zwierzątko mogło być ?

 

post-27371-0-93766200-1493289996_thumb.jpg

 

post-27371-0-91964900-1493290024_thumb.jpg

 

post-27371-0-23293600-1493290053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest rydz

(Konto usunięte)

Bóbr.

 

Raczej nie , jak żyję ponad pół wieku jeszcze bobra w mojej okolicy nie widziałem , chyba nie możliwe byłoby też , by wlazł na wysokośc 3-4 metrów i poobgryzał nawet od spodu gałęzie grubości nadgarstka .

 

Kiedyś to były burze :-)))

 

 

Były takie same jak i obecnie :)

Choć przyznać muszę że tak potężnej burzy jaka przeszła pod koniec lat siedemdziesiątych nie widziałem , trwało to może 20 min i zrobiło spustoszenie w drzewostanie w pobliskim parku , wyrwało z korzeniami kilkanaście przepotężnych topoli .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.