Skocz do zawartości
IGNORED

Polaryzacja kabli zasilających


Melepeta
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy forumowicze

 

Nurtuje mnie sprawa polaryzacji kabli zasilających. Zacznę od teorii. Gniazdko ścienne z bolcem powinno mieć połączenia, takie jak na poniższym schemacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gniazdo IEC w urządzeniu (wzmacniacz, odtwarzacz itp.) są łączone tak, jak opis na gnieździe Furutecha z poniższego zdjęcia:

post-44057-0-91098400-1467367241_thumb.jpg

 

L - przewód fazowy

N - przewód neutralny

PE - przewód ochronny

 

Mam dwa kable Enerra i jeden Bazodruta. Wszystkie one mają odwróconą polaryzację. Sprawdziłem też kilka zwykłych komputerowych i tu jest już różnie.

Ciekawi mnie jak jest u Was.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym, wkładam próbówkę i musi być na tej stronie,

sprzęty maja po tej stronie

 

Przepraszam pomyliłem, po prawej :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam o słyszenie, tylko jak jest u Was. Patrząc na to poniższe gniazdo też widać, że bezpiecznik jest na fazie. Czyli tak jak opisałem na wstępie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był już kilkukrotnie poruszany i omawiany nie tylko na tym forum.

Jeśli mamy gniazdko podwójne to z uwagi na konstrukcje gniazdka w jednym będzie L i N jak w pierwszym wpisie a w drugim L i N będzie odwrotnie.

Testowałem wielokrotnie zarówno na wzmacniaczach ,cd ,i magnetofonach którymi dysponowałem i zauważałem pewną różnicę w dźwięku zależnie od pozycji wtyczki zasilającej . Wybieram pozycje w/g której urządzenie generuje bardziej naturalny dla mnie dźwięk. Urządzenie gra albo jaśniej z mniejszą ilością basu lub po odwróceniu wtyczki ciut bardziej stonowanie z większą ilością tonów niskich.

Mam kilka kabli standardowych i większość trzyma się zgodnie z opisem w 1 poście. Trafiłem jednak też na kable -rzadko- które były podłączone odwrotnie.

Mam Enerra Blue wczesną wersję i on jest podłączony odwrotnie. Dlatego przydaje się takie podwójne gniazdko z bolcem lub gniazdka w standardzie zachodnim .

Jeśli robię kable DIY to trzymam się opisu połączenia z postu 1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzeus67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość BOBSAPP

(Konto usunięte)

Niektóre urządzenie mają wbudowany czujnik " prawidłowej " fazy ....

Zapala się dioda jeżeli podłączenie jest nie tak jak założył to producent...

 

 

LuxmanP-16of7.jpg

 

AyonCD5s-3.jpg

 

Temat był już kilkukrotnie poruszany i omawiany nie tylko na tym forum.

Jeśli mamy gniazdko podwójne to z uwagi na konstrukcje gniazdka w jednym będzie L i N jak w pierwszym wpisie a w drugim L i N będzie odwrotnie.

Testowałem wielokrotnie zarówno na wzmacniaczach ,cd ,i magnetofonach którymi dysponowałem i zauważałem pewną różnicę w dźwięku zależnie od pozycji wtyczki zasilającej . Wybieram pozycje w/g której urządzenie generuje bardziej naturalny dla mnie dźwięk. Urządzenie gra albo jaśniej z mniejszą ilością basu lub po odwróceniu wtyczki ciut bardziej stonowanie z większą ilością tonów niskich.

Mam kilka kabli standardowych i większość trzyma się zgodnie z opisem w 1 poście. Trafiłem jednak też na kable -rzadko- które były podłączone odwrotnie.

Mam Enerra Blue wczesną wersję i on jest podłączony odwrotnie. Dlatego przydaje się takie podwójne gniazdko z bolcem lub gniazdka w standardzie zachodnim .Jeśli robię kable DIY to trzymam się opisu połączenia z postu 1.

 

Te obserwacje pokrywają się z moimi....

 

ps.

Gdzieś wyczytałem że Naimowcy bawią się podłączając odwrotnie - tym samym tonując atak / odcień barwy staje się bardziej aksamitny - co przy tranzystorze nie wychodzi wcale żle....podoba się to niektórym bardziej aniżeli to co przewidział producent.

Oceny są podzielone - wszystko zależy od tego jakie kto posiada kolumny ( o jakim charakterze ).

Edytowane przez BOBSAPP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce jest tak, że w gniazdku faza jest po lewej stronie. W europie (większość państw) faza jest po prawej. Francję i Niemcy mam sprawdzone. U niemców jest łatwo bo mają schuko, więc można wtyczkę przepiąć (pomijam względy estetyczne tj. kabel "wisi pod górkę").

 

Znowu? jakie znaczenie ma polaryzacja napięcia zmiennego! Otóż ma i to nieraz bardzo duże, zwłaszcza jeżeli chodzi o audio.

 

Dla większości urządzeń to nie ma znaczenia.

 

Weźmy np. oehlbach powersocket 907 w polskiej dziurze nie zagra! więcej jest tragedia. Polaryzacja się nie zgadza. Faza musi iść przez filtry, które są po stronie prawej. Patrz:

1. oznaczenia na gniazdkach listwy

2. sygnalizacja na niebiesko

 

 

 

Ciekawiej i absurdalnie (ja fochoffcem nie jestem) jest z piecykami gazowymi, gwarancji nie pobiją jak nie masz fazy po stronie lewej (podobno ma znaczenie, gwarancji nie podbiją i brak odbioru). Handel kwitnie piecykami zagramanicznymi, no chyba że wszystkie sprowadzone do nas, są specjalnie robione (dla Polski) z fazą po lewej ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez evenementus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faza po lewej to tylko kwestia umowna elektrykow instalatorów, bo normy chyba na to zadnej nie ma z tego co pamietam, i nie musze chyba mowic ze wszystko sie komplikuje gdy mamy gniazdko podwójne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu? jakie znaczenie ma polaryzacja napiecia zmiennego!

 

Tego nie wiem bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Jednak jak miałem kiedyś wzmacniacz xindaka xa- 6950 ( 09) to przy nieprawidłowym podłączeniu kabla zasilającego przy wyłączaniu wzmacniacza pojawiał się zawsze nieprzyjemny i niebezpieczny dla głośników trzask. Natomiast różnicy w brzmieniu nie zaobserwowałem. Może była to winna jakiejś złej konstrukcji wzmacniacza. Od tamtego czasu pilnuję prawidłowego podłączenia ( czyli faza z lewej patrząc na tylną ściankę urządzenia) we wszystkich urządzeniach choć nie ma pewności jak powinno być prawidłowo jeśli producent tego nie określa i nie ma wskaźnika fazy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że trudno pojąć, "jakie znaczenie ma polaryzacja napięcia zmiennego"

To może prościej, filtry mają pracować na wejściu, a nie na wyjściu!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Faza po lewej to tylko kwestia umowna elektrykow instalatorów, bo normy chyba na to zadnej nie ma z tego co pamietam, i nie musze chyba mowic ze wszystko sie komplikuje gdy mamy gniazdko podwójne

36d3d709b0934114b68527ebd07d53a5.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba być ekspertem. Pooglądaj zdjęcia, posłuchaj i sprawdź co kto pisze.

Kolega nic nie pomieszał!

To prawdopodobnie firma oehlbach i zdaje się że Enerr pomieszali co by tylko na tych tutaj wspomnianych skończyć i nie przytaczać firm x, y, z, ...

Miłego dnia życzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez evenementus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba być ekspertem. Pooglądaj zdjęcia, posłuchaj i sprawdź co kto pisze.

Kolega nic nie pomieszał!

Sprawdzalem dawno temu bo temat wraca jak bumerang co kilka miesiecy :) na szczescie u siebie nie mam roznic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to też słychać.. i czy nie szkodzi to urządzeniom jak jest odwrotnie..?

Jak jest odwrotnie, to niektóre urządzenia nie działają (np. mój piec gazowy, sterowany elektronicznie).

 

Co ciekawe prawie każde gniazdko podwójne, ma odwróconą polaryzację jednego gniazda wzgl. drugiego (zawsze jedno gniazdo ma fazę nie tu gdzie być powinna) - z tego powodu się ich z domu pozbywam.

 

Kolejna sprawa, w tanich listwach zasilających/zabezpieczających (takich za ~25PLN ... o tańszych przez litość nie wspominam) nie działają kluczowe zabezpieczenia, jeśli faza nie jest po odpowiedniej stronie (w lepszych listwach każda linia jest zabezpieczona i tego problemu nie ma).

 

I jeszcze jedna sprawa - potrafią się dziać w szczególnych przypadkach dziwne rzeczy (z uszkodzeniem sprzętu włącznie), jeśli część systemu ma fazę po jednej stronie, część po drugiej, a wszystko jest połączone ze sobą *elektrycznie interkonektem)

 

*- przy połączeniach optycznych tego problemu nie ma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu? jakie znaczenie ma polaryzacja napiecia zmiennego!

Dla zmiennego może mieć kluczowe znaczenie, dla przemiennego nie koniecznie. Obawiam się jednak że dla Ciebie napięcie przemienne i zmienne to to samo i jakoś wcale mnie to nie dziwi...

 

P.S.

Czasem można zauważyć inny potencjał zerowy zasilaczy symetrycznych po zmianie fazy zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zmiennego może mieć kluczowe znaczenie, dla przemiennego nie koniecznie. Obawiam się jednak że dla Ciebie napięcie przemienne i zmienne to to samo i jakoś wcale mnie to nie dziwi...

Nie to nie jest to samo geniuszu, napiecia zmienne, przemienne, okresowo zmienny to bylo jakos w 1 kl Technikum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bumpalump
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu? jakie znaczenie ma polaryzacja napiecia zmiennego!

 

jeszcze o 13:36 dla Ciebie to takie jasne nie było serwisancie urządzeń elektronicznych...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez opteron

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze o 13:36 dla Ciebie to takie jasne nie było serwisancie urządzeń elektronicznych...

A czy ja napisalem ze napiecie zmienne i przemienne to to samo? ja po prostu w dalszym ciagu twierdze ze nie ma to wplywu na dzwiek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Serwis elektroniki audio: regeneracje, konserwacje, regulacje, naprawy, modyfikacje, regulacje i naprawy"?

 

Znowu? jakie znaczenie ma polaryzacja napiecia zmiennego!

 

Kiepsko to wygląda... :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pijesz do tego ze napiecie zmienne nie koniecznie musi byc sinusoida

 

Przemienne też nie :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być o kablach i ich połączeniach. A nie o napięciu zmiennym i przemiennym. Kto nie widzi różnicy niech się podszkoli. A wątku proszę nie zaśmiecać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być o kablach i ich połączeniach. A nie o napięciu zmiennym i przemiennym. Kto nie widzi różnicy niech się podszkoli. A wątku proszę nie zaśmiecać.

Tylko to się ze soba bezpośrednio łączy. Jak wiesz o co chodzi, to będziesz wiedział, co robić, niezależnie gdzie i jakie gniazdka i wtyki zastaniesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie zrobiłem mała próbę co daje zmiana polaryzacji na wzmacniaczu Rotel RA 840 BX3 na którym ostatnio słucham.

Kolumny mam rozstawione 2m.40cm i 45 cm luzu do ściany a siedzę od nich 3.20 blisko ściany.

Posłuchałem Bregovica płyta Ederlezi utwory 3,4,5. Gałka wzmocnienia na godzinie 8.

Pozycja wtyczki zasilającej tak jak słucham na co dzień.

Scena zaczyna się lekko za kolumnami i zachowując ciągłość dźwięk dociera do mnie tak ze mam czasami odczucie fizycznego kontaktu z mocniej zaakcentowanymi uderzeniami czy szarpnięciami strun .Szerokość sceny trochę szerzej niż stoją kolumny. Na wysokość też od podłogi w górę ciągłość.

Odwróciłem wtyczkę i...

Scena zaczyna się podobnie lekko za kolumnami ale już do mnie nie dociera .Dźwięk jakby zatrzymuje się w połowie między mną a kolumnami.Takie mam wrażenie jakby od podłogi w górę na 50-60 cm zrobiła się pustka. Scena też jakby się lekko zwęziła i część dźwięków niskich jakby bardziej lokowała się w kolumnach a nie w przestrzeni.

Starałem się to sugestywnie opisać co odczułem.

Która pozycja jest prawidłowa nie wiem. Wybrałem tą która sprawia mi więcej frajdy przy słuchaniu muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.