Skocz do zawartości
IGNORED

Yamaha RX-V481-Auto kalibracja


spinacz66

Rekomendowane odpowiedzi

to na czym, że tak powiem on stoi bo przecież musi być bardzo stabilny i chyba jest przymocowany do podłoża, żeby na tej wysokości przy 20Hz nie "tańczył" i nie spadł z tego czegoś. Jaki to sub jeśli można wiedzieć.

 

 

 

a z jaką skutecznością jeśli to też nie tajemnica.

 

Subwoofer to B&W asw 610 i jest zamocowany do płatwi na sztywno i nie ma żadnych problemów ze stabilnością.

Jak patrzę na wykres po korekcji akustyki pomieszczenia dla suba to widzę że przy 75dB ciągnie równo do około 23Hz przy 20Hz jest ok.3dB spadek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie 20m pokoju w bloku Yamacha naprawdę sie sprawdza przy połaczeniu Stx i Mganata tak jak pisano w teście AV przy tym metrażu jeśli chodzi amp pomijam już zastosowanie głośników bo tego w teśce nie uwzględniono bo każdy ma inne chodziło o sam amp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer to B&W asw 610

 

i takie maleństwo, a ile ma dB przy wyższych wartościach, np 25Hz, 28, też ma te 75dB, od kiedy zaczynają mu się te 75.

 

Jak patrzę na wykres po korekcji akustyki pomieszczenia dla suba to widzę że przy 75dB ciągnie równo do około 23Hz przy 20Hz jest ok.3dB spadek.

 

na czym to sprawdzaleś, da radę to zobaczyć podczas czy po autokalibracji czy masz jakiś mikrofon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół roku temu kupiłem amplituner Anthem, zdecydowałem się na tą markę ze względu na dosyć rozbudowaną jak na amplitunery funkcję korekcji akustyki pomieszczenia.Wykresy z pomiarów każdego głośnika z osobna mogę sobie oglądać na monitorze komputera.

Anthem Room Correction w płaskiej charakterystyce kalibruje pasmo do 75dB, dodatkowo mogę wzmocnić bas do 6dB przy 100Hz, generalnie ja tego wzmocnienia nie używam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak zalecacie ustawić Level kanału w amplitunerze dla suba na 0dB czy +10dB max?

Czy te ustawienie zwiekszenia na (+) wpływa na siłe sygnału który przekazuje sub do amplifa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie robię autokalibracji. Spróbujemy, poczytamy. Dzięki.

 

Dużo tracisz. Nie chodzi nawet o kalibrację suba, ale frontów i pozostałych głośników.

U mnie po autokalibracji jest lepiej, także w stereo gdzie grają tylko fronty. Wcześniej jak słuchałem bez kalibracji coś mnie lekko drażniło w wyższej średnicy i czułem lekki niedobór wyższego basu.

O dziwo patrzę w wykres po kalibracji korektor dokładnie te zakresy zmienił, ściął wyższa średnicę i podbił wyższy bas. Efekt na ucho - poprawa.

 

Jeśli chodzi o bas z suba, to ja już nawet nie wyobrażam sobie słuchania bez autokalibracji. Niskie częstotliwości najbardziej wariują w domu i są najtrudniejsze do opanowania. Po moich doświadczeniach jakaś autokalibracja musi być, albo ta zaszyta w subie jeśli taką posiada, albo zewnętrzna np. z amplitunera.

 

U mnie np. częstotliwość 30Hz była podbita o 12db, a trochę wyżej na 40Hz był już spadek o 5db. Czasami dawało zdrowo po uszach. Ja czułem, że coś jest nie tak, kalibracja to tylko potwierdziła, ale wiele osób ma cuda w basie z suba i nawet nie są tego świadomi.

Jako ciekawostkę wrzucam przebieg basu z suba u mnie w pokoju. Czerwona linia przed kalibracją, niebieska po kalibracji, jak widać różnica istotna.

 

Adek jeszcze jedna sprawa. Piszesz, że słyszysz, że głośniki grają np. do 50Hz, to obcinasz je na 60Hz, teoretycznie przed spadkiem. Tylko trzeba pamiętać jakie ciśnienie są w stanie wytworzyć nawet bez spadku głośniki, a jakie sub.

Przykładowo głośniki przy 60Hz wytworzą ci 50db, a sub 80db.

 

U mnie póki co sub gra też niezgodnie z teorią, bo gra w kinie tylko swój kanał LFE, póki co tak lepiej mi brzmi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek jeszcze jedna sprawa. Piszesz, że słyszysz, że głośniki grają np. do 50Hz, to obcinasz je na 60Hz, teoretycznie przed spadkiem. Tylko trzeba pamiętać jakie ciśnienie są w stanie wytworzyć nawet bez spadku głośniki, a jakie sub.

Przykładowo głośniki przy 60Hz wytworzą ci 50db, a sub 80db.

 

i tu się z Tobą zgadzam w stu procentach, może się skuszę i walnę sobie auto k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie auto kali. przyciela wszystko na 40hz, po poczytaniu tu na forum i nie tylko przestawilem wszystko na 80 hz i jest o niebo lepiej, odleglosci pomerzylo super, jedynie problem z subem ktory musialem ustawic recznie, a co do czestotliwosci i jej podbicia to chyba onkyo jest w tym biedne i nie ma tam korekcji chyba ze sie myle, i jeszcze jedna sprawa, chyba nie sluchacie stereo w auto kali. bo tak troche dziwnie sie slucha muzy jak kolumny sa odciete na 80hz, u mnie w trybie stereo automatycznie wylacza auto kali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dyskomfort przy odcięciu 80Hz pokombinuj z bardziej neutralnym miejscem dla subwoofera, wbrew pozorom jego ustawienie nie jest obojętne, szczególnie w stereo. Możliwe, że fazowo nie jest dobrze to zgrane, a prawidłowo powinno być tak, że bas razem z wyższymi harmonicznymi powinien być lokalizowany przy danej kolumnie jakby sub był jej częścią, czyli reasumując sub powinien zniknąć z pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawia po auto kalibracji? Nie ma specjalnie znaczenia na ile dasz. Toteż dlatego ta opcja w wielu amplitunerach dostępna jest pod łatwa zmiana. Ustaw suba na środkowe pozycję i a wmpli na 0. Ewentualnie zmieniaj ustawienia na subie.

 

Dość długo go ustawiasz, czy nie gra jak powinien?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na -2,5dB.Gra ale jakoś wzieło mnie głebiej na czytanie poradników i for w kalibracji kd wszędzie podają na 0dB nawet RMS,Loudspeaker w poradniku podje barwę ustawinć na 0 w ampku i to samo na róznych forach wyczytałem w poradach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna sprawa, chyba nie sluchacie stereo w auto kali. bo tak troche dziwnie sie slucha muzy jak kolumny sa odciete na 80hz, u mnie w trybie stereo automatycznie wylacza auto kali.

 

Ja słucham w stereo z autokalibracją. Międzyinnymi dlatego frontów nie mam odciętych na 80Hz tylko grają pełnym pasmem, żeby w muzyce grały same bez suba, bo tak musiałbym za każdym razem zmieniać ustawienia.

Co prawda mam tryb Direct na którym nie działa kalibracja, ani odcięcia, taki typowy tryb do muzyki, ale muzyka po autokalibracji frontów bardziej mi się podoba.

 

na -2,5dB.Gra ale jakoś wzieło mnie głebiej na czytanie poradników i for w kalibracji kd wszędzie podają na 0dB nawet RMS,Loudspeaker w poradniku podje barwę ustawinć na 0 w ampku i to samo na róznych forach wyczytałem w poradach

To nie ma żadnego znaczenia, nie patrz na to, nie ma jednego właściwego wzmocnienia do różnych systemów. Jeśli teraz przed kalibracją jeszcze dodasz volume na subie, pokrętłem na nim, to kalibracja jeszcze więcej Ci zetnie np. -6db.

Taką siłę wzmocnienia, czyli -2,5 db ustawiła Ci autokalibracja starając się wyrównać poziom głośności suba z pozostałymi głośnikami. Jeśli basu dla ciebie jest odpowiednia ilość to nic nie ruszaj, jeśli za dużo to jeszcze odejmij, a jeśli za mało to dodaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Omen tak jak by było za cicho i mało po kalibracji.W ampku ustawiłem na max +10dB Level dla kanału dla suba( po tym czuje jak wali głosno i dynamicznie co najważniejsze nic nie dudni ani nie charczy. Volum przed kalibracja ustawiłem na 12H na subie).To wtedy nie ruszam bo myślałem że na 0 może coś zmienie. Rozumiem że jak mam na +10 to nic nie spale i nie uszkodzę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autokalibracją właśnie o to chodzi, że po jej zakończeniu możemy sobie odrobinę pokręcić, dostosować pod własne preferencje. Ja też suba mam trochę podkręconego względem autokalibracji.

Wiesz, jak mawia stare przysłowie amatorzy ustawiają suba o 10db za głośno, a profesjonaliści tylko o 5db ;).

Z reguły na początku każdy daje sporo mocy na suba bo chce usłyszeć i poczuć te efekty, jednak z czasem najczęściej zjeżdża się z tym basem, bo takie coś jest fajne na chwilę, ale po 2 godzinach filmu z efektami np. Transformers masz dosyć, uszy puchną ;)

 

Takie dostrojenie ostateczne często długo trwa, u mnie chyba kilka tygodni, gdzie troszkę podgłaszałem i ściszałem, aż doszedłem po poziomu, który mi odpowiada i nie ruszam na żadnym filmie, bo filmy tez są rożnie nagrane i na jednym czy dwóch nie ustawisz dobrze.

Jeśli słucham muzyki wielokanałowej to ściszam 4 db, bo basu jest za dużo. Po prostu chyba mam do filmów trochę ponad normę podkręconego suba.

 

kiedyś może kupię mikrofon i zmierzę poziomy głośności tak jak to Magog opisywał.

 

Kedyś już wklejałem linka do tego poradnika.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

HDMI Control służy do wzbudzania. Jeśli chodzi o gaszenie go masz funkcje która gasi amplituner kiedy jest bezczynny. Nie w opcjach HDMI.

 

Nie pamiętam jak się to nazywa. Znajdziesz w instrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thx. Sprzęcik dopiero co podłączony wczoraj, jeszcze wszystkiego nie wyczytałem. Czyli ta funkcja będzie gdzieś w ustawieniach samego ampli? I tylko tam trzeba to ustawić czy też w dekoderze i blu-ray?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć kontrolę to w obu urządzeniach o ile będzie to wogole działać. A jeśli tylko gaszenie, to opcja tylko w amplitunerze. Ustawienia samego amplitunera, nie dźwięku czy obrazu.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak na przykład kolumna ma moc 110W a odcina je się na 80hz-110hz czy przekazuje tą samą pełną moc do amplitunera jak jest ustawiona na dużą czy jest redukowana i amplif ma mniej wysiłku i kolumna gra z mniejszą mocą ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak na przykład kolumna ma moc 110W a odcina je się na 80hz-110hz czy przekazuje tą samą pełną moc do amplitunera jak jest ustawiona na dużą czy jest redukowana i amplif ma mniej wysiłku i kolumna gra z mniejszą mocą ?

 

Ja mam takie odczucie,że im niżej zejdę to jest mniej basu.Ja mam ustawione odcięcie na 80 Hz i zarówno w muzyce jak i w filmach jest dobrze.W equalizer ustaw na front to będziesz miał większą dynamikę.Nie masz wrażenia,że przy odcięcie na 110 Hz kolumny zaczynają dudnić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustwać ten eqwualizer na fron bo mam ustawiony z kalibracji i tam nie moge dokonywać poprawek i głośniki na small podpowiedz mi? Używam STX monitorów odciętych na 110Hz i nie czuje dudnienia cały bas przejmuje u mnie magnat sub i ładnie mi sie to zgrywa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustwać ten eqwualizer na fron bo mam ustawiony z kalibracji i tam nie moge dokonywać poprawek i głośniki na small podpowiedz mi? Używam STX monitorów odciętych na 110Hz i nie czuje dudnienia cały bas przejmuje u mnie magnat sub i ładnie mi sie to zgrywa

ustawienia-Ustawienia manualne-parametric eq i tu masz yapo flat czyli płaski, yapo front czyli dynamiczny i yapo natural czyli dźwięk najbardziej zbliżony do naturalnego.Jeżeli chcesz zmienić głośniki na large to wchodzisz w ustawienia-konfiguracja-front i tu masz wybór.Przykłady podałem ci na mojej yamaszce 779.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info.Jak bede miał wolny czas to po testuję a czy te tryby mają jakiś w pływ jak głosniki są ustawione na małe i mozna powiedzieć że lecą z nich same efekty nie bas w kd?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jest tak że im kolumna gra wyżej tym mniej prądu pobiera z wzmacniacza. Głośnik basowy bierze 70-80 procent całej mocy. Więc jeśli nie jest ku potrzebna taka, to z automatu bierze jej mniej.

Natomiast moc kokumny o której piszesz to zupełnie coś innego. To ze kolumna ma moc zaluzmy 100 w to nie znaczy że tyle do niej leci.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.