Skocz do zawartości
IGNORED

tanie głośniki


_nowy_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno postanowiłem zrobić 2 kolumny 2drożne. W każdej 1 głośnik wysokotonowy i 1 średnioniskotonowy. Jest to moja pierwsza konstrukcja więc chciałem zrobić coś taniego. Jako wysokotonowy chciałem zastosować Tonsil GDWK 8/50/1 co o nim sądzicie? Co do średnioniskotonowego to nie wiem co wybrać. I tutaj proszę was o pomoc jakie są najlepsze głośniki w cenie 30-40zł. I gdzie najlepiej je kupić?(może na allegro)

Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnioniskotonowy - tani i znośny, to chyba Tonsil.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Po kolejnych poszukiwaniach (pod kątem arv104 i arn 150) jestem już chyba zdecydowany na te głośniki.Tylko pojawił się kolejny problem... zwrotnica. Znalazłem w necie kilka podobnych kolumn ale niestety nigdzie nie było schematu zwrotnicy. Z tego co wiem najlepiej (ze względu na moje finanse) będzie zastosować zwrotnice 12dB/okt z tłumikiem dla arv104. Niestety nie wiem jak dobrać cewki itd. Więc proszę Was o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_nowy_ jeśli to pierwsza konstrukcja to nie możesz tak dowolnie wybierać głośników i prosić o schemat zwrotnicy, bo tu wszystko zależy od wszystkiego. Znalezienie gotowego projektu odpowiadającego dokładnie głośnikom które sobie wybrałeś może być mocno trudne. Trzeba więc znaleść dobry projekt i dokładnie go skopiować, chyba że masz możliwość dokonania odpowiednich komputerowych wyliczeń i pomiarów. Zobacz sobie np. projekt Igoda na Akkusie-może spełnia twoje oczekiwania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo chyba mnie trochę nie zrozumiałeś. Z tego co wiem niektórzy robili kolumny na tych głośnikach więc zapytałem czy ktoś nie ma schematu takiej zwrotnicy. A jeżeli nikt nie ma to proszę o linki oraz wskazówki jak dobrać kondensatory i cewki. Jeżeli się źle wyraziłem to sorry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale niestety nie widziałem wiarygodnego opisu zestawu na tych głośnikach. Widziałem liczne opisy ale oparte np. na programie winisd, często gotowych zwrotnicach, czyli rzeczy zdecydowanie nie godne polecenia, bo z mocno niewiadomym efektem końcowym. Namiar, który Tobie zapodałem jest potwierdzony wiarygodnymi pomiarami i gość to dopracował (widzisz Igod jak Ciebie doceniam;) ). Mam jeszcze coś wiarygodnego na czeskich głośnikach ale to większy plik i mogę najwyżej przesłać na maila. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, ze ten ARN dobrze sprawuje się w basie, natomiast w średnich jest dość słaby. Za tą cenę (37 zł) to jednak bodaj najlepszy głośnik. Problem chyba polega na tym, że jak już ktoś dopracowuje konstrukcje na ARN 150 to wkłada w to sporo pracy i niechce beszcześcić jej głośnikiem ARV 104 (proszę o wybaczenie za określenie fanów tej kopułki).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARN 150-05/4

obudowa b-r, 7l., długość b-r około 20cm, średnica 47mm, podział 3000 6dB

 

arv 104-??/4 (lub tonsil 11/100 - zdania są podzielone)

przy 3000 chyba można zastosować filtr 6dB (w razie czego dopytaj McGyvera). należy go stłumić o 3,5dB podłączając za zwrotnicą a przed głośnikiem równolegle rezystor 10 ohm i szeregowo 1,4 ohm (nie zmienisz tak rezystancji dzięki czemu zwrotnica będzie dzieliła gdzie trzeba).

 

zwrotnica

bardzo prosta. głośnik nisko-średniotonowy podłączasz przez cewkę o wart. 0.22mH (dobierz najbliższą wart.) a wysokotonowy za kondensatorem 14 mikroF (tak samo) - to da podział 2900Hz

 

obudowa

jeśli ma być piekna to zaszalej z fornirem itp. jeśli niekoniecznie możesz kupić np. w castoramie płyty meblowe i z nich składać. ja bym wziął wiórowe płyty i później pomalował.

 

głośniki dostaniesz na www.empire.com.pl ,elementy zwrotnic w dexonie, możesz też poszukać na allegro kondensatorów jantzen - koleś co je sprzedaje ma wszystko

 

pozdrawiam i powodzenia!

 

ps - przepraszam za ewentualne niedociągnięcia (absurdy! niektórzy napiszą) - mam 39st. gorączki :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym żeby świat był taki prosty !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miały byc tanie a nie wydziwione - w domowych warunkach ciężko zrobić "za darmo" bez aparatury coś tańszego i łatwiejszego, co przy okazji nie kłuje w uszy jak bazarówki i hipermarketówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się bawiłem pomiarami i jest jedno ważne z tego doświadczenie - jeśli coś robić bez pomiarów to trzeba ściśle skopiować b. dobrze dopracowanego gotowca. Samo wybranie najlepszej częstotliwości podziału dla dwóch głośnków i wybór do niej odpowiedniego strojenia zabrało mi jeden wieczór a i tak twierdzę, że moje głośniki trochę się za mocno "gryzły" (nie wszystkie optymalnie się ze sobą zestroją). To wszystko było robione na symulacjach przeprowadzonych w oparciu o rzeczywiste pomiary danych głośników w konkretnych obudowach. Po co więc robić chałturę o niepewnym efekcie końcowym jak można skorzystać z trudu (dość dużego) innych i wiedzieć jaki będzie z tego rezultat końcowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja się przy okazji spytam

co powiecie na taki coś

duży monitor - taki mam kaprys, lubie takie brzmienie

 

głosnik ARN188/03/8 w obudowie b-r ( w ostateczności się tam nadaje)

strojona 36-38Hz, objętość 20-22l

jako kopółka ARV104/63

 

Specjalnie wybrałem ten głosnik - nie chce ARNA150.....bo jest mały i ma słabą efektywność,

 

słucham muzyki klasycznej, czasem jakiś rock, ale głównie klasyka,

zależy mi na wielkiej przestrzeni, ale i wierności

 

powiecie co o tym myślicie?

 

PS - to muszą być monitory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BeerfaN dzięki za pomysł ale z tego co wiem to zwrotnice 6dB/okt stosuje się w dobrych (czyt. drogich) głośnikach a te raczej do nich nie należą więc chyba pozostanę przy 12dB/okt a co do tłumika to właśnie o to mi chodziło :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, szukałem i w końcu znalazłem. Jest to schemat zwrotnicy do arv104 i arn 150. Czy według Was jest ona poprawna, tak na oko oczywiście bo dokładnie tego nie można określić bez pomiarów itd. Ewentualne poprawki mile widziane.

ps

obrazek pożyczyłem z forum FElektr

[obrazekLUKASZ-207491_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_nowy_: Witaj, moge Ci odsprzedac wysokotonowe GDW 10/80/7 Tonsila (te stosowane niegdys w Totem Mite), cena... powiedzmy 70 zl. Oba sa nowe, maja 4 miesiace, druki podbitej gwarancji itd. Stan idealny. Jesli jestes zainteresowany, pisz na maila. Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeyfin - dokładnie tutaj -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) kolumna nazywa się NONA SE FIrmy Voba Acoustic wejście tez przez tę stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeffin - tka patrzę teraz i coś mniej pewny jestem że to jest na tej Tesli. Niskotonowy ma kształt i wymiary Tesli ale ta membrana jakoś tak zbyt gładko wygląda. A kopułka wygląda jak SEAS Kt25 lub 26

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok fajnie dzięki

 

czyli widze że mogą tak robić skoro nie ma sprzeciwów :)

 

ten głośnik na dole to może być TVM ARN188/03

bo on ma własnie taką gładką membranę, dopiero 188/05 ma spiralki

 

a oto wybrany przeze mnie głośnik w obrazku (bo parametry empire ma popieprzone)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARV104 to prawidłowy wybór. Można go filtrować odważniej, on ma duże możliwości. ARN188 będzie trochę mułowaty, chyba lepiej byłoby dać Heco lub Magnata 175mm z Allegro za 70zł/szt. tylko zwrotnicę trzebaby przeprojektować do niego. To bardzo dobry głośnik w tej cenie, ma dynamiczny, kontrolowany, stosunkowo obfity bas i niezłe średnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_nowy_

 

zwrotka przez Ciebie znaleziona ma podłączone 8ohmowe głośniki, te się u TVM do b-r nie nadają. pomczę ciut programiszcza co tu mam i postaram się wstawić zwrotnicę na 12dB.

 

Rambo

mam ciut inne (nie twierdzę że Twoje jest gorsze) podejście do sprawy - ja buduję kolumny i je dostrajam na ucho (swoje bo grają dla mnie), wszelkie wyliczenia robię w programach - może efekty nie są powalające, ale za to taka zabawa jest łatwiejsza. Poza tym _nowy_ napisał, że to jego pierwsza konstrukcja, więc może na początek coś łatwego :> ?.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę, 12dB/okt, głośniki 4 ohm.

[obrazekLUKASZ-207982_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki BeerfaN. Tylko mam jeszcze takie pytanka:

Jaką impedancją miałaby cała kolumna?

Jeżeli robiłbym na obudowe zamkniętą to trzeba coś zmieniać w zwrotnicy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 ohm jak głośniki...tak sądzę choć z tego co pamiętam z fizyki to 2 - mam kiepską pamięć pewnie :)

 

nie, zwrotnica jest wyliczona do głośników nie obudowy (choć można brać na to poprawkę jak znasz rezonans obudowy na przykład).polecam do tego 150-05/4 nie 03. i B-R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, co to za program tą zwrotkę liczył? Toż to wrzeszczeć będzie strasznie, za duże wartości kondensatorów, za małe cewek, brak tłumika dla tweetera. Prosty program liczący wg. książkowych wzorów? Winisd Alpha?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tłumik poszedł wcześniej - wyliczę jak _nowy_ się zdecyduje co do głośników, bo tak to za często bym to robił. programik to winisd alpha. coś mi te wartości niezbyt pasowały, ale ten program pisał ktoś mądrzejszy więc z moją wiedzą nie staram się ingerować.

 

McGyver

mam gdwk 9/40, jest stłumiony o 8 dB - co polecasz na zamianę, żeby tak w uszy nie kłuło? zastanawiam się właśnie nad 104 nieekranowanym. ma grać z gdn 30/60/3 i gdn18/60

- przyznaję się - mam altusy 120

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz dać ARV 104, najwyżej mniej stłumisz. Tylko jak ten program tak liczy to lepiej tłumienie dobierz na ucho:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.