Skocz do zawartości
IGNORED

Basu ciąg dalszy...


sylwon38

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy. Czy jest na sali jakiś audiopsycholog? Od jakiegoś czasu nie mogę wybić sobie z tego pustego łba (choć prawdę mówiąc, nie ma co wybijać, skoro jest pusty), wymiany kolumn. Wszystko było by ok. gdybym dysponował rezerwami gotówki. Otóż miałem kiedyś kolumny Melodika BL30. Szybko je sprzedałem, ponieważ brakowało mi w nich basu. Szczerze mówiąc, czego można było oczekiwać od 13 cm przetworników. Teraz posiadam Polk Audio RTi A5. Kupiłem je z kilku powodów. Mniej istotne- (pasmo przenoszenia 30Hz- 27kHz, RMS 250W no i ładny mebel- okleina naturalny drewniany fornir). Plusy (zejście basu 40Hz -3dB, z tyłu na wydechu BR zamontowany rozpraszacz, który wyklucza konieczność odsuwania kolumny dalej od ściany no i dość przystępna cena). Grają przyzwoicie. Przy dobrym materiale naprawdę przyzwoicie. W zależności od rodzaju muzyki bas zadowalający. Jednak cały czas myślę o wymianie ich na inne z wooferami min 20cm. Kultura basu z pewnością lepsza. Wymienił bym je nawet na tańsze Klipsch R-28F. Te posiadają dwa woofery 20,3cm. Pasmo przenoszenia 35Hz- 24kHz, czyli węższe (nie znam się, nie wiem dlaczego). Teraz pytanie koledzy. Co bym zyskał na takiej wymianie. Czy tylko woofery o większej średnicy i przez to niżej schodzący i bardziej kulturalny bas, czy niekoniecznie? Dodam, że nie słucham żadnego Dubstep'u, Drum and bass'u czy innych głęboko basowych gatunków. Głównie Blues, Rock, czasami Reggae czy coś z klasyki, gdzie przydało by się usłyszeć konkretniej brzmiące struny kontrabasu lub te basowe kotły. No i jak to w końcu jest z tym duszeniem większych kolumn w niezbyt dużym pomieszczeniu, bo nie sądzę, że kolumny z 20cm przetwornikami uduszą się w pokoju 20m2. Jak myślicie koledzy, wymiana czy psychiatra?

Polk Audio vs Klipsch.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli brakuje Ci tylko basu i inne aspekty brzmienia są bez zastrzeżeń - rozważ dokupienie REL T5.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość numik

(Konto usunięte)

Szanowni koledzy. Czy jest na sali jakiś audiopsycholog? Od jakiegoś czasu nie mogę wybić sobie z tego pustego łba (choć prawdę mówiąc, nie ma co wybijać, skoro jest pusty), wymiany kolumn. Wszystko było by ok. gdybym dysponował rezerwami gotówki. Otóż miałem kiedyś kolumny Melodika BL30. Szybko je sprzedałem, ponieważ brakowało mi w nich basu. Szczerze mówiąc, czego można było oczekiwać od 13 cm przetworników. Teraz posiadam Polk Audio RTi A5. Kupiłem je z kilku powodów. Mniej istotne- (pasmo przenoszenia 30Hz- 27kHz, RMS 250W no i ładny mebel- okleina naturalny drewniany fornir). Plusy (zejście basu 40Hz -3dB, z tyłu na wydechu BR zamontowany rozpraszacz, który wyklucza konieczność odsuwania kolumny dalej od ściany no i dość przystępna cena). Grają przyzwoicie. Przy dobrym materiale naprawdę przyzwoicie. W zależności od rodzaju muzyki bas zadowalający. Jednak cały czas myślę o wymianie ich na inne z wooferami min 20cm. Kultura basu z pewnością lepsza. Wymienił bym je nawet na tańsze Klipsch R-28F. Te posiadają dwa woofery 20,3cm. Pasmo przenoszenia 35Hz- 24kHz, czyli węższe (nie znam się, nie wiem dlaczego). Teraz pytanie koledzy. Co bym zyskał na takiej wymianie. Czy tylko woofery o większej średnicy i przez to niżej schodzący i bardziej kulturalny bas, czy niekoniecznie? Dodam, że nie słucham żadnego Dubstep'u, Drum and bass'u czy innych głęboko basowych gatunków. Głównie Blues, Rock, czasami Reggae czy coś z klasyki, gdzie przydało by się usłyszeć konkretniej brzmiące struny kontrabasu lub te basowe kotły. No i jak to w końcu jest z tym duszeniem większych kolumn w niezbyt dużym pomieszczeniu, bo nie sądzę, że kolumny z 20cm przetwornikami uduszą się w pokoju 20m2. Jak myślicie koledzy, wymiana czy psychiatra?

Polk Audio vs Klipsch.

http://www.rtvmax.pl/Sklep/RTiA5,2,0,1172,8871.htm

http://www.rtvmax.pl/Sklep/R-28F,2,0,178,7731.htm

zakochałem się w Polk Audio....ale RTI A7, duża różnica. Uważam, że nie zyskasz na zmianie na Klipsch, zabraknie kultury i masy = RTI A7 :). Zadbaj też o akustykę. A7 do 20m2 akurat, mam tyle i w weekend dokonuję zakupu jeśli Davis Acoustics ich nie przebiją.

 

Ja osobiście miałem REL T5 i coś mi nie pasowało - nie brzmiało to naturalnie niezależnie od ustawień. Nie doczytałem albo tam tego nie ma, jaki masz wzmacniacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli brakuje Ci tylko basu i inne aspekty brzmienia są bez zastrzeżeń - rozważ dokupienie REL T5.

Rozważałem ale jak poczytałem, że dwa tygodnie trzeba kombinować, żeby udało się zgrać suba z frontami to jakoś mnie to nie przekonuje.

 

Nie doczytałem albo tam tego nie ma, jaki masz wzmacniacz?

CA Azur 651a. Wg. mnie znośny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość numik

(Konto usunięte)

Rozważałem ale jak poczytałem, że dwa tygodnie trzeba kombinować, żeby udało się zgrać suba z frontami to jakoś mnie to nie przekonuje.

 

CA Azur 651a. Wg. mnie znośny.

ogólnie ok - ja słuchałem Polków na ponad 10 wzmacniaczach, CA akurat nie. W moim rankingu Cayin a-55, Marantz Pearl Lite i Rega Elex-R wypadły najlepiej. Posłucham ich teraz z Haiku Bright, one się lubią z lampą i hybrydami, bardzo, ale kilka tranzystorów też daje radę. Przypuszczam, że Baltlab Epoca 3 mógłby rozwiązać Twoje problemy. Ale to wszystko raczej z A7, rasowe granie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te posiadają dwa woofery 20,3cm. Pasmo przenoszenia 35Hz- 24kHz, czyli węższe (nie znam się, nie wiem dlaczego)

Na to ma wpływ wiele czynników. Wiele kolumn większych potrafi mieć płytszy bas. Sugeruję nie patrzyć na dane od producenta, bo często piszą bzdury - lepiej pooglądać pomiary (polski miesięcznik "AUDIO", albo zerknij na stronę stereophile) i zobaczyć czy bas na prawdę nisko schodzi i czy nie jest tandetnie podbity.

 

Zerknij na pomiary Polk Audio A7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

przykłąd kolumn, których bym nie chciał mieć. Podbity bas przy 100Hz skutecznie maskuje niższy bas.

 

Generalnie temat basu nie jest taki prosty, bo nie tylko zejście i równomiernosć się liczy, ale też jego char impulsowa/czytelność/szybkość/dynamika. Nie będziesz zadowolony z basu, jeśli będzie rozmyty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Klipsche r28f mają taki bas, że czujesz go na sobie ale jest to podstawowa wersja. One grają wyszczuplonym dźwiękiem. Na moje nieszczęście słuchałem ich właśnie z Azurem 651a... zgroza. Kup Nada jak chcesz poczuć potęgę basu, a nie nowe kolumny.

 

Kolumny masz postawione na kolcach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny masz postawione na kolcach?

Kolumny nie muszą być na kolcach. Jeśli ktoś ma parkiet/panele, to kolce są wg. mnie kiepskim pomysłem (niszczenie podłogi, wcale nie najlepsza stabilność, nawet na idealnie równej podłodze). Stawianie kolumny na kolcach, stojących na monetach jest pomysłem jeszcze gorszym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to ma wpływ wiele czynników. Wiele kolumn większych potrafi mieć płytszy bas. Sugeruję nie patrzyć na dane od producenta, bo często piszą bzdury - lepiej pooglądać pomiary (polski miesięcznik "AUDIO", albo zerknij na stronę stereophile) i zobaczyć czy bas na prawdę nisko schodzi i czy nie jest tandetnie podbity.

 

Zerknij na pomiary Polk Audio A7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

przykłąd kolumn, których bym nie chciał mieć. Podbity bas przy 100Hz skutecznie maskuje niższy bas.

 

Generalnie temat basu nie jest taki prosty, bo nie tylko zejście i równomiernosć się liczy, ale też jego char impulsowa/czytelność/szybkość/dynamika. Nie będziesz zadowolony z basu, jeśli będzie rozmyty.

Chyba faktycznie nie ma sensu męczyć konia. Przyzwyczaiłem się do dźwięku tych kolumn, jest nieźle jak na kolumny za 4k i schodzą naprawdę dość nisko jak na dwa 6,5-calaki średnio-niskotonowe. Zwyczajnie nabiłem sobie w głupi łeb, żeby usłyszeć forte organów i tak kombinuje. Organów z katedry i tak do domu nie przeniosę. Chcesz durniu usłyszeć "Toccata i fuga d-moll (BWV 565)" J.S. Bacha w pełnej krasie, to jedź na koncert do katedry. Mam słuszność?

 

Kolumny masz postawione na kolcach?

Stoją na kolcach. Panele już porysowane :-) :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoją na kolcach. Panele już porysowane :-) :-(

Pytam profilaktycznie. Ja mam pływającą podłogę i wykładzinę to są niezbędne... ale z podstawkami. Serio, sprawdź NADa c356. Te Polki są fajne, nie zmieniaj ich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dam Ci pewną radę odnośnie basu. Zamiast niszczyć kolcami podłogę (nie do tego one są, tylko do stawiania kolumn na dywanie, wtedy kolce dochodzą do stabilnego podłoża), spróbuj pod kolumny dać "podlepki" z korka lub ostatecznie twardej gumy.

 

Tylko nie na całość, a na rogach podstawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dam Ci pewną radę odnośnie basu. Zamiast niszczyć kolcami podłogę (nie do tego one są, tylko do stawiania kolumn na dywanie, wtedy kolce dochodzą do stabilnego podłoża), spróbuj pod kolumny dać "podlepki" z korka lub ostatecznie twardej gumy.

 

Tylko nie na całość, a na rogach podstawy.

Tylko czy będzie to miało jakiś wpływ na bas, bo jeśli nie, to już nie będę kombinował. Panel jest tylko lekko zarysowany, przeżyje :-) Bardziej się martwię, że mam jakąś audio nerwicę natręctw :-) Słucham teraz z TIDAL jakiegoś losowo wybranego albumu z Blues'em i basik naprawdę jest przedni ale jak pomyślę, że wydobywa się z 16 cm wooferów to mnie krew zalewa a jak ściągnę maskownice i na nie spojrzę...o zgrozo co to ma być. Bez psychiatry się nie obędzie :-)

 

Myślę, że temat do zamknięcia. Audio to jakaś reakcja łańcuchowa. Jak już zostanie zainicjowana to przepadłeś :-) Jeśli wszystko gra przyzwoicie, to przestać myśleć o średnicy membran, czy innych pierdołach i zanurzyć się we wspaniały świat dźwięków.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham teraz z TIDAL jakiegoś losowo wybranego albumu z Blues'em i basik naprawdę jest przedni ale jak pomyślę, że wydobywa się z 16 cm wooferów to mnie krew zalewa a jak ściągnę maskownice i na nie spojrzę...o zgrozo co to ma być. Bez psychiatry się nie obędzie :-)

To masz problem, ale nie natury technicznej ;-)

Jeśli bas jest ok, po co zbytnio kombinować? A kolce wykręć, poważnie pisałem, że w Twoim przypadku są nie na miejscu. Szkoda, że producenci (z nielicznymi wyjątkami, niestety) nie dają oprócz kolców, przykręcanych w tym miejscu płaskich nóżek z korkiem.Kolce rzeczywiście wymyślono do poprawy stabilności kolumn na dywanie, później "audiofilską manią" zaczęto je stosować wszędzie i do usrania, nawet tam, gdzie psują efekt, a i tak audiomaniacy pieją nad nimi z zachwytu :-(

Na tzw pływające panele można dać kawał ciężkiej płyty kamiennej pod kolumny, oczywiście pod płyty cienki, samoprzylepny korek. Płyta da na skutek własnej bezwładności da całości potrzebną stabilność. Pomiędzy płyty a kolumny można dać placki z bluetacka lub podobnego "gluta" mocującego. Ta rada dotyczy także subwoofera na panelowej podłodze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tyłu na wydechu BR zamontowany rozpraszacz, który wyklucza konieczność odsuwania kolumny dalej od ściany

 

Może złotych bezpieczników to nie bije na głowę ale też można się pośmiać, taka "soczewka" ma prawo bytu przy wyższych częstotliwościach ale nie w pasmie "sub- basowym". Co do dobrej jakości 16cm wooferów nie można mieć żadnych zastrzeżeń, z reguły schodzą łącznie z otworami stratnymi liniowo poniżej 40Hz z wyjątkiem spapranego strojenia kolumn (nie znam ich charakterystyki) i w ogóle nie mam ostatnio do czynienia z popularnymi kolumnami. Szukałbym problemu bardziej w akustyce pomieszczenia.

 

Pamiętam jeszcze jak robiłem adaptacje i w tle grały -zaganiając do pracy jeszcze niedocelowe głośniki bodajże coś pokroju "logitech" z 5" calowym wooferem -grało "bardzo przyjemnie i naturalnie", lepiej niż nie jedne kolumny z 2x 6,5" midbasem w źle zaadaptowanym pomieszczeniu. Zaskoczenia z mojej strony nie było bo wiedziałem że inaczej słuchać się nie da, Po instalacji w ścianie z betonu komórkowego (hard flush mount) 4 przetworników 12" pojawił się dźwięk w dole słyszany wcześniej tylko na słuchawkach. Weź to sobie pod uwagę!

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CA Azur 651a. Wg. mnie znośny.

 

Ja bym na Twoim miejscu wypożyczył inny wzmacniacz do domu i sprawdził czy zagra lepiej. Ten CA jest całkiem niezły, ale są wzmacniacze dynamiczniejsze z mocniejszym basem.

 

R-28F to moim zdaniem będzie krok w tył. Owszem może basu będzie więcej, ale cała reszta pasma będzie słaba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dobrej jakości 16cm wooferów nie można mieć żadnych zastrzeżeń, z reguły schodzą łącznie z otworami stratnymi liniowo poniżej 40Hz z wyjątkiem spapranego strojenia kolumn (nie znam ich charakterystyki) i w ogóle nie mam ostatnio do czynienia z popularnymi kolumnami.

 

Kolega pisał o kolumnach z bass-reflexem, nie otworem stratnym- to zupełnie inna koncepcja obudowy, bo obudowa z otworem stratnym nie jest układem rezonansowym, jak bass-reflex, obecnie nie jest to też koncepcja stosowana w kolumnach popularnych.

Co do kolumn z br to fakt, jest to koncepcja gruntownie poznana, dopracowana i w poprawnie zaprojektowanych kolumnach nie powinna sprawiać problemów. Na temat "rozpraszacza można by dyskutować, czy ma sens w kanale br- moim zdaniem, może pomóc, kierując podmuch bardziej na boki, nie w ścianę, może to poprawić przepływ powietrza w pobliżu ściany, choć całkiem problemów związanych z dosunięciem kolumny do ściany nie wyeliminuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem, zostaw te polk audio bo to bardzo udane kolumnisze. A dołóż suba, ale ale... scan speaka revelatora z panelem hypexa 4.0 w budzie zamnkniętej i banana z buzi nie zgubisz. Zaoszczędzisz na psychiatrze.

 

edit: doczytałem, że masz CambrigeAudio. No mało to przyjemne granie, moim zdaniem brakuje wypełnienia/dociążenia. Jak kolega wcześniej podał, bezpiecznie będzie kupić NAD-a 356.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu wypożyczył inny wzmacniacz do domu i sprawdził czy zagra lepiej. Ten CA jest całkiem niezły, ale są wzmacniacze dynamiczniejsze z mocniejszym basem.

Polecałbym zrobić to samo. Sprawdź te kolumny z innym wzmacniaczem. Odczucie basu, to wypadkowa różnych rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, wzmacniacz do zmiany. Spróbuj NAD C356 / C375, Indiana Line Puro 800. A jak nie to takie cus

http://sklep.rms.pl/polk-audio-dsw-pro-440wi-dswpro440wi-180w-aktywny-subwoofer-8cali

Zapraszamy na profil Triangle Audio Polska

www.facebook.com/TrianglePolska/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie to takie cus

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Właśnie o tym myślę, tym bardziej że CA ma wyjście na subwoofer, więc spokojnie mógłbym go podłączyć do wejścia LFE. Druga sprawa, to koniecznie regulacja za pomocą pilota, ponieważ moje funkcje motoryczne są mocno ograniczone. Trzecia, to czy do 20m2 może być większy, ten z 10'' wooferem. Nie chodzi mi o zrzucanie tynku ze ścian, tylko lepszą kulturę basu. No i w końcu, czy PA nadaje się do stereo, bo utarło się, że jedynie REL lub Velodyne i tylko te drogie (dodam, że żaden ze mnie audiofil). Jeśli to nie do końca prawda, to wolał bym PA. W tej samej cenie miałbym suba 10" zapiast 8". Co wy na to, szanowni koledzy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do większej kultury raczej mniejszy ale szybszy głośnik. Polk Audio w USA na forach uchodzi za porównywalny lub lepszy od Velodyne'a.

 

W tej serii masz porządny pilot z bogatą regulacją

747192120221_4.jpg

Zapraszamy na profil Triangle Audio Polska

www.facebook.com/TrianglePolska/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym co napisał Silver85.

Trochę rozbawiło mnie zdanie o większej kulturze grania klipsch bo mają 2*20cm głośniki;) faktycznie ilość basu i góry to jeszcze nie kultura.CA jest niezły, ale nie do klipsch i twoich oczekiwań, warto zamienić wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym co napisał Silver85.

Trochę rozbawiło mnie zdanie o większej kulturze grania klipsch bo mają 2*20cm głośniki;) faktycznie ilość basu i góry to jeszcze nie kultura.CA jest niezły, ale nie do klipsch i twoich oczekiwań, warto zamienić wzmacniacz.

Gwoli ścisłości, nie napisałem o większej kulturze grania kolumn Klipsch, tylko o lepszej kulturze basu jaką dają przetworniki z większa membraną. Klipsche podałem jako konkurent w tej cenie, bo tak jak napisałem na samym początku "Wszystko było by ok. gdybym dysponował rezerwami gotówki." Wtedy tego modelu Klipsch w ogóle nie brał bym pod uwagę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez twierdze ze wieksza kultura wyrozniaja sie wieksze przetworniki, dla przepompowania tej samej ilsoci powietrza glosnik 6.5 calowy musi wychylac sie 2x bardziej niz glosnik 8 calowy, a to roznica zaledwie 3cm na srednicy, ale robi roznice i to nie mala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez twierdze ze wieksza kultura wyrozniaja sie wieksze przetworniki, dla przepompowania tej samej ilsoci powietrza glosnik 6.5 calowy musi wychylac sie 2x bardziej niz glosnik 8 calowy, a to roznica zaledwie 3cm na srednicy, ale robi roznice i to nie mala.

Rozumiem, że jeśli kupię takiego 8 calowego suba, prawidłowo zgram go z frontami, dodam odpowiednią ilość "volume", żeby średnie częstotliwości z kolumn głównych go nie maskowały, to efekt powinien być zadowalający?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 cali w subwooferze to się nadaje do mini satelitek. Poniżej 10 cali w większości przypadków nie ma co gadać o Basie przrz duże "B"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do większej kultury raczej mniejszy ale szybszy głośnik.

Mniejszy głośnik, wcale nie jest szybszy na basie. ... z resztą popatrz sobie na group-delay (opóźnienia grupowe) jak wyglądają zwykle w małych bzyczkach, a jak w wielkich kolumbrynach. Jeśli chodzi o char impulsową, to już ogromne znaczenie ma strojenie.

 

8 cali w subwooferze to się nadaje do mini satelitek. Poniżej 10 cali w większości przypadków nie ma co gadać o Basie przrz duże "B"

W sumie dobrze prawisz. Ja wyznaję zasadę "woofer w subbasie 2x większy niż ten w satelitkach". Czyli 8" subwoofer, to tak do satelitek z 4" bzyczkami.

 

Rowniez twierdze ze wieksza kultura wyrozniaja sie wieksze przetworniki, dla przepompowania tej samej ilsoci powietrza glosnik 6.5 calowy musi wychylac sie 2x bardziej niz glosnik 8 calowy, a to roznica zaledwie 3cm na srednicy, ale robi roznice i to nie mala.

No i Ty też dobrze prawisz. Wystarczy popatrzyć jak rosną THD wraz ze zwiększaniem wychylenia. Lepiej więc mieć duży mało wychylający się woofer (niskie THD), od małego mocno wychylającego (dużo większe THD, przy tym samym SPL/zejściu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Rozważyłem swój problem z basem i doszedłem do takiego oto wniosku. Kolumny które posiadam uważam za dobre skrzynki w swojej cenie. Z basem też nie ma problemu jak na dwa 6,5 calowe woofery. Oczywiście większa średnica była by mile widziana, tylko co zrobić, jeśli prawie wszystkie te współczesne słupeczki skonstruowane są na bazie takich małych przetworników. Co z tego, że można kupić droższe pudła z dwukrotnie większą ilością głośników, co zwiększy głośność o 6 dB, kiedy dalej będą to głośniki o tej samej średnicy, więc tej kultury basu którą daje większa membrana i tak nie będzie. Można ratować się subem ale jeśli trzeba biegać z nim po pokoju, szukając optymalnego miejsca, regulować fazy, odcięcia, głośność, żeby to zgrać z frontami, to podziękował. Inna sprawa- materiał na płycie. Rano na rozbudzenie włączyłem kawałek "Psycho" kapeli Muse. Spojrzałem na analizator widma. Niskie częstotliwości sięgały granicy -3 dB, więc i z basem problemu nie było, z kolei włączając jakiś eteryczny akustyczny kawałek na bas raczej nie ma co liczyć. Podsumowując. Lata 90-te. Altus, Radmor, z 10 calowymi basowcami. Może to było kiepskie łupanie, nie spełniające norm Hi-Fi ale na brak basu nikt nie narzekał. Teraz jeśli nawet trafią się fajne basowe kawałki, nie spartolone przez Loudness war, to i tak te słupeczki z małymi pierdzikami basem nie zachwycą. Nie ma więc co się szarpać. Zacisnąć zęby i przywyknąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko co zrobić, jeśli prawie wszystkie te współczesne słupeczki skonstruowane są na bazie takich małych przetworników.

Przecież masz wolność wyboru i możesz sobie kupić kolumnę z 10" wooferem, a nie "słupek".

 

Lata 90-te. Altus, Radmor, z 10 calowymi basowcami. Może to było kiepskie łupanie, nie spełniające norm Hi-Fi ale na brak basu nikt nie narzekał.

Przecież to są kolumny w starej technologii, które wcale tak niskiego zejścia nie miały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 22

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.