Skocz do zawartości
IGNORED

Merging - Nadac/ Horus/ Hapi


globtroter1

Rekomendowane odpowiedzi

Nie urządzenia, a niekompetentne manipulowanie w nich ustawieniami i samodzielne przeróbki ich podłączeń do czasem dość "egzotycznej" audiofilskiej elektroniki.

Nie chodzi tu nawet o fizyczne szkody. Znam przypadki konsumentów, którzy słuchali urządzeń w mono, z różnym poziomem dla kanałów, z jawnym przesterem itp.itd nie mając tego świadomości, wydając przy tym bogate opinie na temat ich brzmienia. :)

 

 

 

Aktualnie nie mam u siebie Hapi, ale będę przebudowywał system i zastanawiam się nad jego wstawieniem na stałe.

Umawiamy się, ze jak do tego dojdzie to wpadnę do Ciebie, ale pod jednym warunkiem. Sam go będziesz sobie podłączał i konfigurował. Ok?

 

Nie urządzenia, a niekompetentne manipulowanie w nich ustawieniami i samodzielne przeróbki ich podłączeń do czasem dość "egzotycznej" audiofilskiej elektroniki.

Nie chodzi tu nawet o fizyczne szkody. Znam przypadki konsumentów, którzy słuchali urządzeń w mono, z różnym poziomem dla kanałów, z jawnym przesterem itp.itd nie mając tego świadomości, wydając przy tym bogate opinie na temat ich brzmienia. :)

 

 

 

Aktualnie nie mam u siebie Hapi, ale będę przebudowywał system i zastanawiam się nad jego wstawieniem na stałe.

Umawiamy się, ze jak do tego dojdzie to wpadnę do Ciebie, ale pod jednym warunkiem. Sam go będziesz sobie podłączał i konfigurował. Ok?

 

Co trzeba mieć żeby umieć podłączyć kabelki do Merginga i spiać go z resztą toru? Instrukcja wszystko bardzo precyzyjnie wyjaśnia. Czy dyplom ukończenia Wydziału Elektroniki PW wystarczy?

 

Zaproszenie podtrzymuję ... do czau gdy nie kupie DACa. Bo jak kupie interesować mnie już będzie wyłącznie słuchanie muzyki. To ostatni klocek do zamiany w mojej układance. BTW Audio Note DAC4 i Weiss Engineering jako WLM Reference DAC są na sprzedaż. Majtka sobie zostawię. Wykorzystam przy komputerze.

 

Gwoli ścisłości w Nadacu płyta DA8P jest przeprojektowana. Pod podłączenie gniazd XLR i RCA. Dołożono także drugi Sabre. Natomiat reszta jest identyczna jw HAPIm. Czyli płyta główna z jednostką sterującą oraz wszystkimi wejściami i wyjściami cyfrowymi, zasilacz, panel wyświetlacza. Natomiast HAPI jest bardziej uniwersalny. Po dołożeniu drugiej karty z przetworńikami AD i obsługą DSD robi się baaardzo ciekawe urządzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham już trzy godziny dużego Majtka i małego Majtka. Czyli Manhattan i 192 Stereo DSD. Szkoda, że nie ma tutaj Merginga HAPI i Nadaca. Oba miały szansę na opróżnienie mojego portfela. Więcej o szczegółach tego małego, rodzinnego pojedynku opiszę ... wiadomo gdzie. Tutaj króciutko ... zewnetrzny zegar i dobry naped robią różnicę.

 

Zaznaczę od razu, że nie wspieram dystrybucji żadnych zegarów, a w tym temacie z Eberothem jestesmy w stanie "sporu".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby chociaż porządny zasilacz liniowy

Trzeba być jasnowidzem aby na podstawie tak ogólnego zdjęcia ocenić jakość zasilania HAPI.

Fakt że na wejśćiu są przetwornice niewiele znaczy. Ostatecznie przetwornik może być zasilany napięciem o szumach całe rzędy niższym niż w tych pokazanych na zdjęciach z wieloma transformatorami i dużymi starymi stabami. Technika poszła do przodu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trzeba być jasnowidzem aby na podstawie tak ogólnego zdjęcia ocenić jakość zasilania HAPI.

Fakt że na wejśćiu są przetwornice niewiele znaczy. Ostatecznie przetwornik może być zasilany napięciem o szumach całe rzędy niższym niż w tych pokazanych na zdjęciach z wieloma transformatorami i dużymi starymi stabami. Technika poszła do przodu :)

 

A jesteś pewien tego co napisałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli konkretnie zasilacz czy cały układ łącznie z odbiornikami? Wygląda jak w pierwszym, lepszym DVD czy Blu-Rayu z Chin. Masz wątpliwości? Będziesz twierdzić, żę zasilacz impulsowy jest lpszy niż liniowy? Jest ... tańszy :). Moze być co najmniej dobry, patrz LINN, ale po tym zdjeciu widać, że nie jest. Wypożycz od dydtrybutora Hapiego, jak Ci sie uda, nie na odsłuch tylko na test zasilacza, pomierz w laboratorium i zamiesć wyniki w porównaniu do innego dostępnego na rynku dobrego zewnętrznego zasilacza liniowego np. od Tomanka. Napiszę przewrotnie ... jak by ten zasilacz był taki super to po kiego czorta Merging zastosował niskonapięciowe wejście zewnętrzne dla zasilania? Dlaczego na rynku pro to wiem ale po co na rynek konsumencki?

 

Gdyby doszło do odsłuchu u mnie i sprzęt zostałby na weekend na pewno podłączyłbym zewnętrzny zasilacz laboratoryjny w celu porównania. Na własną odpowiedzialność. Poradzilbym sobie z kabelkami :). Wbrew obawom globtrotera. Na tym polegaja prawdziwe testy i porównania. Nie tylko na pisaniu audiofilską nowomową.

 

O reszcie bebechów napisałem. Wydaje mi się, ze pozytywnie. Gwoli scisłosci, bez odsluchu czepiam sie zasilania bo widać, że jest do doopy. Chyba, że zaczniemy wszyscy twierdzić w tej hajendowej zakładce, od dziś, że zasilanie nie ma znaczenia. Wtedy posypię glowę popiolem, a i tak będę wiedzial swoje.

 

Jeszcze jakieś wątpliwości?

 

BTW byleś kiedys w jakimś laboratorium pomiarowym i własnoręcznie mierzyłeś jakieś uklady elektroniczne? Pytam z ciekawości.

 

BTW masz znakomita końcowkę, która zapewne powoduje, że te JMLaby "nie jazgoczą". Gratuluję, to kawał dobrego sprzętu. Rozkręć kiedyś tą końcówkę i zobacz jak tam wygląda zasilanie. Zaręczma, będzie to pouczające doświadczenie.

A JMLaby to nie moja bajka.

 

 

 

A TERAZ ZAMILKNĘ W TYM WĄTKU.

 

Proszę nie prowokujcie mnie więcej. Merging Hapi wygląda na fajne urządzenie, szkoda że nie udało się go posłuchać w moim systemie. W ciągu najbliższych dwóch tygodni muszę to nadrobić. Może zagości na stałe? Szkoda, że nie ma DoP, granie z komputera malo mnie interesuje. Ale kto wie cu wyjdzie pod AES/EBU?

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet,powtarzam,nawet gdyby ktoś miał taki kaprys żeby sobie Merginga kupić tylko po to żeby opisać go na blogu,to dystrybutor jest od sprzedawania ja dupa od sr... a pytania o to jaki sprzęt ma się w domu,są szczytem buractwa.

tu bys sie zdziwił bo to podstawowe pytanie naszych sprzedawców audio plus kamera na parking

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wątpliwości? Będziesz twierdzić, żę zasilacz impulsowy jest lpszy niż liniowy?

Masz problem ze zrozumieniem co to jest zasilacz / zasilanie, stąd utożsamiasz widoczną na zdjęciu przetwornicę jako finalne zasilanie całego układu HAPI.

Widoczna przetwornica może być tylko wstępem dla wielu lokalnych zasilaczy Ultra Low Noise.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problem ze zrozumieniem co to jest zasilacz / zasilanie, stąd utożsamiasz widoczną na zdjęciu przetwornicę jako finalne zasilanie całego układu HAPI.

Widoczna przetwornica może być tylko wstępem dla wielu lokalnych zasilaczy Ultra Low Noise.

 

A prosiłem ...

 

O rzesz kur ... a widzisz te lokalne zasilacze? Bo ja nie widzę.

Na pewno umieścili je pod płyta główną. Powinieneś wiedzieć dlaczego ich tam nie umieścili, mając tak wiele wolengo miejsca, ich nie ma ! Chcesz się założyć? Stawką będzie ... nowy Hapi. Jak nie to zamilknij proszę. Specjalnie gniazdo czteropinowe żeby było trudniej. Plus dobry zasilacz ... liniowy. Szkoda kasy na ten oferowany przez Merginga.

 

 

 

EDIT, 22:57.

 

Halo, halo ... śpisz?

 

 

 

 

BTW kabelek z gniazdem do zewnętrznego zasilania u polskiego dystrybutora kosztuje ... 120 zł netto. W necie pewnie za jakieś 5 zł max. Stawiam na 2 zł. Zasilanie zewnętrzne, piny i napięcie jest opisane w instrukcji.

 

:).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rzesz kur ... a widzisz te lokalne zasilacze? Bo ja nie widzę.

Jeśli szukasz czegoś podobnego do trana mocy z radiatorem to faktycznie nie widać.

To technologia smd i lokalne staby będą malutkie. Nawet mniejsze od muchy.

Jak nie to zamilknij proszę.

Nie musisz czytać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz czegoś podobnego do trana mocy z radiatorem to faktycznie nie widać.

To technologia smd i lokalne staby będą malutkie. Nawet mniejsze od muchy.

Nie musisz czytać :)

 

Obaj z Markiem wyjasniliśmy sobie nasze wątpliwosci na PW. Takie działanie przynosi lepsze rezultaty, na pewno jest "na spokojnie".

Pozdro

 

Kupując HAPIego warto zaopatrzyć się w takie wynalazki i zastosować do nich kabelki jakie chcemy.

 

s-l1600.jpg

 

s-l1600.jpg

 

Wtedy łatwo zastosować symetryczne kable XLR jak i niesymetryczne kable RCA, które robi się troszke inaczej niż standardowa przejściówka XLR-RCA. Jest to dokładnie opisane w instrukcji.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Mam wiadomosć dla dystrybutora Merginga w Polsce.

 

Raczej zakupię inny DAC i niestety za większe pieniądze niz Nadac. No cóż, wystarczyło miec tylko "normalne" podejście do klienta czyli ... do mnie. Popiescić delikatnie, docenić :)..

Dostalem DACa wartego 50 tys złotych do domu na odsluch bez żadnej kaucji, na piękny ryj. I bez gadki, że potrzeba kosmicznej techniki i niebotycznego doświadczenia, żeby go podłączyć. Być moze Nadac jest i zajebisty, mnie nie będzie dane to sprawdzić, są dziesiątki tysięcy audiofilow w Polsce którzy go na pewno zakupią.

 

Życzę powodzenia z calego serca. Niech sie kolejka ustawia.

 

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz coś merytorycznego do napisanai o Mergingu, to się nei ociągaj. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Jak masz coś merytorycznego do napisanai o Mergingu, to się nei ociągaj. :)

 

No panowie niestety musze potwierdzić kolejny przypadek z autopsji.

Dystrybutor nie zamierza wypożyczyc sprzetu na odsłuch nawet za kaucją.

 

Najpierw kup kota w worku , a później go sobie oceń...

 

Niepoważne podejście - szczególnie że to nie sprzęt za 5 zł.

Byłem zainteresowany HAPI...

Podkreślam byłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie kupując prywatnie przez internet zawsze ma się prawo do zwrotu. 14 dni powinny wystarczyć na testy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie kupując prywatnie przez internet zawsze ma się prawo do zwrotu. 14 dni powinny wystarczyć na testy.

z wątku wynika że nie sprzedają przez inter - więc zwrotów nie ma...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mój Lankasterze... Ryka... Ryki już nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wątku wynika że nie sprzedają przez inter - więc zwrotów nie ma...

 

Ustawa nie dotyczy tylko internetu, zacytuję tak dla porządku, może sie komuś przyda ta wiedza:

 

Art. 2. Określenia użyte w ustawie oznaczają:

1) umowa zawarta na odległość – umowę zawartą z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania

umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej

liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie;

 

2) umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa – umowę z konsumentem zawartą:

 

a) przy jednoczesnej fizycznej obecności stron w miejscu, które nie jest lokalem przedsiębiorstwa danego przedsiębiorcy,

 

b) w wyniku przyjęcia oferty złożonej przez konsumenta w okolicznościach, o których mowa w lit. a,

 

c) w lokalu przedsiębiorstwa danego przedsiębiorcy lub za pomocą środków porozumiewania się na odległość bezpośrednio

po tym, jak nawiązano indywidualny i osobisty kontakt z konsumentem w miejscu, które nie jest lokalem

przedsiębiorstwa danego przedsiębiorcy, przy jednoczesnej fizycznej obecności stron,

 

d) podczas wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie

umów z konsumentami;

 

3) lokal przedsiębiorstwa:

 

a) miejsce prowadzenia działalności będące nieruchomością albo częścią nieruchomości, w którym przedsiębiorca

prowadzi działalność na stałe,

 

b) miejsce prowadzenia działalności będące rzeczą ruchomą, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność zwyczajowo

albo na stałe;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem clou urządzenia to własnie ravenna, (tzn od strony technicznej można sie dopatrzyć różnicy na korzyść ravenny, oba powinny współpracować na bazie standardu AES67 -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

ethernet to niestety przyszłość (szerokość pasma transmisji danych oraz bardzo łatwo go przenieść na światłowód).

 

co w hapi mnie przeraza to zasilanie oraz konieczność używania dziwnych przejściówek do xlr. nadac z kolei nie jest wart swojej ceny w stosunku do hapi.

 

urządzeń rednet niestety nie miałem u siebie, ale wydaje mi sie iż to lepsza opcja niz tunningowanie na sile toru usb. (kiedy przyjdzie czas na to w moim systemie napewno przetestuje redneta, narazie to jest jeszcze pole do popisu poza cyfra - zasilanie, kable itp itd)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe podejscie, takie nowatorskie, trzeba kupic zanim sie przetestuje, potem, jak nie podejdzie, trzeba sprzedac w swoim zakresie, gratuluje i zycze wielu sukcesow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Po tym, co tutaj przeczytałem wolałbym 40.000 pln spalić w kominku niż kupić tego daca....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek,

Przecież widzisz!

Urządzenia zostały tu zgrillowane!

Niektórzy dalej wolą traktować je jako rozpałkę... konkurencyjnych interesów.

Nikt z piszących ich nie słuchał, ale "znaleziono" inne powody i wielu kategorycznie się wypowiedziało... Wystarczy poczytać i wszystko powinno być jasne.

P.S.

Najlepsze jakościowo nagrania i produkcje powstają na tym hardwarze i softwerze, ale kto o tym wie i kogo to tu obchodzi. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie NADAC'a jest informacja o słuchawkach.

"Impedance: 40 Ohms"

Proszę podpowiedzcie jakie słuchawki z tym dobrze zagrają ?

Na jakie parametry zwracać uwagę ?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Nadarzyła się okazja do przetestowania Nadac'a w szerszym gronie w dobrze znanym systemie i akustyce... podczas testu jako transportów używaliśmy Esoteric'a P01 (AES/EBU), dCS Network Bridge (AES/EBU) oraz komputera ( Ravenna AES67), reszta systemu to monobloki Amplifona SET140 oraz kolumny Ethos Ultimo S16hz. Sparing partnerzy do testów/porównań to cała rodzinka dCS: Vivaldi, Rossini, Debussy... dosyć mocni zawodnicy ale też wiele sobie obiecywaliśmy po Mergingu więc z byle czym porównywać nie mieliśmy zamiaru.

Niestety dźwięk zawiódł na całej linii....przede wszystkim brak dynamiki, połączony z bardzo jednostajnymi nie zróżnicowanymi skrajami pasma i słabą sceną sprawiał, że po kilku utworach odchodziła jakakolwiek chęć słuchania muzyki. Próbowaliśmy się doszukać jakiegoś pierwiastka "studyjności" w tym urządzeniu w postaci dobrego wglądu w nagranie, separacji czy dobrego detalu, niestety wszystko "kulało". Być może punkt odniesienia ( dCS'y) był poza zasięgiem tego przetwornika i powinniśmy porównać go z jakąś tańszą konkurencją (jak wiadomo punkt widzenia zależy w dużej mierze od punktu odniesienia). Jednego Nadac'owi nie można zarzucić....jest bardzo gładki i bark w nim ostrości ale w połączeniu ze słabą dynamiką przez to również i życia w muzyce…natomiast każdy z dCS’ów (mimo że różnią się miedzy sobą bardzo wyraźnie) zagrał gładko, jednocześnie dynamicznie i nośnie ze świetną sceną i wglądem w nagranie oraz ogromną ilością detalu, który kompletnie nie męczył nawet przy koncertowych poziomach głośności…. Poniżej kilka fotek z odsłuchów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9666-0-21127900-1523444184_thumb.jpg

post-9666-0-13192700-1523444199_thumb.jpg

post-9666-0-26193400-1523444209_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.