Skocz do zawartości
IGNORED

O co chodzi z tymi malutkimi audiofilskimi zestawikami?


lapsio

Rekomendowane odpowiedzi

Ty na prawdę nie rozumiesz problemu.

 

Napisałeś, że przy podziale pasma, zawsze jest zawężenie.

 

Pokaż mi to zawężenie (przy rozsądnych kątach) na przykładzie Genelec 8320 (pomiary masz na stronie producenta, w instrukcji obsługi). Zawężenie bierze się z za wysokiej częstotliwości podziału w stosunku do wielkości membrany niskotonowej!!

 

Doskonale to widać na przykładzie Genelec 8320 i 8330 (8320 dziury nie ma, a 8330 ma)

 

Słabosc tonów niskich z 6,5" jest faktem obiektywnym a nie subiektywnym

Dlaczego? (JA wiem, ale nie jestem pewien czy Ty zdajesz sobie sprawę co daje większa membrana przy basie). Kolejna sprawa, to bas lepiej obsłuży 10" wzgl. 8" , więc 8" też jest "słaby" i tak dalej i tak dalej :)

 

W monitorach blisko srednich 3 drogi to raczej problem przy słuchaniu w polu bliskim

Tutaj podobnie zapytam: dlaczego?

 

Mimo ze dałoby sie zrobić wystarczajaco dobre kopułki do podziału poniżej 1 khz,

... :) ... Jak Ty byś taką kopułkę zrobił (jaką miałaby np. wielkość)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj konkretne spadki dla konkretnych kątów promieniowania i czestotliwości dwóch konkretnych głosników. Wtedy będzie mozna dyskutować nad problemem zawęzania.

 

To jest problem techniczny, do rozwiązania, a nie problem brzmieniowy.Brzmieniowo nie mozna słuchać pod takim samym kątem z powodu spadków waskopasmowych.

 

Wszystkie głośniki szerokopasmowe mają tak samo "za wysoką czestotliwość do wielkości membrany".

 

Natomiast problem reprodukcji średniego basu z małych głosników jest problemem brzmieniowym. Te ułomnosc słychac wyraznie z małego monitora w porównaniu z duzym.

 

przyczyna jest wiekszy wzrost Vd od pow. membrany niz od skoku i mniejszy wzrost thd. przy okazji tez wypełnieni eśredniego basu.

 

Pokułki sredniotonowe są od dawna. Nawet bardzo duże choc wychodza z mody bo niewiele wnosza do brzmienia przy 8" a rodza dodatkowe problemy.

 

W przypadku 3 dróg istotna jest geometria - uzyskiwamnie wyrównania określonej zwykle większej odległości na okreslonej wysokości

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj konkretne spadki dla konkretnych kątów promieniowania i czestotliwości dwóch konkretnych głosników. Wtedy będzie mozna dyskutować nad problemem zawęzania.

Zerknij na pomiary (wykresy są z manuala w pdf do ściągnięcia), tam wszystko jest:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chodzi o to, że wraz ze zwiększaniem częstotliwości, nie powinno być dziury w środku pasma pod kątem, tylko spadek powinien być stosunkowo jednostajny (jak w Genelec 8320 a nie jak w większym modelu, gdzie widać nieproporcjonalną zapaść w średnicy, dobrze widoczną pod kątem 60stopni)

 

Pokułki sredniotonowe są od dawna. Nawet bardzo duże choc wychodza z mody bo niewiele wnosza do brzmienia przy 8" a rodza dodatkowe problemy.

A to ja dobrze wiem, że są świetne średniotonowce kopułkowe. Tylko, że właśnie rozmawiamy o dwóch drogach i 8" głośniku. Próbuję Ci dowieść jak złym pomysłem jest robienie dwóch dróg z 8" wooferem, a nie że 3 dróg z takim wooferem.

 

Natomiast problem reprodukcji średniego basu z małych głosników jest problemem brzmieniowym. Te ułomnosc słychac wyraznie z małego monitora w porównaniu z duzym.

By był problem z basem, szczególnie tym "średnim", przy "małym" głośniku (6,5") to może to być jedynie z powodu za duzych THD. Aby były za duze THD przy 6,5" na basie "średnim", to musisz go za głośno słuchać (bo za duże wychylenia generują za duze THD). ... jednak do wiekszych SPL (średnie-dalekie pole) odradzam dwudrożne monitory z 6,5" basem, i radzę 3 drożne monitory(lub podłogówki) z np. 8,66" basem. Po prostu odpowiedni głośnik, do odpowiedniego zastosowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko wiem. Ale głosników nie słucha sie pod duzymi kątami. Istnieje co prawda problem dżwieków odbitych ale nie da sie go określić jakas jedna zależnościa dla każdego pomieszczenia i ustawienia.

Mówimy o powiedzmy średnim pokoju gdzie słuchamy z bazą na przykład 1,5-2 metra w odległości 1-3m. Róznice kątowe nie sa duże poza tym mozna je poprawić ustalając wyrównanie dla jakiegos preferowanego punktu=kąta odsłuchu. I wielu producentów tak robiło podając preferowany sposób ustawienia np. odległości i dogięcia głosników w stronę miejsca odsłuchu.

 

Thd rosną bardzo szybko poniżej 200 hz w głosnikach 6,5" do tego dochodzi zazwyczaj o 20% wyzsza Fs wzgledem 8" więc wczesniejszy spadek spl. I problem nie rodzi sie z głosniejszego słuchania, tylko z konieczności utrzymnia tego samego wzglednego poziomu spl basu dla 6,5" głosnika co dla 8" głosnika.

Możemy uzyskać nawet podobne rozciagnięcie i wyrównanie pasma dla obu głosników ale wtedy 6,5" będzie juz "przeciązony". Będzie uzyskiwał go przy wiekszym wychyleniu, wyższych thd. To nie sa subtelne róznice. Mając dwa zestawy na 6,5" i 8" pracujące ze spadkiem -3db @ 50 Hz (głosniki papierowe podobnej jakości) jesteśmy w stanie usłyszec te róznice w definicji basu. Typowo dla tych rozmiarów przyjmuje sie ze 6,5" pracuje liniowo do 70Hz a 8" do 55 Hz. Subiektywna róznica w definicji basu jest jeszcze większa, bo 8" mozna w b-r dostroic na 40 Hz od której zaczyna sie brzmienie przeważającej większości instrumentów strojonych w kontrę.

Czyli stosunkowo małym nakładem środków umozliwiamy uzyskanie wyraznie pełniejszego brzmienia, tracac w wyrównaniu pod kątami które jest mniej istotne w urzadzeniach do odsłuch z miejsca

 

Do sredniego pola masz racje ze układ 3 drozny . Co więcej układ ten nie tylko z powodu zalezności kątowych, ale przede wszystkim dla zmniejszenia zniekształceń intermodulayjnych z pojedynczej membrany i odciazania głosników dzieki pracy w wezszym paśmie.

 

Ale to jest pewien przełom. Zauważ ze dla monitorów 3 droznych wybiera sie w tej chwili większe głosniki basowe niż 8". Dla APS Trinity jest to 10" gdy Aeon ma 8" i to z typową kopułką Seasa 1" bez WG.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I problem nie rodzi sie z głosniejszego słuchania,

Widziałem wiele pomiarów całych kolumn i większy SPL o 5dB dawał większe THD o ~10 dB. .... po prostu im większy SPL, tym większe wychylenia membrany = tym większe zniekształcenia THD. Mały głośniczek 6,5" może mieć THD poniżej 1% przy 50Hz, ale przy np. 80dB SPL @ 1metr - choć tu sporo zależy od częstotliwości strojenia BassReflex, bo BR odciąża głośnik przy częstotliwości rezonansowej, więc gdyby zestroić BR na 50Hz to można by w tym miejscu uzyskać bardzo niskie THD (poniżej 1%), przy SPL ponad 80dB @1m przy głośniku 6,5".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale w moim porównaniu chodziło o utrzymnie porównywalnego pasma przenoszenia. Co skutkuje dla mniejszego głosnika koniecznościa subiektywnego podwyższenia spl basu względem tonów średnich. Masz więc w tym porównaniu wyższą głośnosć względną na basie niz z głośnika wiekszego. Czyli jest on permanentnie mocniej obciazony, tak jakbyś stale go słuchał głosniej, choc poziomy bezwzględne obu przetworników moga byc takie same.

Albo inaczej ujmując 8" dla takich samych warunków jak opisałeś będzie miał jeszcze mniejsze THD niż 6,5".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo inaczej ujmując 8" dla takich samych warunków jak opisałeś będzie miał jeszcze mniejsze THD niż 6,5".

Ależ oczywiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Szanowne Basoluby...Wy jako znawcy tematu wiecie najlepiej, że po to mają grać "dwa mniejsze głośniki"...W domu ma być bas a nie łomot jak z koncertu Afromental na gdańskim Targu Węglowym...jakoś do tej pory nikt nie wytłumaczył mi jakim cudem membrany w moich czterech 6,5" rzadko się wychylają ... BR dmucha tylko przy bardzo trudnym materiale...I przede wszystkim niskie tony "grają" a nie "buczą" ... na masaż chodzę do B90...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowne Basoluby...Wy jako znawcy tematu wiecie najlepiej, że po to mają grać "dwa mniejsze głośniki"...W domu ma być bas a nie łomot jak z koncertu Afromental na gdańskim Targu Węglowym...jakoś do tej pory nikt nie wytłumaczył mi jakim cudem membrany w moich czterech 6,5" rzadko się wychylają ... BR dmucha tylko przy bardzo trudnym materiale...I przede wszystkim niskie tony "grają" a nie "buczą" ... na masaż chodzę do B90...

Dobry bas, to NIE jest bas PODBITY - nie zdziwiłbym się, gdyby moje kolumny miały ilościowo basu mniej niż Twoje. Dodatkowo dobry bas ma mieć niskie zniekształcenia i świetną charakterystykę impulsową. Ponadto, powinien nisko schodzić (np. do 37 Hz @-6dB lub nawet lepiej @-3dB ... albo niżej). Także dobry bas to nie łomot który sobie wyobrażasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Także dobry bas to nie łomot który sobie wyobrażas

 

Kyle...jak zwykle interpretujesz kogoś tekst tak jak tobie pasuje...byle było na twoim...

Proszę, przeczytaj mój post uważnie...A dopiero wciskaj mi jak powinien brzmieć dobry bas...

W tej kwestii akurat zgadzam się z Tobą...ale nie czytasz postów dokładnie i odpisujesz bzdury...

 

dobry bas to nie łomot który sobie wyobrażasz

 

Jak byś przeczytał co napisałem to byś wiedział jak sobie wyobrażam dobry bas i jaki mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co? - w porządku. Może trochę pojechałem. Jednak też nie rozumiem, z jakiego powodu piszesz:

"W domu ma być bas a nie łomot jak z koncertu Afromental na gdańskim Targu Węglowym.." .... jakbyśmy szukali tego łomotu, lub jakby większe głośniki taki łomot dawały.

 

jakoś do tej pory nikt nie wytłumaczył mi jakim cudem membrany w moich czterech 6,5" rzadko się wychylają ...

Bo słuchasz stosunkowo cicho, jak na aż cztery 6,5" głośniki. Jednak nie wykluczone, że bas za nisko nie schodzi i jest nieco podbity (oczywiście tak być nie musi). Jakie masz głośniki? ... może ktoś je pomierzył. Skąd moje przypuszczenia? - wystarczy posymulować kilka kolumn w WinIsd, by sięprzekonać, że wiele małych głośników nie jest dobrą receptą na niskie zejście, a jedynie zwiększa przy danej mocy SPL, czyli łatwiej o podbicie, choć również można obnizyć THD. Trochę może lakonicznie piszę. Po prostu najlepiej samemu się przekonać, porównać np. co daje 2x6,5" a co 1x8,66".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Wiesz co? - w porządku. Może trochę pojechałem. Jednak też nie rozumiem, z jakiego powodu piszesz:

"W domu ma być bas a nie łomot jak z koncertu Afromental na gdańskim Targu Węglowym.." .... jakbyśmy szukali tego łomotu, lub jakby większe głośniki taki łomot dawały.

 

Bo słuchasz stosunkowo cicho, jak na aż cztery 6,5" głośniki. Jednak nie wykluczone, że bas za nisko nie schodzi i jest nieco podbity (oczywiście tak być nie musi). Jakie masz głośniki? ... może ktoś je pomierzył. Skąd moje przypuszczenia? - wystarczy posymulować kilka kolumn w WinIsd, by sięprzekonać, że wiele małych głośników nie jest dobrą receptą na niskie zejście, a jedynie zwiększa przy danej mocy SPL, czyli łatwiej o podbicie, choć również można obnizyć THD.

 

Cztery bo po 2 na kolumnę...A piszę "łomot" celowo...by co niektórzy "czytacze" zrozumieli, że właśnie o ten "dobry bas" chodzi...ilość to już kwestia gustu raczej...moje głośniki?...przyjmij, że 2 drożne DIY, które idealnie (dla mnie) współpracują z systemem i pomieszczeniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 32

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.