Skocz do zawartości
IGNORED

foobar2000 i komponenty


Dolce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zainstalowałem foobar2000 i dodatkowo kilka komponentów, m.in. ASIO, Kernel, WASAPI. Z tymi komponentami nie ma problemu, można je sobie wybierać w zakładce programu : Preferencje-Outpt.

Oprócz powyższych komponentów dodatkowo zainstalowałem sobie equalizer graficzny, komponent dla Youtube oraz SoX. W programie foobar2000, w zakładce "Preferencje-Komponenty" te komponenty są widoczne na liście. Również dodałem je do DSP Manager i uaktywniłem - Active DSPs.

Natomiast kompletnie nie wiem jak z nich korzystać. Na przykład nigdzie w programie nie znalazłem możliwości uruchomienia equalizera graficznego, jest tylkp "standardowy" equalizer, który został zainstalowany z programem.

Dopiero zaczynam "przygodę" z urządzeniem typu dac oraz z programami do odtwarzania audio z pc więc nie orientuję się jeszcze zbytnio co jest do czego.

Zaznaczam ten fakt, ponieważ moje pytania dotyczą zupełnych podstaw używania programu foobar2000. Nie chodzi mi o to, że coś w foobar2000 nie pracuje jak należy ale o to czy tak ma p prostu być i w jaki sposób korzystać z dodatkowych, obecnie "nieaktywnych" komponentów.

Czy ktoś uprzejmy mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego po zainstalowaniu jednych komponentów są one aktywne w programie - można je wybierać z listy lub uruchamiać programem a niektóre są widoczne tylko na liście programu i ... tyle.

Być może tak ma być, te programy uaktywniają się w jakimś dodatkowym, konkretnym oprogramowaniem ale chciałbym się upewnić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie komponenty widoczne i uruchomione w zakładce Active DSPs konfiguruje się poprzez zaznaczenie konkretnego komponentu w lewym oknie Active DSPs i naciśnięcie przycisku powyżej: Configure selected.

Można to uruchomić również z Menu->View->DSP (przynajmniej u mnie tak jest ;) :) ). Tam też konfiguruje się konkretny komponent.

 

EDIT

Akurat Graphic Equalizer jest również pod Menu->View->Graphic Equalizer

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam link do jak najlepszych ustawień foobar, wg. projektantów fidelizera. Ten magiczny ulepszacz, nie musisz brać pod uwagę, bo jak się okazuje (temat niżej) wielu uważa fidelizer za voodoo.

 

WASAPI Hardware buffer in MS – push/event mode: 1/2/4/8/12/16/32 until stuttering is gone. Ja ten parametr musiałem ustawić na 12, bo przy krótszym buffer przerywało.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam link do jak najlepszych ustawień foobar, wg. projektantów fidelizera.

Jacy projektanci takie ustawienia. ;) :)

 

Ustawienie bufora na 50 ms jest dosyć ryzykowne. Oprócz tego, że mogą przestać działać niektóre wizualizacje to również w zależności od obciążenia można nawet stracić transfer. Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że domyślne ustawienia bufora na 1000-1500 ms są odpowiednie i wystarczające do prawidłowej pracy foobara i jego komponentów.

 

Ustawienie Full file buffering up to (kB): Highest possible (I entered 99999999999999999999), czyli ładowanie całego pliku do pamięci jest też bezsensowne, bo samo ładowanie też trochę trwa.

 

WASAPI Hardware buffer in MS – push/event mode: 1/2/4/8/12/16/32 until stuttering is gone. - tego ustawienia też bym nie ruszał z ustawień domyślnych, czyli: Push mode: 200, event mode: 25.

 

Za to nie dodali, że dobrze jest w ustawieniach zaawansowanych zaznaczyć opcję "Prevent hard disk sleep while playing". W niektórych konfiguracjach to się opłaca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacy projektanci takie ustawienia. ;) :)

:) Możliwe też, że wszystko zależy od tego czy do DAC-a producent napisał stabilny sterownik. Np. niedawno jeden kolega miał problem z Asus Xonar Essence One, coś tam przerywało. Drugi z kolegów napisał, że z Windowsami tak już jest i sugerował przerzucić się na Daphile. Zacytuje kolegę.

"Jeśli wywala Ci sterownik, objawiający się przerwami w nadawaniu, lub niemożnością odwtarzania w ogóle po jakimś czasie słuchania, to nic z Windows nie wymyślisz.

Nawet jak włączysz loop, to i tak się bedzie wywalać, kwestia czasu."

Ja wtedy napisałem, że moje dwa DAC-i nie robią żadnych problemów przy współpracy z Windows. Wtedy kolega odparł, że producent musiał napisać do nich dobre sterowniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszasz pojęcia. :)

Jak sterowniki są do dupy to żadne ustawienia w foobarze nie pomogą.

Jak sterowniki są dobre to ustawieniami w foobarze można nieźle namieszać, szczególnie takimi jakie zaprezentowano pod podanym przez Ciebie linkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Mam pytanie o SoX resampler. Na stronie z komponentami do foobar2000 znalazłem tą wtyczkę i po rozpakowaniu zipa wyodrębniły się 3 pliki : SoX Resampler, SoX Resampler mod oraz SoX Resampler mod2. Zainstalowałe wszystkie oraz wszystkie dodałem do Active DSPs. W zakładce Advanced widnieje to SoX z ustawieniami Passband 95%, Phase response : 50, Plugin priority : 100, Volume step : 1,0. Czy tak pozostawić ?

Jeszcze jedno pytanie,nie jestem pewien ale chyba gdzieś wyczytałem, że w foobar2000 zaleca się korzystać z jednego resamplera. Nie wiem czy wraz z programem instaluje się jakiś inny resampler i czy należy go ewentualnie jakoś odinstalować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszasz pojęcia. :)

To ma też dobre strony. Ja podaje przykłady a Ty, jako bardziej doświadczony kolega kwestionujesz je. Dzięki temu autor wątku jak i ja, możemy dowiedzieć się czegoś nowego i uczyć się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie,nie jestem pewien ale chyba gdzieś wyczytałem, że w foobar2000 zaleca się korzystać z jednego resamplera. Nie wiem czy wraz z programem instaluje się jakiś inny resampler i czy należy go ewentualnie jakoś odinstalować ?

Nie wiem czy teraz też się instaluje, bo kiedyś standardowym resamplerem był PPHS (widoczny w oknie Available DSPs). On instalował się razem z foobarem. Teraz, razem z foobarem instaluje się resampler dBpoweramp/SSRC (też widoczny w oknie Available DSPs).

 

Zaleca się korzystać z jednego resamplera na raz. Chyba o to chodzi.

 

A tak w ogóle to po co korzystać z resamplera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to po co korzystać z resamplera?

Też zapytam. Standard CD Audio to 44.1/16 i chyba nie bez powodu właśnie taki. Upsampling to chyba kolejny uszczęśliwiacz na siłę. Jeśli materiał na płycie jest kiepski to i tak nic nam po upsamplerach i innych dopalaczach. Gęste formaty, czy DSD dla mnie brzmią też bez różnicy. Niektórzy twierdzą, że to przez budżetowy sprzęt nie słyszę 24bity. Może mają rację. Nie słuchałem tego typu plików na High-End.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, chyba zależy od daca, pamiętasz pomiary jakie ostatnio Jerry pokazywał?

Fakt, coś było, tylko czy nasze ucho jest w stanie to wychwycić. Pamiętam te różne pomiary i spory wokół nich. Niektórzy np. nie porwali się na TIDAL HI-FI, kiedy jako pierwszy serwis streamingowy zagościł w sprzedaży z takim bitrate, bo nie słyszą znaczącej różnicy między Spotify 320kbps. Myślę, że to też kwestia osobistego podejścia jak z samochodami. Dla niektórych wystarczy żeby koła się kręciły i w miarę dobry komfort jazdy inni potrzebują Lexusa, żeby się zadowolić. Ja np. mógłbym jeździć zwyczajnym Oplem ale zestawem High-End bym nie pogardził, bo audio mnie kręci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niektórych wystarczy żeby koła się kręciły i w miarę dobry komfort jazdy inni potrzebują Lexusa, żeby się zadowolić. Ja np. mógłbym jeździć zwyczajnym Oplem ale zestawem High-End bym nie pogardził, bo audio mnie kręci.

 

Trochę sam sobie przeczysz.

Z jednej strony nie słyszysz niuansów brzmieniowych, a chcesz mieć hi-end.

Po co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sam sobie przeczysz.

Z jednej strony nie słyszysz niuansów brzmieniowych, a chcesz mieć hi-end.

Po co?

ale w opinii wielu forumowiczow niuanse brzmieniowe nie wystepuja tylko na sprzetach high endowych. komu wierzyc, panie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sam sobie przeczysz.

Z jednej strony nie słyszysz niuansów brzmieniowych, a chcesz mieć hi-end.

Po co?

Do soundcaser. Jakiś problem z cytowaniem.

 

Właśnie tu odzywa się zagadkowa natura ludzkiej psychiki. Dlaczego np. jakiś bogaty człowiek posuwa się do kradzieży batonika ze sklepu. Może to go kręci? Z telefonami też często jest podobnie. Wielu przepłaca za iPhone, choć może kupić o wiele tańszy, który funkcjonalnością nie ustępuje dla ogryzka. Ja sobie nie zaprzeczam. Nawet gdybym nie słyszał różnicy między dobrej klasy sprzętem ze średniej półki a High-end, to i tak wybrał bym High-end. Oczywiście gdyby ten wysoka middle class, na ucho grał gorzej od tego middle middle class, to już bym go nie kupił. Dlaczego ludzie dokonują takich wyborów? Nie mam zielonego pojecia. Nie studiowałem psychologii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdybym nie słyszał różnicy między dobrej klasy sprzętem ze średniej półki a High-end, to i tak wybrał bym High-end

 

Widzisz...a ja odwrotnie.

 

Dlaczego ludzie dokonują takich wyborów?

 

Jedni dokonują wyborów racjonalnych, a inni irracjonalnych.

A Ty starasz się wszystkich wrzucać do tego samego worka.

To tak jak z tym słyszeniem i niesłyszeniem...ci co nie słyszą myślą, że słyszącym wydaje się, że słyszą.

 

To jest podstawowy błąd w rozumowaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak z tym słyszeniem i niesłyszeniem...ci co nie słyszą myślą, że słyszącym wydaje się, że słyszą.

Powoli odstępuje od tej zasady. Pospieram się czasami, to fakt ale tak jak gdzieś napisałem, jeśli ktoś słyszy różnice, które wg. mnie nie powinien, to dlaczego ja miałbym mieć rację?

 

"Gęste formaty, czy DSD dla mnie brzmią też bez różnicy. Niektórzy twierdzą, że to przez budżetowy sprzęt nie słyszę 24bity. Może mają rację. Nie słuchałem tego typu plików na High-End."- Napisałem to w innym poście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno >soudchaser. Nie wprowadzajmy do kolejnego tematu zamieszania, bo znowu zgromadzą się czarne chmury a autor wątku zostanie bez odpowiedzi na interesujący go temat. Dodam tylko, że trudno opowiadać się po czyjejś ze stron. Ty napisałeś, że słyszysz różnicę między MediaMonkey a innym odtwarzaczem i wcale nie musisz dopisywać IMO, IMHO, czy moim zdaniem, bo jesteś tego pewien. Z kolei inny forumowicz napisał gdzieś, że jeśli np. ja twierdzę, że MediaKangaroo gra najlepiej, to powinienem dodać "moim zdaniem". Co w takim razie powinienem zrobić. Komu przyznać rację? Powinienem dopisywać IMO, czy nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Standard CD Audio to 44.1/16 i chyba nie bez powodu właśnie taki.

Akurat tutaj to ja powiedziałbym, grać w 24. O ile wyższy sampling nie jest przeze mnie za bardzo słyszalny, o tyle na wszystkich dacach które mam słychać różnicę między 16 a 24bit. Przy 16, jeśli jakiś instrument głośno zagra i zapanuje cisza, słysze przez ułamek sekundy troszkę szumu. Przy równo grającej muzyce tego nie słyszę, albo jest maskowane, albo co, ale 24bit jest jakieś gładsze.

Kiedyś zrobłem eksperyment, wygenerowałem ciszę przy 16 i 24 bitach, w różnych częstotliwościach. I niezależnie od częstotliwości, w 16 bitach wyraźnie było słychać szum, którego nie słychać w 24. Sprawdzałem na różnych urządzeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sprawdzania poziomu dynamiki utworu :)

Jak się zabrać do sprawdzania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Księga Przysłów 18,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tutaj to ja powiedziałbym, grać w 24. O ile wyższy sampling nie jest przeze mnie za bardzo słyszalny, o tyle na wszystkich dacach które mam słychać różnicę między 16 a 24bit. Przy 16, jeśli jakiś instrument głośno zagra i zapanuje cisza, słysze przez ułamek sekundy troszkę szumu. Przy równo grającej muzyce tego nie słyszę, albo jest maskowane, albo co, ale 24bit jest jakieś gładsze.

Kiedyś zrobłem eksperyment, wygenerowałem ciszę przy 16 i 24 bitach, w różnych częstotliwościach. I niezależnie od częstotliwości, w 16 bitach wyraźnie było słychać szum, którego nie słychać w 24. Sprawdzałem na różnych urządzeniach.

Powiem Ci, że ja teraz jestem trochę niezdecydowany, bo jak włączyli w TIDAL, te coś tam MASTER :-), to na początku byłem w skowronkach. Łał, w końcu słyszę 24, a teraz już nie wiem, czy słyszę :-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie kwestia pliku, a raczej sprzętowa. Wystarczy wysłać sygnał w 24bitach (nawet uzyskany z jakości cd) i już się tego poświstywania pozbywasz w pewnym stopniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zabrać do sprawdzania?

Zaznaczasz na playliście pliki, które chcesz sprawdzić, klikasz na nich prawym przyciskiem myszy i wybierasz z menu Dynamic Range Meter.

 

W menu File->Preferences->Advanced->Tools->Dynamic Range Meter można sobie jeszcze zaznaczyć żeby Range Meter zapisywał log z wynikami, w folderze z badanymi plikami.

Przy okazji: lepiej nie zaznaczać opcji: Write DR meta data tags.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj losowałem sobie muzyczkę we Foobarze, jak zwykle z resztą. Wylosował mi się jeden utworek, potem drugi wylosowałem, a potem trzeci. Tylko że ten trzeci wylosował mi się znów ten co był pierwszy. No niby nic, tylko że w playliście było 55tyś utworów :) Taki strzał trafił mi się po raz pierwszy w karierze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.