Skocz do zawartości
IGNORED

podłogówki 20-30 tys. ( wokale, jazzu, electro.,) 16m2.


MusicManiacX

Rekomendowane odpowiedzi

"Po cholerę wstawiać Amati do 16 metrów , jak można taniej , lepiej i bez problemów..."

 

To zdanie jest dla całej tej dyskusji o Amati kluczowe.

 

>babatular

Szkoda, że broniąc swojego kontrowersyjnego pomysłu przy okazji autor stara się obrazić wszystkich dookoła.

Nikogo nie chce i nawet nie zamierzam obrażać - bez przesady. Proszę tylko by przeczytać dokładnie i ze zrozumieniem to co napisałem - no przyznasz że z tym powinien sobie każdy poradzić piszący w tym wątku.

 

A co do wstawienia "za dużych kolumn" do "za małego pokoju" to słyszałem już tak dobrze grające konfiguracje(pokój/kolumny) - mimo że teoretycznie absurdalne - że gdybym tu o nich napisał zostałbym ZLINCZOWANY.

 

Poza tym z po wielu wielu latach doświadczenia w.iem, że nie ma hi-endowego grania bez dobrej akustyki pomieszczenia. Można kupić sprzęt za srilion dolarów ale przy gołych i szklanych powierzchniach - dupa zbita

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym z po wielu wielu latach doświadczenia w.iem, że nie ma hi-endowego grania bez dobrej akustyki pomieszczenia. Można kupić sprzęt za srilion dolarów ale przy gołych i szklanych powierzchniach - dupa zbita

 

A mógłbyś zamieścić foto Twojej aranżacji z opisem, co i jak jest zrobione oraz z osiągniętym efektem? Chętnie się czegoś nauczą mniej doświadczoni użytkownicy jak ja. Chyba nie będzie to stanowiło jakiegoś problemu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś zamieścić foto Twojej aranżacji z opisem, co i jak jest zrobione oraz z osiągniętym efektem? Chętnie się czegoś nauczą mniej doświadczoni użytkownicy jak ja. Chyba nie będzie to stanowiło jakiegoś problemu?

Po tym co tu się dzieje - nie ma mowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co tu się dzieje - nie ma mowy.

 

A o co chodzi? Podzielasz tą skrajnie krzywdzącą opinie o Audiostereo? Ja uważam, że to jest nadal świetne forum i jest tutaj bardzo dużo fajnych ludzi. Zreszta dzięki AS nawiązałem kilka cennych znajomości. Wiem, że jest też trochę strachliwych osób nie znoszących odmiennych poglądów, co szybko robią lament... ale Ty sprawiasz wrażenie człowieka odważnego z otwartym umysłem na nowe doświadczenia :) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o co chodzi? Podzielasz tą skrajnie krzywdzącą opinie o Audiostereo? Ja uważam, że to jest nadal świetne forum i jest tutaj bardzo dużo fajnych ludzi. Zreszta dzięki AS nawiązałem kilka cennych znajomości. Wiem, że jest też trochę strachliwych osób nie znoszących odmiennych poglądów, co szybko robią lament... ale Ty sprawiasz wrażenie człowieka odważnego z otwartym umysłem na nowe doświadczenia :) ?

traktuję to forum "z przymrużeniem oka" ale niestety spotkałem się już z taką wrogością, że mogę mieć uzasadnione obawy ale nie w kontekście odmiennych poglądów tylko w kontekście troski o spokój.....

Na pewno jest tu dużo odważniejszych z otwartymi umysłami - a ja spokojnie siedzę sobie w stanie spoczynku i wypoczywam. Uzewnętrznianie się to nie dla mnie.

 

poza tym internet prowadzi do zidiocenia - gdybyśmy się wszyscy spotkali w tzw realu okazało by się że wszyscy to mili, sympatyczni ludzie - a tak to piszące koguty przy klawiaturze.

 

Ja "walczę" tutaj jedynie o JAKOŚĆ - co ona znaczy w mojej opinii można wywnioskować z moich postów. Być może się mylę co do jakości - ale to niech każdy sam oceni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą metodą walki o jakość jest chyba zamieszczanie merytorycznych postów. Forum się rozwija dzięki wymianie doświadczenia. Skromne foto i kilka opisów nie naruszy raczej Twojej prywatności i spokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą metodą walki o jakość jest chyba zamieszczanie merytorycznych postów. Forum się rozwija dzięki wymianie doświadczenia. Skromne foto i kilka opisów nie naruszy raczej Twojej prywatności i spokoju.

jak wyżej

 

A jeśli chcesz merytorycznie np w kwestii akustyki to dwie opcje tak w skrócie:

 

- profesjonalna adaptacja pomieszczenia (pomiary przed i po, złote proporcje, rezonatory helmoltza, dyfuzory 1D,2D,3D, materiały pochłaniające - doświadczony akustyk/firma akustyczna da radę

 

- domowy sposób: ciężkie szafy w rogach, dywan/wykładzina na podłodze, firany, ciężkie zasłony , regały z książkami, fotele materiałowe, sufit ze zróżnicowaną powierzchnią z płyt g-k, unikanie dużych gładkich powierzchni szczególnie w miejscach tzw pierwszych odbić.

 

Niby banały - ale warto się do nich stosować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda. Tylko, że najlepsza nawet adaptacja czy profesjonalna czy amatorska nie gra. Gra sprzęt umieszczony w tym lepiej czy gorzej zaadaptowanym pomieszczeniu. Na pewnym forum jest jedna zasada. Nie ma fotki systemu i jego opisu, nie ma uczestnictwa.

Po lekturze niektórych tutaj wątków dochodzę do wniosku, że to bardzo mądra zasada...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik ROXI dnia 05.09.2016 - 21:55 napisał

Najlepszą metodą walki o jakość jest chyba zamieszczanie merytorycznych postów. Forum się rozwija dzięki wymianie doświadczenia. Skromne foto i kilka opisów nie naruszy raczej Twojej prywatności i spokoju.

jak wyżej

 

A jeśli chcesz merytorycznie np w kwestii akustyki to dwie opcje tak w skrócie:

 

- profesjonalna adaptacja pomieszczenia (pomiary przed i po, złote proporcje, rezonatory helmoltza, dyfuzory 1D,2D,3D, materiały pochłaniające - doświadczony akustyk/firma akustyczna da radę

 

- domowy sposób: ciężkie szafy w rogach, dywan/wykładzina na podłodze, firany, ciężkie zasłony ,  regały z książkami, fotele materiałowe, sufit ze zróżnicowaną powierzchnią z płyt g-k, unikanie dużych gładkich powierzchni szczególnie w miejscach tzw pierwszych odbić.

 

Niby banały - ale warto się do nich stosować

 

 

Teoria zawsze jest mile widziana, ale poparta praktyką, to już Panie jak bramka na wyjeździe :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówią, że muzyka łagodzi obyczaje.

 

To zależy jaka muzyka. Na weselnej i biesiadnej się napieprzają - na innych jest w miarę bezpiecznikowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wstawienia "za dużych kolumn" do "za małego pokoju" to słyszałem już tak dobrze grające konfiguracje(pokój/kolumny) - mimo że teoretycznie absurdalne - że gdybym tu o nich napisał zostałbym ZLINCZOWANY.

 

I jak to grało? Wrażenie jak w słuchawkach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- domowy sposób: ciężkie szafy w rogach, dywan/wykładzina na podłodze, firany, ciężkie zasłony , regały z książkami, fotele materiałowe, sufit ze zróżnicowaną powierzchnią z płyt g-k, unikanie dużych gładkich powierzchni szczególnie w miejscach tzw pierwszych odbić.

 

I pokój dla babci gotowy.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I pokój dla babci gotowy.....

....A w tym pokoju dla babci kolumny Audio Academy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o nie przyjęciu się na rynku nie miałem na myśli kolumn, tylko przetworniki. Chodzi o to, że nikt poza MBLem ich nie produkuje. Tylko proszę mi nie pisać, że tak jest , bo nikt inny tego nie potrafi!

 

Nie moze, bo model mbl 101 objęty jest patentem.

 

A o Muraudio, to już nawet nie zapytam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moze, bo model mbl 101 objęty jest patentem.

 

 

Patent nie jest żadnym ograniczeniem, zawsze można go obejść.

 

Muraudio to nisza, poza tym zasada działania jest zupełnie inna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent nie jest żadnym ograniczeniem, zawsze można go obejść.

 

 

Bardzo się cieszę.

Jeśli dla kolegi obchodzenie patentów nie stanowi większego problemu, to proponuje zacząć obchodzenie od; ćwiczenia nr 1

 

- obchodzenie i komentowanie produktów z którymi kolega nie miał do czynienia

- obchodzenia produktów MBLa, bo pisze kolega bzdury, a piszę to jako ich posiadacz.

- obchodzenie mnie szerokim łukiem i przestać się czepiać

 

Czas pokaże jak kolega sobie poradzi z obchodzeniem :)

Nie musi się kolega forsować, wystarczy raz dziennie z rańca poćwiczyć dla zdrowia.

 

Dziękuję za uwagę,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę.

Jeśli dla kolegi obchodzenie patentów nie stanowi większego problemu, to proponuje zacząć obchodzenie od; ćwiczenia nr 1

 

- obchodzenie i komentowanie produktów z którymi kolega nie miał do czynienia

- obchodzenia produktów MBLa, bo pisze kolega bzdury, a piszę to jako ich posiadacz.

- obchodzenie mnie szerokim łukiem i przestać się czepiać

 

Czas pokaże jak kolega sobie poradzi z obchodzeniem :)

Nie musi się kolega forsować, wystarczy raz dziennie z rańca poćwiczyć dla zdrowia.

 

Dziękuję za uwagę,

 

 

Czy to jest napisane po polsku, czy w jakimś innym języku?

 

A jeśli ktoś nie wie jaka jest różnica pomiędzy przetwornikiem magnetoelektrycznym a elektrostatycznym to powinien się zastanowić, czy wypowiadanie się na ten temat w jego przypadku ma sens, czy nie.

 

I jeszcze jedno. Jak widać na powyższym przykładzie posiadanie jakiegoś przedmiotu zupełnie nie przekłada się na poziom wiedzy o nim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak to grało? Wrażenie jak w słuchawkach?

wielkie glosniki w malym pokoju u mnie jest absurdalnie dobrze.

 

Nie ma takiej opcji aby kolumny tej wielkości zagrały dobrze w tym metrażu. Koniec kropka

ja mam moze 14m2. paczki po 210 litrow netto, 4 drozne. gra bdb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę.

Ja sam doświadczyłem tego, że niby nieduży monitor (Dynaudio C3) 'udusił' się na poddaszu. I wcale nie chodziło o bas w tym przypadku, a o przestrzeń.

Dźwięk się kleił do pudeł. W tym samym pomieszczeniu spokojnie grały AP Virgo, Libra, SF Electa Amator.

Dopasowanie kolumn do pomieszczenia jest jednym z podstawowych warunków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

Zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę.

Ja sam doświadczyłem tego, że niby nieduży monitor (Dynaudio C3) 'udusił' się na poddaszu. I wcale nie chodziło o bas w tym przypadku, a o przestrzeń.

Dźwięk się kleił do pudeł. W tym samym pomieszczeniu spokojnie grały AP Virgo, Libra, SF Electa Amator.

Dopasowanie kolumn do pomieszczenia jest jednym z podstawowych warunków.

 

 

Ale klejenie się dźwięku do przetworników to nie tylko akustyka...i tak można bez końca. Nie ma co,każdy napisał już co o tym myśli a czy autor wątku jeszcze tu zagląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak zobaczył tą nawalankę, to zwiał.

 

A propos uwagi kolegi - z tą samą amplifikacją w większym (20 m) normalnym pokoju nie było tego problemu, więc w tym przypadku to była wyłącznie akustyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokoju 16m2 czyli 4m x 4m nie należy spodziewać się cudów z żadnych paczek ale nawet amati mogą zagrać wyśmienicie na 80-90% możliwości. Słuchałem ich w 3 pomieszczeniach (najmniejsze 19m2) i nie widzę jakichkolwiek przeszkód w ich okiełznaniu. Ustawienie w małym pokoju, trójkąt równoboczny 2,5m, Słuchacz 0,5m od ściany tylnej, kolumny 0,6 -1m od ściany przedniej. Baza 2-2,5m. Jedyny problem do rozwiązania to duża ilość basu z dwóch przetworników niskotonowych. Akurat w amati niskie strojenie BR pomaga (ilość i charakter basu utrudnia), a małe pomieszczenie znacznie słabiej przenosi zakres poniżej 50Hz. Przy mocnej redukcji podbitego zakresu basowego za pomocą dobranych absorberów lub rezonatorów mieszczących się z powodzeniem w zabudowie sufitowej lub ściennej o grubości 15cm uzyskamy doskonałą liniowość i spójność grania. Przecież to są 117cm kolumny a nie 2 metrowe kolosy.

Czy monitor na 18cm węglówce + 9900 może zagrać wyśmienicie i spójnie w tak małym pomieszczeniu, jasne że tak. Po poskromieniu nadmiaru basu tak samo zagra podłogówka. Zgodność fazowa i czasowa będzie tak samo dobra jak w większym pomieszczeniu. Niestety wysokiej jakości adaptacja jest w takim przypadku koniecznością, bez tego nie da się słuchać.

Słuchacz 0,5m od ściany tylnej

Pmijając, że jak zanaczył piano, 4x4 to akustyczny dramat, 0,5m od ściany za głową to raczej tylko w przypadku wstawienia "gołębnika" za plecami jak to zrobiłeś u Rafała. W innych przypadkach niezbędne minimum to 0.9m i to nawet dla małej kolumny czy monitora.

kolumny 0,6 -1m od ściany przedniej

0,6m to już stanowczo za mało, tym bardziej jeśli mowa o ww Amati. Głębokość tych kolumn to 58cm więc trochę terminalami dotykałyby ściany :) Chyba, że masz na myśli odległość między ścianą pomieszczenia a pleckami kolumny. Jednak jako branżysta pewnie wiesz, że podając ten wymiar profesjonalnie mówimy zawsze o odległości linii przetworników od ściany.

a małe pomieszczenie znacznie słabiej przenosi zakres poniżej 50Hz

To już najbardziej, jak dotąd, ciekawe stwierdzenie. Można poprosić o schemat myślowy prowadzący do takiej tezy? Czyli co, jeśli np. mój pies boi się grzmienia burzy lub innych dźwięków <50Hz to wystarczy go zamknąć w pokoju poniżej 16m2 i już będzie szczęśliwy?

To jak to możliwe, że na dobrych słuchawkach bez problemu słychać <50Hz pomimo kilku cm3 przestrzeni między przetwornikami a uchem środkowym?

Jak wygląda propagacja dźwięku <50Hz w małym pokoju Rafała, któremu zrobiłeś akustykę? Zobaczymy w końcu jakieś pomiary czy dalej będą tylko głoszone od czapy oświadczenia, że akustyka tam wzorcowa, nawet w przypadku za dużych do tego metrażu kolumn?

 

Przy mocnej redukcji podbitego zakresu basowego za pomocą dobranych absorberów lub rezonatorów mieszczących się z powodzeniem w zabudowie sufitowej lub ściennej o grubości 15cm uzyskamy doskonałą liniowość i spójność grania. Przecież to są 117cm kolumny a nie 2 metrowe kolosy.

Czy monitor na 18cm węglówce + 9900 może zagrać wyśmienicie i spójnie w tak małym pomieszczeniu, jasne że tak. Po poskromieniu nadmiaru basu tak samo zagra podłogówka. Zgodność fazowa i czasowa będzie tak samo dobra jak w większym pomieszczeniu. Niestety wysokiej jakości adaptacja jest w takim przypadku koniecznością, bez tego nie da się słuchać.

O jakiej spójności tu mowa? Jeśli o czasowej to każda kolumna ma ją w innym punkcie, jeśli w ogóle ma i akurat od absorberów i rezonatorów bardzo mało to zależy, bardziej od świadomego projektu kolumny w tym także umieszczania danego modelu w odpowiedniej wielkości pomieszczeniu. M.in. po to właśnie producenci robią różne modele kolumn o różnego rodzaju wielkości pomieszczenia przeznaczeniu. Może się okazać, że dany model punkt spójności (zwłaszcza duża podłogówka) ma dalej niż możliwe do uzyskania w małym pokoju więc spójności nie będzie mimo hiper adaptacji.

 

błędnie zaprojektowanymi Harpiami grającymi w sufit

Poproszę o przeprowadzenie racjonalnego dowodu tej kolejnej, lekkomyślnej tezy. Już się nie raz popisałeś profesjonalizmem w charakteryzowaniu brzmienia kolumn Harpia Acoustics czy Audio Academy (co wskazywało, że albo ich w ogóle nie słuchałeś albo kiepsko u Ciebie z akustyką lub słuchem). Zatem strasznie jestem ciekawy, co teraz wymyślisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o poprawę ego, tylko o to by nie bzdurzyć ;)

 

A zatem, co byś polecił w temacie wątku?

Proszę o konkretną odpowiedź.

Proszę innych o powstrzymanie się od komentarzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Ludzie bardziej dbają o swoją dumę niż o to, co jest prawdą." - T. Pratchett/S. Baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....A w tym pokoju dla babci kolumny Audio Academy

To akurat dobra reklama dla Audio Academy. Babcie najczęściej w ogóle nie mają kolumn i ogólnie mają głęboko tematykę inżynierii audio. Zatem Audio Academy muszą być nieprzeciętnie dobre skoro nawet taka babcia się im nie potrafiła oprzeć :)

 

Ps. Kartongipsy, nawet na suficie, to akustyczna katastrofa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już najbardziej, jak dotąd, ciekawe stwierdzenie. Można poprosić o schemat myślowy prowadzący do takiej tezy? Czyli co, jeśli np. mój pies boi się grzmienia burzy lub innych dźwięków <50Hz to wystarczy go zamknąć w pokoju poniżej 16m2 i już będzie szczęśliwy?

Wybacz, ale tłumaczenie Tobie podstaw akustyki to jak nauka psa gry na fortepianie.

Mylisz tyle podstawowych pojęć, że ich sprostowanie zajęłoby kilka stron A4. Nie wiem co ma według ciebie wspólnego izolacyjność akustyczna przegrody budowlanej do możliwości przetwarzania niskich składowych przez kolumnę głośnikową i jej korelację z pomieszczeniem odsłuchowym. Mam Ci tłumaczyć jaka jest długość fali dla częstotliwości poniżej 50Hz i zależność pomiędzy częstotliwością i czułością słuchu. To jest akustyczne przedszkole.

Zrób sobie test, puść składową np 30Hz-40Hz i zmierz w jakim punkcie będzie najwyższy poziom natężenia dźwięku w danym pomieszczeniu. Według Twojej teorii najgłośniej będzie przy samym przetworniku. Zdajesz sobie sprawę jaki wpływ na niskie składowe mają konkretne typy przegród budowlanych oraz jakie stratności posiadają konkretne materiały? Zastanawiałeś się nad korelacją ustawienia kolumn, sposobu strojenia BR i rodzaju zastosowanych przetworników oraz ich możliwości wytworzenia zalecanego (bezpiecznego) ciśnienia akustycznego dla danych składowych? Wiesz jak zachowują się przetworniki elektroakustyczne o określonej wielkości w danym typie obudowy i jakie niesie to konsekwencje dla współpracy z określonej wielkości pokojem odsłuchowym? Nie masz bladego pojęcia ile czynników trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania pomieszczenia odsłuchowego. Pochwal się swoimi osiągnięciami i wklej zdjęcia własnej referencji, chętnie przeczytam szczegółowy proces adaptacji (może być na pw).

 

Poproszę o przeprowadzenie racjonalnego dowodu tej kolejnej, lekkomyślnej tezy. Już się nie raz popisałeś profesjonalizmem w charakteryzowaniu brzmienia kolumn Harpia Acoustics czy Audio Academy (co wskazywało, że albo ich w ogóle nie słuchałeś albo kiepsko u Ciebie z akustyką lub słuchem). Zatem strasznie jestem ciekawy, co teraz wymyślisz.

Zadzwoń do kolegi Tomkly i spytaj się o eksperyment z właściwym ustawieniem przetworników w jednej osi. Dowiesz się dlaczego time coherent to w rzeczywistości time no coherent (czyli zwykła papka marketingowa). W wolnym czasie zapoznaj się z kierunkowością promieniowania przetworników w zakresie średnich i wysokich częstotliwości. Będziesz wiedział dlaczego nie powinny grać "w sufit" lub "w podłogę". Odchyłka nawet o kilka procent powoduje natychmiastowy, niekorzystny efekt. Jak widać nie dla każdego jest to oczywiste. W "Audio" masz pomiary na różnych osiach, miłej lektury życzę. Z jednym się zgodzę GK na suficie to koszmar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale tłumaczenie Tobie podstaw akustyki to jak nauka psa gry na fortepianie.

Mam Ci tłumaczyć jaka jest długość fali dla częstotliwości poniżej 50Hz i zależność pomiędzy częstotliwością i czułością słuchu.

To jeszcze raz nam wytłumacz, dlaczego każdy ze zdrowym zmysłem słuchu człowiek doskonale w słuchawkach słyszy niskie częstotliwości 50Hz? Wg Twojej teorii byłoby to niemożliwe :)

Wiedziałem, że zaraz będziesz mi tu z długościami fal występował, ale przykro mi, to Ty musisz się dokształcić z fizyki i akustyki. To, że najwyższe poziomy niższych częstotliwości można odnaleźć w krotnościach długości to akurat nie jest clue :) Miłej lektury życzę i podniesienia swojego profesjonalizmu, wtedy może zaczniesz tworzyć prawidłowo akustykę i prawidłowo dobierać będziesz klientom kolumny.

 

 

 

Będziesz wiedział dlaczego nie powinny grać "w sufit" lub "w podłogę". Odchyłka nawet o kilka procent powoduje natychmiastowy, niekorzystny efekt.

W jednych przypadkach efekt jest niekorzystny, w innych wręcz korzystny (co akurat ma miejsce w Harpiach). A dlaczego? Polecam się dokształcić i otworzyć się na wiedzę.

 

Kończąc, zapytam ponownie : Pokażesz nam pomiary pomieszczenia Rafała? Bo jest wiele rzeczy do przedyskutowania, łącznie z podstępnym dobraniem kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski bas w małym pokoju

Co dzieje się poniżej częstotliwości najniższego rezonansu pomieszczenia? Otóż dźwięk rozchodzi się na zasadzie pneumatycznego sprężania powietrza w pokoju. Głośnik działa niczym tłok sprężający powietrze w komorze. Dla tych najniższych częstotliwości, głośnik także jest w stanie wywołać zmiany ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu. I mogą one być słyszalne. Faktem jest jednak, że częstotliwości odtwarzane na zasadzie pneumatycznego sprężania usłyszeć jest trudniej. Równolegle działa bowiem kilka czynników. Zazwyczaj omawiane zjawiska zachodzą w zakresie kilkudziesięciu Hz, a w tym obszarze czułość ludzkiego słuchu maleje wraz ze zmniejszaniem częstotliwości. Pneumatyczny bas nie korzysta z rezonansowego uwypuklenia tak jak wyższe częstotliwości, jest więc cichszy. Regułą jest też, że w zakresie niskich tonów kolumny tym gorzej radzą sobie z wytworzeniem wyższych poziomów dźwięku, im niższe są częstotliwości. Przy szerokopasmowym sygnale muzycznym dodatkowo będzie też występować efekt maskowania - głośniejsze dźwięki o wyższych częstotliwościach będą maskować sąsiednie cichsze dźwięki o częstotliwościach niższych. A regułą jest, że w typowych sygnałach muzycznych poniżej 60-80Hz poziom natężenia dźwięku spada wraz ze zmniejszaniem częstotliwości. Stąd pewnie bierze się obiegowy pogląd, że pokoje mają swoje pasmo przenoszenia.

 

W rzeczywistości jest inaczej. Jeśli wstawimy duże kolumny z niskim basem do małego pokoju, to przy odtwarzaniu nagrań z energią skupioną w najniższych rejestrach bez problemu usłyszymy bas z zakresu poniżej najniższego rezonansu pomieszczenia. Nieco paradoksalnie, bas pneumatyczny jest nawet lepszej jakości aniżeli wyższe rejestry, ponieważ pomieszczenie nie podbarwia go w taki sam sposób. No i pamiętajmy też o słuchawkach, gdzie w małej komorze pneumatycznie odtwarzany jest bardzo szeroki zakres częstotliwości.

 

Dlatego też, u mnie nie było potrzeby walczenia, z częstotliwościami poniżej 50, 60 Hz.

Nikt też nie pisał że są nie słyszalne.

 

Pit80.

 

Czytając powyższy tekst, jesteś w stanie go zrozumieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byś chociaż zaznaczył, że cytujesz czyjś artykuł:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomkly masz odwagę napisać prawdę o Harpiach i kierunkowości przetworników czy będziesz udawał, że deszcz pada?

 

Rafał szkoda Twojego czasu na dyskusje z Pitem. Jego jedynym celem jest dowalenie Grześkowi z 16hz, to pożywka klubowicza AA :)

Jeżeli ktoś nie rozumie jak działają słuchawki i słuch ludzki to nawet praca doktorska laryngologa nie pomoże. Porównywanie możliwości sprężenia powietrza rzędu cm3 i kilkudziesięciu m3 oraz brak zrozumienia podstawowych praw fizyki jest u Pita normą.

Dlatego ma granko zamiast grania. Jak wrzucił foto swojej świątyni dźwięku to nie wiadomo było gdzie oczy podziać. Daj chłopakowi poklepać w klawiaturę bo w realu żałość nie system, sam się go wstydzi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.