Skocz do zawartości
IGNORED

podłogówki 20-30 tys. ( wokale, jazzu, electro.,) 16m2.


MusicManiacX

Rekomendowane odpowiedzi

Gość LTD12

(Konto usunięte)

A ile już wątków pt. "Jakie kolumny do ..." już było? Nic w nich nie ma ciekawego?

 

Recepta jest prosta. By wybrać, trzeba posłuchać. Osobiście, Opinie są ładne, ale to są opinie czyjeś, a nie przyszlego właściciela.

I najlepiej u siebie w swoim systemie.

 

??

 

W momencie decyzji o zakupie jest to tak oczywiste, że aż dziwne, że takie wpisy się pojawiły. :)

 

Wobec tak dużej oferty, b. różnych konstrukcji, nie jest bezcelowym przypominanie/uaktualnianie niektórych tematów.

Wszystkie wpisy są przecież tylko osobistymi doświadczeniami, a nie zaleceniami do realizacji. Gdyby nie rozmowa moja z osobą, która przed laty zetknęła się z przetwornikiem Manger, dzisiaj nie cieszyłbym się z tego zakupu.

 

Po co jest więc to forum?, po co wystawy typu AS?

Proszę o potraktowanie tych pytań jako retoryczne.

 

Proszę o wasze typy kolumn (zgodnie z tematem. :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu masz rację,wrócimy do Twojego wpisu po upublicznieniu treści z saloniku-bądź pewien.

 

Ale podobno nie ma planów upublicznienia saloniku. To nie jest takie proste, bo jeżeli treści nie były publicznie dostępne, to nie można ich tak ot upublicznić. To by było naruszenie prywatności i bezpieczeństwa osób i mienia ludzi którzy tam pisali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

 

 

Ale podobno nie ma planów upublicznienia saloniku. To nie jest takie proste, bo jeżeli treści nie były publicznie dostępne, to nie można ich tak ot upublicznić. To by było naruszenie prywatności i bezpieczeństwa osób i mienia ludzi którzy tam pisali.

 

Znowu trzęsiesz portkami? Poczekamy zobaczymy,ja już i tak dostałem informację o paru sprawach dotyczących mojej osoby,pouczająca lektura i nie pozostanie bez konsekwencji :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale podobno nie ma planów upublicznienia saloniku. To nie jest takie proste, bo jeżeli treści nie były publicznie dostępne, to nie można ich tak ot upublicznić. To by było naruszenie prywatności i bezpieczeństwa osób i mienia ludzi którzy tam pisali.

 

Nie bredz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety moderacja poziomem kultury próbuje się chyba dostosować do pewnej grupy wypowiadających się tutaj (głównie nie na temat) ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

niestety moderacja poziomem kultury próbuje się chyba dostosować do pewnej grupy wypowiadających się tutaj (głównie nie na temat) ....

 

Rozumiem,że dla Ciebie,człowieka handlującego Naimem,lepiej było jak moderatorem był palton?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety moderacja poziomem kultury próbuje się chyba dostosować do pewnej grupy wypowiadających się tutaj (głównie nie na temat) ....

Oj, nie przesadzaj. Jeszcze żaden dotąd moderatorator nie zdobył na tym forum tylu lajków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że dla Ciebie,człowieka handlującego Naimem,lepiej było jak moderatorem był palton?

 

prosiłbym Cię żebyś nie podawał publicznie nieprawdziwych informacji na mój temat,

nie znasz mnie i nie wiesz czym się obecnie zajmuje,

zresztą nie po raz pierwszy zabierasz głos na tematy o których nie masz pojęcia ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

 

 

prosiłbym Cię żebyś nie podawał publicznie nieprawdziwych informacji na mój temat,

nie znasz mnie i nie wiesz czym się obecnie zajmuje,

zresztą nie po raz pierwszy zabierasz głos na tematy o których nie masz pojęcia ...

 

Twoją sprawę opisano w klubie Naim,ja tylko powołuję się na tamto źródło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoją sprawę opisano w klubie Naim,ja tylko powołuję się na tamto źródło

 

chodziłeś kiedyś do przedszkola albo do szkoły?

 

czy twierdząca odpowiedź oznacza, że dalej tam chodzisz?

 

powołujesz się na jedyny zaistniały przypadek który miał miejsce jakiś czas temu i na tej podstawie podajesz nieprawdziwe informacje na mój temat ....

 

dodatkowo nie wiesz kim jestem i jak wyglądam ale wiesz czym się zajmuję???

 

czy jeżeli mi ktoś napisze że Ty jesteś np. gejem to upoważnia mnie to do podawania takiej informacji publicznie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znawców serdecznie. Jak w temacie. Chcę kupić nowe kolumny. Chciałbym wiedzieć w jakim kierunku podążać, ponieważ albo kolumny będą niedostępne w Szkocji ( tu miszkam) albo np. nie będzie możliwości kupienia lub odsłuchania na miejscu. Będę musiał jechać do Polski lub zakupić je w Polsce... Kolumny to taka inwestycja już na stałe...

Nie jestem bogatym człowiekiem, poprostu zwykły człowieczek pracujący w fabryczce w Szkocji... który kocha muzyke i piękne wybrzmienia instrumentów, przede wszystkim kobiece wokale, Jazz. Jak bym słuchał tylko muzyki kupiłbym sobie jamnika i cieszył się muzyką... Nie będę pisał na czym słucham do tej pory bo wszystko będzie potem dostosowane do kolumn.

Mam swoje pewne modele kolumn. Prosiłbym abyście mi pogogli wybrac w jakim kierunku podążać i jakie kolumny brać pod uwagę. Cena do jakości przede wszystkim bo wybór jest ogromny.

Z pomoca jednego z forumowiczów mam już pewne modele na celowniku i jeden własny.

1. Zingali Monitor 2.8 lub 2.6

2. Sonus Faber Liuto

3. Opera Seconda

 

Pokój 16m2, w przyszłości może będzie wiekszy. Cały czas poprawiam akustykę, pułapki basowe itd...

Kolumny będę używał również do kina domowego jako fronty.

Z tych 3 modeli najprościej jest mi zakupić Opere Seconde. Nie chce kupować jednak to co prościej tylko to co lepiej.

Może macie swoje propozycje kolumn, takie pewniaki do kupienia jakosć dżwieku , budowy -cena.

Pozdrawiam serdecznie.

 

Nie znam tych modeli które zaproponowałeś. Ja osobiście polecam Ci kolumny Vandersteen. Ja osobiscie mam leciwe Vandersteen model2 (kupiłem używane lata 80) i wg. mnie długie lata będą ze mną. Miałem okazję sluchać kilku NOWYCH kolumn w cenie do 20tyszł i przy tamtych była to totalna porażka. Aktualnie mam w salonie nowe Klipshe, za które zapłaciłem mniej więcej tyle co za używane Vandersteeny. I powiem Ci że to jakby postawic Genowefe Pigwe obok osiemnastoleniej misspolonii (oczywiście w sensie dzwiękowym) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziłeś kiedyś do przedszkola albo do szkoły?

 

czy twierdząca odpowiedź oznacza, że dalej tam chodzisz?

 

powołujesz się na jedyny zaistniały przypadek który miał miejsce jakiś czas temu i na tej podstawie podajesz nieprawdziwe informacje na mój temat ....

 

dodatkowo nie wiesz kim jestem i jak wyglądam ale wiesz czym się zajmuję???

 

czy jeżeli mi ktoś napisze że Ty jesteś np. gejem to upoważnia mnie to do podawania takiej informacji publicznie?

 

Marketingowy styl pisania można poznać na kilometr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Potrzebuję tych danych do merytorycznego odniesienia do poprzednich Twoich i Szymona wpisów.

To ja Ciebie zapytam tak.

Wym. pomieszczenia 4.7/3.8/2. 8

Ściany, boczne i za słuchaczem 60cm. pełna cegła, przednia za kolumnami 20 cm. pełna cegła.

Jako że to pierwsze piętro, podłoga i sufit to stropy drewniane. Na ścianie za kolumnami zastosowany hybrydowy dyfuzor fraktalny o wym.

240cm/240cm, 1764 studnie o max. gł. 20cm. Za Dyfuzorem płyta hdf o gr. 10cm. Sufit to płyty binarne ułożone w łuk, nad nimi płyta hdf 5cm. Pokrycie sufitu 3.6/3.8 , ok. 13,7 m2. Ściany boczne dyfuzor szczelinowy 43n+1 wym.141,5 /240 cm. wys. Ściana za słuchaczem dyfuzor Schroedera 2D 180/240 cm. wys. Za nim 10cm.plyta hdf. Gęstość użytej płyty do projektu hdf 180-200 kg./m3. W narożnikach walce r 20 cm. wys 250 cm. Sprzęt. Monobloki lampowe o mocy 330 wat. Sterowane Dcs debussy, źródło plikowiec, lub transport Esoteric.

W tak zastanych warunkach, i mając do dyspozycji wymieniony sprzęt, proszę o ustawienie kolumn trójdrożnych .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie do mnie pytanie, ale nie wiem co user Pitu moze ustawiać?

Adaptacje, tym bardziej zaawansowana, robi sie z reguły pod kolumny.

 

Z czystej ciekawości: co jest wypełnieniem dla plyt binarnych i jakiej jest grubości? Tzn. wypełnienie pomiedzy płyta mdf 5 cm a binarka?

 

Pozdrawiam

 

Edycja: literówka i powtórzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie do mnie pytanie, ale nie wiem co user Pitu moze ustawiać?

Adaptacje, tym bardziej zaawansowana, robi sie z reguły pod kolumny.

 

Z czystej ciekawości: co jest wypełnieniem dla plyt binarnych i jakiej jest grubości? Tzn. wypełnienie pomiedzy płyta mdf 5 cm a binarka?

 

Pozdrawiam

 

Edycja: literówka i powtórzenia

Tak, masz rację nie jest w stanie tego zrobić. Chociaż z jego wiedzą, kto wie.

Dlatego też uważam, że zadawane wcześniej przez Niego pytania za nieprzydatne .

PS.

Co do sufitu, to płyty hdf są ułożone na płasko w specjalnym stelażu, natomiast płyty binarne swobodnie wiszą poniżej.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

To ja Ciebie zapytam tak.

Wym. pomieszczenia 4.7/3.8/2. 8

Ściany, boczne i za słuchaczem 60cm. pełna cegła, przednia za kolumnami 20 cm. pełna cegła.

Jako że to pierwsze piętro, podłoga i sufit to stropy drewniane. Na ścianie za kolumnami zastosowany hybrydowy dyfuzor fraktalny o wym.

240cm/240cm, 1764 studnie o max. gł. 20cm. Za Dyfuzorem płyta hdf o gr. 10cm. Sufit to płyty binarne ułożone w łuk, nad nimi płyta hdf 5cm. Pokrycie sufitu 3.6/3.8 , ok. 13,7 m2. Ściany boczne dyfuzor szczelinowy 43n+1 wym.141,5 /240 cm. wys. Ściana za słuchaczem dyfuzor Schroedera 2D 180/240 cm. wys. Za nim 10cm.plyta hdf. Gęstość użytej płyty do projektu hdf 180-200 kg./m3. W narożnikach walce r 20 cm. wys 250 cm. Sprzęt. Monobloki lampowe o mocy 330 wat. Sterowane Dcs debussy, źródło plikowiec, lub transport Esoteric.

W tak zastanych warunkach, i mając do dyspozycji wymieniony sprzęt, proszę o ustawienie kolumn trójdrożnych .

Tak z ciekawości , bez złośliwości ...jaki masz czas pogłosu w pomieszeniu dla częstotliwości np. 300-3000 Hz?

Pytam ponieważ u mnie w pomieszczeniu zupełnie nie sprawdza się tłumienie tylko rozpraszanie ....dywan poszedł precz i chyba zamienię dyfuzory Szymona na coś takiego ...

post-59766-0-62826700-1473440628_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości , bez złośliwości ...jaki masz czas pogłosu w pomieszeniu dla częstotliwości np. 300-3000 Hz?

Pytam ponieważ u mnie w pomieszczeniu zupełnie nie sprawdza się tłumienie tylko rozpraszanie ....dywan poszedł precz i chyba zamienię dyfuzory Szymona na coś takiego ...

Grzesiek Ty masz spore pomieszczenie a dyfuzory szczelinowe jak najbardziej rozpraszają dźwięk. Po prostu masz ich zbyt mało, i ustawione w przypadkowej konfiguracji, którą sam obrałeś.

U Rafała czas pogłosu w podanym zakresie wynosi ok 400ms, na wysokich dłuższy aby nie zabijać przestrzenności nagrań. Daje to bardzo ciekawy efekt selektywnej i czystej średnicy oraz dokładnej i otwartej góry pasma nawet z tak skrajnie spokojnym przetwornikiem jak 9900. Pozwala to w genialny sposób oddać akustykę nagrań bez ingerencji pomieszczenia w jej treść. Dla niewprawnego ucha przyzwyczajonego do rozszalałego czasu pogłosu (przed odsłuchem)może się wydawać, że pomieszczenie jest zbyt wytłumione (to efekt korekty średnicy nie góry!) ale po odpaleniu jakiejkolwiek płyty natychmiast słychać jak rozdzielcza i przestrzenna jest cała prezentacja, zwłaszcza góra.

Minusem jest oczywiście skompromitowanie spapranych realizacji, plusem obiektywny i rzetelny przekaz nagranej treści. Dodatkowy atut to genialna dynamika i atak, brak kompresji niedostępny praktycznie żadnym paczkom klasycznym.

Ten ustrój, który wkleiłeś można spokojnie zastąpić losowym "jeżem" z cegły pełnej. Przeszło 2 dekady temu miałem całe pomieszczenie wyposażone w taką nierównomierną strukturę (do 8cm wysokości) z gipsu i cementu.

Poszło na to ponad tona zaprawy :)

Masz u Siebie GK?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości , bez złośliwości ...jaki masz czas pogłosu w pomieszeniu dla częstotliwości np. 300-3000 Hz?

Pytam ponieważ u mnie w pomieszczeniu zupełnie nie sprawdza się tłumienie tylko rozpraszanie ....dywan poszedł precz i chyba zamienię dyfuzory Szymona na coś takiego ...

U mnie Grzegorzu drogi pogłos od 0,4-058s bez adaptacji,moze być?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptacje, tym bardziej zaawansowana, robi sie z reguły pod kolumny.

Jeśli adaptacja jest robiona pod kolumny to także pod ich konkretne ustawienie jak i ich pracę z konkretną elektroniką. Jednak taki typ "profesjonalnej" adaptacji to tylko półśrodek, który nie pozwala na dalszy rozwój, gdyż zawsze będzie kreować zniekształcony obraz soniczny mechanicznie korygując "skrzywienia" pierwotnego systemu (kolumn, ich ustawienia i elektroniki), co może wpływać niekorzystnie na inne systemy, które w neutralnych warunkach (nazwijmy to profesjonalną adaptacją neutralną) pokazały by wyższy poziom, który mógłby zostać niezauważony lub wręcz mylnie uznany za niższy.

To jedno.

 

Drugie to kiedy zobaczymy pomiary? Jak dotąd opinie gości Rafała nie były zbyt szczegółowe i wnikliwe obrazowe, raczej były pobieżne, ogólnikowe, nie określające tak naprawdę niczego prócz stwierdzeń typu "fajne doświadczenie" lub "świetne pomieszczenie i system". Oczywiście nie oczekuję od tych osób jakiejś profesjonalnej, precyzyjnej charakterystyki gdyż nie byli to przecież profesjonalni recenzenci.

Od wykonawcy mianującego się określeniem "branża" oczekuję już jednak absolutnie pełnego profesjonalizmu. Zrozumiałym jest, że Szymon powiedzmy, że jeśli z tego żyje to robi sobie reklamę na forum. Okey - normalna sprawa i ma do tego prawo. Jednak reklama typu przekrzykiwanie, zuchwałość, wyśmiewanie innych by nie powiedzieć chamstwo na pewno w tym przypadku nie będzie ani chwytliwa ani pożądana.

Prawdziwy profesjonalista, jeśli decyduje się na adaptację korygującą, to dla własnej reklamy prócz zdjęć swojej roboty nic lepszego nie może zrobić jak przedstawić przede wszystkim pomiary. Historię pomiarów. Kilkadziesiąt pomiarów i ustawień kolumn. Opis pierwszych pomiarów i zdefiniowanych problemów. Np. tutaj z tym i tym było już dobrze, ale trzeba było poprawić to. Zaprojektowałem i wstawiłem to i to, co poprawiło to i przedstawienie kolejnych pomiarów. Później dopatrzeliśmy się tego i tego, zmieniliśmy to i to a taki mamy efekt końcowy - i na koniec widzimy pomiary o nieprzeciętnie dobrym wyniku (wiadomo, ideału nie będzie ale zbliżyć się do niego skuteczny profesjonalista powinien). Taka reklama to jedyna słuszna, która może faktycznie zadziałać i zachęcić hobbystów do zainteresowania się ofertą wykonawcy. Górnolotne, krótkie stwierdzenia kilku słuchaczy i kontrowersyjne zachowanie wykonawcy na forum zamiast historii pomiarów to trochę za mało jak na rzetelnego profesjonalistę... Jak myślicie?

 

Tak, masz rację nie jest w stanie tego zrobić. Chociaż z jego wiedzą, kto wie.

Dlatego też uważam, że zadawane wcześniej przez Niego pytania za nieprzydatne .

Nieprzydatne do czego? Czy wiesz, co chcę analizować, jakie będą wnioski i do czego są potrzebne dane, o które pytałem?

Jeśli tak to proszę przedstaw wnioski do których bym doszedł i przeprowadź dowód, że tamte dane są faktycznie nieprzydatne do owych wniosków. Wtedy pogratuluje jasnowidzenia i wszechwiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pit, może też wrzuć pomiary swojego pomieszczenia.

Skoro tak arbitralnie wypowiadałeś się o odsłuchiwanych u siebie sprzętach, to pewnie tak doświadczony jak ty audiofil musiał to czynić w kontrolowanych warunkach.

 

 

PS.

Gratuluję wpisu.

Zwłaszcza składnia i użyte słownictwo robią wrażenie.

Tak jakby to nie ty...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pit, może też wrzuć pomiary swojego pomieszczenia.

Skoro tak arbitralnie wypowiadałeś się o odsłuchiwanych u siebie sprzętach, to pewnie tak doświadczony jak ty audiofil musiał to czynić w kontrolowanych warunkach.

Czy ja mam pod nickiem napisane branża i robię ludziom akustykę? Czy kreuję się może na jakiegoś pro czy audiofilskiego guru? Jestem zwykłym użytkownikiem, jak większość uczestników forum, dla którego audio jest jednym z kilku hobby. Widzisz subtelną różnicę?

 

A może i wstawię pomiary, tylko nie wiem czy na tym forum. Efekty są niezłe zwłaszcza biorąc pod uwagę WAF, racjonalne wykorzystanie praktycznych zabiegów i minimum ustrojstw jak i kosztów.

 

PS.

Gratuluję wpisu.

Zwłaszcza składnia i użyte słownictwo robią wrażenie.

Tak jakby to nie ty...

Jeśli coś jest niezrozumiałe to przepraszam za składnie. Pisałem chybcikiem na kolanie oglądając kabaret w tv. Jeśli coś jest niezrozumiałe lub niejednoznaczne dla Ciebie to chętnie doprecyzuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.