Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja salonu z aneksem (nowe mieszkanie)


Jacek Pogo

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zakupiłem mieszkanie (może to za dużo powiedziane, bo odbiór kluczy dopiero za 2 miesiące) i mam poważne wyzwanie w wykombinowaniu odpowiedniej aranżacji akustycznej.

 

Jakby nie patrzeć, salon to przede wszystkim dla mnie miejsce pracy i czasem rozrywki, a muzyka jest przy okazji, więc nie ma mowy o kombinowaniu czegoś co będzie przestawiane specjalnie do odsłuchów. Nie oczekuję cudów, ale chcę by było zwyczajnie przyjemnie.

Z góry ostrzegam, że wymyśliłem sobie całą masę rzeczy, które wiem, że szkodzą i raczej nie zamierzam ich zmieniać.

 

Zacznijmy od planu (mam nadzieję, że plik się wczytał, jak nie to uzupełnię za chwilę):

Salon połączony jest z aneksem kuchennym i nie ma (i nie będzie) żadnych drzwi oddzielających go od przedpokoju. Żeby było jeszcze trudniej to mieszkanie jest 2-poziomowe i nad aneksem jest pustka z widokiem na wyższy poziom.

Wymiary salonu to: 3,4m x 3,8m. Do drugiego wymiaru dochodzi jeszcze 2,2m aneksu.

Mniej więcej na połowę szerokości pokoju będzie kawałek blatu, oddzielającego aneks od salonu, bez żadnej zabudowy pod spodem (jedynie jakieś stołki), a nad nim kawałek witryny na szkło (oczywiście wszystko za szkłem, takim otwieranym zarówno do kuchni jak i do pokoju)

 

TV w moim domu nie będzie więc centrum rozrywki i pracy stanowi komputer. Ciągnie to za sobą pewne problemy, których komplet zaraz wymienię. Znajdować się będzie na ścianie po prawej (według planu) i tam też znajdą się kolumny (Dali Concept 6 jeśli ma to znaczenie... niestety bez suba, ale jest w planach dokupienie).

Na przeciwległej ścianie kanapa, co chyba oczywiste :)

Oczywiście najważniejsze punkty odsłuchowe to fotel przy kompie i kanapa, z większym naciskiem na fotel :P

Ściana przy kompie to solidny żelbet. Z drugiej strony zwykła działowa.

Na podłodze jakieś solidne panele, w miarę dobrze wygłuszone... na tyle na ile da się to zrobić przy panelach.

 

A teraz lista problemów, z których sporą część sam sobie wymyśliłem i pewnie mnie skrzyczycie za nie:

1. nie będzie dywanów

2. nie będzie zasłon ani firanek

3. pusta przestrzeń nad kuchnią i przy wyjściu z kuchni/salonu (albo dźwięk gdzieś całkiem tam zaginie, albo wróci z dużym opóźnieniem)

4. fotel od kompa jest stosunkowo blisko ściany co uniemożliwia dążenie do uzyskania trójkąta rownobocznego między kolumnami i miejscem słuchania.

5. nie chcę rzucającyh się w oczy ustrojów

 

 

A teraz rzeczy, które już wymyśliłem i mam wielką nadzieję, że choć odrobinę poprawią sytuację, a może zaszkodzą...:

1. ściana z głośnikami cała wyłożóna korkiem 1cm grubości (np isofix) i przykryta cienką warstwą tynku ozdobnego

2. wymiana kaloryferów na wysokie (2m) o żeberkach w kształcie trójkątów (do tego mam najwięsze wątpliwości czy to dobry pomysł)

3. na tylnej ścianie ze 2 obrazy na płutnie, takie z miejscem pod spodem by podkleić wełnę mineralną, oczywiście dołożę tam dodatkową ramę aby weszła tam wełna z 10cm (jeszcze nie wiem czy kombinować z pustką i ewentualnie cieńszą wełną)

4. również z tyłu umieszczę trochę półek aby kot miał po czym skakać :P nie wiem czy będzie to miało jakikolowiek wpływ na akustykę

5. za głośnikami umieszczę jakieś pułapki basowe

6. na suficie zamierzam umieścić absorbery, na chwilę obecną pomysł jest na 12 kwadratów 50x50x5cm z wełny mineralnej, podklejone na cienkiej sklejce, zawinięte w materiał by nic nie pyliło i zawieszone ok 2cm od sufitu.

 

 

Nie mam żadnego pomysłu na żadne szafki, ani na ich miejsce, ani na to co w nich trzymać, ale pewnie kiedyś zrobi się jakaś graciarnia na półkach dla kota.

 

Coś jeszcze istotnego przegapiłem?

 

Nie oczekuję gotowych rozwiązań, bo wiem, że bez pomiarów to nie ma na to szans, ale przynajmniej chcę więdzieć czego się spodziewać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie będzie dywanów

2. nie będzie zasłon ani firanek

3. pusta przestrzeń nad kuchnią i przy wyjściu z kuchni/salonu (albo dźwięk gdzieś całkiem tam zaginie, albo wróci z dużym opóźnieniem)

4. fotel od kompa jest stosunkowo blisko ściany co uniemożliwia dążenie do uzyskania trójkąta rownobocznego między kolumnami i miejscem słuchania.

5. nie chcę rzucającyh się w oczy ustrojów

 

6. nie będę tam słuchał muzyki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się takich reakcji :D

Pewnie też bym od tego zaczął.

 

Tym razem udało mi się załączyć pliki :)

Dół zwymiarowany, góra bardziej ogólna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-63620-0-89156000-1470070880_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az sam jestem ciekawy co kolega Zbig zaproponuje.

Też jestem ciekawy co zaproponuję.

 

1. nie będzie dywanów

2. nie będzie zasłon ani firanek

3. pusta przestrzeń nad kuchnią i przy wyjściu z kuchni/salonu (albo dźwięk gdzieś całkiem tam zaginie, albo wróci z dużym opóźnieniem)

4. fotel od kompa jest stosunkowo blisko ściany co uniemożliwia dążenie do uzyskania trójkąta rownobocznego między kolumnami i miejscem słuchania.

5. nie chcę rzucającyh się w oczy ustrojów

Ad.1. Dywany wcale nie są dobrym rozwiązaniem - zazwyczaj mają mocno nieliniową charakterystykę tłumienia

Ad.2. Pytanie jak dużo tego szkła i w jakich miejscach?

Ad.3 Przestrzeń sama w sobie jest dobra, natomiast jeżeli będzie generowała słyszalny ogon pogłosowy to już trzeba coś z tym zrobić, tym bardziej że muzyka w salonie może istotnie zakłócać spokój w sypialni.

Ad.4 To akurat zależy jak lubisz, nie wszyscy preferują efekt włożenia głowy pod skrzydło fortepianu. Siedzenie pod ścianą nie jest dobre z powodów innych niż kształt trójkąta odsłuchowego.

Ad.5. można zamaskować, w innym wątku znajdziesz przykłady takich instalacji, pytanie czy masz miejsce na te ustroje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekawy co zaproponuję.

 

 

Ad.1. Dywany wcale nie są dobrym rozwiązaniem - zazwyczaj mają mocno nieliniową charakterystykę tłumienia

Ad.2. Pytanie jak dużo tego szkła i w jakich miejscach?

Ad.3 Przestrzeń sama w sobie jest dobra, natomiast jeżeli będzie generowała słyszalny ogon pogłosowy to już trzeba coś z tym zrobić, tym bardziej że muzyka w salonie może istotnie zakłócać spokój w sypialni.

Ad.4 To akurat zależy jak lubisz, nie wszyscy preferują efekt włożenia głowy pod skrzydło fortepianu. Siedzenie pod ścianą nie jest dobre z powodów innych niż kształt trójkąta odsłuchowego.

Ad.5. można zamaskować, w innym wątku znajdziesz przykłady takich instalacji, pytanie czy masz miejsce na te ustroje?

A co zamiast dywanow? Ja mam w podobnym salonie tez z otwarta przestrzenia tyle ze wiekszym ok 30m2 plytki podlogowe i myslalem ze jedyna opcja bedzie dywan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co zamiast dywanow? Ja mam w podobnym salonie tez z otwarta przestrzenia tyle ze wiekszym ok 30m2 plytki podlogowe i myslalem ze jedyna opcja bedzie dywan.

Jak wystarczająco zaadaptujesz sufit to podłoga może zostać twarda. Oczywiście lepiej dać dobrej klasy pvc imitujące drewno lub kamień niż ceramikę, podobnie jak tynk cementowo-wapienny jest lepszy akustycznie niż gładź gipsowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak wystarczająco zaadaptujesz sufit to podłoga może zostać twarda. Oczywiście lepiej dać dobrej klasy pvc imitujące drewno lub kamień niż ceramikę, podobnie jak tynk cementowo-wapienny jest lepszy akustycznie niż gładź gipsowa.

Mam nadzieje ze kolega sie nie obrazi w takim razie jesli podepne sie do tematu - bo tak naprawde wolalbym w salonie miec rowniez mozliwosc sluchania ale myslalem ze bedzie ciezko z adaptacja.

Plan taki ze kolumny na lewej scianie - naroznik jako glowne miejsce odsluchu w odlegloaci ok metr od okna. Sciana z kolumnami w tapecie z filcu z naszywanymi wzorami w sumie ok 8mm grubosci. Na podlodze dywan jest w planach. Na okno grube marszczone zaslony. Sciana ukosna nad oknem jest sciana dachowa - ocieplana panelami z welny 30cm grubosci i na niej raczej nie przewiduje nic wiecej instalowac.

Czy jeszcze jakies ustrojstwa w miare nie ingerujace wizualnie w przestrzen salonu musialbym wrzucic zeby osiagnac zadowalajacy efekt?

Dzieki za porady i jeszcze raz sorki jesli moje podlaczenie nie odpowiqda autorowi - chcialem uniknac zakladania podobnego tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wystarczająco zaadaptujesz sufit to podłoga może zostać twarda.

 

O ile miejsce słuchacza i kolumny będą na suficie, to zdecydowanie tak :D

 

 

Plan taki ze kolumny na lewej scianie - naroznik jako glowne miejsce odsluchu w odlegloaci ok metr od okna.

 

To nie jest dobry pomysł, raczej odwrotnie i miejsce słuchacza przy ścianie. Czyli po angielsku, ale daj może jakiś rysunek z wymiarami.

Aha, co jest tam u góry po lewej stronie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobry pomysł, raczej odwrotnie i miejsce słuchacza przy ścianie. Czyli po angielsku, ale daj może jakiś rysunek z wymiarami.

Aha, co jest tam u góry po lewej stronie?

U gory po lewej antresola. Wymiary: sciana z lewej 5m, sciana kominkowa 5m, do tego dochodzi 2mx5m ciag komunikacyjny czyli pomieszczenie razem ok 5x7.

Kolumny musza stac na scianie z lewej - zreszta mysle ze zaslony beda dobrze rozpraszaly / absorbowaly dzwiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywanik na podłodze to żaden ustrój. Pełni rolę dekoracyjno-użytkową. Tłumi wysokie tony i w efekcie zaburza liniowość pogłosu. Jeżeli już koniecznie to gruby i podklejony pianką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ilością ustrojów z pewnością jestem poważnie ograniczony. Wstępnie myślałem o jakichś 2 absorberach na tylnej ścianie ukrytymi za obrazami, może coś więcej będę w stanie wykombinować na ścianie gdzie są głośniki, choć też raczej tylko powyżej monitora od kompa, ewentualnie jakaś pułapka basowa lub RH jako podnóżek :)

 

Izolacją od sypialni na razie się nie przejmuję. Jak na dole będzie za głośno, to przeniosę się na górę, gdzie na pewno będzie ciszej. Zanim będą mi potrzebne wszystkie sypialnie i tak będzie jeszcze remont i okazja do poprawienia izolacji akustycznej.

 

W kwestii szkła: po prawej (patrząc już z miejsca odsłuchowego) jest okno, a raczej podwójne drzwi balkonowe. Po lewej ta witrynka na górze, ale to raczej małe i dość wysoko, więc pewnie w miarę pomijalne.

Wciąż się zastanawiam czy bawić się z tymi wysokimi kaloryferami z żeberkami w kształcie trójkątów, czy też może zostawić standardowe, płaskie, niskie a nad nimi coś powiesić (przynajmniej nad tym bliżej kolumny). Miejsca na tych ścianach jest mało, więc nie wiem czy uda się coś powiesić obok grzejnika, tak aby nie przeszkadzało w otwieraniu drzwi balkonowych.

Martwi mnie brak symetrii... ale może to nieuzasadnione.

 

@awietek, gdzieś czytałem, że zasłony wciąż zatrzymują głównie wysokie tony, ale ja się nie znam, więc nie bardzo umiem oddzielić czyjeś prywatne opinie od realiów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@awietek, gdzieś czytałem, że zasłony wciąż zatrzymują głównie wysokie tony, ale ja się nie znam, więc nie bardzo umiem oddzielić czyjeś prywatne opinie od realiów.

Pewnie tak bo wysokie tony to krotsze fale wiec im bardziej plisowane zaslony tym lepiej :) - zobaczymy jak sie to uda rozwiazac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firanki i zasłony tłumią wysokie tony ?..,jeśli kolumny postawisz za nimi to na pewno.

Może też jeśli wszytkie ściany to jakieś pluszowe zasłony?

Dywan zły? Kolumn pod dywan nie kładłem.

Na poważnie, to bez dywanu bardzo kiepsko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się teraz rozglądam po swoim obecnym pokoju to wiele odsłoniętej podłogi nie ma.

Dywan mam, ale miejsce gdzie nie ma nic nad nim to ok 2m^2, reszta to goła podłoga, kanapa, krzesła, różne rupiecie, posłanie dla kota :P Zupełnie gołej podłogi jest może kolejne 4m^2, a cały pokój to 18m^2, więc jeśli nowy pokój zagracę podobnie to dywan nie powinien mieć większego znaczenia. Szczególnie, że sufit wygłuszam, ale o szczegóły jak to zrobić dopytam później.

 

@arekm, a to nie jest tak, że tłumienie to też pochłanianie? Czyli jak nie odbije i nie rozproszy to znaczy, że pochłonie? zamieni w energię cieplną?

Ogólnie każdym materiał robi z falą dźwiękową to samo: odbija (w tym rozprasza), pochłania (tłumi) i przepuszcza. Kwestia jest tylko tego w jakich proporcjach to robi, a czasem też w jaki sposób (szczególnie przy odbijaniu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem udało mi się załączyć pliki :)

Dół zwymiarowany, góra bardziej ogólna.

 

Załączone miniatury

Jedyne czego jestem pewien to że musisz zainstalować dobry wyciąg ;-)

 

Nie sposób przewidzieć jak się zachowa to pomieszczenie. Przy tych warunkach ustawienia które podałeś trudno coś doradzić. Z Twoich pomysłów najsensowniejszy to ustroje na suficie, ale aby objęły szerokie pasmo potrzeba ok. 20 cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20cm ustrojów przy 260cm do sufitu raczej odpada... :/

Mam klaustrofibię i niewiele mi trzeba by źle się czuć, więc niski sufit oraz nadmiar drewna na ścianach i suficie sprawia, że czuję się raczej nieswojo...

 

Jeśli chodzi o rupiecie na suficie to nie spodziewam się po tym cudów. mam pewien pomysł na szczegółową konstrukcję tego... nawet 2. Jutro wieczorem postaram się wrzucić szkice. A za miesiąc będę miał kolejne 4 konstrukcje wymyślone...

 

No i oczywiście... nie mam wybitnych wymagań, mój słuch jest raczej na poziomie: cisza/brzęczy/gra, czyli przeciętny.

Słucham muzyki cicho. Ledwo nieco głośniej niż zwykła rozmowa, a jak mam gości to jeszcze ciszej. Podobno to nieco ułatwia sprawę... A jeśli chodzi o samą muzyką to jest to głównie metal, w tym death metal, ale również jazz i trochę elektroniki. Tak, nawet death metalu słucham dość cicho i z przyjemnością wsłuchuję się w detale.

 

Sprzęt to zwykłe stereo, kolumny wspomniane, centrum to HK 3490. Żałuję, że nie kupiłem zwykłego wzmaka, bo i tak nic innego nie robi, bo muzyka z kompa. Karta dźwiękowa też jakaś solidna, dedykowana na stereo (bez obsługi 5.1), ale już nie pamiętam jaka.

 

BTW.... kupiłem jakieś mosiężne podkładki pod kolce kolumn. Głównie z myślą, że w nowym mieszkaniu nie będę niszczył podłogi tym czymś co dali do kolumn, żeby nie mieć dołków i rys jak teraz. Niby mają poprawiać jakość dźwięku, ale jak dla mnie zrobiło się zbyt surowo, aż za "precyzyjnie", wolałem bardziej ciepłe brzmienie.

 

 

Nie wiem czy to co piszę ma jakieś znaczenie dla kombinacji z akustyką... może zwyczajnie was tym zadręczam.

 

Może warto zainwestować w profesjonalne pomiary i rady? tylko kiedy kogoś takiego zaprosić? na jakim etapie ogarniania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobisz tzw. wyspę a nie zabudujesz całego sufitu to nie będzie wrażenia jego obniżenia. 20 cm to jest rozwiązanie optymalne ale 2-4 krotnie płytsze też działa. Wejdź np. na stronę ecophon.com/pl i zobacz porównania współczynników pochłaniania dla wysokości konstrukcyjnych 20 i 6,5 cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to właśnie liczę :) Choć raczej to będzie kilak mniejszych wysp.

 

No i ponawiam pytani o tej grzejnik... czy ma ktoś jakieś pojecie czy taka konstrukcji coś da pozytywnego? czy wręcz zaszkodzi?

Z jednej strony trójkątny przekrój powinien trochę rozpraszać, z drugiej to jednak kawał żelastwa, który ma szansę wpadać w dodatkowe rezonanse.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja o zaluzje pionowe czy raczej ciezkie zaslony?

Dzieki

 

Zasłony, im masywniejsze tym lepiej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Charakterystykę tłumienia poprawia również odsunięcie ich od okna / ściany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U gory po lewej antresola. Wymiary: sciana z lewej 5m, sciana kominkowa 5m, do tego dochodzi 2mx5m ciag komunikacyjny czyli pomieszczenie razem ok 5x7.

Kolumny musza stac na scianie z lewej - zreszta mysle ze zaslony beda dobrze rozpraszaly / absorbowaly dzwiek.

Cała nadzieja w Tannoyach, bo pomieszczenie z gatunku upierdliwych :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.