Jump to content
IGNORED

Andrzej Trzaskowski.


wojciech iwaszczukiewicz

Recommended Posts

We wznawianej przez Warner serii Polish Jazz ukazał się krążek Andrzeja Trzaskowskiego jako vol.4 jego kwintetu z 1965r.Pomyślałem sobie,że to dobra okazja aby przypomnieć postać tego wybitnego muzyka,kompozytora,aranżera ,krytyka.Bo w ostatnich latach jakby o nim było cicho.A przecież w latach 50-70 obok Komedy i Kurylewicza była to najbardziej znamienita postać na polskiej i europejskiej scenie jazzowej.Z chwilą wybuchu jazzu w Polsce w połowie lat 50 okazało się,że nie musimy mieć kompleksów w stos. do Zachodu.Że mamy kompetentnego,gruntownie wykształconego i piekielnie zdolnego jazzmana,a był nim Trzaskowski.Studiował muzykologię i kompozycję (m.in u Schaeffera i Rudnika). Współtworzył legendarny zespół Melomani.Później prowadził własne zespoły,Jazz Believers,The Wreckers,kwintet i sekstet.Z Wreckersami występował w USA.Przez wiele lat prowadził Studio S1.Był autorem wielu awangardowych jak na tamte lata kompozycji,również w ramach tzw. trzeciego nurtu.

Nie odniósł takiego komercyjnego sukcesu jak Komeda czy Kuryl i pewnie dlatego obecnie jest o nim głucho.Ale w niczym im nie ustępował.Przekonuje o tym wznowiona seria Polish Jazz.Wcześniej A.Trzaskowski Sekstet feat. Ted Curson a obecnie A.Trzaskowski Quintet.Ta muzyka się nie starzeje.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.