Skocz do zawartości
IGNORED

AD1865 DAC


.3lite
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

AD1864 gra u mnie w układzie i nie słyszałem żadnych problemów. Napięcie ujemnej części logiki zmniejszyłem do -1,9V i tak pozostało. Generalnie to zmiana rezystora R82 z 80,6k na 15,8k (ten z filtru). W każdym wypadku kilka moich uwag względem lutowania układu:

 

1) Lutowanie najlepiej zacząć od części cyfrowej. Zalutować na niej wszystko od dołu i od góry, a potem uruchomić (bez AD1865) z zasilacza 12V. Powinno pobierać mniej więcej 70 mA w stanie spoczynku.

 

2) Lutować najpierw rezystory SMD i najmniejsze elementy, które potem mogą się nie zmieścić z powodu innych elementów. Oznaczenia trzech rezystorów w filtrze są zawsze tak, że ten niższy jest środkowym jak na poniższym obrazku:

 

7ec12055e1705525f39d6b018a26d330_1472135528.jpg

 

3) AD1865 to zawsze końcowy element przed którym sprawdzamy poprawność działania naszego układu (napięcia dla AD1865). Generalnie AD1865 powinien znajdować się na podstawce, a jak nie, to trzeba uważać na odległość kondensatorów 100 nF, ponieważ mogą kolidować z AD1865 wlutowanym bezpośrednio.

 

4) Lutowanie AD1896 to generalnie dużo topnika i przejechanie lutownicą po jego pinach co najmniej kilka razy, aby dobrze załapało.

 

5) PCB musi być dokładnie umyte przed jakimkolwiek uruchomieniem! Topnik między pinami powoduje przepływ prądu, który może być wystarczający do nasycenia się np. DC serwa.

 

6) Po zalutowaniu wszystkiego i dokładnym umyciu PCB można zasilić część analogową z jakiegoś regulowanego zasilacza 17-18V i ograniczeniem prądowym. Można najpierw zasilić ujemną część a potem dodatnią lub odwrotnie, ponieważ generalnie chodzi tylko o sprawdzenie, czy nie ma zwarcia. Pobór prądu to około 350 mA w stanie spoczynku zależnie od gałęzi (jedna będzie miała pobór około 250 mA). Jak nie ma zwarcia, to można zasilić obydwie części analogowe i pomierzyć napięcia na pinach AD1865 (powinno być mniej więcej +-5V). Warto też sprawdzić DC na wyjściu całego układu, który powinien zerować się po pewnym czasie (będzie powoli spadał). DC z wsadzonym AD1865 na starcie układu może wynosić nawet 30 mV, ale cały czas będzie spadał aż się wyzeruje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Ale jak gra?

Bo po to cała zabawa !

No prawie - bo projektowanie sprawia tez nie małą frajdę.

:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako projektant nie mam zamiaru się wypowiadać :) Wiadomo, że "swój swoje chwali". Poczekam na opinie osób trzecich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .3lite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że jestem posiadaczem daca od 3lite'a na ad1865 i udało mi się go dostać już w całości to mogę wstępnie podzielić się wrażeniami z odsłuchu.

 

To może najpierw napiszę do czego porównywałem:

 

- DAC na PCM1702 NOS z izolacją + XMOS, którego sobie bardzo cenię bo podoba mi się jak gra. Xmos jest z osobnym zasilaczem,

- DAC na AD1865 NOS + XMOS + osobna analogówka dorabiana przez kolegę. Taki mały eksperyment. Również bardzo dobre zasilanie.

- DAC X Waldiego z wpiętym AD1865, niestety ten nie ma możliwości podpięcia do kompa i do niego nie będę się odnosił bo nie mam odpowiedniej muzyki do porównania na CD i na kompa.

- DAC z powyższego tematu :-)

 

Sprzęt towarzyszący:

 

- Kolumny na ushery 8948A + 9950 na zwrotnicy Ravena, zwrotnica pożądnie polutowana, tak aby nie zastanawiać się czy połączenia nie degradują dźwięku :-) Bardzo lubie te kolumny i nie wiem czy się z nimi rozstanę. Najwyżej dorobię 3 way, a te pójdą do drugiego pokoju

 

- Wzmacniacz I-amp OPS 4 (4 pary końcowe) + wejściówka na ecc88, budowany dla kolegi. Dość rozbudowana wersja robiona na bogato :-D Lampy mają osobny zasilacz żarzenia, jest dostawka zasilacza, która znacznie poprawia jakość zasilania. Opisana jest w temacie o i-ampie. Ogólnie rzecz biorąc myślę, że nie ma drugiego tak grającego I-ampa przynajmniej z wejściówką na ECC88 ;-)

 

Wrażenia:

 

Dodam, że głośność regulowałem z kompa i dla każdego urządzenia była ona ustawiona tak samo. Na początku przyjąłem zasadę, że dla każdego Daca gra cały utwór i po jego zakończeniu podpinałem kolejnego daca i odtwarzałem znów ten sam utwór. Później zmieniłem trochę koncepcje i na każdym urządzeniu leciało po parę utworów i dopiero przełączałem. Testowałem YT i flac'i. Zabawę zacząłem w piątek. Na początku sygnał przy Dacu kolegi 3lite'a był wpięty na wtyczki, niestety okazały się one degradujące. Na chwile obecną sygnały przy płytce są zalutowane.

 

- PCM1702 NOS bardzo dobry bas, lekko rozciągnięty, ale z dobrym wzmacniaczem ma się wrażenie, że jest taki jak być powinien, mógłby się ciut lepiej odznaczać, średnica barwna wciągająca, góra trochę rozmazana, ale ogólnie bardzo przyjemny odbiór muzyki. Barwne, fajne granie. Można kręcić gałką głośności prawie bez ograniczeń z zachowaniem zdrowego rozsądku, nic nie męczy.

 

- AD1865 NOS + osobna analogówka tutaj bas jest jeszcze ciekawszy niż w PCM, bardzo sprężysty choć nie schodzi tak nisko, średnica nieco inna niż w PCM, ale ciężko mi to opisać, na pewno również fajna, ale w tym dacu niestety góra jest dla mnie nie do przyjęcia, jest ostra, męcząca, lekko chaotyczna. W spokojnych utworach można słuchać jeszcze z przyjemnością, ale jak się więcej dzieje to niestety nie jest dobrze. Jest to podłączone dość chaotycznie, więc nie jest to ostateczna opinia. Na razie jednak wypadł najsłabiej.

 

- AD1865 od kolegi 3lite, pierwsze na co zwróciłem uwagę to bardzo czysty dźwięk, wręcz krystaliczny, Bas łączy chyba zalety obu powyższych daców. Dobrze się odznacza i ma dobre zejście. Tutaj średnica też gra nieco inaczej, ale tak jak wyżej ciężko mi to opisać. Potrzebowałbym więcej czasu, na pewno jest bardzo dobra. Największa różnica pomiędzy tymi 3 dacami jest na górnych rejestrach, które tu są bardzo szczegółowe, czyste i dokładne. Można kręcić gałką głośności prawie bez ograniczeń tak jak przy PCM'ie. Na pewno ten dac u mnie zostaje!!! Ma w sobie to coś.

 

Dużo zależy od systemu i gustu odsłuchującego. Potrzebuje więcej czasu na odsłuchy by sobie wyrobić ostateczną opinię, a z tym czasem zawsze jest najgorzej. Miałem 3 niepełne dni, nie jest to za wiele stąd zaznaczone, że to wstępna opinia. Czekam niecierpliwie na wrażenia innych i równocześnie bardzo dziękuję projektantowi DACA za poświęcony czas, za projekt, za skrupulatne inżynierskie podejście i za polutowanego Daca :-)++

 

p.s. Dodam, że nie porównałem zbyt dokładnie 1 i 3 daca na flacach. Wstpęnie mi się wydaje, że na dobrych nagraniach różnica w górnych rejestrach była mniejsza niż na YT.

p.s. Głośność była regulowana z kompa bo czekam na bufor do wzmacniacza, jak takowy będzie postaram się zrobić update. Potek w połączeniu z filtrem RF wycinał mi za mocno górne pasmo i nie bardzo dało się to w ogóle ocenić.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 817f6627b3814e1908a79040961b9f83_1472408527.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Pomyliłem się na liście zakupów. Zamiast:

 

10x 10nF 2.5% WIMA FKP:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

powinno być:

 

22x 10nF 2.5% WIMA FKP:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Być może są jeszcze jakieś inne błędy.

 

Przez przypadek zauważyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te poniższe to też niby FKP (a takie muszą być - impulsowe):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tylko jak to będzie wyglądać :P Trochę miejsca zostanie, ponieważ footprint jest kwadratowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Tylko jak to będzie wyglądać :P Trochę miejsca zostanie, ponieważ footprint jest kwadratowy.

 

I nawet korzystnie, w razie pomyłki w filtrze jest dostęp do rezystorów smd:)

 

I przy okazji. Ten DAC to bardzo wysoka półka dźwięku, polecam niezdecydowanym!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało mi jeszcze jedno PCB tylko z wlutowanym AD1865N-K oraz kilkoma elementami jak poniżej:

 

Jak to jeszcze jest dostępne to jestem chętny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam już. Nie mam też płytek, ale być może zamówię, ponieważ już kilka osób do mnie pisało i do tej pory musiałem odmawiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłbym zainteresowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku wezmę kilka PCB :) Poinformuję wszystkich jak będę je miał u siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .3lite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W takim wypadku wezmę kilka PCB :) Poinformuję wszystkich jak będę je miał u siebie.

To może jakaś krótka lista i wtedy zamówisz albo przynajmniej termin do kiedy wpisy żeby potem się nie okazało ze komuś zabraknie a pisał ze chce

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. odkryłem na nowo PCM1794.. jednym kondem ;)

 

Zdradzisz nam tą wielką tajemnicę, którym :) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista:

1. Kopczas

2. Mufcore

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mufcore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar poczekać i po prostu zamówić mniej więcej tyle, ile osób zgłosiło się na PW oraz na forum :) W każdym wypadku po tym chciałbym zakończyć temat zamówień i mieć nadzieję, że właściciele prawidłowo polutują cały układ.

 

Dla jasności zaznaczę, że cena za PCB dalej taka sama, tj. 120 PLN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista:

1. Kopczas

2. Mufcore

3. Waldi_06 pcb plus AD - może teraz mnie uwzględnisz,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może teraz mnie uwzględnisz

 

Posiadam twoje PCB, tj. specjalnie zostawiłem i schowałem ostatnie PCB z pierwszego zamówienia :) Nie muszę niczego zamawiać. Zapomniałem o tym, ponieważ zająłem się innymi projektami i jakoś wypadło mi to z głowy :( Bardzo przepraszam.

 

W każdym wypadku nie wpisuj się na listę. Porozmawiamy na mailu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .3lite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam twoje PCB, tj. specjalnie zostawiłem i schowałem ostatnie PCB z pierwszego zamówienia :) Nie muszę niczego zamawiać. Zapomniałem o tym, ponieważ zająłem się innymi projektami i jakoś wypadło mi to z głowy :( Bardzo przepraszam.

 

W każdym wypadku nie wpisuj się na listę. Porozmawiamy na mailu.

 

Wielkie dzięki.

Zaraz się odezwę.

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same PCB. W teorii mam jeszcze trochę AD1865, ale nie wiem, czy chcę je oddać, ponieważ fajnie grają i więcej takich już nie dostanę. Akurat Waldiemu obiecałem.

 

W praktyce wszystkie elementy musicie zamówić sami (dostępna jest lista tutaj i na forum diyaudio.pl gdzie kilka osób już złożyło i uruchomiło przetwornik).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD1865, ale nie wiem, czy chcę je oddać, ponieważ fajnie grają i więcej takich już nie dostanę.

Czy mógłbyś pokazać jakie wersje są warte uwagi,a kture przeciętne,jest tego na rynku od cholery i nie wiadomo co wybrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzisz nam tą wielką tajemnicę, którym :) ?

To nie jest wielka tajemnica. Po prostu kombinowałem długo i w tym danym zestawieniu akurat wymiana tego była uzupełnieniem reszty kombinacji :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez homodelfinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.