Skocz do zawartości
IGNORED

Słuchawki a zdrowie


f16

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele razy poruszano temat sluchawek i ich szkodliwosci dla naszego sluchu. W moim wypadku jestem zmuszony do wyboru sluchawek w zwiazku z tym, ze mieszkam w kamienicy i sluchanie muzyki na kolumnach nie wchodzi w gre z powodu sasiadow. Wybor miedzy sluchawkami otwartymi a zamknietymi jest olbrzymi. Ciekawi mnie Wasza opinia na temat jak najmniejszego negatywnego wplywu na sluch miedzy otwartymi a zamknietymi sluchawkami.

 

p.s. nawet obecnie sluchajac AKG K 550 slucham na niskim poziomie glosnosci, gdzie na szczescie slychac bardzo dobrze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarte czy zamknięte, chyba nie ma znaczenia. Ważne jak głośno grasz. Głośne granie podobno niszczy słuch.

Z drugiej strony ja całe lata jako szczeniak tłukłem tak na słuchawkach, że często po kilku tygodniach zaczynały mi charczeć. Duże, małe, załatwiłem kilka par tak głośno słuchałem przez lata. Czasem w nocy rodzice mi kazali ściszać słuchawki bo słyszeli je pomimo zamkniętych drzwi od mojego pokoju (mieszkanie w bloku). Lubię głośno słuchać na słuchawkach i tyle.

Ale jaki z tego wniosek? Dziś mam 38 lat, nie zauważyłem, żebym był przygłuchy, raczej słyszę najmniejsze szmery. Często ludzie się dziwią, że jakiś tam cichy dźwięk wychwyciłem, a oni nie słyszeli. Ponadto nadal słyszę 18khz, to chyba nieźle jak na quasi-dziada :)

Kiedyś słyszałem 20khz, dziś już nie.

Nie wiem, czy to się może jeszcze jakoś odbić w późniejszym wieku.

Ale na pewno głośne słuchanie jest niezdrowe i ucho się broni. Jak? Ano, możecie się śmiać, ale jako nastolatek min raz na 2 lata musiałem odtykać uszy u laryngologa. I to żebym nie wiem jak uszy pucował. Produkcja woskowiny była niemożliwa. Od paru lat mało słucham na słuchawkach i jak ręką odjął. Kultura słuchania inna. Problemu nie ma. Czasem po głośnym słuchaniu "smyrały" mnie bębenki przez kilka minut. Dziwne uczucie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 46lat i tez słyszę 18khz. Ale na słuchawkach tylko w podróży do pracy słucham. Dokanałowe wywaliłem, te najbardziej dokuczają na słuch. No i słucham w miarę cicho.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Atoll IN200 Signature, CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Tannoy XT8F, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC SMSL SU-9, Streamer Raspberry Pi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarte, półotwarte dobrej jakości można powiedzieć, że są najzdrowsze, najbardziej szkodliwe są dokanalowe. Słuchanie na niskim poziomie nie ma wpływu na słuch. Długie słuchanie może negatywnie wpłynąć na słuch.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel RA-980BX+Heco Aurora 700 SONY 550ES + Emit M20@Nostromo Wolf2 - Solid Core audio cable set

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiekolwiek te słuchawki by nie były, masz źródło dźwięku przyłożone bezpośrednio do ucha. Różnicę w samej prezentacji kolumny / słuchawki w ogóle pomijam.

To mój pogląd, każdy z Was może mieć własny i całe szczęście że tak jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy poruszano temat sluchawek i ich szkodliwosci dla naszego sluchu. W moim wypadku jestem zmuszony do wyboru sluchawek w zwiazku z tym, ze mieszkam w kamienicy i sluchanie muzyki na kolumnach nie wchodzi w gre z powodu sasiadow. Wybor miedzy sluchawkami otwartymi a zamknietymi jest olbrzymi. Ciekawi mnie Wasza opinia na temat jak najmniejszego negatywnego wplywu na sluch miedzy otwartymi a zamknietymi sluchawkami.

 

p.s. nawet obecnie sluchajac AKG K 550 slucham na niskim poziomie glosnosci, gdzie na szczescie slychac bardzo dobrze

 

Polecamy nasz wywiad w programie Pytanie na Śniadanie, gdzie właśnie został poruszony ten problem. W temacie wypowiedziała się Pani Otolaryngolog, więc warto spojrzeć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy mieszkanie w "kamienicy" nie pozwala na słuchanie? Osobiście wolałbym słuchać muzyki z tanich kolumn nawet cicho, niż z wysokiej klasy słuchawek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam system kolumnowy o którym mógłbyś tylko pomarzyć co nie przeszkadza mi słuchać topowych Staxów i mieć całościowy ogląd

w temacie kolumny/słuchawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sluchanie muzyki na sluchawkach 2-3 godziny dziennie na niskim poziomie glosnosci to raczej nie ogluchne?

Sluchajac muzyki na Tannoyach na niskim poziomie glosnosci zauwazylem braki w jakosci brzmienia i dopiero podkrecenie galki glownosci spowodowalo, ze muzyka nabierala jakosci a to spowodowalo, ze jednak sasiedzi zaczeli miec problem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy mieszkanie w "kamienicy" nie pozwala na słuchanie? Osobiście wolałbym słuchać muzyki z tanich kolumn nawet cicho, niż z wysokiej klasy słuchawek.

Wybacz kolego ale nie masz pojęcia o czym mówisz bo nie słyszałeś porządnych słuchawek w dobrze zestawionym wysokiej klasy torze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi tylko o glosnosc, ale w wiekszym stopniu o np. rozwoj bakterii w uchu poprzez wkladanie w nie sluchawek dousznych. To tak samo jak ze sprzetem ochronnym dla osob pracujacych w warunkach powyzej 85db. W zaleznosci od stanu zdrowotnego niektore typy sluchawek beda pogarszac sluch poprzez infekowanie ucha, brak dostepu swiezego powietrza itd... Innym problemem przy sluchawkach jest cisnienie jakie sie wytwarza przy sluchaniu muzyki "dousznie". Ja zakladam sluchawki tylko do biegania i nawet sluchajac cicho nie wyobrazam sobie uzywac ich przez dluzszy czas.

 

Porownac sluchawki do kolumn to jakby porownywac helikopter z samolotem...jeden i drugi lata i na tym podobienstwa sie koncza... Dodam, ze najdrozsze sluchawki jakich sluchalem kosztowaly nieco ponad £500 wiec podejrzewam, ze to zaden hi-end nie byl. Tannoye u mnie przy cichym sluchaniu brzmia bardzo dobrze, a to, ze u Ciebie nie slychac jak trzeba to moze byc glownie wina Twojego sluchu. Czlowiek nie gluchnie rownomiernie tylko najczesciej tylko w pewnych zakresach. W nocy moj wzmacniacz gra na jakies 5% mocy. W dzien ok 15%. Sluch badam raz do roku. Wykresy sa bardzo dobre od kilku lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam system kolumnowy o którym mógłbyś tylko pomarzyć co nie przeszkadza mi słuchać topowych Staxów i mieć całościowy ogląd

w temacie kolumny/słuchawki.

Ok, marze. Mmm.

 

Wybacz kolego ale nie masz pojęcia o czym mówisz bo nie słyszałeś porządnych słuchawek w dobrze zestawionym wysokiej klasy torze.

Widze nie którym ciężko zrozumieć że ktoś ma inne preferencje. Co mogę poradzić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu ZG a słuchawki.

Na obu konstrukcjach można mieć znakomite doznania muzyczne.

Na słuchawkach można posłuchać z większą dynamiką w kamienicy;-).

 

I jedynym aspektem szkodliwości słuchawek jest właśnie to, że nie mamy ograniczeń sąsiadów. To powoduje, że dorzucamy do pieca... Niestety trzeba być nieco wstrzemięźliwym...

Słuchanie w słuchawkach w hałaśliwym otoczeniu to profanacja... słuchanie muzyki rzecz jasna...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze swojej strony mogę polecić słuchawki otwarte. Noszenie słuchawek jest sytuacja nienaturalną dla człowieka więc po pierwsze komfort. Wygodny pałąk, nauszniki i konstrukcja umożliwiająca oddychanie uszami;) Ogólnie zachęcam do zakupu słuchawek, wbrew pozorom nie jest to kosztowne, jak w przypadku stereo. Odnośnie porównywania komfortu i wrażeń pomiędzy hi fi sprzętu stacjonarnego i słuchawek - to nie ma sensu, są to osobnicze preferencje melomanów i co najważniejsze te dwie rzeczy się nie wykluczają. Zresztą takie deklaracje mogą tylko głosić osoby nie posiadające dzieci;) w życiu ,,rodzinnym" słuchawki to jest rzecz obowiązkowa!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam system kolumnowy o którym mógłbyś tylko pomarzyć co nie przeszkadza mi słuchać topowych Staxów i mieć całościowy ogląd

w temacie kolumny/słuchawki.

Zestaw I (główny) :

Firmowe konstrukcje Pana Bogusława Dubiela:

 

Stereofoniczny lampowy wzmacniacz zintegrowany bez transformatorów wyjściowych 6AS7 OTL

- Wysokoskuteczne kolumny głośnikowe oparte o współosiowy 16 calowy głośnik konstrukcji Altec-Lansing

-Nirvana - wysokiej klasy odtwarzacz CD typu Top-Loader, z przetwornikiem DFL DAC i lampowym stopniem wyjściowym

 

Zestaw II (stereo+kino domowe )

 

-Zbalansowany wzmacniacz zintegrowany Dubiel Acoustics 2A3

-Kolumny (frontowe) Harpia Acoustics Marcus New

-Żródło (transport+streamer+procesor ) blu-ray Oppo 93 NuForce Xtreme Edition

- Gramofon Pro-Ject 2XPERIEMCE CLASSIC SB DC + wkładka Dynavector

- pre lampowe Dubiel Phonomaster MM/MC

-Końcówka mocy 3-kanałowa Atoll AV100

- Centralny Paradigm Reference CC-590v5

-Tylne Harpia Acoustics Precision Graffiti

-Audiolab M-DAC + zasilacz Tomanek

- TV plazma Panasonic 55"

-Projektor Epson 9100 ,ekran Adeo 96 cali

 

 

Żeby wszyscy widzieli :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle ten wątek jest idiotyczny.

Słuchawki, a zdrowie...koń by się uśmiał.

Każdy człowiek jest kowalem swojego losu.

Tak samo jak i lekarzem dla samego siebie. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Wracając do domu z pracy w "trójmiejskiej dżungli" zdrowiej jest słuchać ciężkich brzmień na słuchawkach niż wrócić ogłuszonym hałasem jaki generuje ta "dżungla"... I kto mówi, że słuchawki są "niezdrowe"...??? W moim przypadku jestem bardziej ogłuszony i zmęczony tym hałasem niż słuchawkami na głowie z głośną muzyką...dziwne ale prawdziwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.