Skocz do zawartości
IGNORED

Soundaware D100Pro + atomowy zegar ... czy to najlepsze źródło plików ?


pmcomp

Rekomendowane odpowiedzi

Aspekt zastosowania zewnętrznego zegara w myteku też mnie ciekawi, ale sam producent w instrukcji wspomina, że:

 

"Internal Sync

- Incoming data is synced to the converter's ultra-low

jitter internal crystal oscillator. This choice assures the best DAC

performance and is superior to any (even Atomic) clock supplied

from outside because of its close proximity to DAC chipset.

Input Sync

- Incoming data clock signal is reclocked by built in

JET™ PLL circuit an used as DAC reference clock.

Word Clock

- Incoming word clock signal is reclocked by built in

JET™ PLL circuit an used as DAC reference clock."

 

I to mnie póki co powstrzymuje od spróbowania. Ciekawe czy te zmiany w dźwięku po zastosowaniu zewnętrznego zegara są wynikiem poprawy parametrów? Może dźwięk jest inny, bo jakieś parametry wobec powyższego ulegną jednak pogorszeniu?

 

I prawdę napisali. Zewnętrzne zegary mają rację byty tylko w warunkach studyjnych, gdzie istnieje potrzeba zsynchronizowania ze sobą wielu urządzeń cyfrowych.

 

Wysokiej klasy oscylator kwarcowy, znajdujący się w bezpośredniej bliskości kości konwersji C/A da lepsze efekty, niż sygnał z oscylatora rubidowego, przepuszczony przez pętlę PLL (a czasami nawet dwie pętle PLL, gdy zegar jest oddzielnym urządzeniem z wyjściem 44.1kHz, jak na przykład Rubidowy Esoteric).

 

Ja ZAWSZE proponuję posluchać na własne uszka. A dopiero potem pisać czy coś się nadaje, nie nadaje, dobre, niedobre, marketing, sciema, super do audio, nie super itp.

 

Tu nie chodzi o to, czy ten odtwarzacz finalnie gra dobrze czy nie.

 

Dyskutujemy tu nad sensownością samej idei zastosowania oscylatora Rubidowego, a ta, jak już tłumaczyłem - podyktowana jest przesłankami marketingowymi.

 

Równie dobrze, w miejsce tego oscylatora Rubidowego można by zastosować oscylator kwarcowy stabilizowany temperaturowo, o lepszych parametrach (niższym szumie fazowym). Ale oczywiście wtedy producent nie mógłby się chwalić zastosowaniem 'zegara atomowego' i cały jego przekaz marketingowy, cały ten element którym próbuje się wyróżnić na tle konkurencji, poszedł by do kosza ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po ostatniej wizycie u mnie kolegi umki po jego cennych uwagach wymieniłem cztery kondensatory w koncówkach na górze pasma oraz głosniki srednitonowe z JBL2121H na JBL2123H i jest inna zabawa.

 

Nie mów, że po moich zwidach grzebałeś na poważnie w zwrotkach. Pamiętaj, że ja się nie znam, a do posłuchania usiadłem z boku i tylko potwierdzałem obserwacje Mirka. Co prawda trochę pomogłem mu swoim repertuarem, ale fakt, to co wychwyciłem, słychać było nawet z boku. ;-) Tym niemniej, to może nie być Twoją bajką dźwiękową. Ale dzięki za dobre słowo.

Pozdr. J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I prawdę napisali. Zewnętrzne zegary mają rację byty tylko w warunkach studyjnych, gdzie istnieje potrzeba zsynchronizowania ze sobą wielu urządzeń cyfrowych.

 

Wysokiej klasy oscylator kwarcowy, znajdujący się w bezpośredniej bliskości kości konwersji C/A da lepsze efekty, niż sygnał z oscylatora rubidowego, przepuszczony przez pętlę PLL (a czasami nawet dwie pętle PLL, gdy zegar jest oddzielnym urządzeniem z wyjściem 44.1kHz, jak na przykład Rubidowy Esoteric).

 

 

 

Tu nie chodzi o to, czy ten odtwarzacz finalnie gra dobrze czy nie.

 

Dyskutujemy tu nad sensownością samej idei zastosowania oscylatora Rubidowego, a ta, jak już tłumaczyłem - podyktowana jest przesłankami marketingowymi.

 

Równie dobrze, w miejsce tego oscylatora Rubidowego można by zastosować oscylator kwarcowy stabilizowany temperaturowo, o lepszych parametrach (niższym szumie fazowym). Ale oczywiście wtedy producent nie mógłby się chwalić zastosowaniem 'zegara atomowego' i cały jego przekaz marketingowy, cały ten element którym próbuje się wyróżnić na tle konkurencji, poszedł by do kosza ...

 

Gdybym nie wiedział kim jesteś napisałbym ... klon 747 :).

 

Powtórzę: słuchać, słuchać, słuchać. Pisałem o moim sąsiedzie, byłym wykładowcy na Wydziale Elektroniki PW. Jego zdaniem wszystko z wyjścia SPDIF musi brzmieć tak samo. I co mu zrobisz?

 

Słuchać kazałem ;).

 

Pozdro

 

 

 

Nie mów, że po moich zwidach grzebałeś na poważnie w zwrotkach. Pamiętaj, że ja się nie znam, a do posłuchania usiadłem z boku i tylko potwierdzałem obserwacje Mirka. Co prawda trochę pomogłem mu swoim repertuarem, ale fakt, to co wychwyciłem, słychać było nawet z boku. ;-) Tym niemniej, to może nie być Twoją bajką dźwiękową. Ale dzięki za dobre słowo.

Pozdr. J.

 

Oczywiście, że się nie znasz. Ależ wiem, podobnie jak i ja.

Ale Ty mnie zainspirowałeś. Pokazałeś to z czym miałem mrówki w doopie od dawna. I znalazłem panaceum.

Dzięki wielkie.

 

PS. dzisiaj przywiozłem kolejnego Studera. Pieprzyć cyfrę :).

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

A co na to żona? ;-)

Wiem, jest złotą kobietą.

 

Otari wyjechał, a wyglądał jak pralka. A Studer w drewienkach jest. Śliczności. Spodoba się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym nie wiedział kim jesteś napisałbym ... klon 747 :).

 

Powtórzę: słuchać, słuchać, słuchać. Pisałem o moim sąsiedzie, byłym wykładowcy na Wydziale Elektroniki PW. Jego zdaniem wszystko z wyjścia SPDIF musi brzmieć tak samo. I co mu zrobisz?

 

Słuchać kazałem ;).

 

747 pisze dużo, ale nie ma w tym ani grama treści. To pseudonaukowy bełkot.

 

Ja napisałem ci konkretnie, dlaczego zegary Atomowe nie są złotym Graalem i z jakich parametrów to wynika. Załączyłem nawet linka, w którym jest to dokładnie opisane, prostym językiem. Zgaduję, że nie zadałeś sobie trudu aby to przeczytać - a szkoda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

747 pisze dużo, ale nie ma w tym ani grama treści. To pseudonaukowy bełkot.

 

Ja napisałem ci konkretnie, dlaczego zegary Atomowe nie są złotym Graalem i z jakich parametrów to wynika. Załączyłem nawet linka, w którym jest to dokładnie opisane, prostym językiem. Zgaduję, że nie zadałeś sobie trudu aby to przeczytać - a szkoda.

 

 

 

747 pisze dużo, ale nie ma w tym ani grama treści. To pseudonaukowy bełkot.

 

Ja napisałem ci konkretnie, dlaczego zegary Atomowe nie są złotym Graalem i z jakich parametrów to wynika. Załączyłem nawet linka, w którym jest to dokładnie opisane, prostym językiem. Zgaduję, że nie zadałeś sobie trudu aby to przeczytać - a szkoda.

 

Napisać ponownie ... sluchać, słuchać, słuchać. Przecież wiesz.

Zadam pytanie wprost ... Panie Adamie, czy słuchał Pan czegoś z rubidowym zegarem? Bo z PCa to trudno ;).

 

Jak mam juz komuś wierzyć to wierzę ... sąsiadowi. KAZDA CYFRA ZE SPDIF GRA TAK SAMO !!! Udowodnione naukowo. Transporty za pierdylion złotych to ściema. Cyfra z PCa to ściema ... gra tak samo, takie same zera i jedynki wychodzą.

Kontynuować ?

 

I komu wierzyć?

 

Jakieś ślepe testy? Obawiam się, że będzie ciekawie :). Nie znam audiofila, który by się chciał poddać ślepym testom.

 

Ja wierzę ... swoim uszom.

 

 

BTW są rubidowe zegary co się dobrze dzielą przez 44100.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisać ponownie ... sluchać, słuchać, słuchać. Przecież wiesz.

 

Znam co najmniej dwóch niezwykle szanowanych userów z tego forum twierdzacych, że jeden z ich unikalnych elementów systemu jest najlepszy w swojej kategorii I prawie nikt takie go nie ma :) weryfikacja ... za wiele tej wiary nie zmieniła. Jak ze złotym pociagiem. Nie ma go, ale nadal jest :) ciekawe, czy ten Twój Chińczyk, to taki Killer jest :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

ciekawe, czy ten Twój Chińczyk, to taki Killer jest :)

 

A dlaczego by nie...skoro LG BD390 (NAD M56) w odpowiednio zestawionym systemie gra na poziomie La Diva plus La Scala...a w ciężkim graniu duuużo lepiej...nie do uwierzenia ; -)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne, transport gra bardzo dobrze, a czy to zegar, czy nie, wg mnie malo istotne. Ostatnio mialem okazje uslyszec na nim roznice miedzy mytkami, calkiem wyrazna na korzysc tego drozszego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którego słuchałeś?

 

Testowałem u siebie wczesniej Mytek 192 Stereo DSD i Manhattana i z plikowca LINNa Majik DS i z Philips CD960 jak transport róznicy nie było.

Zapewne "wina" transportów. Bede musiał pozyczyć z MUSICToolz Manhattana raz jeszcze.

 

CIekawe jak Jay albo ten transport plików zabrzmiałby z takim nowoczesnym DACkiem za kilkadziesiat tysiów. Wy mi powiedzcie z jakim. Warunek ... ma mieć wejście zegara.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem Manhattana vs ten tanszy(maluch)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego by nie...skoro LG BD390 (NAD M56) w odpowiednio zestawionym systemie gra na poziomie La Diva plus La Scala...a w ciężkim graniu duuużo lepiej...nie do uwierzenia ; -)

 

Odpowiednio zestawiony system w przypadku który opisujesz, to taki który nie pokaże zalet La Diva plus La Scala i uśredni brzmienie.

Wtedy tak - zgadzam się... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Odpowiednio zestawiony system w przypadku który opisujesz, to taki który nie pokaże zalet La Diva plus La Scala i uśredni brzmienie.

Wtedy tak - zgadzam się... ;)

 

Słuchałem takiego zestawienia...

http://www.audiostereo.pl/high-end’owy-lipiec-w-premium-sound_112890.html

 

Chłopaki z Premium...raczej wiedzą co robią...ale nie mówię, że to optymalny zestaw dla Aqa klocków...

 

Sęk w tym, że w moim zestawieniu LG/NAD gra nie gorzej, a w ciężkich brzmieniach dużo lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że słuchałeś La Diva/Scala w swoim systemie...

 

Czasami z takim słuchaniem (na wystawach, w sklepach) różnie bywa.

Zawsze wracam z Audio Show w dobrym humorze.

Systemy za taką kasę a u mnie gra lepiej. ;)

To wyjątkowo niesprawiedliwe porównanie, ale lubię się tak oszukiwać... ;)

 

Pozdr.

 

Przepraszam za OT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisać ponownie ... sluchać, słuchać, słuchać. Przecież wiesz.

Zadam pytanie wprost ... Panie Adamie, czy słuchał Pan czegoś z rubidowym zegarem? Bo z PCa to trudno ;).

 

Jak mam juz komuś wierzyć to wierzę ... sąsiadowi. KAZDA CYFRA ZE SPDIF GRA TAK SAMO !!! Udowodnione naukowo. Transporty za pierdylion złotych to ściema. Cyfra z PCa to ściema ... gra tak samo, takie same zera i jedynki wychodzą.

Kontynuować ?

 

I komu wierzyć?

 

Jakieś ślepe testy? Obawiam się, że będzie ciekawie :). Nie znam audiofila, który by się chciał poddać ślepym testom.

 

Ja wierzę ... swoim uszom.

 

 

BTW są rubidowe zegary co się dobrze dzielą przez 44100.

 

Pozdro

 

Wszystko można próbować obśmiać. Ale trzeba robić to z głową. Ty akurat walisz kulą w płot.

 

Transporty różnią się brzmieniem, ponieważ obok poprawności bitowej (to jest to miejsce w którym twój sąsiad zakończył zgłębianie tematu), ważny jest jitter sygnału SPDIF oraz spektrum zakłóceń, jakie wraz z sygnałem dostają się do DACa.

 

Temat zegarów Rubidowych, które własnie 'odkryłeś', trenowałem już kilka lat temu w swoim systemie. Jest to opisane w moim wątku.

 

W przeciwieństwie do Ciebie, postanowiłem jednak zgłębić temat, i dowiedzieć się coś na temat wad i zalet takich rozwiązań. Wiedza jest na wyciągnięcie ręki - wystarczy po nią sięgnąć. Na początku proponuję abyś przeczytał opracowanie które Ci podesłałem, a także zagłębić się w parametry i budowę oscylatorów, zrozumiał co to jest szum fazowy a co to jest jitter (i jak są ze sobą skorelowane), czym jest dokładność zegara liczona w ppm i dlaczego w audio nie ma znaczenia, jak działają pętle PLL i do czego służą. Wtedy możemy zacząć poważnie rozmawiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja wale kulą w płot tylko mój sąsiad.

 

A nt. rubidowych zegarów wiedzy zgłębiać nie będę. Na starość wole czas poświęcać na słuchanie muzyki. przede wszystkim z analogu, np. z czegos takiego:

 

pf3eOz.jpg

 

Czego wszystkim życzę.

 

Każdy swój rozum ma, kupi co będzie chciał. Mi to rybka. Ja kupiłem Jaya z rubidowym zegarem i jestem zadowolony. A o to chyba w tym hobby chodzi nieprawdaż? Branżą nie jestem, napinać się nie muszę. Na Audio Show chadzam popatrzeć, a muzyki słucham w domu.

Kto pomimo Twojej opinii i zalinkowanej wiedzy będzie chciał muzyki "z rubida" posłuchac wie gdzie mnie szukać.

 

:)

 

Pozdro

 

Na początku proponuję abyś przeczytał opracowanie które Ci podesłałem ...

 

Przeczytałem.

Mały szkopuł ... nikt się pod tym materiałem nie podpisał. Ten ktoś bardzo autorytatywnie twierdzi i dowodzi pewnej tezy. A ten ktoś nieznany z nazwiska jest branżą i w tym wypadku konkurencją do innych rozwiązań niż stosowane przez nich:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I jeszcze jedno. Zegary 10 MHz do zastosowań audio robi kilku profesjonalnych producentów, także z metkami z rynku audio. Np. Antelope 10MX Rubidium Atomic Clock. Zapewne jesli wejdę na ich strony znajde podobne naukowe opracowania dowodzące ich tez.

 

CO NIC NIE ZNACZY oczywiście. Dlaczego? Bo nalezy posłuchac na własne uszka :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziękować. W tym stanie to rzadkość. Mam jeszcze drugą 807-kę ale MkI bez wózka i Telefunkena M15.

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Nie mów, że po moich zwidach grzebałeś na poważnie w zwrotkach. Pamiętaj, że ja się nie znam, a do posłuchania usiadłem z boku i tylko potwierdzałem obserwacje Mirka. Co prawda trochę pomogłem mu swoim repertuarem, ale fakt, to co wychwyciłem, słychać było nawet z boku. ;-) Tym niemniej, to może nie być Twoją bajką dźwiękową. Ale dzięki za dobre słowo.

Pozdr. J.

 

Jak pisałem kondensatory w wysokotonowych wzmakach zmienione.

Do tego doszła zmiana przetworników średniotonowych z JBL 2121H na JBL 2123H.

W przyszłym tygodniu ostatnia zmiana z grafitowych rezystorów DIY na Pathaudio.

 

I możesz przychodzić na odsłuch i na łyskacza :).

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem kondensatory w wysokotonowych wzmakach zmienione.

Do tego doszła zmiana przetworników średniotonowych z JBL 2121H na JBL 2123H.

W przyszłym tygodniu ostatnia zmiana z grafitowych rezystorów DIY na Pathaudio.

 

I możesz przychodzić na odsłuch i na łyskacza :).

 

Pozdro

 

Na dobrego "singla" wpadnę zawsze, ale świadomość moim o nieosłuchaniu z choćby poprawnie skonfigurowanymi systemami nie pozwala mi na jakąkolwiek ocenę Twojej układanki. ;-) Oczywiście na kolejnym spotkaniu chętnie przyjmuję każdą naukę.

Pozdr J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.