Skocz do zawartości
IGNORED

Autokalibracja w ONKYO RZ 800


Procz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

O kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem amplitunera Onkyo TX RZ 800.

 

Po wykonaniu auto kalibracji sprzętu powstał problem z subwooferem. System tak go odciął, zmienił pasmo, zwał jak zwał, ze próby własnych ustawień, napraw nie przyniosły żadnych rezultatów.

Sub gra jakby był odcięty, minimum bardzo słabej jakości basu, gra jak subik 20cm za 300zł.

Moje pytania brzmią:

 

1.Jakie dać parametry aby grało jak należy?

 

2. Czy nie będzie prościej zrobić auto kalibracje bez subwoofera a potem go po prostu włączyć?

 

3. Jeśli się nie da pkt 2 to zrobić auto kalibracje, zapisać wszystkie zmiany, reset i wprowadzić ręcznie?

 

4. Czy auto kalibracje robić na samym AV czy można w systemie AV+ pre out+ wzmacniacz? ( u mnie RZ 800 + Onkyo A 9050)

 

Sprzęt był kalibrowany na samym AV. Subwoofer jak posiadam to Velodyne EQ 12 MAX. Jego własna kalibracja nic nie pomogła. Musiałem zrobić reset ustawień i zrobić wszytko ręcznie.

Problem polega na tym, że po wymianie całego zestawu 5.0 na kolumny B&W , po ich odsłuchach myślałem, że jestem już "w domu" i jakość, szczegółowość detali oraz nowych dźwięków jest po prostu rewelacyjna.

Szczęka mi opadła gdy włączyłem po raz kolejny do odsłuchu Depeche Mode "Black Celebration" w wersji DTS 5.1. już po wspomnianej auto kalibracji. Przed myślałem, że już słucham tego co jest na grane i nic więcej nie usłyszę z tego krążka. Po było już to nowe nagranie a przestrzeń dźwięku dookolnego mnie zatkała.

Na własnych ustawieniach gra to rewelacyjnie ale już tej przestrzeni i jakości nie oddają szczególnie na mojej kolekcji DTS 5.1

Proszę o podpowiedzi..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj poprzestawiać trochę mikrofon i suba w trakcie kalibracji. Pół metra w tę czy w tamtą stronę. Jeśli ustawiłeś go w strzałce fali stojącej ciebie w mieszkaniu, to kalibracja mogła to skompensować i taki efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A jakie parametry ustawia Ci autokalibracja? I jak na potencjometrze ustawiasz suba? Dla próby na połowę skali możesz go ustawić, bo jak dasz za mało, to mimo iż ampli ustawi go na max czyli +12dB, to i tak będzie za cicho.

2. Poczekałbym z tym, może wystarczy wyregulować wzmocnienie kanału subwoofera, na pewno najpierw skalibruj suba, później amplituner

3. J.w., spróbowałbym regulacji samego suba w amplitunerze, po autokalibracji.

4. Autokalibrację włączaj z podpiętym zewnętrznym wzmacniaczem (u mnie skutkuje to konsekwentnym ustawianiem przez amplituner -1dB na frontach, gdy bez zewnętrznej końcówki mocy wszystkie kanały zostawały bez żadnej korekty, czyli na 0dB).

Mam bliźniaczy model RZ900 i z kalibracją suba (a nawet dwóch) nie miałem problemów, natomiast zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tej funkcji w Onkyo, bo mimo iż kolumnę centralną mam identyczną jak frontowe, to autokalibracja ustawiła mi ją tak, że grała spłaszczonym dźwiękiem jak ze starego biednego radyjka, ale i tak gram wszystko w Pure Direct, więc nie ma to dla mnie znaczenia. Żeby poradzić coś dalej u Ciebie - najważniejszy pkt 1. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A jakie parametry ustawia Ci autokalibracja? I jak na potencjometrze ustawiasz suba? Dla próby na połowę skali możesz go ustawić, bo jak dasz za mało, to mimo iż ampli ustawi go na max czyli +12dB, to i tak będzie za cicho.

2. Poczekałbym z tym, może wystarczy wyregulować wzmocnienie kanału subwoofera, na pewno najpierw skalibruj suba, później amplituner

3. J.w., spróbowałbym regulacji samego suba w amplitunerze, po autokalibracji.

4. Autokalibrację włączaj z podpiętym zewnętrznym wzmacniaczem (u mnie skutkuje to konsekwentnym ustawianiem przez amplituner -1dB na frontach, gdy bez zewnętrznej końcówki mocy wszystkie kanały zostawały bez żadnej korekty, czyli na 0dB).

Mam bliźniaczy model RZ900 i z kalibracją suba (a nawet dwóch) nie miałem problemów, natomiast zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tej funkcji w Onkyo, bo mimo iż kolumnę centralną mam identyczną jak frontowe, to autokalibracja ustawiła mi ją tak, że grała spłaszczonym dźwiękiem jak ze starego biednego radyjka, ale i tak gram wszystko w Pure Direct, więc nie ma to dla mnie znaczenia. Żeby poradzić coś dalej u Ciebie - najważniejszy pkt 1. :)

 

Regulacja suba po auto kalibracji nic nie dała po za tym że głośniej buczał

 

Ciężko mi teraz powiedzieć jaki był dokładnie. Przody 90hz reszta na 40. Wszystkie kanały +1. Reszty nie mam pojęcia. Mozę faktycznie z ta głośnością suba być problem. Z tego co pamiętam w instrukcji było aby ustawić na 1/3mocy. Kalibracja była o 3 nad ranem. Chodź mam taka możliwość to nie dawałem głośniej nie wiedząc jakiego hałasu/ basu oczekiwać.

 

Spróbuję też z mikrofonem.

Zastanawiam się też na tym kalibrowaniem bez suba. W sumie sprawa byłaby prosta a sub się potem sam ustawi do reszty bo ma swoją autoaklibracje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

O kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem amplitunera Onkyo TX RZ 800.

 

 

Widać, że nie do końca szczęśliwym :-(

 

Tez kiedyś byłem "wielbicielem" Onkyo ostatni mój amplituner to Onkyo TX-NR818 i też miałem dylemat czy kupić Onkyo RZ900 cazy Pioneera SC-LX59 i jak myślisz co kupiłem :-)

oczywiście LX59., teraz żałuję że nie kupiłem LX79.

Długo zbierałem szczękę z podłogi po pierwszym włączeniu i kalibracji Pioneera, przestrzeń w kinie powala, teraz czekam na DTS:X.

 

W naszym polskim zaścianku polecają tylko Onkyo , czasami Yamahe a my "frajerzy na to się łapiemy.

 

Kiedyś Onkyo miało do kalibracji AUDYSSEY a teraz dzięki księgowym nie wiadomo co nam kalibruje, koszt panie koszty :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Onkyo masz opcję wyboru , czy chcesz kalibrować fronty , czy mają grać jak zostały zaprojektowane . I myślę , że jest to bardzo dobra opcja .

Zrób jeszcze raz kalibrację i zaznacz fronty bez zmian .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Postaw suba gdzie ma stać.

2. Ustaw suba na tryb Classic (tryb najbardziej liniowy)

3. Odcięcie na tryb direct czyli max w prawo

4. Głosność na ok 35vol

5. Robisz kalibracje suba.

6. Robisz kalibracje amplitunera gdzie na początku w trakcie kalibracji i tak ampli ustawia głosność dla suba 75db, jeśli masz więcej zaleca sciszenie tak aby był kwadracie z wynikiem na zielono. Następnie Cię puszcza kalibracja dalej i robiaż do końca.

7. Po kalibracji ustaw recznie ampli w następujący sposób:

- odcięcie wszystkich kolumn 80hz

- odcięcie dla suba 120hz

- kolumny wszystkie na small

- tryb tylko LFE

Po tym wszystkim posłuchaj rezultatu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że nie do końca szczęśliwym :-(

 

Tez kiedyś byłem "wielbicielem" Onkyo ostatni mój amplituner to Onkyo TX-NR818 i też miałem dylemat czy kupić Onkyo RZ900 cazy Pioneera SC-LX59 i jak myślisz co kupiłem :-)

oczywiście LX59., teraz żałuję że nie kupiłem LX79.

Długo zbierałem szczękę z podłogi po pierwszym włączeniu i kalibracji Pioneera, przestrzeń w kinie powala, teraz czekam na DTS:X.

 

W naszym polskim zaścianku polecają tylko Onkyo , czasami Yamahe a my "frajerzy na to się łapiemy.

 

Kiedyś Onkyo miało do kalibracji AUDYSSEY a teraz dzięki księgowym nie wiadomo co nam kalibruje, koszt panie koszty :-)

 

 

 

.....no nie wiem . Jestem bardzo szczęśliwy

Robiąc autokalibracje nie liczyłem że będzie łatwo.

Wręcz po doświadczeniach z kalibracja DENON byłem pewny że będzie lipa taka sam jak tam i pozostaje tylko kwestia przetestowania a następnie skasowania.

 

Tutaj jest zupełnie odwrotnie.

 

Nie wiem jak gra ten Pioneer ale spójrz proszę na ceny tych urządzeń.

 

Ja kompletuje poprzez wymianę swój sprzęt i muszę się liczyć z kosztami za każdy z elementów.

Nie kupuje tylko AV.

Kolumny, wzmacniacz stereo, CD, subwwoofer, okablowanie a teraz amplituner ...zostało jeszcze do wymiany w przyszłości odtwarzacz i projektor

 

Muszę iść na kompromis z uwagi na budżet i kupować po hicie sprzedaży gdy kończy się seria/sprzedaż.

 

Dzięki czemu nowy Onkyo rz 800 kosztował mnie w salonie z gwarancją EIC tylko równe.........3500zł

 

I to za co zapłaciłem, mam i słyszę to jest bardzo bardzo zadowolony.

 

Problem z subem dzięki Wam też rozwiąże

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda ampli innej marki, ale auto kalibracja jest wzorcowa, nawet "znajome guru subów" który brzydzi się auto nie dał rady lepiej... A do ustawienia mikrofonu wykorzystałem statyw od aparatu fot. ;)

 

A co Twojego problemu użyj wyszukiwarki, podręczników jak ustawić sub trochę jest i tu i na google....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda ampli innej marki, ale auto kalibracja jest wzorcowa, nawet "znajome guru subów" który brzydzi się auto nie dał rady lepiej...

Co to za ampli ? Coś Sonego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w ilu punktach robiłeś kalibrację i jak ustwiales mikrofon? Kalibrowales dla sofy, dwoch?

 

 

 

W jednym.Dokładnie tam gdzie moja głowa:)Po wykonaniu nowej problem się rozwiązał. Wystarczyło dać głośniej sub przed kalibracja AV i i zmienić hz na subie.

Gra jak trzeba. Dzięki wszystkim ca za pomoc

 

Mam jeszcze pytanie do użytkowników tego sprzętu.

 

Czy ( na dziś) do oglądania filmów i słuchania muzy z krążków potrzebuje aktualizować system w necie?

 

Jaki profity z tego tytułu?

 

Czy DTS X już jest czy trzeba aktualizować?

 

Zakupiłem sobie ostatni film BR dźwiękiem DTS X.Czy tradycyjnie odtwarzacz musi to obsługiwać czy zrobi to sam amplituner?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do słuchania muzyki i filmów nie potrzebujesz aktualizacji.

Do dts x potrzebna jest aktualizacja. Jeśli wyjdziesz z odtwarzacza BD dzwiekiem nie zdekodowanyn to zrobi to amplituner i będziesz miał dts x.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest jak amp nie ma DTS X film zbijany jest do zwykłego DTS-Core czy HD?

Bo Atmos zbijany jest do zwykłego DD nie to True HD jak mnie pamięć nie myli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że nie do końca szczęśliwym :-(

 

Tez kiedyś byłem "wielbicielem" Onkyo ostatni mój amplituner to Onkyo TX-NR818 i też miałem dylemat czy kupić Onkyo RZ900 cazy Pioneera SC-LX59 i jak myślisz co kupiłem :-)

oczywiście LX59., teraz żałuję że nie kupiłem LX79.

Długo zbierałem szczękę z podłogi po pierwszym włączeniu i kalibracji Pioneera, przestrzeń w kinie powala, teraz czekam na DTS:X.

 

W naszym polskim zaścianku polecają tylko Onkyo , czasami Yamahe a my "frajerzy na to się łapiemy.

 

Kiedyś Onkyo miało do kalibracji AUDYSSEY a teraz dzięki księgowym nie wiadomo co nam kalibruje, koszt panie koszty :-)

uuuuuuhhh - zaścianek i wiochę to robisz Ty takimi wpisami - gość pyta o konkretny problem który napotkał, nie pyta o porównanie z innymi firmami i co o tym sądzimy a Ty wyjeżdżasz z - "masz h...nie, TYLKO MOJE JEST THE BEST" :) - próbujesz się pochwalić że masz jakiegoś pionka czy znaleźć utwierdzenie że kupiłeś tego pionka? Typowe podejście co niektórych tutaj.....

 

A jak to jest jak amp nie ma DTS X film zbijany jest do zwykłego DTS-Core czy HD?

Bo Atmos zbijany jest do zwykłego DD nie to True HD jak mnie pamięć nie myli

pewnie analogicznie do core DTS ale to lipa jest z tym downmixem - to tak jakby niekompatybilne DTS HD czy True HD szło w stereo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest jak amp nie ma DTS X film zbijany jest do zwykłego DTS-Core czy HD?

Bo Atmos zbijany jest do zwykłego DD nie to True HD jak mnie pamięć nie myli

 

Atmos zbijany jest do DD TH a raczej informacje o tym, że amplituner ma dekodować Atmosa są zaszyte w ścieżce DD TH.

uuuuuuhhh - zaścianek i wiochę to robisz Ty takimi wpisami - gość pyta o konkretny problem który napotkał, nie pyta o porównanie z innymi firmami i co o tym sądzimy a Ty wyjeżdżasz z - "masz h...nie, TYLKO MOJE JEST THE BEST" :) - próbujesz się pochwalić że masz jakiegoś pionka czy znaleźć utwierdzenie że kupiłeś tego pionka? Typowe podejście co niektórych tutaj...

 

A może nie mam racji, że bardzo mocno jest promowane Onkyo w którym notorycznie padają płyty główne z HDMI. Sam tego doświadczyłem w modelu 808 na szczęście załapał się na darmową naprawę.

W nowych modelach aby wyeliminować problem z HDMI zrezygnowali z procesora obrazu.

 

Kupiłem Pioneera i nie żałuję, porównywałem go w domu z RZ900 Różnica w cenie niezbyt duża a w jakości kolosalna, w szczególnosci system kalibracji.

 

I nie było moim zamiarem chwalenie się , sam jestem bardzo przywiązany do marki, foto tylko Olympus, TV Panasonic, kino domowe do tej pory Onkyo ale czasami warto zmienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie mam racji, że bardzo mocno jest promowane Onkyo w którym notorycznie padają płyty główne z HDMI. Sam tego doświadczyłem w modelu 808 na szczęście załapał się na darmową naprawę.

W nowych modelach aby wyeliminować problem z HDMI zrezygnowali z procesora obrazu.

No masz rację

 

I nie było moim zamiarem chwalenie się , sam jestem bardzo przywiązany do marki, foto tylko Olympus, TV Panasonic, kino domowe do tej pory Onkyo ale czasami warto zmienić.

No nie masz racji

 

Ogólnie bilans na zero.

Obsłużon

 

następny proszę.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pośrednio pod temat. 800-ka + kolumny QQ 6000 + Energy Power sub 12. Wszystko super, pytanko tylko dlaczego po kalibracji źle ustawia mi odległość lewej kolumny ? Mam przestawić na taką jaka jest faktycznie czy zaufać kalibracji ? Z subem podobnie - ustawiłem volume w subie na połowę skali - odległość ustawiło prawidłowo, lecz głośność w ampku na +4. Wyczytałem że najlepiej tak ustawić volume suba żeby w ampku głośność była jak najbliższa zeru, no więc zwiększyłem volume na subie - w ampku znowu było +4, za to odległość się zwiększyła i była już nieprawidłowa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w 636 tez zle ustawia suba i zamiast 2,6 metra robi z 4,5 i podbija na +4db, w sumie bas z suba ma byc taki ze nie mozna okreslic jego miejsca wiec co za tym idzie moze i kalibracja ma z nim problem, audyssey to to nie jest ale ogolnie daje rade

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z subem podobnie - ustawiłem volume w subie na połowę skali - odległość ustawiło prawidłowo, lecz głośność w ampku na +4. Wyczytałem że najlepiej tak ustawić volume suba żeby w ampku głośność była jak najbliższa zeru,

Nie musi być na zero, spokojnie może być +4db, albo -4db. Suba regulujemu jeśli podbicie basu lub obniżenie w amplitunarze przekracza jego maksymalną wartość, lub jest gdzieś na granicy. Czyli jeśli regulację masz w ampli -12db/+12db, a głośność ustawi Ci +12db lub +10db to wtedy można zwiększyć volume na subie i puścić jeszcze raz kalibrację.

 

u mnie w 636 tez zle ustawia suba i zamiast 2,6 metra robi z 4,5 i podbija na +4db

To wcale nie oznacza, że źle robi Ci odległość, też tak kiedyś myślełem, dopóki ktoś mnie nie uświadomił.

Odległość wszystkich kolumn i suba nie musi zgadzać się z rzeczywistą. Ampli nie mierzy fizycznej odległości lecz czas w jakim docierają sygnały z poszczególnych głośników do miejsca odsłuchowego, gdzie stoi mikrofon.

 

Twój sub może być przesunięty w fazie względem pozostałych głośników i on go celowo oddala lub przybliża, aby zgrać czas dotarcia dźwięku do miejsca odsłuchu.

Z subem jest największy kłopot bo oprócz tego, że ma swoją zwrotnicę to jeszcze wzmacniacz, czyli kupę elektroniki, która może istotnie zmienić jego fazę, powodować, że nie będzie zgrany z pozostałymi głośnikami i dlatego ampli czasami tak kombinuje, jest to właściwe.

 

w sumie bas z suba ma byc taki ze nie mozna okreslic jego miejsca wiec co za tym idzie moze i kalibracja ma z nim problem,

Tylko człowiek ma problem z określeniem odległości niskich częstotliwości, bo mamy taki zmysł słuchu, dobre mikrofony i elektronika nie ma z tym problemu ;)

Nie znaczy to oczywiście, że systemy autokalibracji ładowane do amplitunerów są wysokiej klasy i zawsze wszystko dobrze pomierzą.

Podobno jak w pomieszczeniu jest duży pogłos to może to przeszkadzać w ustawieniu prawidłowych odległości poszczególnych głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do drugiej odpowiedzi z sprawie odleglosci...

 

na ludzki rozum jeżeli odleglosc jest np.2,5 m a amplituner wychwytuje to jako 4,5 i uznajesz to za dobry odczyt to można by powiedzieć ze problemem jest akustyka która powoduje taki odczyt.sadze ze trzeba opanować akustykę aby odczyty były takie jak prawdziwe odleglosci...

 

inaczej wszystko mija się z celem.lepiej chyba poprawisc blad w ustawieniu kolumn niż naprawiac ten blad korekcja dzwieku w amplitunerze który nie dostosuje dzwieku do zywego ucha a jedynie przeliczy,przekalkuluje a słuchanie dzwieku sugerując się matematyka raczej nie do końca jest sensowne.kalibracja jest dobra sprawa ale sadze ze ma ona nam pomoc ale nie być końcowym efektem gdyż ludzkiego ucha żaden matematyczny wzor nie zastapi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ludzki rozum jeżeli odleglosc jest np.2,5 m a amplituner wychwytuje to jako 4,5 i uznajesz to za dobry odczyt to można by powiedzieć ze problemem jest akustyka która powoduje taki odczyt.sadze ze trzeba opanować akustykę aby odczyty były takie jak prawdziwe odleglosci...

 

Nie wiem czy to jest dobry odczyt, może to być celowe działanie amplitunera, a może być również błędem pomiaru, trudno powiedzieć. Mówię tylko, że nie musi to być zły odczyt, lecz celowe i właściwe działanie amplitunera.

Akustuka też nie każdy poblem rozwiąże.

 

Nie wiem jak to dobrze wytłumaczyć. Zalóżmy, że z amplitunera idzie sygnał na wszystkie głośniki. Sub stoi w jednej linii z kolumnami frontowymi, czyli równej odległości od słuchacza i mikrofonu kalibracyjnego.

Kolumna wypuszcza dźwięk, a dźwięk z suba wychodzi ułamek sekundy później ponieważ po przejściu przez jego zwrotnicę, wzmacniacz i całą elektonikę zostaje opóźniony. W tym momencie nie mamy zgrania w fazie, w czasie. Dźwięk z tych dwóch źródeł będzie przesunięty w czasie i akustyka tutaj nic nie zmieni.

Co w takiej sytuacji robi amplituner ?

Amplituner próbuje to skorygować, regulując odległość suba, aż dżwięk będzie docierał do miejsca odsłuchowego w tym samym czasie. Jeśli więc dźwięk z suba się spóźnia to on zwiększy odległość suba, powodując, że subwoofer dostanie sygnal z ampli odrobinę szybciej, a następnie wypuści dźwięk równo z frontami.

 

Zadaniem amplitunera nie jest właściwy pomiar odległości lecz zgranie w fazie (w czasie) dźwięku ze wszystkich głośników, aby jednocześnie dotarł do miejsca odsłuchowego.

 

inaczej wszystko mija się z celem.lepiej chyba poprawisc blad w ustawieniu kolumn niż naprawiac ten blad korekcja dzwieku w amplitunerze który nie dostosuje dzwieku do zywego ucha a jedynie przeliczy,przekalkuluje a słuchanie dzwieku sugerując się matematyka raczej nie do końca jest sensowne.kalibracja jest dobra sprawa ale sadze ze ma ona nam pomoc ale nie być końcowym efektem gdyż ludzkiego ucha żaden matematyczny wzor nie zastapi...

Ludzkie ucho jest bardzo zawodne, a w aspekcie basu to już w ogóle. Zapewniam Cię, że nie jesteś w stanie wyrównać przebiegu charakterystyki dźwięku na ucho. Temat niejednokrotnie wałkowany i wiem, że są tacy, którzy uważają, że "na ucho" ustawią lepiej.

 

Dzisiejsze autokalibracje uważam za milowy krok w dziedzinie kina domowego, pytanie tylko jakiej jakosci system kalibracji i mikrofon jest dołączany do danego amplitunera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości zestawów w pełni się zgadzam.

Co do kalibracji to pisałem ogólnie w stosunku do każdego źródła dźwięku czy to subwoofer czy kolumny

Co do przesunięcia w czasie to nie sądzę aby było możliwe korygowanie ustawienia przez amplituner.co gra z opóźnieniem to gra z opóźnieniem i żadna kalibracja tego nie naprawi

Sądzę że takie opóźnienie nie występuje gdyż było by to nie do przyjęcia

Sygnał z amplitunera dostaje się do wzmacniacza w tym samym czasie gdy sygnał z procesora dostaje się do końcówek mocy amplitunera

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przesunięcia w czasie to nie sądzę aby było możliwe korygowanie ustawienia przez amplituner.co gra z opóźnieniem to gra z opóźnieniem i żadna kalibracja tego nie naprawi

 

Michał jest dokładnie odwrotnie niż piszesz :)

 

Jak myślisz, co robi amplituner ustawiając odległości poszczególnych głośników ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co robi amplituner ustawiając odległości poszczególnych głośników ?

Oczywiście sieje zamęt w głowach użytkowników, którzy zmierzą, iż od subwoofera do punktu pomiarowego jest 3,5 metra, a amplituner uparcie ustawia 4,5 metra - "trzeba to koniecznie poprawić i wprowadzić ręcznie prawidłową wartość, a przy okazji ponarzekać na forum, jak to źle działa autokalibracja".

Ale to oczywiście tylko żart, natomiast całe sedno pięknie ująłeś w poprzednim poście, aż pozwolę sobie zacytować jego kwintesencję:

Zadaniem amplitunera nie jest właściwy pomiar odległości lecz zgranie w fazie (w czasie) dźwięku ze wszystkich głośników, aby jednocześnie dotarł do miejsca odsłuchowego.

Przy okazji - wiesz może, czy w trybach direct/pure direct itp funkcjonuje to zgranie fazy? Equalizacje i wszelkie efekty oczywiście są wyłączone, ale już wyrównanie poziomów głośności działa, i ciekaw jestem jeszcze tylko tego wyrównania fazy dla wszystkich kanałów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram wypowiedź kolegi Omen od tego jest właśnie kalibracja aby nam pomogła zgrać to co ustawiliśmy ze sprzetu z niedoskonałościami naszego pomieszczenia. Nie zawsze zrobi to w 100% ale na tyle ile może. Bardzo dużo zależy od użytego mikrofonu i od ilości punktów pomiarowych. Zobaczcie np. W Denonie mamy podstawowy mikrofon z 8 punktami a jest możliwość zrobienia rozszerzonej wersji z profesjonalnym mikrofonem i aż 32 punkty pomiaru. Tylko podkreślam że nawet tak rozbudowana kalibracja nie pomoże jak rozstawimy beznadziejnie sprzęt bez zachowania wymaganych odległości i specyfikacji zalecanych w określonych systemach np. Przy auro czy też atmos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jak działa dbanie o zgranie w fazie w amplitunerach Anthem skoro odległości kolumn od słuchacza trzeba fizycznie zmierzyć i zapisać,pewno trzeba samemu regulować fazę na subie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądziłem że kalibracja polega na ustawieniu natężenia dźwięku lub przesyłu danych częstotliwości każdego kanału względem sluchacza a nie wyprzedzeniem lub opóźnieniem sygnału wychodzacego.

Nigdy się w to nie zagłębialem także to tylko moje domysły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - wiesz może, czy w trybach direct/pure direct itp funkcjonuje to zgranie fazy? Equalizacje i wszelkie efekty oczywiście są wyłączone, ale już wyrównanie poziomów głośności działa, i ciekaw jestem jeszcze tylko tego wyrównania fazy dla wszystkich kanałów.

U mnie w trybie Direct wyłączone jest odcięcie, czyli fronty grają na full nawet jeśli obciąłbym je od dołu na 80Hz oraz wyłączona jest tak jak piszesz Equalizacja.

 

Działa natomiast wyrównanie poziomów głośności jak i ustawienie odległości głośników, czyli właśnie zgranie fazy.

 

Nie wiem czy we wszystkich amplitunerach jest tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.