Skocz do zawartości
IGNORED

R2R DAC + FPGA


olog

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiony układ DAC-a, powstał przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszym jest chęć zrobienia czegoś na układzie PCM58, a drugim zabawa w DSP i sprawdzenie kilku teorii w praktyce.

 

Dlaczego PCM58?

Doskonale pamiętam, jak dawno temu, po raz pierwszy miałem okazję słuchać jednego z topowych odtwarzaczy Yamahy, zrobionego na właśnie na tym układzie. Dźwięk różnił się wyraźnie na plus od wszechobecnych układów d-s. Po kilku latach kupiłem CDX-1100 i miałem, a w zasadzie mam do dziś coś podobnego. Ale PCM58 zawsze gdzieś tam się plątał.

 

PCM58 to klasyczny przetwornik R-2R, w którym 3 najstarsze bity sterują siecią w kodzie Kelvina, a pozostałe w układzie R-2R. Układ zbudowany jest całkowicie w technologii bipolarnej i z założenia ma zdecydowanie mniejsze szpilki przy przełączaniu (w porównaniu do mos-ów). Jest to jedyny znany mi układ mający możliwość regulacji 4 najstarszych bitów. Przetwornik jest 18 bitowy, a realnie jest możliwe uzyskanie 17 bitowej dokładności przetwarzania, co stawia go na równi z dużo późniejszym PCM1704. Cechą wyjątkową jest także możliwość taktowania zegarem o częstotliwości do 35MHz (!), co umożliwia zastosowanie 32 krotnego oversamplingu. Przetwornik ma także niespotykanie niski poziom szumów własnych na poziomie –126dB. Żaden z później produkowanych układów nie osiągał takiej wartości. Podsumowując, układ o doskonałych parametrach zbudowany przez inżynierów, a nie księgowych.

 

Wejściowy konwerter usb=>i2s to chińska płytka z ebaya na układzie CM6631A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Układ może mało znany, ale w/g mnie godny polecenia. Pracuje przy prędkościach do 384kHz. W linuxie drivery niepotrzebne, pracuje bezproblemowo. Dla mnie dużym plusem jest to, że swego czasu na diyaudio.com można było dostać programiki firmowe do tego układu umożliwiające zmianę np. długości ramki i2s czy sygnałów mclk/bclk.

 

W samym dacu zastosowałem typową aplikację pcm-a z karty katalogowej. Układ i/v to klasyczne rozwiązanie, w konwersji pracuje AD811, za nim filtr analogowy rekonstrukcyjny na AD797 (lub też NE5534 Signetics). Filtr w układzie Sallen-Key 2 rzędu, typu Bessela o f3=60kHz. Wszystkie kondensatory na zasilaniu to niskoimpedancyjne tantale smd, lutowane od strony bottom. AD811 w sprzężeniu nie ma żadnego kondensatora, przy AD797 jest 10pF, bez niego oscyluje na 2MHz, NE5534 nie wymaga kond. Jako, że to rozwiązanie trochę „vintage”, do zasilania użyłem ulubionych uA723 w obudowie TO-99. Układ stary, ale dalej idealny do niskoszumowego zasilania i trudno o coś lepszego. Całość zasilają trzy transformatory, po jednym dla każdego kanału i oddzielny do cyfrówki. W sumie to się trochę uparłem i zaprojektowałem pcb jednostronne, tak jak w starych odtwarzaczach :-). Jak się okazało po pomiarach, wyszło to całkiem nieźle.

 

Filtr cyfrowy to „serce” tego projektu i cała zabawa. Zrealizowałem go przy użyciu chińskiej płytki prototypowej z ebaya (zresztą bardzo porządnie wykonanej). Na pcb znajduje się układ Xilinxa serii Spartan 6 typu XC6SLX9 oraz minimalna ilość elementów wymaganych do poprawnej pracy (stabilizatory, pamięć spi itp.).

post-2765-0-01165800-1473260981_thumb.jpg

Filtr realizuje 16x oversampling. W zasadzie finalnie w układzie zaimplementowałem dwa filtry. Jeden o liniowej fazie rzędu 1024, drugi o minimalnej fazie rzędu 256. Oba filtry są jednostopniowe, z góry wykluczyłem standardowe rozwiązanie stosowane powszechnie w scalakach tzn filtry kaskadowe, jako gorzej brzmiące.

W wielkim skrócie, filtry o liniowej fazie mają stałe opóźnienie fazowe dla wszystkich częstotliwości, co jest dużym plusem, bo poprawnie odwzorowywują kształt sygnału, z drugiej strony mają coś co nazywany pre i post ringing, czyli dzwonienie, i o ile wszyscy są zgodni że post ringing nie jest szkodliwy, to pre ringing taki nie jest, bo występuje przed, czyli wcześniej niż pojawia się sygnał właściwy. Wszystkie filtry komercyjne typu DF1706, NPC5813 czy YM3414 zostały zaprojektowane jako kaskadowe i „linear phase”.

Z kolei filtr o minimalnej fazie nie ma stałego opóźnienia fazowego, czyli poszczególne częstotliwości opóźniane są inaczej, ale za to nie ma też pre ringingu. Występuje tylko post ringing, za to o większej amplitudzie. W opinii kilku „audiofilskich” firm, ten typ filtracji jest najlepszy. O ile wiem, nie istnieje komercyjny filtr w formie scalaka, który można kupić, o takiej charakterystyce.

Dodatkowo długość dzwonienia (w sensie, jego czas) jest ściśle związana z rzędem filtru i jego charakterystyką. W skrócie im dłuższy filtr i im większe nachylenie tym ringing jest większy i dłuższy. Ostateczny filtr jest zawsze jakimś kompromisem w domenie częstotliwości i czasu. Nie da się zrobić idealnego filtru o dużym nachyleniu i o odpowiedzi impulsowej bez oscylacji. Częstotliwość tego dzwonienia jest w przybliżeniu równa częstotliwości odcięcia filtru, a długość dla filtru rzędu 256 to tylko parę okresów, dla rzędu 1024 jest zdecydowanie więcej. Widać to doskonale na poniższych oscylogramach. A który lepiej brzmi ocenimy podczas odsłuchów.

 

Teraz zaczyna się matma. Po kilku dniach walki z Octave współczynniki filtrów były gotowe. Co ciekawe metoda Remeza nie chciała dać zadowalających wyników. Wróciłem więc do mojej ulubionej metody- „windowing”. Ostatecznie wybrałem okno Nuttalla typu 4c, które stosowane jest często do rozdzielania częstotliwości położonych blisko siebie. Tłumienie filtru w paśmie zaporowym przy zastosowaniu tego okna przekracza 100dB. Jeszcze tylko przekształcenie na postać o minimalnej fazie i prawie gotowe.

W obu przypadkach częstotliwość graniczną ustaliłem na 0.0566 częstotliwości znormalizowanej.

 

Tak wyglądają ostateczne charakterystyki filtrów.

 

linear phase

post-2765-0-15618900-1473261122_thumb.jpg

 

i minimal phase

post-2765-0-48329400-1473261151_thumb.jpg

 

A tutaj symulacja tłumienia aliasów dla sygnału wejściowego 18kHz.

post-2765-0-80893800-1473263045_thumb.jpg

post-2765-0-73106200-1473263054_thumb.jpg

 

Filtr minimalnofazowy jako, że jest dużo krótszy, tłumi gorzej, co było do przewidzenia, zobaczymy w praktyce, czy ma to jakieś znaczenie.

 

Na koniec odpowiedź impulsowa.

post-2765-0-05214900-1473263067_thumb.jpg

post-2765-0-20237200-1473263075_thumb.jpg

Tutaj bardzo dobrze widać różnicę obu typów. Linear phase jest symetryczny, drugi nie, widać też różnice w oscylacjach.

 

Współczynniki filtrów typu „double” zostały następnie przekształcone do formy „fixed point”. Na każdy bit kwantyzacji przypada mniej więcej 5dB tłumienia w paśmie zaporowym. Aby uzyskać 100dB musimy mieć długość słowa współczynników co najmniej 20 bitów. A ponieważ jedna jednostka DSP48 w xilinxie mnoży liczby 18 bitowe, to i tak do jednego mnożenia będziemy potrzebować dwie takie jednostki, więc poszalałem i wybrałem format 1.31. Błędy kwantyzacji spadają do poziomu –150dB. Teraz koniec matmy i zaczyna się programowanie J.

 

Niestety podczas testowania okazało się, że „ipcore fir filter” zawarte w WebPackIse Xilinxa z uporem maniaka samo przeskalowywuje współczynniki filtrów, prawdopodobnie po to, aby uniknąć nasycenia. Przy czym robi to w sposób tak konserwatywny, że tłumienie jest w zasadzie nie do przyjęcia i w dodatku nie można tego wyłączyć. No i niestety trzeba było wszystko napisać samemu :-). Ostateczny kod w vhdl liczy około 2k linii. Filtry fir są zaimplementowane metodą polifazową. Dodatkowo znalazło się miejsce na generator liczb pseudolosowych, który może być użyty przy pomiarach lub do ditheringu.

Filtr przyjmuje dane w formacie i2s, wyjście to wedle życzenia, i2s lub right justified. Filtr pracuje w trybie „slave” co oznacza, że potrzebuje zewnętrznego sygnału mclk. Ogólny schemat RTL mamy na poniższym rysunku.

 

Teraz, ponieważ jestem inżynierem, trochę pomiarów :-). Wszystkie pomiary wykonałem przy 16 bitowym sygnale wejściowym. Zniekształcenia thd+n samej karty wynoszą 0,002%.

 

Pomiar –1dB. To co widzimy to głównie zniekształcenia samej karty.

post-2765-0-96791200-1473263098_thumb.jpg

 

Pomiar –20dB. Bez komentarza :-)

post-2765-0-46478600-1473263113_thumb.jpg

 

Pomiar –60dB.

post-2765-0-90790600-1473263129_thumb.jpg

 

I ciekawostka, pomiar –96dB. (sinusoida wejściowa o ile, to można jeszcze nazwać siunsem, oscyluje między trzema wartościami –1,0 i 1)

post-2765-0-87733300-1473263143_thumb.jpg

 

I żeby nie było J rzeczywiste odpowiedzi impulsowe obu filtrów.

post-2765-0-11205100-1473263165_thumb.jpg

post-2765-0-01081100-1473263177_thumb.jpg

 

Na koniec sinus 20kHz i aliasing, którego brak.

post-2765-0-67299700-1473263215_thumb.jpg

 

Szczerze to nie lubię się chwalić, ale uzyskane wyniki są doskonałe. Zniekształcenia thd+n i przede wszystkim ich rozkład w funkcji poziomu sygnału, wskazują na realną, rzeczywistą 17 bitową dokładność przetwornika. Szczególnie podoba mi się czystość spektrogramów przy niskich poziomach. Zwraca także uwagę brak jakichkolwiek harmonicznych 50Hz.

 

Przedstawiony dac jest oczywiście prototypem, ale mam nadzieję, że uzyskane wyniki będą dla niektórych interesujące. Na koniec zdjęcie tego całego bałaganu.

post-2765-0-22668800-1473263195_thumb.jpg

 

cdn ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez olog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podsumowaniu wyników pomiarów nie wspomniałeś o braku aliasingu sinusa 20 kHz, myślę że też warto się tym pochwalić. Wprawdzie szkoda że symulacja była na 18 kHz a pomiary na 20, ale różnica jest niewielka.

 

Jestem ciekaw Twoich wniosków z odsłuchu. Zauważyłem, że jednak na większości słuchaczy wrażenie robi raczej sprzęt, które wnosi pewne zniekształcenia. Więc drugi filtr pewnie wypadnie lepiej przy krótkim odsłuchu.

 

W każdym razie bardzo dobra robota i będę z ciekawością śledził temat. Czy z tego ma urodzić się jakiś opublikowany projekt?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakiś ciekawy pojekt i fajnie poczytać takie tematy .

Gratulację .

 

uA723

Zapominałem o tym układzie , wygląda nawet, że wciąż go produkują :)

Chyba pierwszą poważną rzeczą jaką zbudowałem był zasilacza laboratoryjny na tym układzie .

Byłem jeszcze w podstawówce w tedy chyba .

Kawał historii .

Ma dobre źródło napięcia odniesienia .

Można lepiej ale nie za tą cenę :)

Ciekawy pomysł z wykorzystaniem go tutaj .

 

gorzej brzmiące.

Scalaki zwykle muszą obsługiwać kilka częstotliwości próbkowania dlatego jest wykorzystana kaskadowa struktura. Jak na wejściu pojawi się np. 96k to pomijają jeden stopień i tyle .

co stawia go na równi z dużo późniejszym PCM1704

No nie stawia . Z tym się nie zgodzę .

PCM1704 dobija do realnej rozdzielczości 20bit i ma niższe zniekształcenia za sprawą przyjętej architektury .

post ringing,

Istotną kwestią jest też ripple w paśmie przepustowym filtru .

 

Po kilku dniach walki z Octave

Po kilku dniach walki z Octave zamieniłem go na matlaba .

Szkoda czasu :)

 

Teraz, ponieważ jestem inżynierem, trochę pomiarów :-).

To dla porządku pokaż jeszcze 0dB :) (no chyba ,że karta się przerejestrowuje )

Ja mam dość już pomiarów kartą i muszę zmajstrować jakaś w miarę prosty analizator w końcu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość przyziemne pytanie. Czy jak podłączyłeś DAC do komputera to przyłączaniu utworów czy włączaniu/wyłączaniu zasilania daca słyszysz jakieś "pyknięcia" ? Chyba ten dac nie ma żadnego mechanizmu obronnego przed tym czy może ta chińska przystawka coś takiego ma ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw Twoich wniosków z odsłuchu. Zauważyłem, że jednak na większości słuchaczy wrażenie robi raczej sprzęt, które wnosi pewne zniekształcenia. Więc drugi filtr pewnie wypadnie lepiej przy krótkim odsłuchu.

 

Trafiłeś w sedno z tym krótkim odsłuchem, różnice są, ale z kolei nie tak duże, jak można by wnioskować z niektórych opinii, wolę dokładnie posłuchać obu wersji i dopiero osądzać, na razie gra filtr o minimalnej fazie :-) Przemawia do mnie argument o kamyku wrzuconym do wody i fali pojawiającej się po tym, a nie przed :-)

 

Wreszcie jakiś ciekawy pojekt i fajnie poczytać takie tematy .

Gratulację .

Dzięki, szczerze powiem, że liczyłem na to, że coś napiszesz :-)

 

No nie stawia . Z tym się nie zgodzę .

Pisząc to miałem na myśli tylko zniekształcenia publikowane w karcie katalogowej dla -20dB, ogólnie SFDR, Nie mam zamiaru udowadniać, że pcm58 jest lepszy :)

 

Istotną kwestią jest też ripple w paśmie przepustowym filtru .

oczywiście, ale właśnie tego nie mogę się w tym oknie dopatrzyć, pomiar pokazuje płaską charakterystykę, postaram się zrobić odpowiednią symulację i zamieszczę wyniki.

 

Po kilku dniach walki z Octave zamieniłem go na matlaba .

 

100% racji, Octave nie daje rady, trochę przekornie chciałem pokazać, że można to zrobić darmowym softem

 

To dla porządku pokaż jeszcze 0dB :) (no chyba ,że karta się przerejestrowuje )

nie pokażę :-))), sam grzebień, karta przesterowywuje.

 

Co myślisz ogólnie o samym pomyśle?

 

 

Mam dość przyziemne pytanie. Czy jak podłączyłeś DAC do komputera to przyłączaniu utworów czy włączaniu/wyłączaniu zasilania daca słyszysz jakieś "pyknięcia" ? Chyba ten dac nie ma żadnego mechanizmu obronnego przed tym czy może ta chińska przystawka coś takiego ma ?

Nie bardzo rozumiem, pyknięcia przy przełączaniu utworów? czemu miałoby być coś takiego??? Przy włączaniu zasilania na pewno jakieś stany nieustalone są, ale mam taki nawyk, że daca zawsze włączam pierwszego :)

 

Ciekawy projekt

Szkoda że tylko prototypowy

 

Na pewno będę robił docelowe płytki w płytkarni, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamówić kilka sztuk.

 

Jeśli ktoś będzie chciał poeksperymentować, chętnie zaprogramuję mu układ, udzielę wskazówek co i jak itp.

Na 100% powstanie wersja docelowa, za dobrze to gra :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez olog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cechą wyjątkową jest także możliwość taktowania zegarem o częstotliwości do 35MHz (!)

 

Czy jesteś tego pewny? Typowa wartość zegara to 20 MHz. Jeśli wykręciłeś kość na 35 MHz to chyba jest to niesamowity fuks, że działa :)

 

Niestety podczas testowania okazało się, że „ipcore fir filter” zawarte w WebPackIse Xilinxa z uporem maniaka samo przeskalowywuje współczynniki filtrów, prawdopodobnie po to, aby uniknąć nasycenia. Przy czym robi to w sposób tak konserwatywny, że tłumienie jest w zasadzie nie do przyjęcia i w dodatku nie można tego wyłączyć.

 

No nie wiem co tam narobiłeś, ale u mnie to działało bez problemu. Filtr zachowywał się dokładnie tak samo jak jego czerwony wykres w FIR compiler po normalizacji.

 

Pamiętaj, że jest tam kilka wersji FIR compiler i po prostu czasami różne wersje mają dziwne bugi.

 

Co ciekawe metoda Remeza nie chciała dać zadowalających wyników. Wróciłem więc do mojej ulubionej metody- „windowing”. Ostatecznie wybrałem okno Nuttalla typu 4c, które stosowane jest często do rozdzielania częstotliwości położonych blisko siebie. Tłumienie filtru w paśmie zaporowym przy zastosowaniu tego okna przekracza 100dB. Jeszcze tylko przekształcenie na postać o minimalnej fazie i prawie gotowe.

 

Lepsze wyniki uzyskasz przy oknie Kaisera, ponieważ specjalnie zostało ono stworzone do takich rzeczy :)

 

Przy 1024-tapsach to ten filtr powinien schodzić grubo poniżej -120 dB. Pobaw się poniższą stroną:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Naprawdę fajna. Używa okna Kaisera i można obserwować jak aliasy wpadają z powrotem do pasma audio.

 

Robiłem podobny filtr przy moim większym projekcie z 32x AD1865N. Tylko, że wtedy użyłem najnowszego FIR Compiler i potężnego FPGA jakim jest Artix-7, więc o zasoby nie musiałem się martwić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś tego pewny? Typowa wartość zegara to 20 MHz. Jeśli wykręciłeś kość na 35 MHz to chyba jest to niesamowity fuks, że działa :)

 

Jestem pewny, piszą zresztą o tym sami inżynierowie z Burr Browna:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No nie wiem co tam narobiłeś, ale u mnie to działało bez problemu. Filtr zachowywał się dokładnie tak samo jak jego czerwony wykres w FIR compiler po normalizacji.

 

Pamiętaj, że jest tam kilka wersji FIR compiler i po prostu czasami różne wersje mają dziwne bugi.

Zgadza się, używam ISE 14.7, problem jest znany, pisano o tym na forum Xilinxa, nie miało to większego znaczenia, bo chciałem sam napisać ten kod :-)

 

 

Lepsze wyniki uzyskasz przy oknie Kaisera, ponieważ specjalnie zostało ono stworzone do takich rzeczy :)

 

Przy 1024-tapsach to ten filtr powinien schodzić grubo poniżej -120 dB. Pobaw się poniższą stroną:

 

Nie chcę lepszych wyników ;-) Z założenia nie chciałem kompletnego brickwall-a.

Poza tym okno Kaisera daje dużo większe zafalowanie w paśmie przepustowym,

okna tego użyłem natomiast do filtru typu "mixed-phase".

 

Niezależnie od ilości tapsów z oknem Nuttalla nie uzyskam -.120dB.

 

Robiłem podobny filtr przy moim większym projekcie z 32x AD1865N.

 

Widziałem oczywiście ten projekt. Robi wrażenie !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez olog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny, piszą zresztą o tym sami inżynierowie z Burr Browna:

 

A no widzisz, tego nie widziałem. Ciekawa rzecz :)

 

W każdym wypadku polecam zrobienie z tego jakiegoś większego projektu filtru cyfrowego, który od razu wydalałby z siebie L i R z wyborem długości słowa. Myślę, że wiele osób byłoby chętnych na spróbowanie czegoś nowego w kwestii filtrów cyfrowych. Taki w miarę uniwersalny filtr dla starszych kości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym wypadku polecam zrobienie z tego jakiegoś większego projektu filtru cyfrowego, który od razu wydalałby z siebie L i R z wyborem długości słowa. Myślę, że wiele osób byłoby chętnych na spróbowanie czegoś nowego w kwestii filtrów cyfrowych. Taki w miarę uniwersalny filtr dla starszych kości.

 

Pomyślę o tym, ale aby zrobić to dla różnych częstotliwości wejściowych, powiedzmy do 192kHz i umożliwić dowolny wybór oversamplingu i charakterystyk filtrów, to mi chyba tego xilinxa zabraknie :-)

 

Dodatkowo znalazłem dwa pliki wave (znalezione na jakimś forum dla muzyków czy realizatorów) z nagraniem uderzenia w werbel, jeden z nich został potraktowany filtrem o liniowej fazie, drugi o minimalnej fazie. Niestety nie znane są mi parametry tej filtracji, podejrzewam, że zostały one specjalnie przesadzone, ale można sobie odsłuchać :-)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Parę słów o wrażeniach...

 

Jak można się zorientować, byłem pewny, że filtr o minimalnej fazie będzie lepszy.

 

Ale, po długim osłuchaniu, wcale nie jestem tego taki pewny. Po pierwsze różnice są bardzo, ale to bardzo subtelne, na szybko, prawie nie do wyłapania.

Na razie wydaje mi się, że filtr o liniowej fazie gra bardziej „gładko” i daje minimalnie czystszy dźwięk. Pytanie, czy jest to spowodowane tym, że ma liniową fazę, czy faktem, że jest dużo dłuższy (1024 vs 256) i lepiej tłumi aliasy?

 

Aby wyrobić sobie lepszą opinię mam zamiar porównać dwa filtry o liniowej fazie, jeden bardzo krótki, o długości 64, który w zasadzie mało filtruje (coś jak NOS, o doskonałej odpowiedzi impulsowej), a drugi o długości 2048, w tym przypadku aliasów brak (tu mam mały kłopot, bo brakuje mi albo zegara, albo jednostek dsp48 :).

 

Bardzo jestem ciekawy opinii kolegów Raven oraz .3lite, którym temat filtracji nie jest obcy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja myślę, że to raczej kwestia ilości tapsów, ponieważ mam podobne odczucia co do dobrze wyciętych aliasów. Ten drugi filtr ewidentnie słabo filtruje aliasy (niecałe -40 dB to jednak lipa).

 

Moim zdaniem nie ma co też kombinować. Lepiej zrobić jeden porządny symetryczny filtr sin(x)/x z stop bandem zaczynając przed 0,5fs i fajrant. Potem można skupić się na analogowej sekcji :) Z ciekawości można też spróbować tak jak napisałeś - zrób sobie dla testów 64 tapsy i posłuchaj, ale nie wiem, czy przypadnie do gustu. Zawsze można zrobić sobie przełączanie na przycisku jak się oba filtry zmieszczą w FPGA :) Jak wrócę do projektu z 32x AD1865 to muszę sobie coś podobnego zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja myślę, że to raczej kwestia ilości tapsów, ponieważ mam podobne odczucia co do dobrze wyciętych aliasów.

 

 

Cieszę się, że masz podobne spostrzeżenia, wychodzi na to, że dla nas usunięcie aliasów jest sprawą prorytetową.

 

Moim zdaniem nie ma co też kombinować. Lepiej zrobić jeden porządny symetryczny filtr sin(x)/x z stop bandem zaczynając przed 0,5fs i fajrant

 

 

Dokładnie tak zrobiłem :)

Ten filtr 2048 ma transition band o szerokości prawie dokładnie 2kHz i zaczyna się w 20kHz, dla 22050 ma już ponad 100dB tłumienia. Z ciekawości passband ripple jest na poziomie 0.00001dB.

 

Zawsze można zrobić sobie przełączanie na przycisku jak się oba filtry zmieszczą w FPGA :)

 

 

Właśnie w nocy udało mi się to zrobić, ale to już na granicy pojemności tego xilinxa, trochę się namęczyłem :)

 

Dla potomnych, tak wyglądają ch-ki obu filtrów:

64 taps

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

oraz 2048 taps

post-2765-0-61125100-1475053046_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2765-0-61125100-1475053046_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Świetny temat ! Gratulacje dla autora. Dawno już nie było tak sensownego tematu na tym forum.

Czy jest w planach udostępnienie projektu do testów z przetwornikami typu PCM63, PCM1704 ?

Trzymam kciuki za projekt !

Pozdrawiam

preatorius

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje !

A czy możesz przyrównać brzmienie tej filtracji do znanych Ci filtrów.

Nie pytam o szczegółowość a raczej o ogólny charakter brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa!

 

Czy jest w planach udostępnienie projektu do testów z przetwornikami typu PCM63, PCM1704 ?

 

Tak, oczywiście, zmiana długości słowa wyjściowego, to najmniejszy problem :-)

 

A czy możesz przyrównać brzmienie tej filtracji do znanych Ci filtrów.

Nie pytam o szczegółowość a raczej o ogólny charakter brzmienia.

 

Pytanie nie fair, każdy swoje chwali :-)

ale na serio...

z filtrów dostępnych, miałem/słuchałem SAA7220, YM3404, YM3414, NPC5813, PMD100

i wydaje mi się, że w zaprezentowanym układzie sam filtr jest najmniej słyszalny, poprawia się w zasadzie każdy aspekt brzmienia, dźwięk staje się mniej cyfrowy, ciężko mi to dokładnie opisać słowami, pojawia się coś takiego, że łapię się na tym, że podkręcam gałkę od głośności coraz bardziej i bardziej :-)

jestem prawie pewny że związane jest to z długością słowa współczynników i dokładnością obliczeń

 

A i jeszcze jedno.

Bardzo dobre wyniki pomiarów.

 

Fajne jest też to, że są one powtarzalne. I w sumie to jestem trochę zdziwiony, że tak dobre wyniki są z jednostronnego pcb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne jest też to, że są one powtarzalne. I w sumie to jestem trochę zdziwiony, że tak dobre wyniki są z jednostronnego pcb.

z ciekawości podłaczyłem ponownie dwa swoje daci jeden stary Chińczyk na AD1864 z jednym opa na wyjściu a drugi d-s - prototyp AK do SpectraLab ale starszej wersji tego programu i było nieco dziwnie.

karta EMU1212 z wyjściem SPDIF a wejścia analogowe

i...

na wykresie jest lepeij niz u ciebie dla -2 i -20, ale pomiarowo dla tych wartości jest gorzej,

ogólnie tło (szumy układu) jest u mnie nieco niżej tak o 10-15dB

a prążki nieco mniejsze ale jak pisałem wyniki obliczeniowe gorsze,

dla 0dB do -1dB jest błąd pomiaru, od -2 zaczynają się dobre wyniki ale im poziom mniejszy tym gorzej,

dla wartości ok -95dB to jest tak jak nota katalogowa tych przetworników przewiduje - czyli słabo,

z kolei to co widać u Ciebie jest niesłychanie fajne - tak jak pisałeś filtr to załatwia,

 

pomierzyłem fabrycznego Parasounda na PMD100 i PCM63 z mosfetami na wyjściu - sieje nieparzystymi prążkami,

teraz muszę pomierzyć PCM1704 z DF1706 i PCM63

W PCM63 mogę podłączyć Amanero, i układ mierzony będzie nieco bliższy do Twojego.

Ciekawe też jest obserwowanie wpływu upsamplingu na jakość sygnału zwłaszcza poniżej -60dB,

 

w tym PCM63 mogę wstawić prawie dowolny filtr, oj bedzie sie działo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam DIY DACa na PCM58 +SM5847 + LT1122+49710.

Troche na wykresie jest lepeij niz u ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-64173-0-11855900-1475736509_thumb.jpgpost-64173-0-41511600-1475736533_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi, krótkie pytanie

 

Amanero na mclk wypuszcza zawsze 22.5792 MHz / 24.576 MHz, niezależnie od fs ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi, krótkie pytanie

 

Amanero na mclk wypuszcza zawsze 22.5792 MHz / 24.576 MHz, niezależnie od fs ?

dobre pytanie - jutro zmierzę,

 

ale wstępnie sądzę że tak, bo nie ma jak podzielić tego zegara bez zbędnej straty,

a gdyby autor liczył się z taką stratą to nie stosowałby dwóch generatorów,

 

ogólnie te generatory to najsłabsza strona Amanero

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Waldi_06 i D-Jan, robicie coś źle i wyniki tych pomiarów są po prostu wzięte z kosmosu. Jeden kolega ma SNR na poziomie -145 dB w karcie audio na PCI a drugi ma THD+N lepsze od większości analizatorów audio. Nie wspominając o tym, że THD+N jest mniejsze od samego THD a IMD siedzi na 0,2%.

 

Ogarnijcie sobie te pomiary i potem do tego wróćcie, ponieważ w danej chwili nie ma to sensu. Ewentualnie jak macie ochotę przesłać swoje układy do mnie to chętnie zrobię pomiar na EMU-0202 z użyciem ARTA.

 

LT1122

 

To jest wzmacniacz operacyjny z wejściami na FET i mam nadzieję, że nie użyłeś go do konwersji I/V, ponieważ praktycznie wychodzi na to samo jakbyś zrobił pasywną konwersję I/V na rezystorze do masy. W praktyce impedancja wejściowa jest trochę mniejsza niż z samego rezystora, ponieważ wpływa na nią nieliniowa pojemność bramki.

 

Amanero na mclk wypuszcza zawsze 22.5792 MHz / 24.576 MHz, niezależnie od fs ?

 

Tak jest. Fajnie byłoby mieć MCLK na ileś tam razy Fs, ponieważ wtedy łatwo przestraja się sam filtr. Z drugiej strony nie wiem jak masz to u siebie zrobione, ale u mnie z FIR compiler był taki pomysł :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .3lite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobię pomiar na EMU-020

zwróć uwagę , że mam kartę EMU1212,

pomiar z wyjścia SPDIF wyłącznie dla jednego kanału,

z tymże po dokładnym przyjżeniu się skali popełniłem błąd we wpisie nie 10-15dB a 0-5dB niższe tło niż o kolegi oleg,

 

pozostałe moje uwagi co do różnicy z pomiarami oleg'a są aktualne,

 

--

do pomiarów kolegi D-Jan nie odniosę się, bo nie umiem sobie wyjaśnić tak niskiego poziomu tła, natomiast grzebień czyli rozkład harmonicznych włącznie z podniesionym poziomem 100Hz wygląda realnie,

--

>.3lite

wszelkie moje wpisy co do pomiarów nie mają charakteru ścigania się bo nie mam profesjonalnego sprzętu pomiarowego, a wiem że niektórzy co nas czytają takowy mają, a jedynie aby wymienić spostrzeżenia, a to jest pewna różnica,

pozostałe pomiary na kartach komputerowych mają jedynie walor poglądowy i zakładam, że do pewnego stopnia są pomocne.

 

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymże po dokładnym przyjżeniu się skali popełniłem błąd we wpisie nie 10-15dB a 0-5dB niższe tło niż o kolegi oleg,

 

No to już ma sens i tutaj jestem w stanie się zgodzić :)

 

natomiast grzebień czyli rozkład harmonicznych włącznie z podniesionym poziomem 100Hz wygląda realnie,

 

No właśnie nie bardzo wyglądają na realne względem tego co napisał użytkownik D-Jan. Pamiętaj, że tu mowa o PCM58, który jest starym przetwornikiem i generuje swoje błędy tym bardziej bez dodatkowego trymowania. Autor powinien dodać informację jaki Fsout był na filtrze analogowym i jaki filtr analogowy jest do tego dołączony. Przydałaby się też informacja, czy przetwornik był trymowany i dodatkowo cały schemat, który mógłby nam rozjaśnić sprawę (np. ten I/V, filtr analogowy, itd.).

 

wszelkie moje wpisy co do pomiarów nie mają charakteru ścigania się bo nie mam profesjonalnego sprzętu pomiarowego, a wiem że niektórzy co nas czytają takowy mają, a jedynie aby wymienić spostrzeżenia, a to jest pewna różnica,

 

Ja się nie ścigam a mam zastrzeżenia do metodyki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .3lite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wzmacniacz operacyjny z wejściami na FET i mam nadzieję, że nie użyłeś go do konwersji I/V, ponieważ praktycznie wychodzi na to samo jakbyś zrobił pasywną konwersję I/V na rezystorze do masy. W praktyce impedancja wejściowa jest trochę mniejsza niż z samego rezystora, ponieważ wpływa na nią nieliniowa pojemność bramki.

witam, zainteresowała mnie ta uwaga ponieważ widziałem wiele fabrycznych aplikacji konwersji I/V na wzmacniaczu operacyjnym z wejściami FET i zawsze uważałem że tak jest najlepiej jeżeli DAC ma wyjście prądowe z przejściem przez zero ( tak jak ma PCM58 +/- 1mA ) ponieważ dla małych sygnałów w okolicach zera prądu wyjściowego nie ma zafałszowania od prądu biasu ( Input bias current ) wzmacniacza operacyjnego. Pewno się nie znam ale może gdzieś to jest opisane, wyjaśnione. Może ktoś coś podpowie albo podrzuci jakiś link ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, zainteresowała mnie ta uwaga ponieważ widziałem wiele fabrycznych aplikacji konwersji I/V na wzmacniaczu operacyjnym z wejściami FET

 

Teraz zobaczyłem w datasheet i tam na pierwszej stronie faktycznie jest aplikacja jako konwerter I/V. Ostatnio jak z ciekawości symulowałem inny wzmacniacz operacyjny FET to impedancja wejściowa ciekawie się zachowywała będąc lekko poniżej wartości rezystora we sprzężeniu. Teraz muszę zobaczyć o co chodzi, ponieważ nie wiem, czy to wina modelu czy wzmacniacza operacyjnego i jakiś jego specyficznych właściwości. Może był po prostu zbyt wolny do tej roboty. Pod wieczór poczytam datasheet obu układów i zobaczymy z czego to wynikło. Po tamtym wzmacniaczu operacyjnym z wejściami FET tak jakoś mi się to ubzdurało. W każdym wypadku zwracam honor, ponieważ oczywiście zależy to od zastosowanego wzmacniacza operacyjnego.

 

Tutaj mamy jakieś pomiary:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może się przydać do wysnucia własnych wniosków, ponieważ jakieś FET'y tam są i dodatkowo widziałem szybki wzmacniacz operacyjny o sprzężeniu prądowym. Można zobaczyć jak wygląda impedancja wyjściowa zależna od typu wzmacniacza operacyjnego i jego szybkości.

 

małych sygnałów w okolicach zera prądu wyjściowego nie ma zafałszowania od prądu biasu ( Input bias current ) wzmacniacza operacyjnego

 

Tak, ale tu nie ma czym się przejmować, ponieważ prąd biasu to nie funkcja sygnału AC a po prostu zwykły prąd DC. W praktyce pojawia się tylko DC offsetu na wyjściu a to sobie usuniesz kondensatorem lub dodatkowym DC serwem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .3lite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale tu nie ma czym się przejmować, ponieważ prąd biasu to nie funkcja sygnału AC a po prostu zwykły prąd DC. W praktyce pojawia się tylko DC offsetu na wyjściu a to sobie usuniesz kondensatorem lub dodatkowym DC serwem.

dziękuję za odpowiedź ale niezupełnie to mnie martwi ale to że DAC taki jak PCM58 przy przejściu przez zero z prądem wyjściowym ma też napięcie 0V na wyjściu i jeżeli zastosujemy wzmacniacz operacyjny o wejściowym prądzie polaryzacji 2uA ( tak chyba trzeba przetłumaczyć Input bias current ) to dopóki wartość prądu wyjściowego z DACa nie przekroczy 2uA na wyjściu przetwornika I/U nie pojawi się żaden sygnał a to oznacza jeżeli dobrze liczę 9 bitów najniższych nie usłyszymy. Bo sygnałem wyjściowym tego DACa jest prąd i nic innego nie może spolaryzować wejścia wzmacniacza operacyjnego I/U więc prąd polaryzacji trzeba odjąć od prądu wyjściowego i wtedy mamy sygnał użyteczny do przetwornika I/U

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopóki wartość prądu wyjściowego z DACa nie przekroczy 2uA na wyjściu przetwornika I/U nie pojawi się żaden sygnał a to oznacza jeżeli dobrze liczę 9 bitów najniższych nie usłyszymy.

 

No dobrze, ale zobaczmy na poniższy schemat:

 

w99lzr6.png

 

Zakładając, że Iin = 0 uA (czyli ten prąd wyjściowy z PCM58) to skąd myślisz weźmie się prąd biasu wejścia wzmacniacza operacyjnego? Oczywiście popłynie z wyjścia przez rezystor I/V tworząc pewien DC offset na wyjściu.

 

Teraz wyobraź sobie, że mając prąd biasu 2 uA i rezystor RIV = 1k Ohm z prawa Ohma wychodzi nam U = I*R = 0,000002 * 1000 = 2 mV napięcia na wyjściu (a właściwie to -2 mV, ponieważ odwracamy fazę). To napięcie to oczywiście DC offset wynikający z potrzeby biasowania wejścia wzmacniacza operacyjnego. Iin z PCM58 jest dalej równy 0uA. No to teraz wyobraź sobie, że prąd z DAC'a podniesie się też do 2 uA i nie ma już potrzeby biasowania wejścia przez rezystor RIV, ponieważ właśnie tyle wynosi wymagany prąd biasu. Co masz na wyjściu? Oczywiście 0 mV. Jedyna różnica jest taka, że twój sygnał jest przesunięty względem zera i ma dodany DC offset, który musisz usunąć. Żadnych informacji nie tracisz. W innym wypadku widziałbyś to na pomiarach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uśrednianie pomiarów daje taki właśnie fantastycznie niski poziom tła. Dla prążków powtarzalnych niewiele zmienia, ale tło w zasadzie przypadkowe jest i tam uzysk jest już spory.

 

Miłego.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka obrazków z zabawy z krótkim filtrem, o długości 64

 

tu mamy sinus 2205hz:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a tutaj sinus 20kHz:

post-2765-0-10375500-1476009597_thumb.jpg

 

jak można sie spodziewać, filtracji w zasadzie nie ma

 

a tu jeszcze powiększony fragment z wyjścia konwertera i/v, przed filtracją

na dowód, że faktycznie mamy 16x os :)

 

post-2765-0-53875300-1476009697_thumb.jpg

 

Mam już gotową koncepcję docelowego układu z automatycznym przełączaniem filtrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez olog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.