Skocz do zawartości
IGNORED

R2R DAC + FPGA


olog

Rekomendowane odpowiedzi

muszę powiedzieć, że bardzo mnie ten widok cieszy :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry z pierwszej serii zostały wysłane.

W weekend kończę lutowanie drugiej, także w przyszłym tygodniu zacznę wysyłkę, a że każdy układ gra u mnie na testach kilka godzin, trochę mi zejdzie :)

ale wszystkich części mam tyle, że wystarczy dla każdego, kto zamówił :)

staram się jednak pilnować kolejności zgłoszeń...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to czekam na ten zestaw dla mnie, obiecany telefonicznie .

Jeszcze przed otworzeniem wątku.

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, jak powstawał ten wątek, to myśmy się jeszcze nie znali :)

A na serio, pamiętam doskonale, daj mi tylko chwilę na obrobienie się...

 

Tu moja propozycja zasilacza do filtra, standardowa aplikacja LT1963

takie maleństwo wyszło

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka istotnych uwag natury ogólnej.

 

Uwaga 1

dot. wejściowego gniazda I2S

 

na pinie 10 jest wyprowadzone napięcie 3.3V - nie jest podpisane na płytce

umożliwia to ewentualne zasilanie izolatora, gdyby ktoś chciał zastosować

piny 2, 4, 6, 8 oraz 9 połączone są z GND.

 

 

Uwaga 2

dot. podłączenia Amanero

 

odpowiednie piny łączymy tak:

 

AMANERO - FPGA

 

MCLK - MCK

FSCLK - WS

BCLK - SCK

DATA - SD

GND - GND

 

Uwaga 3

dot. led

 

normalnie powinna się świecić tylko jedna dioda, wskazująca

aktualną częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego,

a co to znaczy, że świecą się wszystkie diody naraz?

oznacza to niewłaściwą częstotliwość lub brak sygnału WS, czyli spoza

zakresu 44/48, 88/96, 176/192 itp.

 

 

Lista elementów do zasilacza

 

diody SMB np FR2D - 4szt.

kondensator C1 - 2200/16 R=5 1szt.

kondensator C2 - 2200/10 R=5 low esr 1szt.

LT1963 - stabilizator napięcia; LDO, regulowany; 1,21÷20V; 1,5A; (TO220-5) 1sz.

rezystory 2k7 oraz 820 (1206) po 1szt. ustalają nam napięcie wyjściowe ok 5.1V

LED - dowolny 1206

Rled 3k6 1206

radiator typu HS-123, pasują te z pinem centralnym i z dwoma po bokach.

standardowe łączówki w rastrze 5.08 - 2szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1) FPGA

 

To, żeby za kolorowo nie było to wrzucam zdjęcia 2szt FPGA, które otrzymałem. W dużym skrócie. NIE LUTUJEMY tak układów. Pisałem do autora nt lutownicy, topników, ale utwierdza się, że ma wszystko dobre i temat zamknięty. Także też prośba do autora, jak już nic nowego nie wniesie, żeby sobie obejrzał zdjęcia przed i po, i wyciągnął wnioski.

 

A do całej reszty szczęśliwych posiadaczy FPGA, zwróćcie uwagę na montaż swoich układów. U mnie na obu PCB:

- na kości xilinx spartan min. 3 piny niepolutowane,

- min. 3 elementy z jednej strony nie polutowane (jednej strony - nóżki), wisiały w powietrzu, jedynie obok poduszka cyny,

- duża ilość elementów nie miała prawidłowego rozpływu cyny,

- większość elementów nie była zamontowana w "osi", jeden w jedną, drugi w drugą, tak jak się udało,

- trochę baboli z cyny,

- pełno "nitek" cyny podczas zabierania kolby od elementu,

- to, że układ sobie grał i działał to nie znaczy, że będzie przez całe życie poprawie działał przez ww problemy, które znalazłem u siebie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-42300-0-69214800-1525036430_thumb.jpgpost-42300-0-04671400-1525036432_thumb.jpgpost-42300-0-25974400-1525036433_thumb.jpgpost-42300-0-28076700-1525036434_thumb.jpgpost-42300-0-21267100-1525036435_thumb.jpgpost-42300-0-91634600-1525036435_thumb.jpgpost-42300-0-47852700-1525036436_thumb.jpg

 

W lepszej jakości >

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Obie płytki poprawiłem (gdzieniegdzie znajdzie się nadmiar cyny, ale żeby to zrobić porządnie trzeba by hotem wszystko zdjąć i położyć na nowo, a nie mam czasu na takie zabawy), na jednej zostaje kwarc, ale aktualnie nie mam stacji HA przy sobie.

 

post-42300-0-18801700-1525036552_thumb.jpg

post-42300-0-67095200-1525036596_thumb.jpg

 

W lepszej jakości >

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

2) Zasilacz do FPGA

Najważniejsza uwaga - radiator HS-123-40 ma za wysoko otwór montażowy przez co, żeby przykręcić LT1963 to stabilizator trzeba lutować na nitkach cyny, bo nie przechodzi przez pcb - za krótkie nóżki. Trzeba kupować HS-123-25

 

post-42300-0-59274600-1525036861_thumb.jpgpost-42300-0-29387900-1525036862_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gavron04

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ave

Nikt i nic nie będzie w stanie zepsuć tego pięknego dnia....

 

Ad rem

zapomniałeś dodać, że następnego dnia, po awanturze, którą mi urządziłeś, łącznie z ubliżaniem itp...

krótko mówiąc na poziomie dziecka z piaskownicy,

dostałeś zwrot całej kasy za dwa komplety, które wziąłeś dla siebie i kolegi,

miej więc proszę świadomość, ze pokazujesz i krytykujesz coś, co macie za darmo...

 

Wszyscy, którzy współpracują ze mną przy okazji realizacji różnych projektów,

wiedzą doskonale, że u mnie słowo droższe pieniędzy,

dlatego nie pozwolę sobie na takie traktowanie...

 

I czy to się komuś podoba, czy nie (a wiem, że są takie osoby :) ten projekt jest unikalny na skalę światową,

i bardzo proszę o odrobinę poszanowania, a nie krytykowanie mojego lutowania (które zresztą jest jakie jest :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś dodać, że następnego dnia, po awanturze, którą mi urządziłeś, łącznie z ubliżaniem itp...

krótko mówiąc na poziomie dziecka z piaskownicy,

dostałeś zwrot całej kasy za dwa komplety, które wziąłeś dla siebie i kolegi,

miej więc proszę świadomość, ze pokazujesz i krytykujesz coś, co macie za darmo...

 

Jako, że zbanowałeś gavron04 z tego tematu, to poprosił mnie abym wrzucił jego odpowiedz na twój post:

 

Tak jak myślałem, uderzysz tym, że całość mam za darmo :)

 

Pisałem kilkukrotnie, że szanuję Twoją pracę i nie chce zwrotu pieniędzy - jedyna odpowiedź od Ciebie to "temat zamknięty". Mam screeny z wiadomości, także mogę je wstawić.

 

Nie potrafisz napisać jednego zdania "dałem ciała z lutowaniem, jak możesz to popraw, fakt, widzę, że nie do końca mi idzie lutowanie i mogłem to komuś zlecić" - dla mnie wtedy byłby temat zamknięty. A Ty się upierasz, że jak JAK TAKI ZWYKŁY CZŁOWIEK może zwracać Ci uwagę o montaż elementów W ŚWIATOWYM UKŁADZIE? Zejdź na ziemię. Wybacz, ale gdzie koszt części z pcb to 120-150zł, magiczny kod, który dla chcącego można kawałki znaleźć na githubie, a cała reszta 170-200zł magicznie wyparuje to mogłes to chociaż komuś dać do złożenia. Mnie jako konstruktura, autora projektu byłoby wstyd takie coś wysyłać.

 

Jeśli dla Ciebie krytyka czy pytania odnośnie Twojego sprzętu, którym się posługujesz to ubliżanie i nie wiadomo co Ci zrobiłem to ręce opadają (tutaj była chęć pomocy z mojej strony, żeby polecić Ci normalny topnik lub zmienić temp lutowania - gdzie jak już odpisałeś, że wszystko masz dobre tylko oczy nie te to odpuściłem)

 

Pisząc o zarabianiu na tym układzie, wymieniłem koszty wszystkiego i nie potrafiłeś na to odpisać - znowu "temat zamknięty".

 

Jeśli dla Ciebie jedynym argumentem teraz jest to, że mam to "za darmo" to mogę zrobić przelew ponownie. Nie ma problemu ;)

 

Projekt unikalny.. Eh :)

 

Zawsze blokujesz niewygodnych użytkowników, którzy zwracają Ci uwagę?

 

olog, teraz ja osobiście zapytam - dlaczego tak się zachowujesz? Dlaczego banujesz zarówno mnie w innym temacie jak i teraz innych użytkowników, którzy zamiast tylko słodzić to potrafią napisać sensowną krytykę i wytknąć pewne rzeczy? Nikt z nas nie jest idealny, ale takie zachowanie tylko cię hamuje zamiast rozwijać. W każdym wypadku ja osobiście twierdzę, że nie ma nic lepszego niż sensowna krytyka od osób trzecich i sama możliwość odpowiedzi wraz z próbą obrony własnego układu :) Ciekawostką też jest, że kolega gavron04 posiadał mój DAC i sprzedał go właśnie dlatego aby wypróbować twój potencjalnie dobry układ, który mu się spodobał i mógł lepiej dla niego zagrać. Ja się od niego nie odsunąłem a dalej mu normalnie pomagałem jak tylko miał jakieś pytania, ponieważ twierdzę, że na tym to wszystko polega a nie na tym kto kogo układ posiada.

 

Przy okazji wspomnę, że kolega gavron04 lutuje staranniej ode mnie i nie mam problemu z przyznaniem się do tego, a ty jak prawdziwy facet weź się w garść i przyznaj, że spierd... po całości z polutowaniem swojego układu. Mi też się zdarza, ale to nie powód aby się unosić dumą i robić takie cyrki. Trochę pokory i więcej osiągniesz.

 

Miałem też możliwość przejrzenia prywatnych wiadomości, tj. pomiędzy tobą a gavron04. Nie ma tam żadnego ubliżania, awantury i jakiegokolwiek poziomu "dziecka z piaskownicy". Ty to sobie wszystko wymyśliłeś, a jak kolega gavron04 będzie chciał to na pewno udostępni całą waszą rozmowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi się sytuacja z DACem na AD1865. Miał odtwarzać gęste pliki i był porównywany ze "światowymi" konstrukcjami. Rezultat jest taki, że autor zniknął z forum. Projekt był kontynuowany dalej, dzięki bezinteresownej pomocy jednego z forumowiczów, bardzo dobrego fachowca zresztą, który poprawił błędy niedoszłego geniusza.

 

Nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku, ale nauczka jest taka, że przy niektórych projektach, zwłaszcza jeśli przedstawione są jako unikatowe na skalę światową (!) zalecana jest daleko idąca ostrożność. Po prostu zarozumialstwo często źle się kończy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutowanie SMT to trudny temat, dziwie się że koledzy nie zlecili tego profesjonalnej firmie ??? Tak jak zleca się PCB, tak można zlecić przylutowanie układów.

 

Głupia sprawa, że ciekawy, naprawdę ciekawy projekt skończył się .... na głupich kłótniach :) Mam nadzieję, że się dogadacie i będziecie kontynuować.

 

Szukam projektu DAC DIY, ten po pierwszej stronie (napisanej półtora roku temu!) na forum zapowiadał się bardzo obiecująco...

 

Wasz zbanowany kolega gavron04 chciał dodać (poprosił o wklejenie):

 

 

"Nikt nie powiedział, że się projekt skończył. Ja tylko pokazałem błędy, jakie zostały popełnione. Czy się dogadamy to wątpię, bo Olek nie przyjmuje do wiadomości tego co mu próbowałem przekazać.

 

Ja czekam za kostkami PCM58, AD811, AD797 i będzie można po woli odpalać."

 

Pozdrawiam ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAC-DAC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />olog, teraz ja osobiście zapytam - dlaczego tak się zachowujesz? Dlaczego banujesz zarówno mnie w innym temacie jak i teraz innych użytkowników, którzy zamiast tylko słodzić to potrafią napisać sensowną krytykę i wytknąć pewne rzeczy? Nikt z nas nie jest idealny, ale takie zachowanie tylko cię hamuje zamiast rozwijać. W każdym wypadku ja osobiście twierdzę, że nie ma nic lepszego niż sensowna krytyka od osób trzecich i sama możliwość odpowiedzi wraz z próbą obrony własnego układu :)<br />

Ciebie kolego powinno się banować zaraz przy zakładaniu wątku :) Nigdy na żadnym forum nie przyjmowałeś krytyki , wręcz przeciwnie . Wymuszałeś pzryjęcie swojego pogiętego punktu widzenia - na zasadzie nie bo nie. Gawron narobił gnoju to ban należał mu się jeszcze przed urodzeniem :) Z zaciekawieniem obserwuję od kilku lat twoje uporczywe narzucanie swojego (często błędnego) zdania innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez nerdol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak - właściwie każdy mi znany programista, lub dla odmiany projektant sprzętowy wstydzi się swoich starszych konstrukcji , pod wieloma względami.

Cała rzecz polega aby się rozwijać.

Lutując pierwsze fpga w innym wątku również nie zrobiłem poprawnie pewnej czynności której też i Olek nie zrobił.

 

Ale zanim o tym napiszę chcę uświadomić osoby czytające (postronne), że płytki zwłaszcza tzw cyfrowe powinno się projektować na przynajmniej czterech warstwach.

Ma to paskudny skutek - warstwy środkowe to duże płaszczyzny masy i zasilania, przez co mają dużą pojemność cieplną, przez co niesłychanie trudno poprawnie przylutować element. Oczywiście po wielu projektach i montażu własnych układów zaczynamy wypracowywać pewien kompromis (projektować sprzęt nieco inaczej). Polega on na niezbliżaniu się do danej granicy czy też wytycznej za wszelką cenę, albo nawet i świadome odsuwanie się nieco od niej. Np rodzaj połączenia padu masy konda odsprzęgającego.

 

Wiele lat temu Chumi podpowiedział mi, że przemysłowa ręczna nagrzewnica (300*/500* C) jest lekarstwem na takie jak wyżej wymienione problemy.

Otóż po umyciu płytek płynem i ciepłą wodą suszę płytki (wręcz je podgrzewam miejscowo do granicy topnienia spowia) nagrzewnicą do tego stopnia, że topnik zaczyna się ładnie rozlewać/rozpuszczać i bardzo szybko ustępuje widoczny efekt zarzygania pcb na rzecz ładniejszego lutu przypominającego lut maszynowy.

Da się.

Ale przed tym czasem też tak lutowałem jak Olek. Dlatego też unikałem małych elementów.

 

Nie chcę się wypowiadać ani oceniać zachowań obecnych i minionych naszych forumowych kolegów.

Bo tak jak i mi zdarzają się kontakty z pieniaczami którzy zapominają, że to nie sklep. po prostu nie sklep.

To nalezy zrozumieć wymagania estetyczne forumowiczów. A, że ktoś ma obsesję i nie widzi granicy to i wychodzą takie tematy.

Wiem, że tak jak Olek mógłby ładniej lutować, bo się da, tak i kolega któremu się nie podoba mógłby dokończyć proces wykańczania pcb, a nie się pienić.

Prosta operacja - może doczytać lub się zapytać a potem podgrzać, poprostu wziąć lutownicę dolutować nie złapany pin i już - pokazać swoje dzieło.

Bo niby dlaczego nie.

 

Tylko raz mi się zdarzyło, że gość zamawiając urządzenie chciał otrzymać jakość wykonania obudowy i wnętrza jak Accu...

Z drugiej strony dla odmiany większość osób nic nie mówi ani nie pisze na PW co też nie jest dobre.

Myślę sobie że czynni projektanci na tym forum są w stanie wykonać optycznie jeszcze lepsze pcb ale często tego z premedytacją nie chcą.

Dotyczy to opisów elementów, ich rozmieszczenia, odsadzenia ścieżek, jakości lutowania, projektowania na elementach większych niz te graniczne dla ręki itp.

 

Po drugiej stronie tej równoważni jest zwrot niechcianego projektu.

Pienienie się uważam za przesadę.

 

Piszę to nie w obronie Olka tylko z wkurzenia z powodu telefonów podpitych forumowiczów, że paczka przyszła dzień po czasie - tak moją słabością jest terminowość wysyłek, bo poczta mnie gryzie. Nie jestem z siebie w tym aspekcie dumny.

 

Nie komentuję braku fluidów pomiędzy Konradem a Olkiem.

---

To raczej esej miał być niż krytyka kogokolwiek, ale to tez pokazuje przyczyny odchodzenia projektantów z forum.

Ci projektanci nie są najwyższej światowej klasy gośćmi którzy robią idealnie, a na dokładkę pozostali nie potrafią podejść do sprawy braku idealnych projektantów z dystansem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ale mycie płytek wodą to brzmi jak horror.

Dużo operacji nagrzewnicą robiłem i tu trzeba ostrzec- należy uważać by nie przesadzić a o to łatwo szczególnie wtedy gdy dużo masy na laminacie.

 

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pataus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ale mycie płytek wodą to brzmi jak horror.

Mycie ciepłą wodą to jedna z istotnych czynności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się nie zgadzam. Jest wiele środków do czyszczenia polutowanych PCB, choćby propanol. Przy użyciu topnika typu No Clean mycie laminatu staje się nie tylko niepotrzebne ale wręcz szkodliwe.

 

Otóż po umyciu płytek płynem i ciepłą wodą suszę płytki (wręcz je podgrzewam miejscowo do granicy topnienia spowia) nagrzewnicą do tego stopnia, że topnik zaczyna się ładnie rozlewać/rozpuszczać i bardzo szybko ustępuje widoczny efekt zarzygania pcb na rzecz ładniejszego lutu przypominającego lut maszynowy

 

Radzę zainteresować się co to jest MSL i jakie czynności trzeba przedsięwziąść gdy układ ma np MSL3 i przed lutowaniem ( używaniem nagrzewnicy) był przechowywany w nieodpowiednich warunkach a co dopiero zalany wodą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzać w temp okolo 150°C odpowiednią ilość czasu.

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Jeszcze pociągnę ten offtop (przepraszam Olka) i zapytam czy dobrze rozumiem. Najbardziej są narażone układy przed przylutowaniem a jak już są na płytce to można czyścić wodą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie to zadnego mycia wodą. Po przylutowaniu także. Komponenty czułe na wilgotność są w trakcie procesu lutowania.

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Jeszcze pociągnę ten offtop (przepraszam Olka) i zapytam czy dobrze rozumiem. Najbardziej są narażone układy przed przylutowaniem a jak już są na płytce to można czyścić wodą?

Ja myję w myjce ultradzwiękowej małe płytki a duże miękką szczoteczką do zębów w płynie IPA max.

Potem zaraz po wymyciu spłukuję płyn ciepłą wodą a potem zawiją w ręcznik techniczny i delikatnie popukuję aby większość wody się wydostała.

Potem suszę suszarką. W pierwszym etapie podgrzewam z daleka tak aby mocno ciepłe powietrze wydmuchało co nieco, a na końcu przez nieco ponad sekundę grzeję do pełną mocą.

Oczywiście robię tak bez przylutowanych elektrolitów, mikrosłiczy, cewek , gniazd i innych tego typu elementów.

Ale moje pcb z reguły ma dużo elementów SMD.

Po wymyciu oglądam dokładnie lupą (ewentualnie poprawiam) i kończę lutowanie wrażliwych elementów.

Dla najważniejsze było wyczyścić wszystkie elementy smd bo tam jest dużo problemów z uruchomieniem.

W starszych płytkach tak nie robiłem i miałem więcej kłopotów z uruchomieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po potraktowaniu wodą potrzebne jest dlugotrwale wygrzewanie , w wysokich temperaturach.

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem z pewnym przerażeniem czytam zamieszczane tu wpisy. Jakby ktoś zapominał że to jest DIY, czyli zrób to sam. A większość wątków w tej zakładce dotyczy albo trywialnych problemów, albo zamówień na jakieś płytki według czyjejś koncepcji. Naprawdę rzadko pojawiają się konstrukcje autorskie. A weź jeden z drugim sam zaprojektuj sobie najprostszą płytkę, sam ją sobie wytraw i polutuj. Nawet niech to będzie brzydkie, ale zrobiłem to sam ! Co z tego że od nowa wymyślę koło i proch. Będzie to moje koło i mój proch :)

Za to jak trzeba dobrać firmowy nadruk na kondensatorze albo kabelku ..... no to wtedy zaczyna się dyskusja na bezmiar stron :)

Panowie piszący w dziele DIY, a teraz przed lustro, i tak z pamięci i na głos wyrecytować z głowy prawo Ohma i trzy Kirchoffa :) Ilu polegnie, niech to skryje mgła tajemnicy.

Nikogo tu nie bronię, nikogo nie oskarżam, nikogo nie chcę urazić, a jedynie lekkie ubolewanie nad pewnym upadkiem obyczaju :)

W krótkim wpisie chyba nie da się zmieścić wszystkich refleksji .. chcemy sami budować swoje samograje, to róbmy to i niech sprawia nam to radość !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem z pewnym przerażeniem czytam zamieszczane tu wpisy. Jakby ktoś zapominał że to jest DIY, czyli zrób to sam. A większość wątków w tej zakładce dotyczy albo trywialnych problemów, albo zamówień na jakieś płytki według czyjejś koncepcji. Naprawdę rzadko pojawiają się konstrukcje autorskie. A weź jeden z drugim sam zaprojektuj sobie najprostszą płytkę, sam ją sobie wytraw i polutuj. Nawet niech to będzie brzydkie, ale zrobiłem to sam ! Co z tego że od nowa wymyślę koło i proch. Będzie to moje koło i mój proch :)

Za to jak trzeba dobrać firmowy nadruk na kondensatorze albo kabelku ..... no to wtedy zaczyna się dyskusja na bezmiar stron :)

Panowie piszący w dziele DIY, a teraz przed lustro, i tak z pamięci i na głos wyrecytować z głowy prawo Ohma i trzy Kirchoffa :) Ilu polegnie, niech to skryje mgła tajemnicy.

Nikogo tu nie bronię, nikogo nie oskarżam, nikogo nie chcę urazić, a jedynie lekkie ubolewanie nad pewnym upadkiem obyczaju :)

W krótkim wpisie chyba nie da się zmieścić wszystkich refleksji .. chcemy sami budować swoje samograje, to róbmy to i niech sprawia nam to radość !

 

Skoro jest to DIY to lutownica i wszelkie używane narzędzia też powinniśmy budować sami :-) pomyślcie o tym nim się czegoś znow dotkniecie ;-) w DIY jest tylko jedna słuszna droga, nawet prąd powinniśmy generować sami, co żeby nie było.. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze myje wodą po kąpieli w izopropanolu i wszystko zawsze działa. Trzeba tylko dobrze osuszyć, zwłaszcza jeśli na pcb znajdują się jakieś IC. Pod nimi zostaje woda nawet przy dłuższym osuszaniu suszarką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSL ma sens przed procesem montażu automatycznego. Zachowanie procedur zapewnia dobrą zwilżalność elementów podczas lutowania I pewność, że element się przylutuje podczas procesu.

Po lutowaniu można sobie robić co się chce, niezapominajac jedynie, że niektóre elementy jak mikrofony, czy głośniki można uszkodzić podczas mycia.

 

A jakby się tak na serio tym MSL przejmować w DIY to by można było sobie z góry podarować wszystkie elementy nie przechowywane w opakowaniach fabrycznych I w zależności od poziomu nawet max pół roku od wyprodukowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 31

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.