Skocz do zawartości
IGNORED

Marantz PM 50 - zamilkł prawy kanał


robert19091990

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zająć się Marantzem PM-50. Miał objawy tego typu, że czasami prawy kanał lekko się ściszał i trzeszczał, potencjometr także miał objaw bardzo delikatnego trzeszczenia. Dopiero po pogłośnieniu prawy kanał zaczął pracować jak należy. Podejrzewałem, również zaśniedziałe styki na przekaźnikach od opóźniania (taki miałem problem kiedyś w 500ES). Więc wylutowałem potencjometr głośności, przeczyściłem porządnie, wysuszyłem i wlutowałem z powrotem. Przekaźniki również zostały wylutowane, styki przeczyszczone, z powrotem je wlutowałem i..............prawy kanał milczy. Zero jakiejkolwiek reakcji. Co ciekawe przy opcji speakers A kompletnie nie startują przekaźniki od opóźniania, natomiast przy opcji speakers B słychać start przekaźników ale gra tylko lewy kanał. Co może być przyczyną? Dodam, że nie dokonałem żadnego zwarcia ścieżek przy ponownym wlutowaniu i potencjometru i przekaźników. Prosiłbym o pomoc jakie pomiary wykonać, gdzie szukać problemu itp. . Z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i tak sprawdzałem. Na speakers A przekaźniki nie startują i żaden kanał nie gra, na Speakers B startują i gra lewy kanał tylko a prawy milczy i na A i na B

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny objaw w sony 670 es przekaźniki były do wymiany nie do czyszczenia.U mnie grały

obie kolumny ale dopiero przy większej głośności na cicho pełne mono:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik był uszkodzony, wymieniłem go okazało się że odpowiadał on na Speakers A więc sprawa przekaźników wyjaśniona. Niestety nadal prawy kanał milczy, lewy gra ale nie gra normalnie, zauważyłem, że gra zbyt cicho. Potencjometr sprawdzony miernikiem i jest sprawny. Przy podłączonym źródle i nie włączonej muzyce w obu kanałach słychać zwykły szum, charakterystyczny dla każdego wzmacniacza. Nie wiadomo gdzie szukać usterki. Czyżby uszkodzenie w preampie? Czy też gdzie indziej szukać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopień wejściowy można teoretycznie prosto sprawdzić bez oscyloskopu i generatora. Puszczamy na wejście 1kHz z płyty testowej CD lub PC (Np. Program Audacity ma generator przebiegów) i zwykłym multimetrem cyfrowym AC można zmierzyć napięcie sterujące na wejściu końcówek mocy, Powinno być podobne w obydwu kanałach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.