Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz do dużych kolumn


Rzepero

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki wzmacniacz wybrać do napedzenia dużych kolumn (mam Pylon Onyks 30). Zastanawiam się nad Sony ta-f730es choć go jeszcze nie słuchałem. Jakie wzmacniacze do 2 tys są sprawdzone, uznane i dają radę z dużymi kolumnami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże to i 'duży' wzmak potrzebny ale raczej ten dobry prądowo..

 

.. ale to jeszcze zależy jakie efekty chcesz uzyskać.. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon PMA 2000R Denon PMA 2000R nie patrz na moc tego wzmacniacza bo jest nie miarodajna, to efektywny prądowo wzmak na dwóch transformatorach. Do 2tyś nie znajdziesz lepszego, wiem co mówię bo trochę tego miałem, 730 też moc podobna ale do tego Denona nie pasuje. Możesz pomyśleć też o Yamaha AX 700 lub AX 900 tych akurat nie miałem ale miałem AX 500 i ten maluch przerasta samego siebie, więc jeśli te wyższe są lepsze to jak najbardziej polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy 2000 to nie przesada troszkę do tych kolumn. Przeczuwam że taki harman hk 680 zdecydowanie wystarczy. Denon pma 2000 także będzie dobrym rozwiązaniem. Jak szukasz coś melodyjnego to przemysł także Roksana k2 to tak z nowszych klocków.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Te kolumny mają 91db-więc może je wysterować nawet 30-40w wzmacniacz lampowy .Co do tranzystora do 2tys.zł jest tego masa,ja w tej sumie kupiłbym używany Cambridge Audio 840av2.,Arcama a22,Atola in100,Roksana Candy -to tak na szybko.Możesz też kupić używaną końcówkę mocy np Rotel RB980BX.Wszystko zależy od twoich preferencji słuchowych tzn. jaki dzwięk lubisz,ten sony taf 730es to też dobry wzmacniacz,ale nie dałbym za niego 2tys.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup najnowszy wzmacniacz na jaki Cię stać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec powyższych odpowiedzi, za które dziękuję, rodzi się kilka dodatkowych pytań:

 

Jaki wzmacniacz lampowy (do 2000 zł) wybrać (tak żeby był na rynku)?

 

@Aleko - "Denon PMA 2000R Denon PMA 2000R" - czy chodziło o jakieś dwa różne modele? (tego modelu na szybko nie znalazłem w necie, trzeba by pewnie polować).

 

ta-f730es są osiągalne za około 1600zł. Jak nie kupować tego to dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta-f730es są osiągalne za około 1600zł. Jak nie kupować tego to dlaczego?

 

Ten wzmacniacz ma ponad 25 lat.

Kupno wzmacniacza tak wiekowego to loteria. Nie będziesz znał jego historii, nie będziesz wiedział kto i co w nim naprawiał bo raczej nie ma się co łudzić, że trafisz tak wiekowy model w stanie dziewiczym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno wzmacniacza tak wiekowego to loteria. Nie będziesz znał jego historii, nie będziesz wiedział kto i co w nim naprawiał bo raczej nie ma się co łudzić, że trafisz tak wiekowy model w stanie dziewiczym.

Bez przesady, ja kazdy wzmacniacz Sonego ktory kupowałem mialem w stanie nietknietym. Da sie, tylko trzeba odroznic ziarno od plew.

 

730ES to bdb wybor, ciezko cos znalezc do 2tysi co zagra lepiej, a ze on sam kosztuje nieco ponad 1200-1300zł to reszta zostanie na plyty i dobry trunek :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, ja kazdy wzmacniacz Sonego ktory kupowałem mialem w stanie nietknietym.

 

Tylko pogratulować - i mówię to całkiem szczerze.

Powiedz tylko gdzie takie rarytasy kupujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pogratulować - i mówię to całkiem szczerze.

Powiedz tylko gdzie takie rarytasy kupujesz.

I tu Cie zaskocze, bo zwyczajnie na allegro, tylko, ze nie kupowalem pierwszego lepszego ktory sie pojawil tylko czasami miesiacami czekalem i przebieralem w ofertach az trafil sie taki rodzynek wlasnie.

Zreszta nie dotyczy to tylko marki Sony, robilem tak z kazdym wzmacniaczem i to samo polecam kazdemu. Czesto prosze ludzi o wysylanie mi zdjec wnetrza do oceny oryginalnosci, wtedy wiedza co kupuja, ocywiscie sprzet moze nie grac tak jak powinien ale wtedy majac stan oryginalny latwiej i taniej mozna go doprowadzic do stanu swietnosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Aleko - "Denon PMA 2000R Denon PMA 2000R" - czy chodziło o jakieś dwa różne modele? (tego modelu na szybko nie znalazłem w necie, trzeba by pewnie polować).

 

Nie to model PMA 2000R dwa razy powtórzyłem bo jest tak dobry, tak trzeba polować bo jak do 2tyś to idzie od ręki.Jeśli myślisz o czarnych płytach to PRE phono w nim pierwsza klasa.Możesz poszukać też 1500R to podobno to samo tyle że ciut słabszy.

 

ta-f730es są osiągalne za około 1600zł. Jak nie kupować tego to dlaczego?

1600 to przesada ja upolowałem za około 800 ale mnie nie zachwycił, wręcz rozczarował. Denon wart każdej złotówki a Sony 730 do 1000 i ani centa więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu Chryste nie ma się co dziwić że handlarze na allegro wariują z cenami jak forumowicze

sami nakręcają ceny za ile są gotowi kupić i reanimować stare trupy.Rzepero otwierasz gablotę w

muzeum czy szukasz wzmacniacza do słuchania muzyki.Za 2 tys zł jest w czym wybierać.Używane

nie stare atol , roksan , music hall, baltlab od koloru do wyboru.Podaj jaki metraż ,

czego słuchasz co lubisz w brzmieniu.Twoich kolumn nie słuchałem więc i tak ciężko

będzie mi coś doradzić ale na pewno za 2 k zł żadnego starocia bym nie kupił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wzmacniacz wybrać do napedzenia dużych kolumn (mam Pylon Onyks 30)

Jakie wzmacniacze do 2 tys są sprawdzone, uznane i dają radę z dużymi kolumnami?

 

Gabaryty kolumn nie mają nic wspólnego z ich wymaganiami odnośnie wzmacniacza.

 

Z tak wysoką skutecznością i tak wysoką impedancją zagra z nimi wszystko i niema co popadać w audiofilską paranoję, więc radzę się rozglądać za wzmacniaczami które nie muszą być elektrownią, polecam Amplifikator 2003, Baltlab Epoca 1v.3, Baltlab Epoca v2, Primare I22, Primare A20 MKIII, z tańszych Harman Kardon HK6950R (wyśmieje te wszystkie zachwalane sonówki), to bardzo dobry piec, niegdyś przywiozłem go do Krakowa na spotkanie i kilka osób się zdziwiło jak ten klocek gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harman Kardon HK6950R (wyśmieje te wszystkie zachwalane sonówki

:):):):):)

 

Na poczatek w takim HK to trzeba wymienic wszystkie elektrolity, juz kiedys pisalem ze chociaz sa tam zastosowane dobre markowe kondensatory to chyba jakiegos gorszego sortu, bo z punktu widzenia konstrukcji pracuja w normalnych warunkach a pomimo to sa suche jak wior, a druga sprawa to zimne luty podobnie jak w marantzu. A dzwiekowo i tak nie zachwyca

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2000 z lampowych to chyba tylko Yaqin w zasiegu. Bardzo fajny mc10l idzie znalesc uzywke za ok 1600.

Albo ms34l, ms20l, ms30l ktore graja troche jasniej niz mc10l. Duzo zabawy/dostosowan pod siebie daja same lampy ktore mozemy swobodnie wymieniac. Ciekawa zabawa z sprzetem duzo mlodszym od Sony 730es, marantz pm80, hk6950r, luxman l430, grundig a9000 itd.

Ja za 2000 kupilem kilku miesiecznego Yaqina. Nowe ok. 2700 teraz. BTW, ich ceny nowych sukcesywnie rosna, mimo ze to modele produkowane kilka lat.

 

P.S.

Co do Sony ES.

Sam kupilem ich z 8 sztuk. Zaczynajac od modelu 550es i nigdy sie nie zawiodlem. I nie ukrywam ze z kilkoma zakupami sie spieszylem. Najczestrzy ich problem to chyba brak uzytkowania, bo przekazniki glosnikowe byly do przeczyszczenia lub wymiany (jak ktos ma taka fanaberie).

Jednoczesnie sa to wzmacniacze ktore najmnien zawodzily i nie bylo mowy o nierownym wzmocnieniu, trzaskach, czy bagnie na potencjometrach od psikania cudami; w modelu 550es jeden selektor jest dosc pechowy, ale idzie go poprawic poswiecajac troche czasu.

Ale, nie jeden ma alergie na sony i nigdy tego nie kupi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używane nie stare atol, roksan, music hall, baltlab od koloru do wyboru.

Mądra sugestia.

Rozbawiła mnie uwaga: "Kup najnowszy wzmacniacz na jaki Cię stać." To znaczy wszystko jedno, byle by właśnie wyjechał z fabryki? Nie popadajmy w skrajności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie brakuje mi basu, głębii, soczystości, co prawda dzwięk jest dość szczegółowy ale chciałbym żeby wypełniał pomieszczenie i perzenikał na wskroś. Nie wydaje mi się żeby głośniki Onyks 30 nie potrafiły wydobyć z siebie takiego dzwieku, choć nie wiem dlaczego mi sie tak wydaje (może dlatego że są duże). Uznałem że to wina małego wzmacniacza i sprzedałem go, teraz mam do zagospodarowania wspomnianą sumkę i niechciałbym się znowu rozczarować.

Pomiesczenie ma 30 m2. Muzyka POP, rock, instrumentalna, elektroniczna. Dobrze by było żeby to niebył jakiś unikatowy model bo ileż można czekać?

 

Ten Denon PMA-2000R mi sie podoba z wyglądu i ma pokrętła do regulacji tonów (tak jak sony) ale nie ma obecnie gdzie go kupić. Sony 730 są obecnie dostępne ale przekonaliście mnie że 1600 za dość dobry 26 letni sprzęt to przesada. Nie zdążyłem jeszcze przejrzeć wszystkich proponowanych przez Was sprzętów ale niestety im więcej tym gorzej dla mnie bo ciężej wybrać nie mówiąc o przesłuchaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupowalem pierwszego lepszego ktory sie pojawil, tylko czasami miesiacami czekalem i przebieralem w ofertach az trafil sie taki rodzynek wlasnie.

Druga mądra uwaga.

Gabaryty kolumn nie mają nic wspólnego z ich wymaganiami odnośnie wzmacniacza.

Z tak wysoką skutecznością i tak wysoką impedancją zagra z nimi wszystko i niema co popadać w audiofilską paranoję,

I w końcu trzecia.

Ten Denon PMA-2000R mi sie podoba z wyglądu i ma pokrętła do regulacji tonów (tak jak sony)

Wygląd ma oczywiście znaczenie, ale bez względu na to jak wygląda i ile kosztuje, nie kupuj w ciemno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, ja kazdy wzmacniacz Sonego ktory kupowałem mialem w stanie nietknietym. Da sie, tylko trzeba odroznic ziarno od plew.

 

730ES to bdb wybor, ciezko cos znalezc do 2tysi co zagra lepiej, a ze on sam kosztuje nieco ponad 1200-1300zł to reszta zostanie na plyty i dobry trunek :)

a gdzie go dostane za 1200? Widziałem tylko ogłoszenia w zakresie 1600-2000.

 

Znalazłem hk6950r, cena dobra tylko co jak mi sie te elekrtolity wysuszą? Nawet bym sobie pojeżdził, posłuchał różnych wzmacniaczy ale nie koniecznie jak Polska długa i szeroka - nie da sie tego zrobić, to by zajęło rok (a i taku każdego inne głośniki...). Nie moglibyćie tak jednogłośnie orzeknąć który najlepszy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbawiła mnie uwaga: "Kup najnowszy wzmacniacz na jaki Cię stać." To znaczy wszystko jedno, byle by właśnie wyjechał z fabryki? Nie popadajmy w skrajności.

 

A czy napisałem, że ma być z fabryki?

 

Znalazłem hk6950r, cena dobra...

 

Ten Harman też ma 25 lat i w dodatku kosztuje kilka stów za dużo. Ale jak masz ochotę to bierz. Pamiętaj też, że tu na forum większość poleca to, co akurat sprzedaje na aukcjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wzmacniacz wybrać do napedzenia dużych kolumn (mam Pylon Onyks 30). Zastanawiam się nad Sony ta-f730es choć go jeszcze nie słuchałem. Jakie wzmacniacze do 2 tys są sprawdzone, uznane i dają radę z dużymi kolumnami?

NAD 352,372....spokojnie w tej cenie się zmieścisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej muzyki, o której piszesz wyżej i w dodatku jak chcesz mieć kopa na basie to szukaj w dobrym stanie Yamahy AX, najlepiej 900 tam masz regulację tonów i fajne rozwiąnie z regulowanym loudnesem. Tu będziesz na pewno zadowolony a nawet jeśli nie (w co wątpię) to takie kultowe jednostki zawsze odsprzedaż.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie go dostane za 1200? Widziałem tylko ogłoszenia w zakresie 1600-2000.

 

Znalazłem hk6950r, cena dobra tylko co jak mi sie te elekrtolity wysuszą? Nawet bym sobie pojeżdził, posłuchał różnych wzmacniaczy ale nie koniecznie jak Polska długa i szeroka - nie da sie tego zrobić, to by zajęło rok (a i taku każdego inne głośniki...). Nie moglibyćie tak jednogłośnie orzeknąć który najlepszy ;)

Skad jestes?

Trzeba szukac okazji, ostatnio nawet za 950zl poszla 730es

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad jestes?

Trzeba szukac okazji, ostatnio nawet za 950zl poszla 730es

mieszkam w Warszawie ale jak trzeba bedzie cos posluchac to moge podjechać byle nie za daleko. Dziwi mnie że takie różnice się pojawiają i zastanawiam się czy ktoś może żądać dwa razy wyższej ceny ponieważ jak twierdzi stan jest idealny jak ze sklepu? Czy to możliwe wogóle żeby wzmacniacz miał wszystkie oryginalne elementy przez 25 lat? Czy kondensatory wytrzymują tyle czasu a jeśli sie je wymieni to już uzanje się za "grzebanie" czy tylko wymiana części eksploatacyjnych?

 

Do tej muzyki, o której piszesz wyżej i w dodatku jak chcesz mieć kopa na basie to szukaj w dobrym stanie Yamahy AX, najlepiej 900 tam masz regulację tonów i fajne rozwiąnie z regulowanym loudnesem. Tu będziesz na pewno zadowolony a nawet jeśli nie (w co wątpię) to takie kultowe jednostki zawsze odsprzedaż.

Jako amator lubię takie funkcje jak loudness i podoba mi sie ta Yamaha podobnie jak podoba mi się 730 z wyglądu. Ale znowu jest sytuacja że rozpiętość cenowa od 1000 do 2000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako amator lubię takie funkcje jak loudness i podoba mi sie ta Yamaha podobnie jak podoba mi się 730 z wyglądu. Ale znowu jest sytuacja że rozpiętość cenowa od 1000 do 2000.

Nie bierz 730 to "muł" z soniaków miałem jeszcze es 555 ten był żywy, naprawdę fajny wzmak ale to już "pradziadek" równoległe porównywałem yamahe AX500 i do Twojego słuchania na pewno byłaby lepsza. Możesz nawet wziąć w ciemno 500-tke bo są bardzo tanie i zobaczysz że porządnie ruszą tymi Twoimi kolumnami. Będziesz znał już charakter grania. Jeśli się spodoba to w międzyczasie możesz szukać-polować na 700-tke a najlepiej 900-tke. .AX 500 bez problemu odsprzedaż a cała operacja spokojnie zamknie się w 2tyś. Za 500-tke 300zł.+900-tka 1500zł= 1800 ale PMA 2000R rozwala to wszystko w pył!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz 730 to "muł" z soniaków miałem jeszcze es 555 ten był żywy, naprawdę fajny wzmak ale to już "pradziadek" równoległe porównywałem yamahe AX500 i do Twojego słuchania na pewno byłaby lepsza. Możesz nawet wziąć w ciemno 500-tke bo są bardzo tanie i zobaczysz że porządnie ruszą tymi Twoimi kolumnami. Będziesz znał już charakter grania. Jeśli się spodoba to w międzyczasie możesz szukać-polować na 700-tke a najlepiej 900-tke. .AX 500 bez problemu odsprzedaż a cała operacja spokojnie zamknie się w 2tyś. Za 500-tke 300zł.+900-tka 1500zł= 1800 ale PMA 2000R rozwala to wszystko w pył!

Yamaha jak najbardziej jest dostępna ale 900 to dopiero jest dziadek. Chyba że zla informacje znalazłem że była produkowana do 88 roku. Na niemieckim wiki.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.