Skocz do zawartości
IGNORED

Thorens TD-160B MkII - renowacja


BSE

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy

plastik temat brzmi "Thorens TD-160B MkII - renowacja" a nie "Jestem najlepszy tylko nikt o tym jeszcze nie wie"

 

Pani z polskiego nie uczyła pisać na temat.

A katechetka - nie kłamać.

 

Olbrzymie zmiany zajdą , jak weźmiesz te tabletki co lekarz ci przepisał.

Z różnymi osobowościami zdarzyło mi się ściąć na forum, ale tak mało finezyjnej riposty jak Twój post po moim adresem sobie nie przypominam... Odnośnie tabletek, to żadnych nie mam, ale skoro twierdzisz ze dużo zmieniają to Ci wierzę, prawdopodobnie masz z tym jakieś doswiadzczenie- z pewnością większe niż z jakimkolwiek gramofonem.

 

Plastik twoim najsłabszym ogniwem w Thorensie jest ramie które uważam za najgorsze z serii , Sme llls jest po prostu lepsze warte tego by było na 160 a co za tym idzie warto odrestaurować ten napęd , zrobić solidną plintę itd . Tomaszu o tym samym pomyśleliśmy ;-)

Obecnie moim najsłabszym ogniwem jest notoryczny brak czasu by posłuchać gramofonu ;-) Nad zmiana ramiona tez myślałem, nawet w celach edukacyjnych i również myślałem nad sme 3009 trójka - tylko najpierw musiałbym zaplanować jaka wkładkę powiesić na niej, następnie dorwać gdzieś w dobrym stanie, co wcale nie jest takie proste- do renowacji ramion jestem jeszcze mniej przekonany niż do robienia nowej plinty ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat twoje ramię jak i llls mają problem co na nich powiesić - mi tam Shury V na Sme wystarczają aż nad to . Lepsza opcja to Sme S2 gdzie wymienny head , cięższe wkładki zamontuje itd tu już jednak trzeba się liczyć z małym remontem bo latka ma te ramię , jeśli kupisz w dobrej cenie taka naprawa nie będzie droga a warto . Oglądałem ostatnio ebay idzie trafić dobre Sme za nie duże pieniążki tylko trzeba polować :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwięku nie pogorszysz nowa plintą a tylko jeszcze poprawisz go , jak już będzie po wszystkim osłuchasz się to zajmiesz się modami Thorensa

Boże uchowaj. Ja w ciągu tego roku zmieniłem całkowicie graty... wzmacniacz, kolumny, CD (kończę modyfikować), zrobiłem nawet aranżację akustyczną salonu. Zupełnie nie wiem, co mnie podkusiło, by wejść w analog. Ostatnie (prawie) moje doświadczenie w tym temacie to magnetofon Kasprzak. Ale żeby nie było, że biadolę: cieszę się, że robię coś fajnego.

 

Chyba jednak zostanę przy oryginalnej grubości płyty spodniej, bo chcę utrzymać możliwie pierwotny wygląd. Może pokombinuję z materiałem i zamienię na coś masywniejszego; zobaczymy, co mi majster powie (właśnie tam lecę; trzymajcie kciuki).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty dolnej praktycznie nie widać , wierz mi lepiej dać taką koło 2cm niż parę milimetrów . Na modyfikacje przyjdzie czas jeśli będziesz chciał się w to bawić .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz trochę o 160

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rydz

(Konto usunięte)

Najważniejsze by ramię nie miało żadnych ukrytych wad reszta to pestka .

Aj tam , i napęd ważny i reszta też . :)

 

Chyba jednak zostanę przy oryginalnej grubości płyty spodniej, bo chcę utrzymać możliwie pierwotny wygląd.

 

Jedż po całości i nie oszczędzaj , ja bym pierdyknął solidną i piękną plintę wedle gustu nie patrząc na koszta , złożył - kupił wkładeczkę / skalibrował i jazda Panie , bo dalej szukać nie trzeba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnych chwilach do przejrzenia ta stronka, można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć. No i ciekawe inspiracje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już uruchomisz tego Thorensa to może się przydać coś takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

U mnie zlikwidował lekkie "tykanie" silnika - ponoć częsta przypadłość. Jest to zewnętrzne łożysko. nakleja się pod spodem silnika i dokręcając śrubę unosi się minimalnie oś silnika która zaczyna się wtedy opierać na kulce.

Gość oferuje dodatkowo przeróżne zestawy gadżetów głównie wytłumiających, kupiłem któryś i jak to z wytłumieniem trudno powiedzieć czy rzeczywiście tak wiele to wnosi ale to zewnętrzne łożysko działało bezsprzecznie.

 

Łza się w oku kręci. Ja swojego 160 kupiłem za 400 a potem dokupiłem w pełni sprawną 145 na zapasowe części za 270 złociszy. Niestety moda na vinyl ma też negatywną stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łza się w oku kręci. Ja swojego 160 kupiłem za 400 a potem dokupiłem w pełni sprawną 145 na zapasowe części za 270 złociszy. Niestety moda na vinyl ma też negatywną stronę

Bat73 szło kupować jeszcze taniej Thorensy , ale to się nie wróci i jak napisał Rochu - na Td świat się nie kończy . Ważne że zapał jest u wszystkich z tego wątku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzedaje się. Lepiej schować w piwnicy :) Moje Thorensy grają u rodziców. Gdyby okazało się że chciałbym do nich wrócić - odkupienie ich dziś to dość gruby wydatek.

 

Wracając do tematu wątku. TD 160 to wyjątkowo prosta maszyna i w tym tkwi jej siła. Nie rozczulałbym się nad oryginalnością plinty jeśli ta jest w kiepskim stanie. To rzeczywiście słaba strona tego gramofonu. Zresztą praktyka Garrarda który sprzedawał swoje najlepsze gramofony bez plint jest dość wymowna. Miałem wkleić link do strony o Thorensie ale paweljazz mnie ubiegł. To świetna strona z wieloma praktycznymi poradami. Obowiązkowo do przeczytania. Oczywiście również Vinylengine

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, ale żeś przywalił z tymi informacjami po norwesku :)

 

Rydz, Bartek, oszczędzać nie zamierzam, ale jednak będę zachowywał oryginalne wymiary. Jak będzie słabo, to będę myślał, co dalej. Zresztą plinta już się robi. Pokrywa będzie szlifowana w przyszłym tygodniu.

 

Paweljaz, stronę znam, czytałem, ale dzięki. Bat73, tobie również dziękuję - tej dla odmiany nie znam. Poczytam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po Norwesku ino coś ciekawego jest . W naszym kraju buraków nie brakuje bo gościu z alledrogo co sprzedaje plinte do 160 podniósł cenę - chyba dobrze śledzi forum . Trzeba mu palec pokazać - środkowy , takie gniazda z tyłu tt to żenada i cena !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polerowanie pokrywy przesuwa mi się o kolejny tydzień; to po koleżeńsku, więc nie naciskam. Plinta gotowa, ale do poprawki, bo wyszło nie tak. Ale za to wypolerowałem rant talerza. Nie na wysoki połysk, bo jednak chcę, by to wyglądało na swoje lata. Jak skończę wszystko, zamieszczę zdjęcia.

 

Podczas polerowania zdjęto gumowy krążek, na którym kładzie się płytę. Jak, czym go przymocować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

Polerowanie pokrywy przesuwa mi się o kolejny tydzień; to po koleżeńsku, więc nie naciskam. Plinta gotowa, ale do poprawki, bo wyszło nie tak. Ale za to wypolerowałem rant talerza. Nie na wysoki połysk, bo jednak chcę, by to wyglądało na swoje lata. Jak skończę wszystko, zamieszczę zdjęcia.

 

Podczas polerowania zdjęto gumowy krążek, na którym kładzie się płytę. Jak, czym go przymocować?

 

 

Jak polerowałeś talerz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U lakiernika samochodowego. Poważnie. To niby prosta robota, ale oni mają już wszystkie pasty polerskie, a ja musiałbym dopiero za tym pojeździć, a potem jeszcze przez godzinę kręcić szmatką. A tu tanio, szybko i dobrze. I jeszcze jedno: umawialiśmy się na polerkę ręczną, taką miałem fanaberię. Ale co z przyklejeniem tego krążka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas polerowania zdjęto gumowy krążek, na którym kładzie się płytę. Jak, czym go przymocować?

 

Jeśli masz na myśli gumowy krążek wielkości talerza to on nazywa się mata, w analogowej przyrodzie występują różne najczęściej gumowe, korkowe i filcowe. Ty masz gumową. Tego się nie przykleja !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest najlepsze . Ktos kupuje takie tt i mowi na mate gumowy krazek. Po czesci mozna tak napisac ale czy ktos ja klei.

 

Tak samo wypolerowalem rant talerza zeby wygladal na swoje lata. Chyba taki zasniedzialy dopiero wyglada na swoje lata.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie doradzacie czy tylko się nabijacie ? Na forum rożne są nazwy rożnych sprzętów jak np . kolumny to paczki - podoba wam się takie nazewnictwo ? Są i maty przyklejane jak Zontka lecz do Thorensów się nie nadają , lepszą opcją od orginalnej maty z Td jest mata korkowo-filcowa , warunek w miarę cienka by docisk znalazł swoje miejsce bo niestety dużą wadą tych gramofonów jest krótki szpindel !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek nie nabijamy sie.

 

Tylko to czasem tak z tego co pisze kolega jakby on wogole tego tt nie dotykal. Tylko go wozil od lakiernika po stolarza w calosci.

 

Jak ktos pisze ze podczas polerowania zdjeto mate dobrze wiadomo normalne ale czy jakos samemu nie mozna bylo zabrac talerz i subplatter i zabrac do polerki. To chociaz wiedzialo by sie ze mata po prostu lezala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Skurzewski

(Konto usunięte)

U lakiernika samochodowego. Poważnie. To niby prosta robota, ale oni mają już wszystkie pasty polerskie, a ja musiałbym dopiero za tym pojeździć, a potem jeszcze przez godzinę kręcić szmatką. A tu tanio, szybko i dobrze. I jeszcze jedno: umawialiśmy się na polerkę ręczną, taką miałem fanaberię. Ale co z przyklejeniem tego krążka?

 

Polerowany na mat?nie chciałeś na wysoki połysk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swój sposób na życie , ważne by był zadowolony z efektu końcowego swojego biegania .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polerowany na mat?nie chciałeś na wysoki połysk?

No właśnie nie. "Zabawka" ma blisko 40 lat i jest zaśniedziała, a ja ją chcę odświeżyć, ale bez przegięcia tj. nowa plinta, ale matowa nie błyszcząca, rant talerza wypolerowany, ale nie na wysoki połysk. No i zamak jest taki raczej ciemnoszary, błyszczeć to on nie będzie nawet po najdokładniejszej polerce. Gramofon ma się pięknie prezentować, a jednocześnie wyglądać na sprzęt z epoki. Poza tym ma też pasować do innych "zabawek".

 

Każdy ma swój sposób na życie , ważne by był zadowolony z efektu końcowego swojego biegania .

No właśnie, zobaczymy, czy się uda. Jak skończę, zamierzam wrzucić tu fotki w stylu before and after, sami ocenicie.

 

Tylko to czasem tak z tego co pisze kolega jakby on wogole tego tt nie dotykal. Tylko go wozil od lakiernika po stolarza w calosci.

 

Jak ktos pisze ze podczas polerowania zdjeto mate dobrze wiadomo normalne ale czy jakos samemu nie mozna bylo zabrac talerz i subplatter i zabrac do polerki. To chociaz wiedzialo by sie ze mata po prostu lezala.

Bez przesady, śrubokręt, młotek, a nawet kielnia nie są mi obce, nie mam też dwóch lewych rączek. Ze względu na ramię w całości nie odważyłbym się go wozić ot tak. TT rozkręciłem, pogrzebałem w kabelkach - dużo tego nie było, to proste urządzenie - plintę i talerz zawiozłem osobno. Aczkolwiek przyznaję, że polerkę mogłem zrobić sam, a nie zrobiłem. Bieganie po mieście za pastami polerskimi na jednorazową robotę wydało mi się czasochłonne. Pewnie coś tam mają w Obi, pewnie tak, jednak zrobiłem inaczej. Trudno.

 

Moja mata od spodu maźnięta jest nieznaną substancją, przez co lepi się do talerza (w niektórych miejscach nie przywiera), stąd moje przypuszczenie, że powinna być przyklejona. Ja naprawdę nigdy wcześniej nie miałem gramofonu.

 

Tak to jest najlepsze . Ktos kupuje takie tt i mowi na mate gumowy krazek.

No widzisz, gdybym był taki mądry jak Ty, to nie siedziałbym na forum i nie zadawał pytań, tylko robiłbym swoje. Od tego chyba jest forum, prawda? Niemniej dziękuję, bo odpowiedziałeś na pytanie. Bez urazy.

 

W tym miejscu chciałbym podziękować za cierpliwość wszystkim Kolegom odpowiadającym nawet na proste pytania. To mój pierwszy TT. Co prawda o analogu zacząłem więcej czytać już kilka miesięcy przed zakupem i znam takie pojęcia jak RIAA, wiem, jak działa MM i do czego jest AS, jednak przyznaję, że pewnych rzeczy nadal nie załapałem. Będę o nie Was pytał, ale to już w osobnym wątku, jak złożę gramofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz mnie troszke kolego.

 

Nie mam nic zlego na mysli. Kupiles fajny tt i dobre ramie ale gramofon trzeba poznac i to najlepiej samemu.

 

Bo za chwile sie okaze ze nie potrafisz wykorzystac potencjalu napedu i ramienia. Sam piszesz ze to twoj pierwszy tt wiec staraj sie sam robic przy nim jak najwiecej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się zgadza, myślimy podobnie. Co nieco sam lubię pogrzebać, wiedzieć co jak działa.

 

Wczoraj odebrałem nową plintę... z przebojami (poprawki, przeróbki, 13 dni roboczych, 6 wizyt, przepłacone), ale jest. Wszystko zamontowałem, czekam jeszcze tylko na polerkę pokrywy i nowy pasek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 31

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.