Skocz do zawartości
IGNORED

Przedwzmacniacz gramofonowy MC i MM - Phono stage


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak o ponad 1cm

nie rozumiem pytaniaKilkoro kolegów nie wpłaciło. Ale już dłużej czekać nie będziemy.

W teorii jest maks 1-2dni do zmiany ilości.Wyślę przypominajkę do drugiej połowy listy.

Ja nie dostałem żadnej inf. Pisałem na PW ale nie działają dalej.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelotki w sensie mozliwosci lutowania z obu stron pcb. Chodzi o mozliwosc lutowania w niektorych miejscach z obu stron pcb. Wkladasz kondensator i nie lutujesz od spodu bo mozesz tez od strony konda przy podstawie. Przelotka w sensie ze dziura na nozki jest polaczona.

 

7a098b8f879b8b97gen.jpg

 

Zerknij na biale MKP 1uF, te sa lutowane u dolu, ale mozna tez od strony frontalnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jimmi

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info poszło po raz kolejny, ale to nic , najważniejsze aby każdy był zadowolony,

 

przelotki w sensie mozliwosci lutowania z obu stron pcb. Chodzi o mozliwosc lutowania w niektorych miejscach z obu stron pcb. Wkladasz kondensator i nie lutujesz od spodu bo mozesz tez od strony konda przy podstawie. Przelotka w sensie ze dziura na nozki jest polaczona.

 

Zerknij na biale MKP 1uF, te sa lutowane u dolu, ale mozna tez od strony frontalnej.

 

To nie tak.

na tym rysunku są duże pady na płytce dwustronnej przez co można je lutować poprawnie od dołu i mniej poprawnie z góry,

odradzam ten drugi sposób.

W moich płytkach unikam jak ognia zmiany warstwy na której przesyłany jest dany sygnał. nie zawsze się da, ale unikam tego.

Po drugie moja płytka jest tak zrobiona, że tylko w dwóch miejscach można się pokusić o wstawienie drucika w przelotkę.

Proszę abyśmy tulejkę z przejściem na kolejną warstwę nazywali przelotką (VIA) i jest to zamierzona zmiana warstwy po której "biegnie" sygnał (ścieżka) a tulejkę w którą wstawia się element przewlekany zwaną dla odmiany padem. A że przypadkiem w płytkach dwustronnych wygląda jak VIA to inna sprawa.

Wszystkie pady powinny być lutowane od "spodu" chyba, że wyraźnie napisano inaczej. Wynika to z zasad poprawnego montażu, rozkładu temperatur w elemencie lutowanym a zwłaszcza z diagnostyki uruchomieniowej lub serwisowej.

W moich projektach lutujcie proszę w sposób normalny czyli od spodu, tak aby energia w pierwszej kolejności podgrzała lut i miejsce lutowania a nie element lutowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie pierwszego etapu.

Lista już zamknięta a na dodatek nie zamówiłem nic na zapas.

Ale być może po raz pierwszy będę musiał przerwać zamówienie dla jednej osoby, bo ciężko na to pracuje.

Zwrócę kasę i tyle.

 

Płytki się robią.

Nie otrzymałem wszystkich adresów.

Przynajmniej jedna osoba niedopłaciła. Muszę wam powiedzieć, że przy każdym większym zamówieniu trafia się osoba co chce urwać 5złotych.

I to pomimo jasnej informacji ile należy wpłacić.

 

Miałem powiesic dokumentację na stronce.

Ale dla chętnych wyślę bom, schemat i widok pcb na PW, lub emaila.

Ale zgłoszenia proszę pisac w już otwartych tematach - aby się skrzynka nie zatykała.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie pierwszego etapu.

Lista już zamknięta a na dodatek nie zamówiłem nic na zapas.

Ale być może po raz pierwszy będę musiał przerwać zamówienie dla jednej osoby, bo ciężko na to pracuje.

Zwrócę kasę i tyle.

 

Płytki się robią.

Nie otrzymałem wszystkich adresów.

Przynajmniej jedna osoba niedopłaciła. Muszę wam powiedzieć, że przy każdym większym zamówieniu trafia się osoba co chce urwać 5złotych.

I to pomimo jasnej informacji ile należy wpłacić.

 

Miałem powiesic dokumentację na stronce.

Ale dla chętnych wyślę bom, schemat i widok pcb na PW, lub emaila.

Ale zgłoszenia proszę pisac w już otwartych tematach - aby się skrzynka nie zatykała.

Pozdrawiam

 

Ja bym poprosił komplet dokumentacji na PW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o kompletną dokumentację na PW. Wszelkie niezbędne formalności dopełniłem z początkiem zapisów w zamówieniu grupowym, jeżeli "coś" to również proszę o info. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podeślijcie prosze emaile na PW.

już kilka wysłałem.

prosze o uważne przeczytanie boma i zadawanie pytań,

w poprzednich bomach umieszczałem klucz typo co to za obudowa 1206D - ta akurat to element smd w rozmiarze 1206 a jak dopisek D to znaczy że to dioda,

co to jest axial 0.4 , axial 0.4l i ll - to są footprinty dla rezystorów o mocy wg zasady - bez wskazania mocy 0.6wat, ze wskazaniem mocy - wiadomo, ale dopiski l i ll ozaczają różną długość wyprowadzen co było mi potrzebne aby pod spodem conieco zmieścić, czyli jak będziecie wyginać wyprowadzenia rezystorów to przymierzcie proszę zanim zaczniecie.

właściwie wszystko wiadomo dla praktyków po zobaczeniu pcb.

A pozostali koledzy niech piszą na PW. Co ważniejsze pytania i odpowiedzi umieszczam w wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie dostałem info w sprawie wpłaty. Czy to znaczy, że obejdę się smakiem...? :(

To byloby niemile, byc moze lepiej zapytac u zrodla..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie dostałem info w sprawie wpłaty. Czy to znaczy, że obejdę się smakiem...? :(

Widziałem ogłoszenie w dziale "Różne kostki do wzięcia" , zawsze możesz zapytać czy aktualne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć wszystkim

garść odpowiedzi na pytania z PW.

1. Lista została zamknięta dokładnie wtedy gdy to zostało napisane w tym wątku. Oznacza to, że kilka minut przed zamknięciem sprawdzałem wpłaty i tylko te osoby otrzymają pcb.

2. Po terminie wpłaciły ze dwie osoby a kolejne poprosiły o nr konta. Przy takim zainteresowaniu przewiduję mały dodruk. Lecz zrobię to po zrealizowaniu pierwszej partii. Czyli dobra wiadomość jest taka, ze będzie druga tura, lecz kilka tygodni później. Decyduje kolejnośc wpłat.

 

Informacje techniczne. Pytania są z dwóch tematów - dobór elementów i preferowana wkładka, lub ogólnie wkładka.

3. Układ był obliczany w popularnym narzędziu firmy Linear Technology pt LTspice IV. Po wielu odsłuchach min w Szczecinie priorytetem było zmniejszenie wyższych harmonicznych na ile się da, od trzeciej w zwyż. Druga nie miała znaczenia , ale oczywiście ogólna poprawa układu poprawiała również i drugą, chociaz dla tzw sąund'u analogowego nie mogła być zbyt mała. Zmiany odbywały się poprzez aplikację źródeł prądowych takich a nie innych. W tym zakresie inspiracją był Douglas Self i jego książka o budowie wzmacniaczy akustycznych.

Każdy z tych trzech stopni jest mocno inny od pozostałych stąd też różne rozwiązania.

Pierwszy to stopień bez sprzężenia zwrotnego o wzmocnieniu 10, stosowany przez uznanych producentów.

Drugi stopień ma wzmocnienie 100 (o ile dobrze pamietam) i jego parametry są ważne dla całego układu. Zastosowanie mosfetów na wyjściu znacząco zmniejszyło trzecią i dalsze harmoniczne. Ceną jest praca z prądem 12-15mA i koniecznością zamontowania radiatorów.

Oczywiście, że i w tym miejscu można zastosować tranzystory bjt jak w innych moich projektach, lecz wówczas należy wlutować potencjometr w biasie o innej wartości. Lub od razu taki który obejmie oba typy.

Trzeci stopień (pomijając filtr) ma wzmocnienie ok 4, jak równiez pracuje ze znacznie wiekszymi poziomami sygnałów (filtr tłumi poziom sygnału o ok 10 dla f=1kHz. Tutaj pętla fb ma większy wpływ przez co własciwie nie ma znaczenia jakie tranzystory końcowe wlutujemy w tym stopniu.

ALE UWAGA - zawsze należy sprawdzić układ wyprowadzeń i w razie potrzeby wygiąć nóżki.

PO DRUGIE - należy izolować elektrycznie tranzystory i radiatorek aby nie uczynić zwarcie.

Jezeli będziecie wstawiać bjt w trzecim stopniu to można zmniejszyć prąd spoczynkowy do poziomu 5-6mA dla tranzystorów TO92 lub nieco więcej dla tranzystorów typu 2SC3421, lub MJE3x0 i komplementarne.

Użycie mosfetów i konieczność zwiekszenia prądu wymusiło poprawienie zasilacza drugiego stopnia, poszukiwania zajęły trochę czasu (dzięki RICK).

Ogólnie w wielu miejscach mozna wstawić alternatywne typy bez specjalnego pogorszenia parametrów z wyłączeniem tranzystorów wejściowych, bufora przed VAS i VAS. Tutaj lepiej zadac pytanie.

Ważna jest jakość kondensatora foliowego po pierwszym stopniu. Ceny sa od 10zł do 300zł i wyżej. Stąd też znacznie więcej miejsca zostało mu przydzielone.

Pierwszy stopień ma dodatkowy swój układ filtrujący napięcie.

Zalecam połaczenia lutowane.

Podstawowe połączenie pcb z obudową odbywa się poprzez R 10om z równoległą pojemnością. Ale w łównym punkcie mas jest również wyprowadzenie na earth loop breaker, z tymże tutaj nie ma mądrych i nalezy eksperymentować na etapie montażu w obudowie za pomocą kodera antyriaa (kilka elementów biernych tłumiących sygnał 1v do poziomu riaa MC lub MM).

 

Drugi watek pytań to dobór wkładki.

To co napisze jest czysto subiektywne.

Ja używam wkładki MC VIVO Blue (dzięki Koluszkin !!!, wiem , że cierpisz :-) ) ) i polecam ją w ciemno. Jeżeli ktoś składa dla siebie i nie przewiduje kombinowania i poszukiwania to warto od spodu zewrzeć na stałe mikroprzełacznik wyboru źródeł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część płytek już się zrobiła, a reszta się kończy.

Jak będziecie wstawiać fety w zasilaniu to koniecznie sprawdzajcie kolejność wyprowadzeń , bo co fet to ma inaczej.

Oraz do każdego feta w zależności od typu należy wstawić inny rezystor. Podam tabelę dla popularnych fetów.

W tme jest np 2sk206 smd. A jak ktoś ma zapasy innych to pytajcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.