Skocz do zawartości
IGNORED

Uziemienie obudowy wzmacniacza a wpływ na dźwięk


pod_innym_nickiem

Rekomendowane odpowiedzi

Dokonałem eksperymentu.

Otóż mam osobną linię od skrzynki z korkami do sprzętu audio. Ta instalacja kończy się gniazdkiem z bolcem - linia jest trójżyłowa.

Podpięte do gniazdka są tylko klocki audio: wzmacniacz, CD, przetwornik. Wszystkie sprzęty mają płaskie wtyczki więc nie są uziemione. Wszystko spięte razem kablami RCA.

Wzmacniacz ma na obudowie znaną wszystkim śrubę GND. Postanowiłem tę śrubę GND połączyć z bolcem uziemiającym w powyżej opisanym gniazdku.

Dźwięk zmienił się sporo. Masywniejszy jest przede wszystkim.

 

Czy to ma jakiś sens? Czy to jest możliwe? Czy te połączenie jest bezpieczne?

 

Dodam jeszcze, że gdy obudowa wzmacniacza nie jest uziemiona w sposób opisany powyżej, to po przyłożeniu probówki (neonówki) do obudowy każdego z klocków zaczyna się ona (probówka) żarzyć.

Po zastosowaniu opisanego uziemienia probówka przykładana do klocków się nie żarzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam taki głupawy nick, bo osiemnaście lat temu zapomniałem loginu i hasła pod jakim się pierwotnie zarejestrowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sruba GND sluzy do podłączenia gramofonu...

Sprzet audio z reguly pracuje w 2 klasie ochronnosci, (plaska wtyczka) jak widac nawet ludzie zmusza go do pracy w 1 klasie aby poprawic dzwiek...smiech

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sruba GND sluzy do podłączenia gramofonu...

W moim starym amplitunerze kina domowego Yamaha RX-V661 też ta śruba była do podłączenia gramofonu ? ;) Moim zdaniem niektórzy producenci tak załatwiają odprowadzanie ładunków/elektro-śmieci z obudowy (zamiast wtyczki z bolcem). Tak czy inaczej napięcie na obudowie to nie jest prawidłowe zjawisko (i moze być dosyć niezdrowe, jak jedną ręką dotkniesz się wzmaka, a drugą kaloryfera - ~110 V Cię popieści ... kiedyś mierzyłem), więc ja bym wolał uziemić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze to napiecie przenika przez pewna pojemnosc, miernik pokazuje polowe napiecia zasilania, a sprobuj tym zasilic chocby 5w zarowke :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze to napiecie przenika przez pewna pojemnosc,

Napięcie zmienne 110V (dzięki zmienności przeniknie przez jakąś pojemność) człowieka jak najbardziej kopnie.

 

miernik pokazuje polowe napiecia zasilania,

Nie ma znaczenia, czy to będzie połowa, 3/4 czy 4/3 napięcia zasilania. 110V, to 110V :)

 

a sprobuj tym zasilic chocby 5w zarowke :)

:) ... nie bardzo wiem, dlaczego nieświecąca żarówka 5W miałaby mi zwiastować bezpieczeństwo, po przyłożeniu do takiego napięcia (bo chyba to sugerujesz).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrozum skad sie bierze potencjał napiecia na obudowie jeśli nie jest ona podlaczona z elektronika.

A nastepnie zrozum dlaczego 5v zarowka nie zaswieci z tego twojego napircia5.

 

I mozesz jeszcze zmierzyc to napiecie miernikiem analogowym, porownac wyniki i wyciagnac wnioski

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zrozum skad sie bierze potencjał napiecia na obudowie

Nie ważne skąd się bierze ... i tak kopnie. Wiem, bo sprawdzałem choćby ręką. (chcesz mi wmówić że nie kopie, jak kopie :P )

 

I mozesz jeszcze zmierzyc to napiecie miernikiem analogowym, porownac wyniki i wyciagnac wnioski

Mam miernik TrueRMS, więc nie potrzebuję analogowego, by zmierzyć realne napięcie skuteczne.

 

A nastepnie zrozum dlaczego 5v zarowka nie zaswieci z tego twojego napircia5.

Może nie zaświecić, bo np. amperaż za mały. Tak czy inaczej, żarówka "5W" jak nie świeci, to nie znaczy że jest bezpiecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem eksperymentu.

Otóż mam osobną linię od skrzynki z korkami do sprzętu audio. Ta instalacja kończy się gniazdkiem z bolcem - linia jest trójżyłowa.

Podpięte do gniazdka są tylko klocki audio: wzmacniacz, CD, przetwornik. Wszystkie sprzęty mają płaskie wtyczki więc nie są uziemione. Wszystko spięte razem kablami RCA.

Wzmacniacz ma na obudowie znaną wszystkim śrubę GND. Postanowiłem tę śrubę GND połączyć z bolcem uziemiającym w powyżej opisanym gniazdku.

Dźwięk zmienił się sporo. Masywniejszy jest przede wszystkim.

 

Czy to ma jakiś sens? Czy to jest możliwe? Czy te połączenie jest bezpieczne?

 

Dodam jeszcze, że gdy obudowa wzmacniacza nie jest uziemiona w sposób opisany powyżej, to po przyłożeniu probówki (neonówki) do obudowy każdego z klocków zaczyna się ona (probówka) żarzyć.

Po zastosowaniu opisanego uziemienia probówka przykładana do klocków się nie żarzy.

Polecam...http://www.audiostereo.pl/uziemienie-sprzetu_108797.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak być nie powinno....

Pokombinowałem z moimi klockami z płaskimi wtyczkami i nie mam "prąda"

Ani przy jednym, ani przy drugim ustawieniu wtyczki w gniazdu....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągając naelektryzowany swetr narażamy się na "troszkę" wyższą różnicę potencjałów a jakoś nikogo to chyba jeszcze nie zabiło. Istotne jest przecież jaki prąd przepłynie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zrobiło się standardowo czyli zwykłe przekomarzanie zupełnie nie na temat bez rzeczowych treści.

Fakty jakie są opisałem w poście założycielskim.

 

Jak do tej pory nikt nie napisał czy wykonane przeze mnie uziemienie jest bezpieczne. A to chyba najważniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam taki głupawy nick, bo osiemnaście lat temu zapomniałem loginu i hasła pod jakim się pierwotnie zarejestrowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzadzenie pracujace w 2 klasie ochronnosci ma pracować w 2 klasie ochronnosci.

 

Klasa ochronnosci definiuje stopień bezpieczeństwa, a nie uziemienie podlczone do urzadzenia ktore uziemiane byc nie moze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji wzmacniacza powinno być napisane do czego służy zacisk GND na jego obudowie.

Posiadałem jakiś czas temu zestaw Exposure & Thule obudowa w obu klockach dziwacznie drgała szczególnie było to wyczuwalne na frontach obudowy.Znajomy elektryk zasugerował abym gniazdo GND połączył przewodem do kaloryfera.Problem zniknął jak za dotknięciem wróżki.Co do dźwięku to scena stała się bardziej stabilna....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączam fragment recenzji:

 

"Wzmacniacz Pioneer A-30 ma tzw. przejrzystą konstrukcję uziemienia - to określenie odnosi się jednak bardziej do wewnętrznych układów, gdyż złącze zasilające pozbawiono w ogóle bolca uziemiającego. Jest na szczęście wygodny trzpień w układzie wejścia gramofonowego, który umocowano na obudowie.

Warto poeksperymentować i dysponując dobrym zasilaniem podłączyć uziemienie w ten właśnie sposób. Często prowadzi to do drastycznego obniżenia poziomu szumów, chociaż w rozbudowanym systemie z innymi źródłami może w skrajnie niekorzystnych przypadkach pogorszyć sytuację.

Radek Łabanowski"

 

trochę jak góralska prognoza pogody - będzie szumieć bardziej albo mniej :)

jedno jest pewne:

"warto poeksperymentować"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Stereofonia – elektroakustyczna metoda odbierania, zapisywania, transmitowania i odtwarzania dźwięku, tak aby u słuchającego wywołać wrażenie przestrzennego rozmieszczenia jego źródeł."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale z położeniem wtyku w gnieździe. Też miałem efekt "mrowienia", ale jak poprzekładałem wtyki sieciowe (wszystkie bez uziemienia) mam spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.