Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  189 członków

BMN Klub Kolumn
IGNORED

Klub kolumn BMN


rafal735r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, rafal735r napisał:

Przelaczales już na Tannoy? 

Dzisiaj będę kontynuował porównania. Wczoraj Tannoy było lepsze, ale BMN grały dopiero koło 12g. Dzisiaj wychodząc do pracy zostawiłem Bergesy na dłuuuugiej playliście. Zobaczymy, czy się poprawiły. Muzyki słucham z Tidala przez Node 2i, który podpięty jest do wzmacniacza przez DAC Gustard a20h. Kable głośnikowe Qed xt40, ale zmieniam w przyszłym tygodniu. RCA mam Siltech SQ-88B 5N. Przechodzę na kable m&b audio

27 minut temu, obcymars napisał:

Bo miałem m5si.  Gdzieś też kiedyś czytałem, że ktoś miał Precision 6,2 z FM 3si i był zniesmaczony i zawiedziony delikatnie mówiąc :) i wcale się nie dziwię skoro 5ma grać lepiej od m3 ;) gdzie bas jest lepszy itd. Akustyki tam też nie było.

 Jak chcesz poczytać moje odczucia, to wskocz do klubu Dayensa.

czytałem. Faktycznie nie wyglądało to dobrze. Ja nie mam takich negatywnychodczuć, ale też dużo wzmaków nie słuchałem z Tannoyami (Rega Elex R i Marantz PM8005) Jeszcze nie zamknąłem tematu wzmacniacza, bo ten m5si nawinął się trochę przypadkowo. Myślałem też o Haiku Sol 2, lub jakiś Batlab, ale nie miałem okazji posłuchać jeszcze

W dniu 26.11.2018 o 11:49, guinness_bis napisał:

obiecane zdjęcie.... post-72375-0-48933500-1543229331_thumb.jpg

Guiness_bis jakie masz wymiary podstaw pod kolumnami? Będę szukał pod swoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, ciszyn11 napisał:

Dzisiaj będę kontynuował porównania. Wczoraj Tannoy było lepsze, ale BMN grały dopiero koło 12g. Dzisiaj wychodząc do pracy zostawiłem Bergesy na dłuuuugiej playliście. Zobaczymy, czy się poprawiły. Muzyki słucham z Tidala przez Node 2i, który podpięty jest do wzmacniacza przez DAC Gustard a20h. Kable głośnikowe Qed xt40, ale zmieniam w przyszłym tygodniu. RCA mam Siltech SQ-88B 5N. Przechodzę na kable m&b audio

Mi też na początku BMM wydały się suche, ale po podłączeniu z powrotem poprzednich kolumn powrotu już nie było. 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2019 o 18:34, LOBO_M napisał:

Jak tak patrzę na wasze zdjęcia np. sheyyke2, te listwy zasilające, przewody, wygłuszenia, źródła ..., to gdzie ja się pcham z tym moim sprzętem do zakupu BMN

 

Nie dajmy się zwariować ;) I tak zagrają. Kolega wymienił CD, kable, wzmacniacz i za każdym razem kiedy przychodzi do mnie jest rozczarowany swoimi pomysłami. Zabrałem BMN do kolegi, kable zrobione przez samego siebie, podłączyłem i zagrało. Nawet na Jego sprzęcie sprzed wymiany. Swoją drogą, również chyba mam najmniej "wartościowy" sprzęt z tu obecnych. Tym się ani trochę nie przejmuj. Bedzie i tak więcej niż bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rafal735r napisał:

Mi też na początku BMM wydały się suche, ale po podłączeniu z powrotem poprzednich kolumn powrotu już nie było. 

U mnie nie jest to na razie prosty wybor. Tannoye poki co graja bardziej 3D, jezeli mozna to tak nazwac, dzwiek jakby bardziej otaczal. BMN graja na razie bardziej liniowo, moze przez to ze stoja na razie troche weziej? . To co zauwazylem, to bas bardziej zroznicowany w BMN, jest tez wieksza rozdzielczosc. W Tannoyach przy gestszej muzyce (duzo instrumentow, glosniej) dzwieki bardziej sie zlewaja. Sorry, ale nie wiem jak to fachowo opisac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ciszyn11 napisał:

Guiness_bis jakie masz wymiary podstaw pod kolumnami? Będę szukał pod swoje

To są stare podstawy 34x 23 cm po starych kolumnach. Zamówiłem nowe czarne wysokie na 8,5 cm (zamiarem było podniesienie tweetera ale ponieważ mam remont jeszcze nie słuchałem na nowych granitach)

 Jak skończę remont wrzucę zdjęcia całego zestawu

Chario Nobile + Lector ZXT-70 + Lector Digitube S-192 + Lector PSU-Z + Lector Edison 230 + Innuos Zen + UpTone EtherRegen + Qobuz/Tidal +  Tiglon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciszyn11, Akustyka bardzo ważna szczególnie do basu, ustawienie kolumn. Przed kolumny duży dywan wstaw. Ściany to tynk? Trzeba poustawiać i poszukać najlepszego ustawienia dla swego ucha. Z tego co tu czytałem konstruktor  BMN  stroi te kolumny na piecu Yamaha. A to coś według niektórych opinii coś w pobliżu do M.. Jakbyś miał wolnego grosza wypożycz Tego Menuetto :) i na pewno zagra, to lepiej i taniej niż m5.

Edytowane przez obcymars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ciszyn11 napisał:

Ja nie mam takich negatywnych odczuć, ale też dużo wzmaków nie słuchałem z Tannoyami (Rega Elex R i Marantz PM8005) Jeszcze nie zamknąłem tematu wzmacniacza, bo ten m5si nawinął się trochę przypadkowo. Myślałem też o Haiku Sol 2, lub jakiś Batlab, ale nie miałem okazji posłuchać jeszcze

 

Miałem okazję słuchać m5Si i  z moimi BMN zagrało bardzo dobrze (nie tylko moje zdanie). Inna sprawa że Lector zagrał jeszcze lepiej pomimo niższej ceny, więc został na stałe. Parę stron wcześniej opisywałem swoje perypetie z wyborem wzmacniacza.

Chario Nobile + Lector ZXT-70 + Lector Digitube S-192 + Lector PSU-Z + Lector Edison 230 + Innuos Zen + UpTone EtherRegen + Qobuz/Tidal +  Tiglon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, LOBO_M napisał:

Sorry, piszac set, mialem na mysli twoj aktualny zestaw, wzm, kable itd

Kable zrobiłem sobie sam - wtyki Wireworld SILVER, widełki przy głośnikach, banany przy amplitunerze, przewód głośnikowy Bridge BERC 225 i konfekcja.

Ampli tuner Pioneer VSX-930 oraz napęd Pioneer BDP X-300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, ciszyn11 napisał:

BMN graja na razie bardziej liniowo, moze przez to ze stoja na razie troche weziej? . To co zauwazylem, to bas bardziej zroznicowany w BMN, jest tez wieksza rozdzielczosc. W Tannoyach przy gestszej muzyce (duzo instrumentow, glosniej) dzwieki bardziej sie zlewaja. Sorry, ale nie wiem jak to fachowo opisac

E0042 jest jeszcze lepszy pod tym względem. 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, obcymars napisał:

ciszyn11, Akustyka bardzo ważna szczególnie do basu, ustawienie kolumn. Przed kolumny duży dywan wstaw. Ściany to tynk? Trzeba poustawiać i poszukać najlepszego ustawienia dla swego ucha. Z tego co tu czytałem konstruktor  BMN  stroi te kolumny na piecu Yamaha. A to coś według niektórych opinii coś w pobliżu do M.. Jakbyś miał wolnego grosza wypożycz Tego Menuetto :) i na pewno zagra, to lepiej i taniej niż m5.

dzięki, za kolumnami jest ściana z cegły+tynk, skos z regipsu. Lewa strona to narożnik pokoju niestety, staram się to odsunąć, ale więcej niż 0,5-1m nie da rady, bo wtedy nie będzie centralnie z miejsca skąd mogę słuchać. Ustawienie wgłąb - mam większe pole manewru Będzie jeszcze dywan, jak małżonka się w końcu wypowie co jej pasuje...Kolumny z kolcami chcę postawić docelowo na czarnym granicie, bo teraz są trochę z nisko. Myślę, że wizualnie też będą dużo ładniej wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, ciszyn11 napisał:

dzięki, za kolumnami jest ściana z cegły+tynk, skos z regipsu. Lewa strona to narożnik pokoju niestety, staram się to odsunąć, ale więcej niż 0,5-1m nie da rady, bo wtedy nie będzie centralnie z miejsca skąd mogę słuchać. Ustawienie wgłąb - mam większe pole manewru Będzie jeszcze dywan, jak małżonka się w końcu wypowie co jej pasuje...Kolumny z kolcami chcę postawić docelowo na czarnym granicie, bo teraz są trochę z nisko. Myślę, że wizualnie też będą dużo ładniej wyglądać.

Ja mam od tygodnia postawione na czarnym granicie o grubości 5cm. Na granicie kolumny na kolcach i podkładkach pod kolce. Zrobiłem to aby zabezpieczyć rogi kolumn przed uszkodzeniem, np odkurzaczem.  Sam się zdziwiłem jak to zmieniło dźwięk. Bas stał się bardziej konturowy ale nie stracił mięcha. Cały dźwięk stał się jakby bardziej kulturalny, taki bardziej  poukładany.

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, rafal735r napisał:

Ja zawsze granity brałem u pobliskiego kamieniarza, ale ostatnio wzielem z allegro. Cena dobra i robią pod klienta. 

https://allegro.pl/oferta/7747508085

dzięki, właśnie o tym sprzedawcy myślałem. Dobrze, że ktoś sprawdził. Ja od czasu stolika, który zamawiałem u gościa z allegro (tombase), wolę uważać.

5 godzin temu, sebgla napisał:

Ja mam od tygodnia postawione na czarnym granicie o grubości 5cm. Na granicie kolumny na kolcach i podkładkach pod kolce. Zrobiłem to aby zabezpieczyć rogi kolumn przed uszkodzeniem, np odkurzaczem.  Sam się zdziwiłem jak to zmieniło dźwięk. Bas stał się bardziej konturowy ale nie stracił mięcha. Cały dźwięk stał się jakby bardziej kulturalny, taki bardziej  poukładany.

Dzięki. Dobrze wiedzieć. Dzisiaj podniosę kolumny na czymś i rozstawię szerzej i zobaczę, co się będzie działo. Pan Bogdan polecił mi też sprawdzić przy przysłoniętym częściowo tylnym BR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, ciszyn11 napisał:

dzięki, właśnie o tym sprzedawcy myślałem. Dobrze, że ktoś sprawdził. Ja od czasu stolika, który zamawiałem u gościa z allegro (tombase), wolę uważać. 

Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz wątek o Tombase i jak mi zrobił standy. 

3 godziny temu, hey napisał:

Nic tak skutecznie nie potrafi posuć brzmienia jak zatykanie BR. Przynajmniej z mojego doświadczenia. 

Ale tylko klasyczny otwór, okrągły. Przy BMN jest inaczej. Po prostu zmniejszasz bas, bez utraty zejścia. 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rafal735r napisał:

Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz wątek o Tombase i jak mi zrobił standy. 

Ale tylko klasyczny otwór, okrągły. Przy BMN jest inaczej. Po prostu zmniejszasz bas, bez utraty zejścia. 

Wyjatkowo bezczelny facet, ten tombase. Zrobil mi blaty w stoliku, niespasowane z podkladkami na kolce, do tego w blaty innym kolorze niz mialy byc, Na koniec sugerowal, zebym sobie meble zmienil w pokoju, zeby spasowaly pod ten ktory zrobil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.01.2019 o 20:17, ciszyn11 napisał:

U mnie nie jest to na razie prosty wybor. Tannoye poki co graja bardziej 3D, jezeli mozna to tak nazwac, dzwiek jakby bardziej otaczal. BMN graja na razie bardziej liniowo, moze przez to ze stoja na razie troche weziej? . To co zauwazylem, to bas bardziej zroznicowany w BMN, jest tez wieksza rozdzielczosc. W Tannoyach przy gestszej muzyce (duzo instrumentow, glosniej) dzwieki bardziej sie zlewaja. Sorry, ale nie wiem jak to fachowo opisac

Jakie są Twoje wrażenia po dalszej serii podsłuchów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kasz76 napisał:

Jakie są Twoje wrażenia po dalszej serii podsłuchów?

Dzisiaj pozno wrocilem, ale znowu caly dzien graly same. Rozstawilem je szerzej i podnioslem i chyba jest lepiej. Mam zamiar testowac dalej przez weekend. Wczoraj chyba robilem blad, ze odsluchiwalem na zmiane na tej samej glosnosci w playerze, a jednak BMN graly nieco ciszej od Tannoi przy tym samym poziomie, co wplywalo tez  na odbior. Zrobilem tez krotki test z dziecmi. Poprosilem ich o przesluchanie ich ulubionych utworow na obu kolumnach i oboje stwierdzily, ze BMN lepsze. Moje wrazenia co do basow sie potwierdzaja, na BMN jest bardziej sprezysty i zroznicowany. Zauwazylem tez, ze przy gorzej nagranych plytach bardziej to czuc na BMN, np w starych nagraniach Sade kluje w uszy wysokimi czasami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ciszyn11 napisał:

Dzisiaj pozno wrocilem, ale znowu caly dzien graly same. Rozstawilem je szerzej i podnioslem i chyba jest lepiej. Mam zamiar testowac dalej przez weekend. Wczoraj chyba robilem blad, ze odsluchiwalem na zmiane na tej samej glosnosci w playerze, a jednak BMN graly nieco ciszej od Tannoi przy tym samym poziomie, co wplywalo tez  na odbior. Zrobilem tez krotki test z dziecmi. Poprosilem ich o przesluchanie ich ulubionych utworow na obu kolumnach i oboje stwierdzily, ze BMN lepsze. Moje wrazenia co do basow sie potwierdzaja, na BMN jest bardziej sprezysty i zroznicowany. Zauwazylem tez, ze przy gorzej nagranych plytach bardziej to czuc na BMN, np w starych nagraniach Sade kluje w uszy wysokimi czasami. 

Moje BERGESY też na początku nie zachwyciły mnie aż tak bardzo jak bym tego chciał. Nie są efekciarskie i przez pierwsze godziny odsluchu można odnieść wrażenie że ich dźwięk jest mało barwny, za szczupły itp. Po dłuższym obcowaniu z nimi zmieniłem jednak zdanie. Obecnie z każdą godzina odsłuchu podobają mi się coraz bardziej.

Zgadzam się z tym że nie podciagaja w górę źle zrealizowanych płyt a wręcz uwypuklaja ich wady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Testy Bergesów zakończone. Niestety nie zdecydowałem się ich zostawić, pomimo iż w wielu aspektach były lepsze od Tannoi: zróżnicowany bas, lepsza separacja, brak męczących wysokich w niektórych nagraniach, co było bolączką w Tannoy. Zadecydowała genialna wg mnie trójwymiarowość dźwięku w Tannoy i ogólny odbiór jako bardziej bezpośredni dźwięk. Być może wpływ miała sama wielkość kolumn vs wielkość pomieszczenia,  nie najlepsza akustyka i reszta toru u mnie. Bergesy uważam za świetne kolumny, wykonane na wysokiej jakości podzespołach i naprawdę miałem duży dylemat. Dzięki wszystkim za uwagi i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Nabyłem jakieś miesiąc temu kolumny BMN B2II i chciał bym podzielić się z Wami swoimi wrażeniami

Zakup:

Zdecydowałem się na przetestowanie kolumn po licznych pozytywnych opiniach i recenzji w Internecie min. na tym forum. Postanowiłem skontaktować się z Panem Bogdanem z zapytaniem czy mogę wziąć je na testy. I tu pierwsze miłe zaskoczenie, wysyłka kolumn do mnie i ewentualne odesłanie ich na koszt firmy BMN. Super! Kolumny przyszły do mnie solidnie zapakowane.

Wykonanie:

Pierwsze wrażenie – kolumna dobrze wykończona, wszystko proste, spasowane, wykończenie fornirem naturalnym. Monitor pokaźnych rozmiarów – ale tak miało być.

Konstrukcja:

Dwudrożny basrefleks przetwornik basowy Monacor o średnicy membrany 210 z stalowym koszem i pokaźnym układem magnetycznym i Wysokotonowy scan speak z tekstylna kopułką. Wszystko to podłączone do filtra dolnoprzepustowego i górnoprzepustowego pierwszego rzędu z tłumikiem w postaci rezystora na wysokotonowcu. Czyli tak jak Tina Turner śpiewała Simple the best! Okablowanie miedziane przewody – tu nie rozpisuje się bo nie jestem fanatykiem brzmienia przewodu – to temat dla tych gdzieś z audiovoodo. We wnętrzu w zasadzie brak wytłumienia. W niektórych miejscach małe kawałki pianki i maty bitumicznej. Obudowa z solidnego MDF z dwoma podłużnymi otworami bas refleksu jeden na przedzie drugi z tyłu. Z tego co wykumałem ten z przodu strojony na „wyższy bas” ten drugi z tyłu na niższe częstotliwości. Ale tu znawcą nie jestem ;)

No dobra ale najważniejsze – jak to brzmi?

Najkrócej rzecz biorąc – bardzo dobrze!

A tak w szczegółach

Wg mojego gumowego ucha pasmo przenoszenia jest bardzo równomierne, żadna częstotliwość nie wychodzi przed szereg  nie słychać żeby jakiś dźwięk wychodził za mocno „do przodu” dzięki temu słucha się bardzo przyjemnie i bez zmęczenia przy dłuższych odsłuchach.

Niskie tony:

Bardzo mocna podstawa basowa, kolumny schodzą dość nisko, może nie do czeluści piekielnych ale tyle ile trzeba. Niskie tony są zwarte i precyzyjne. Moim zdaniem blisko im do obudowy zamkniętej. I tu pierwsze bardzo miłe zaskoczenie – nie słychać w zasadzie fal stojących w obudowie! – innymi słowy – brak dudnienia w wyższym basie. To z czym wiecznie walczyłem w swoich kolumnach przez dodatkowe wytłumianie obudowy co uwalało mi niskie tony. Tutaj mimo skąpego wytłumienia nie ma miejsca… Wow!!! Panie Bogdanie szacun!!!! Nawet konstrukcje audiofilskie za worek pieniędzy mają ten problem bardzo często. I jeszcze jedna fajna rzecz – te kolumny można postawić dość blisko ściany. Na mój rozumek spowodowane jest to tym że przez otwór z tyłu wydostają się bardzo niskie częstotliwości a te nie rezonują tak mocno w pomieszczeniu jak „wyższy bas” który na szczęście wydobywa się z przedniego otworu.

Średnie tony:

Wszystko pod linijkę. Dźwięk nie ma prawa w tej konstrukcji wyjść przed szereg – czyli wyżej w paśmie przenoszenia niż inne dźwięki. Nie ma więc problemu z natarczywością w średnich tonach. Z drugiej strony ich nie brakuje – jest ich dokładnie tyle ile trzeba.

 

Wysokie tony

Z tym miałem największy problem – ale o tym zaraz

Wysokie tony są delikatne, precyzyjne bardzo przyjemne brzmieniowo, również bez cienia natarczywości. Jest ich tyle ile trzeba... no i z tym miałem największy problem bo… hmm no cóż jeszcze 20 lat temu słyszałem bez problemu dźwięki z generatora fali sinusoidalnej do 20 kHz dziś słyszę do 15 kHz i jest to na granicy percepcji. Kiedyś 15 kilo kuło mnie w uszy dziś ledwo je słyszę. Dlatego też należało by zmniejszyć efektywność tłumika w filtrze górnoprzepustowym obniżając ją w moim przypadku o kilka decybeli – kumaci będą wiedzieli o co się rozchodzi ;) Tak więc nie jest to problem kolumn, tylko mojej już nie najlepszej percepcji dźwięku w wysokich częstotliwościach.

 

Wielki szacun dla konstruktora że za pomocą prostych filtrów tak ładnie zapanował nad pasmem przenoszenia – podejrzewam że długo musiał szukać odpowiednich głośników żeby to tak ładnie zgrać, do tego obudowa nie podbarwiająca basu tym paskudnym dudnieniem spotykanym w wielu konstrukcjach. Dźwięk jest przyjemny, precyzyjny mający w sobie coś z większych podłogówek. Osobiście polecam. W tej cenie ciężko znaleźć coś co lepiej zagra.

Pozdrawiam

Szczepan Skibicki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.