Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  188 członków

BMN Klub Kolumn
IGNORED

Klub kolumn BMN


rafal735r

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Seb1 napisał:

Kabel czy  zacisk działający jako filtr - zgadzam się całkowicie, ale żeby się wygrzewać musiał..... Chyba za mało jeszcze słyszałem. Dobra już nie zaśmiecam tu.

Tu nie chodzi o zaśmiecanie, ale warto swoje odczucia przedstawiać... Potrafią sporo wyjaśnić i też ukierunkować, a to się po prostu przydaje...

Opisałem to w mojej relacji w zmianach dźwiękowych przy słuchaniu przewodów głośnikowych Wireworlda. Dźwięki zmieniały się w pewnych odstępach czasu tak wyraźnie słyszalnie, że musiałem konsultować to z Bogdanem, bo aż takich zmian nigdy wcześniej nie słyszałem. A zbiegło to się akurat z wcześniejszym zamontowaniem nowych terminali i uznałem, że skoro tony wyrównały się po tej wymianie i jeszcze na starych kablach Tara Labs - a wcześniej średnica aż "krzyczała" - to tak też pomyślałem... Może i masz rację, a może i zachodzą też w takich terminalach jakieś zmiany na poziomie atomów, poprzez przepływ prądu w jakimś czasie i w jakimś stopniu... Bo skoro każdy element toru, np. CDek, wzmacniacz, głośniki, kable wymagają czasu na tzw. wygrzewanie, to wydaje się uzasadnionym myślenie, że w terminalach też... Niestety nie jestem ani chemikiem, ani fizykiem, natomiast to wyraźnie słyszałem...

Oj jest magia w tym sprzęcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LOBO_M napisał:

Chcialem napisac, ze przewody, a tym bardziej zacisk. To jakos nie bardzo to do mnie przemawia

W połowie lat 80tych kiedy zaczynałem słuchać muzyki mało kto w PRLu w Inowrocławiu miał naprawdę dobry sprzęt, czy pomieszczenie przystosowane do słuchania muzyki, a i w dzisiejszych czasach wcale nie jest lepiej... Ale dostęp do dobrego i bardzo dobrego sprzętu jest nieporiwnywalnie inny. Kiedy miałem Pioneera w latach 90tych już można było kupić w Bydgoszczy lepszy sprzęt i osprzęt, ale to nic szczególnego nie było, bo ten lepszy był drogi i prawie nikt go nie kupował. Dziś też jest drogi, ale zwraca się uwagę na jeszcze kilka innych aspektów, jak różne elementy do pomieszczenia, których 30 lat temu nie było. Jakość adaptacji pomieszczeń jest na zdecydowanie innym poziomie, ale mało kto tym się w swoich czterech kątach zajmuje, zwłaszcza w bloku i w pokoju około 16-20 m2. Firmy są, ale usługi są drugie i wracamy do punktu wyjścia, a ten duży pokój pełni rolę pokoju do słuchania muzyki na nawet naprawdę dobrym sprzęcie i do normalnego mieszkania w nim. Ci, którzy przez te lata przeszli w słuchaniu muzyki całą drogę edukacji, prób i błędów dzisiaj mogą znacznie więcej niż wtedy. To kolosalna różnica, ale znowuż sprzęt zaczyna być produkowany na kilka/kilkanaście lat i du..pa Czytam, że sprzęt za 7-10k psuje się po czterech latach, to jak tu cieszyć się z tego?

A przewody wygrzewa się po co? Bo to nie przemawia do Ciebie - czyli, jak zrozumiałem nie wierzysz w wygrzewanie, a tych zmian nie słyszysz, nawet po jakimś czasie grania nowego przewodu? Czy dobrze zrozumiałem? 

Bo ja usłyszałem wyraźnie, jak zmieniała się charakterystyka prezentacji poszczególnych tonów,a trwało to około 200 godzin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciezko mi jest uwierzyc, bo aby cos wygrzac, jak sama nazwa mowi, trzeba zwiekszyc temp., a temp w przewodzie mozna zwiekszyc tylko poprzez dlugotrwaly przeplyw pradu i wartosci na granicy wartosci znamionowej, dla danego przekroju. Przewody masz 2,5mm2? Zaciski sa X razy wieksze niz zaciski w gniazdku w scianie ktore to bez problemu jest w stanie przeniesc 3000W, dlugotrwale. 
to wszystko powoduje ze ciezko mi uwierzyc ze przewod glosnikowy, gniazdo, a co dopiero RCA IC mialby sie wygrzac.

jesli jednak mialbym dwa przewody, jeden nowy a drugi nazwijmy to wygrzany i w slepym tescie bym bez zawahania uslyszal roznice. To inna sprawa. 
tak jak pisalem elementy RLC to inna sprawa tam sie wygrzewa i to standard, w pracy sie z tym spotykam na codzien na nn jak i NN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LOBO_M zgadza się wszystko to, co opisujesz i rozumiem to. Jednak podłączając pod zaciski wzmacniacza żarówkę bodajże 60W lub 75W jeszcze do Pionka w latach 90tych, to mimo małych napięć ona mrugała i to nawet całkiem, całkiem - ale to było dawno... Nieważne.

Większość z recenzentów i producentów i także osoby słuchające i to na "wyższym poziomie Hi-fi mówią o "wygrzewaniu" czy to przewodów, czy urządzeń i zdaję sobie sprawę, że to nie jest ten sam proces o którym wspomniałeś, a który dotyczył przewodów energetycznych i napięć i prądów tam używanych... Więc jak nazwać ten proces, który stosowany jest w terminologii Hi-fi, Hi-End w którym w odpowiednim i w różnym czasie zachodzą zmiany w dźwięku, a zmiany te są słyszalne? Przecież potocznie nazywany jest on wygrzewaniem, dlatego trzymamy się tego określenia, bo jak ten proces inaczej nazwać i po co go przeprowadzać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli posiadasz jakiś przewód IC, czy nawet głośnikowy, który jest juz u Ciebie wygrzany. To przy okazji odsłuchów z p. Bogdanem, jeśli on posiada na stanie identyczny, nowy przewód, najlepiej IC zróbcie test, ale koniecznie ślepy test. 

Chyba w domu z ciekawości podepnę szeregowo amperomierz i ocenię jakie prądy płyną w przewodzie głośnikowym. Bo to że w IC płynie prąd o wartości pomijalnej to jasna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co ja pisałem o tym wygrzewaniu ?. Zaraz bagno się tu zrobi. Stop mówię kablom tu ?

A teraz coś z zupełnie innej beczki. Jet szansa, że niedługo razem z @dedal75 zrobimy porównanie Bergesów z Wigg Art Enzo. Miasto pochodzenia to samo, cena też podobna. Basowiec też ten sam, tylko Enzo ma x2. No i tweetery też inne. Zapowiada się ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Seb1 napisał:

I po co ja pisałem o tym wygrzewaniu ?. Zaraz bagno się tu zrobi. Stop mówię kablom tu ?

A teraz coś z zupełnie innej beczki. Jet szansa, że niedługo razem z @dedal75 zrobimy porównanie Bergesów z Wigg Art Enzo.

Etam, jest poprawnie i każdy swoje opisze i to bez wyzwisk i uszczypliwości... Oby tak dalej! Przynajmniej są pośród nas osoby o różnych wyksztskceniach i mogą coś wyjaśnić i ukierunkować... A terminologia i potocznie nazewnictwo zawsze będą sprawiały jakieś trudności.

Oj chętnie bym posłuchał takiego porównania - zazdroszczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.08.2020 o 23:00, Marko Polo napisał:

Teraz jestem poza domem, a po małym remoncie jeszcze nie robiłem zdjęć, ale stare są gdzieś wcześniej, około 44 strony, już nie pamiętam. Nie mam specjalnie przygotowanego pokoju, BMNy zagrały lepiej, niż Audio Academy Hyperion IV, które grały u mnie wcześniej. Przede wszystkim nie dudnią, schodzą niżej, brzmią pełniejszym tonami i są uniwersalniejsze w prezentowaniu dźwięków. A zamiana ścian przyniosła poprawę...

Hmmm, ja zmieniłem Hiperiony III na Bergesy. I mam podobne wnioski - BMN są równiejsze, bas schodzi niżej i jest lepiej kontrolowany. AA mają też podbitą wyższą średnicę, przez co potrafią być krzykliwe... 

W dniu 9.08.2020 o 21:48, LOBO_M napisał:

ciezko mi jest uwierzyc, bo aby cos wygrzac, jak sama nazwa mowi, trzeba zwiekszyc temp., a temp w przewodzie mozna zwiekszyc tylko poprzez dlugotrwaly przeplyw pradu i wartosci na granicy wartosci znamionowej, dla danego przekroju. Przewody masz 2,5mm2? Zaciski sa X razy wieksze niz zaciski w gniazdku w scianie ktore to bez problemu jest w stanie przeniesc 3000W, dlugotrwale. 
to wszystko powoduje ze ciezko mi uwierzyc ze przewod glosnikowy, gniazdo, a co dopiero RCA IC mialby sie wygrzac.

jesli jednak mialbym dwa przewody, jeden nowy a drugi nazwijmy to wygrzany i w slepym tescie bym bez zawahania uslyszal roznice. To inna sprawa. 
tak jak pisalem elementy RLC to inna sprawa tam sie wygrzewa i to standard, w pracy sie z tym spotykam na codzien na nn jak i NN

Obecne kable z x tyś PLN, to w uproszczeniu czwórniki RC (tu zdaje się L ma pomijalne znaczenie). I wygrzewanie kabla (czy to RCA, głośnikowy, Coax itp) to moim zdaniem byłoby wpływanie na jego izolację pod wpływem temperatury. A że temperatury tu są niewielkie (tak jak pisze LOBO), to raczej w grę wchodzi tylko postarzanie izolacji, ale jest to proces o wiele dłuższy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Dzięki mojej ciekawości i uprzejmości Bogdana mogłem i ja u siebie posłuchać Lectora ZXT 70. To bardzo mało znana mi firma, ale ciekawości musiałem dać upust i mimo jeszcze nie do końca umeblowanego pokoju po małym remoncie wrażenia były bardzo ciekawe i od razu rzucające się w uszy…

     Przede wszystkim bardzo podobało mi się brzmienie tej hybrydy, ponieważ jest to przedwzmacniacz lampowy zamknięty w jednej obudowie z tranzystorowym wzmocnieniem. Gościł u Konstruktora BMN od kilku dni i pewnie wymagał jeszcze wygrzania, by w pełni zaprezentować swoje możliwości, ale od początku urządzenie pokazało się z dobrej strony. Połączony był ze źródłem Yamahy CDX-890 przewodami Purist Audio Design Genesis i Albedo Blue oraz głośnikowymi Wireworld Mini Eclipse 8 w konfekcji „banan” z BMN Berges 3 z Crescendo na górze. Niestety z braku czasu mogliśmy posłuchać tylko kilku utworów głównie jazzowych, bluesowych oraz Dire Straits, które było pod ręką.

W porównaniu do mojej Yamahy to zupełnie inne granie! Scena i głębia nie będzie przeze mnie opisywana z racji nieumeblowanego pokoju, ale u Bogdana prezentowała się zupełnie inaczej niż na japończyku. Była wyraźniejsza w prezentacji oraz lokalizacji i precyzyjniej określała muzyków w małych salach koncertowych. Natomiast najbardziej spodobała mi się muzykalność w utworach jazzowych i bluesowych. Dźwięk był bardzo naturalny, muzykalny, swobodny i dobrze podany z odpowiednią mocą. Słuchanie nie męczyło, a dawało przyjemność i satysfakcję, bo każdy szczegół był zaprezentowany realistycznie z nutką subtelności, spokojnie prezentując swoją wizję. To po prostu zagrało!!!

Poezja dźwięków płynąca z Lectora serwowała smaczki dźwiękowe na bardzo przyzwoitym poziomie. PAD Genesis z Mini Eclipse 8 dużo lepiej zaprezentowały muzykę, niż z Albedo Blue i jestem ogromnie ciekawy, jak by to zagrało z głośnikowym PAD Museasus ??? Utwory Patricii Barber, Pata Metheny z Jopkową, czy Allana Taylora usłyszałem z większym bogactwem dźwięków, swobodniej podane pokazały jednak drzemiącą moc i zaskakiwały doznaniami w postaci ciarek pomiędzy łopatkami…

     Lector ZXT 70 bardzo mnie zaciekawił i wreszcie mogłem u siebie usłyszeć nie tylko różnicę tej samej muzyki z różnymi kabelkami, ale wreszcie z naprawdę ciekawym wzmacniaczem. Żałuję tylko tego, że nie mieliśmy czasu na dłuższe, wręcz kilkunastodniowe słuchanie, ale może nadejdzie taki czas, że będzie mnie stać na wypożyczanie sprzętu, by posłuchać go w sobie znanych warunkach odsłuchowych w poszukiwaniu lepszego brzmienia i wrażeń dostarczanych poprzez muzykę… Podobnym wzmacniaczem był Vincent SV-237 mk, którego kiedyś słuchałem i jestem bardzo ciekawy, jak by wypadł przy Lectorze???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o BMN, to możesz też z samym konstruktorem kolumn umówić się na odsłuch http://bmn.com.pl/kontakt/ Masz to udogodnienie, że jesteś z Bydgoszczy.

Koledzy zamierzający zrobić porównanie to chyba mieszkają na Mazurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W piatek mialem przyjemnosc goscic u konstruktora naszych paczek Pana Bogdana. Przywiodla mnie tu chec upgradu moich Bergesow 3

Dzisiaj kolejna relacja z kolejnej wizyty u p. Bogdana. 

Odebralem swoje Bergesy a przy okazji na prosbe konstruktora i takze z wlasnej ciekawosci przytargalem reszte swoich klamotow a wiec preampa WBA Blazebird i koncowke Rotel 1070. Jechalem z obawami jak to po upgradzie zagra, czy ten wiekowy rotel nie osmieszy systemu no i czy to sie zgra z kablami Bogdana w jego lepszej od mojej akustyce. 

Mam banana na ustach ? bo nic takiego sie nie wydarzylo. 

Zagralo za.. bi..cie. Nawet na moich kablach bylo super. Jak to powiedzial konstruktor preamp wszystko popycha do przodu w kazdym aspekcie. Zagralo to lepiej od Lectora w kazdym pasmie. Duzo lepsza selektywnosc, wysokie czysciutkie wyrazne a dol bez lekkiej buly Lectora no i lepiej kontrolowany. Scena pelniejsza i bardziej roznorodna. Wczesniej mialem lectora przez 2 tygodnie wiec wiedzialem czego sie spodziewac. Tutaj lepsza akustyka tylko potwierdzila moje przypuszczenia. Tutaj zaznacze ze to sa moje odczucia, choc wydaje mi sie ze konstruktor mysli podobnie. 

Lector broni sie muzykalnoscia, no i cena preampa tez sie bardzo zblizyla do zxt70. 

A gdy zaczelismy zmieniac kable to juz wiem na 100% ze zakup preampa byl b. dobrym ruchem. Niestety dukaty sie skonczyly na upgradzie BMNow i teraz pozostal zal i niedosyt. Pozyczylem ostatecznie do posluchania w domu glosnikowe WW mini eclipse 8 i interkonekty PAD i WW. 

No i niestety w domu tez zagraly lepiej od moich kabli ?

Zbieram na glosnikowe ???!!! 

IMG_20200816_200946.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2020 o 20:08, Mikelas76 napisał:

Dzisiaj kolejna relacja z kolejnej wizyty u p. Bogdana. 

Odebralem swoje Bergesy a przy okazji na prosbe konstruktora i takze z wlasnej ciekawosci przytargalem reszte swoich klamotow a wiec preampa WBA Blazebird i koncowke Rotel 1070. Jechalem z obawami jak to po upgradzie zagra, czy ten wiekowy rotel nie osmieszy systemu no i czy to sie zgra z kablami Bogdana w jego lepszej od mojej akustyce. 

Mam banana na ustach ? bo nic takiego sie nie wydarzylo. 

Zagralo za.. bi..cie. Nawet na moich kablach bylo super. Jak to powiedzial konstruktor preamp wszystko popycha do przodu w kazdym aspekcie. Zagralo to lepiej od Lectora w kazdym pasmie. Duzo lepsza selektywnosc, wysokie czysciutkie wyrazne a dol bez lekkiej buly Lectora no i lepiej kontrolowany. Scena pelniejsza i bardziej roznorodna. Wczesniej mialem lectora przez 2 tygodnie wiec wiedzialem czego sie spodziewac. Tutaj lepsza akustyka tylko potwierdzila moje przypuszczenia. Tutaj zaznacze ze to sa moje odczucia, choc wydaje mi sie ze konstruktor mysli podobnie. 

Lector broni sie muzykalnoscia, no i cena preampa tez sie bardzo zblizyla do zxt70. 

A gdy zaczelismy zmieniac kable to juz wiem na 100% ze zakup preampa byl b. dobrym ruchem. Niestety dukaty sie skonczyly na upgradzie BMNow i teraz pozostal zal i niedosyt. Pozyczylem ostatecznie do posluchania w domu glosnikowe WW mini eclipse 8 i interkonekty PAD i WW. 

No i niestety w domu tez zagraly lepiej od moich kabli ?

Zbieram na glosnikowe ???!!! 

IMG_20200816_200946.jpg

Jakie masz aktualnie swoje kable głośnikowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, metalowy napisał:

Jakie masz aktualnie swoje kable głośnikowe ?

nijakie ?

Jedne to ydty 3x0,5 na plus i tyle samo na minus. 

Drugie to koltz 2x1,5. 

Generalnie czekalem na wygrzanie preampa i teraz jest/byl czas na dobor glosnikowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten ww jest kosmiczne drogi ciekawe jak by zagral w porownaniu zchordem odysey x. Ja ostatnie przeszedłem na taki z tellerium qultra blue  i jest zdecydowanie lepiej , nawet nie myślałem że może być taka przepaść 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.