Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  189 członków

BMN Klub Kolumn
IGNORED

Klub kolumn BMN


rafal735r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chodziło mi o szczegóły z czym było porównywane, jaka dokładnie wersja itd. Ale rozumiem, że nie zawsze się pamięta, notuje itd. Stąd piszę o mniejszej wartości (dla czytelnika szukającego ścisłych informacji) ale wiadomo, że dużo informacji na forum jest charakteru luźnej gadki a nie recenzji.

Chętnie bym posłuchał albo poczytał dokładniejszego porównania tego daca z odpowiednimi jakością innymi dacami, ale nie mam takich możliwości teraz, a nie chcę mi się gromadzić nowych daców. :)

Zmiana lamp w takim dacu może dawać efekt równie duży jak zmiana lamp w przedwzmacniaczu w integrze, stąd ten dac, który tak wychwalam, na Amperexach na pewno gra inaczej niż na nosie łatwo i tanio dostępnym. 

Sorry za offtopy - to w końcu wątek o BMN. 

Na BMN czekam dalej na zrobienie Beszele 2 i albo pojadę porównać bezpośrednio Besz 2 i 3 (mam ok 500km aż) albo wezmę w ciemno dwójki. 

Z tego co czytałem w tabeli danych, nie są to ciężkie kolumny. Stosował ktoś może troszkę dociążenia na górę? Ja czasem stosuję, odpowiednia ilość fajnie robi bardziej zwarty bas - ale za duża, przesadnie ten bas trzyma (przy moich dużych podłogówkach 10kg jest ok, ale 20kg to już za dużo). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ricardozamora napisał:

Chodziło mi o szczegóły z czym było porównywane, jaka dokładnie wersja itd. Ale rozumiem, że nie zawsze się pamięta, notuje itd. Stąd piszę o mniejszej wartości (dla czytelnika szukającego ścisłych informacji) ale wiadomo, że dużo informacji na forum jest charakteru luźnej gadki a nie recenzji.

Chętnie bym posłuchał albo poczytał dokładniejszego porównania tego daca z odpowiednimi jakością innymi dacami, ale nie mam takich możliwości teraz, a nie chcę mi się gromadzić nowych daców. ?

Zmiana lamp w takim dacu może dawać efekt równie duży jak zmiana lamp w przedwzmacniaczu w integrze, stąd ten dac, który tak wychwalam, na Amperexach na pewno gra inaczej niż na nosie łatwo i tanio dostępnym. 

Sorry za offtopy - to w końcu wątek o BMN. 

Na BMN czekam dalej na zrobienie Beszele 2 i albo pojadę porównać bezpośrednio Besz 2 i 3 (mam ok 500km aż) albo wezmę w ciemno dwójki. 

Z tego co czytałem w tabeli danych, nie są to ciężkie kolumny. Stosował ktoś może troszkę dociążenia na górę? Ja czasem stosuję, odpowiednia ilość fajnie robi bardziej zwarty bas - ale za duża, przesadnie ten bas trzyma (przy moich dużych podłogówkach 10kg jest ok, ale 20kg to już za dużo). 

Ja byłem w tej komfortowej sytuacji, że do Bydgoszczy mam 100 km, więc umówiłem spotkanie z Panem Bogdanem, zabrałem wzmacniacz i posłuchałem. 500 km to dużo ale będziesz miał "spokój duszy" , że wybrałeś odpowiednie kolumny. Tym bardziej , że możesz zabrać swój wzmacniacz , okablowanie etc.  Można też Beszele 3 kupić i ewentualnie odesłać, kupić Beszele 2 i ewentualnie odesłać bądź zostawić. Szczerze mi by się nie chciało. W Bydgoszczy będziesz miał czas posłuchać dwóch kolumn (oraz dobrać okleinę, w rzeczywistości inaczej wyglądają niż na zdjęciach). Dla mnie recenzje kolumn tylko naprowadzają , ukierunkowują. Każdy z nas inaczej odbiera dźwięk , każdy inaczej odbiera detale). A to właśnie Ty będziesz ich słuchał, to Ciebie maja "nie męczyć". No i sprawa zasadnicza, Poznasz Pana Bogdana , a to człowiek bardzo życzliwy, pozytywnie nastawiony do ludzi i bardzo uczynny. Zawsze służy pomocą. U mnie Beszele 2 dopiero się "wygrzewają' i z każdym dniem pozytywnie zaskakują. I zaskakiwać będą bo zmieniam lampy w wzmacniaczu. Zobaczymy jak wpłyną na brzmienie kolumn.

Ps. Ciekawa sprawa z tym dociążaniem kolumn

Edytowane przez jaroslaw74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ricardozamora napisał:

Z tego co czytałem w tabeli danych, nie są to ciężkie kolumny. Stosował ktoś może troszkę dociążenia na górę? Ja czasem stosuję, odpowiednia ilość fajnie robi bardziej zwarty bas - ale za duża, przesadnie ten bas trzyma (przy moich dużych podłogówkach 10kg jest ok, ale 20kg to już za dużo). 

Heh... Ja miałem duże kwiaty na swoich Bergesach 3... Wielu troszkę wyśmiewało, ale po prostu prócz dociążenia chciałem troszkę rozproszyć fale odbite od zbyt pustych wówczas ścian. Obecnie powiesiłem trzy obrazy i poprawiło się, jednak to nadal wielofunkcyjny pokój - tzw. duży - i nie będzie tylko pokojem do słuchania muzyki. Więc akceptując takie uwarunkowania jakiś kompromis musiał powstać. Same kwiaty tyle nie wniosły, co obrazy na ścianie...

Są oczywiście zwolennicy i przeciwnicy dosłownie wszystkiego, a w audio nic nie jest pewne - więc warto posprawdzać. Zerknij poniżej na "myszy"...

https://www.gfmod.pl/pl/p/Entreq-Vibbeater-akcesoria-antywibracyjne/116

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Marko Polo napisał:

Są oczywiście zwolennicy i przeciwnicy dosłownie wszystkiego, a w audio nic nie jest pewne - więc warto posprawdzać

A mnie kusi cos takiego. Sporo jest opinii na zachodnich forach. 

Moze warto zmienic kolce na to to? 

https://www.tophifi.pl/akcesoria/akcesoria-hi-fi/isoacoustics-gaia-3.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, rafal735r napisał:

900 za worki z piachem, daj spokój. 

No są tacy, co kupują podobne ustrojstwa za tysiące... Ale jak chcesz dociążyć kolumny, to masz dwie opcje - od wewnątrz i na zewnątrz. Na zewnątrz przykręcając od dołu (dociążasz tylko sam spód i zmieniasz wysokość) lub kładąc coś na górę - stalowy krążek, granit i inne pierdy.

Ja w połowie lat 90tych (jak sam przerabiałem swoje kolumny), to wypełniłem je wewnątrz śrutem ołowianym, przykrywając filcem... Jakaś różnica tam była, ale generalnie pies miał ich nie przewracać... Teraz to są zupełnie inne sprzęty, ale większość chce mieć ładniejszy dźwięk w swoich pokojach i chyba zapominamy o najważniejszym - akustyce...  Dobry wzmacniacz także robi robotę, ciągle wspominam świetną kulturę brzmienia Moon'a, ale to kosmos cenowy... No i wreszcie kabelki, które także swoje potrafią  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Mikelas76 napisał:

Swoje kolumny z lat 90tych - kiedy przerabiałem - to z przodu miały dwa podparcia, a z tyłu jedno... Na tokarce robione i niestety bez podstawek, takie lekko zaokrąglone troszkę. Ale kiedy wbiły mi się w parkiet, to dotoczyłem podkładki... :P

To były ciekawe czasy, człek zupełnie innymi rzeczami w szeroko pojętym audio się przejmował... Ech :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Marko Polo napisał:

No są tacy, co kupują podobne ustrojstwa za tysiące... Ale jak chcesz dociążyć kolumny, to masz dwie opcje - od wewnątrz i na zewnątrz. Na zewnątrz przykręcając od dołu (dociążasz tylko sam spód i zmieniasz wysokość) lub kładąc coś na górę - stalowy krążek, granit i inne pierdy.

Ja w połowie lat 90tych (jak sam przerabiałem swoje kolumny), to wypełniłem je wewnątrz śrutem ołowianym, przykrywając filcem... Jakaś różnica tam była, ale generalnie pies miał ich nie przewracać... Teraz to są zupełnie inne sprzęty, ale większość chce mieć ładniejszy dźwięk w swoich pokojach i chyba zapominamy o najważniejszym - akustyce...  Dobry wzmacniacz także robi robotę, ciągle wspominam świetną kulturę brzmienia Moon'a, ale to kosmos cenowy... No i wreszcie kabelki, które także swoje potrafią  ?

Ale co to ma do worków za 900.?

To samo jak by cegieł nawrzucał na górę. Albo worek z kartoflami. 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.02.2021 o 21:20, rafal735r napisał:

900 za worki z piachem, daj spokój. 

Dokładnie, to jest naciąganie. Do tego paskudne. Ciężar na kolumnę, jeśli już, lepiej raczej by był równomiernie rozłożony, płyty granitowe czy podobne im obciążenie wywiera taki sam nacisk na całą górną ściankę i przez to kolumnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wydacie swoje ciężko zrobione pieniądze, na kolejne audio  voodoo dodatki

https://audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/do-fancy-audio-cables-make-a-difference-video.20340/

 

Dla mnie, przewód ma być odpowiedniej długości, w rozsądnym przekroju, jeśli bez konfekcjonowania to trzeba mieć dobre zaciski które trzymają docisk, niektóre WBT mają taką opcję, po prostu rezystancja styku ma dążyć do zera, nic odkrywczego, ale mam wrażenie że audio pasja często tworzy własne teorie fizyki, akustyki, elektroniki. Teorie które tylko słychać i to w konkretnych warunkach najlepiej przy pełni księżyca. 

Zaczynam się bać jak moje panele fv które w garażu czekają aż śnieg stopnieje, wpłyną na dźwięk ?

Worki z piaskiem są passe ale granit już ok, ciekawe ilu userow przeprowadziło wyliczenia rozkładu sił na powierzchni obudowy, oczywiście sztywnej audiofilskiej obudowy. 

Zadziwia mnie głupota i brak wiedzy firm audio, które robią wzmacniacze za kilkadziesiąt tysięcy zł, które grają przeciętnie bo wystarczyłoby dołożyć do nich przewód zasilający za 1000 zł i grałby już o dwie klasy lepiej To samo tyczy się głośników, granit na obudowę już jest high-end. Czy oni nie czytają forum? ????

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ricardozamora napisał:

Ciężar na kolumnę, jeśli już, lepiej raczej by był równomiernie rozłożony, płyty granitowe czy podobne im obciążenie wywiera taki sam nacisk na całą górną ściankę i przez to kolumnę.

5 minut temu, rafal735r napisał:

Nie, granit jest kilka razy tańszy i tak samo ciężki jak worek z piaskiem za 900zl/szt.

Pają?

Pają, pają i dobrze wiem o czym piszę. czemu Bogdan nie dodaje granitow na na wymiar do swoich kolumn? Przeciez bez nich one nie powinny grac, a jesli nawet to grają mało koszernie. Piszę o jednym wielkim audio BS. Jak dla mnie to taki posiadacz granitów równomiernie dociążających kolumny i koniecznie z fazą. Bezwzględnie powinien słuchać w kapeluszu dociążonym analogicznym granitem, dla odpowiedniej synergii.

nie wiem na jakim etapie fizyki ciała stałego, elektrodynamiki, która to jasno opisuje zjawiska rozkładu pola elektrycznego, elektromagnetycznego w drucie audiospecjalisci zakończyli edukację, bo z tego co człowiek czyta na forum, ma wrażenie że każdy ma conajmniej doktorat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest żadną tajemnicą że dociążenie kolumn może wpłynąć pozytywnie chociażby na bas. Nie czepiaj tu się "fazy" czy innych głupot. To tylko dekoracja. Szczególnie ważna dla Ciebie, znaczy Twojej żony. Kreujesz się tu, i nie tylko tu, na znawcę akustyki. Wypełniłeś pomieszczenie panelami (jak żona pozwoliła), a Twoje zachowanie obecnie jest co najmniej dyskusyjne. 

Hmmm. Czemu Bogdan nie dodaje paneli do swoich kolumn?

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężar kolumny powinien być dopasowany do przetworników, ich mocy. Uwierz, że to da się wyliczyć, jeśli to się zrobi, to granit nie jest potrzebny. Czujesz wibracje swojej kolumny jak zagrasz glośno utwór basowy? Ja nie czuje. Moim zdaniem w twoim pokoju to zjawisko też  nie zachodzi, z prostego powodu, ze sluchanie na wysokich poziomach glosnosci nie ma u Ciebie sensu, wiec i kolumny nie maja kiedy wibrowac, a wiesz dlaczego? Sam piszesz „może wpłynąć”, zgadza się, może jak ktoś spieprzył proporcje mocy do masy.

nie wiem na kogo się kreuję, ale może mnie oświecisz. 

pomieszczenie, wypełniłem bo wynikało to z obliczeń, a kolejne ewentualne dodatki mają miejsce bytu tylko po wczesniejszych pomiarach. Tobie tez to polecam...

dla mnie jako inż., znaczenie mają fakty, a nie przesądy i przekonania. 

a tekst w stylu czemu Bogdan nie daje paneli, to nie wiem o czym ma świadczyć? 
 

Ogólnie, jeżeli nie zrozumiałeś postu 2715, to nie musisz się udzielać, serio, czasami warto nic nie pisać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam żony czy mogę. OK? 

Proponuję tobie wrócić do postu 2715 i przeanalizowanie go jeszcze raz, bo ewidentnie nie zrozumiałeś treści. A jeżeli zrozumiałeś to wypowiedziałeś się w sposób prześmiewczy celowo. Swoją drogą ładnie potrafisz grać i manipulować. ?

Może innych na to nabierzesz, ale nie mnie. 

17 minut temu, LOBO_M napisał:

Ciężar kolumny powinien być dopasowany do przetworników, ich mocy. Uwierz, że to da się wyliczyć, jeśli to się zrobi, to granit nie jest potrzebny. 

 

Przecież jeszcze klika postów temu twierdziles że BMN nie mają efektywności podanej przez prodcenta, czyli 89dB. A teraz już raptem uważasz że ciężar kolumny jest dopasowany do przetworników? Przecież CA18RNX i E0042 to w ogóle co innego. 

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rafal735r napisał:

Zapytam żony czy mogę. OK? 

Zapytaj, jak najbardziej, bo Żona nie jest tylko od gotowania i sprzątania.

 

Nie wiem dlaczego tak cie to dziwi, ze wygląd wnętrza powinien być akceptowany przez obie osoby ze związku. 
powiem więcej, nie wiem czy uwierzysz ale nie rzadko robię pranie, prasowanie, obsługuję zmywarkę, zostaję z trójką dzieci itd.

 

jeszcze coś merytorycznego chciałbyś dodać? Bo ostatnie twoje posty nie wniosły nic. 

 

1 minutę temu, rafal735r napisał:

Pewnie temu, dlaczego nie daje granitów do swoich kolumny.

ZIEMIA DO LOBO. Hjuston, żyjemy. 

Bardzo niecierpliwy jestes.

nie chce mi sie szukac, ale pamietam jak dobierales granity pod kolumny. Nie tak bylo? Poczytaj sobie o tym jak pisales o wplywie na bas. Skoro granity pod kolumnami mialy taki wplyw na bas, az strach pomyslec jak pozytywny wplyw mialyby gdybys dal je na kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, LOBO_M napisał:

Zapytaj, jak najbardziej, bo Żona nie jest tylko od gotowania i sprzątania.

Sprzatam zazwyczaj ja. Kobiety są za mało dokładne. 

14 minut temu, LOBO_M napisał:

 

nie chce mi sie szukac, ale pamietam jak dobierales granity pod kolumny. Nie tak bylo? Poczytaj sobie o tym jak pisales o wplywie na bas. 

Coś Ci się pomyliło. Granity dałem żeby kolumny stały wyżej. Waży też był efekt wizualny. Ale na pewno nie wpłynęło to degradujaco na dźwięk, wręcz przeciwnie. 

14 minut temu, LOBO_M napisał:

 

Nie wiem dlaczego tak cie to dziwi, ze wygląd wnętrza powinien być akceptowany przez obie osoby ze związku. 
 

Wnętrza może i tak?

Już szpilka się podoba wizualnie? I fornir ciemny też OK? 

No tak, kobieta zmienną jest ?

Edytowane przez rafal735r

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, rafal735r napisał:

Sprzatam zazwyczaj ja. Kobiety są za mało dokładne. 

Generalizujesz, nie pierwszy raz. 
badania na ten temat opierasz na pojedynczym „pomiarze” czy na grupie reprezentatywnej? 

zamiast plodzic kolejny post, zastanow sie chociaz nad tym dlaczego u ciebie nie da sie sluchac glosno z zachowaniem czystosci grania. Podpowiem, ze nie chodzi o kolor tapety. Plus taki ze glosniki nie potrzebuja granitu, nawet na gorze.

 

lubisz whisky z tego co kojarze, wiec znasz smak laphroaign, bo teoretycznie jest bardzo specyficzny, rozny od johny walker black. Niby nic odkrywczego. Pamietam jak koledze, wielki fan rudej, wlalismy do butelki laphroaign  wlasnie johnego, pil i zachwalal ten smak, a potem malo sie nie poplakal jak mu powiedzielismy co pije. To samo jest w audio...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, LOBO_M napisał:


zamiast plodzic kolejny post, zastanow sie chociaz nad tym dlaczego u ciebie nie da sie sluchac glosno z zachowaniem czystosci grania. 

Widzisz. Jesteś mistrzem manipulacji jak też wyżej napisałem. Ale manipulować to możesz owieczkami, nie mną. 

Należy sobie też zadac pytanie, co znaczy "głośno" i czy ktoś odczuwa taka potrzebę słuchania muzyki? Ile dla ciebie do jest głośno? 90, 100, 110, 120 dB? 

Robiłeś pomiary "pojedyncze" czy też na grupie "reprezentatywnej"? 

19 minut temu, LOBO_M napisał:

lubisz whisky

Lubie bimber. 

Edytowane przez rafal735r

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, LOBO_M napisał:

Ciężar kolumny powinien być dopasowany do przetworników, ich mocy. Uwierz, że to da się wyliczyć, jeśli to się zrobi, to granit nie jest potrzebny. Czujesz wibracje swojej kolumny jak zagrasz glośno utwór basowy? Ja nie czuje.

 

Jak już będziesz miał trójdrożne od YB Audio (zakładam, że basowy będziesz miał duży głośnik) i posiadasz mocny wzmacniacz i odpowiednio duże pomieszczenie, by móc w pełni korzystać z podłogówek 3-way (co nie jest takie proste, takie kolumny np. w 20m kw nieco się duszą, dopiero w 30-40m pokazują co mogą, z odpowiednią mocą wzmacniacza) popróbuj z granitem czy innym kamieniem na górę kolumny - może być nawet obciążenie kulturystyczne (10kg-15kg, 20kg u mnie to za dużo). Bardzo łatwo usłyszeć jak wpływa to na bas.

 

Odnoszę wrażenie, że wiele rzeczy tu komentujesz, a czasem nie do końca stoi za tym doświadczenie. Przykładowy temat -kabli - blee, no po co dużo wydawać, ściema - a czy słyszałeś jakieś dobre? Pewnie nie, bo i po co (polecam pożyczyć czyste srebro, naprawdę łatwo usłyszeć różnicę). Podobnie RCA zwykłe miedziaki a najtańsze srebro - bułka z masłem usłyszeć różnicę i szczegółowość srebra. Już na albedo blue za 300zł używanym jest skok poziomy wyżej vide miedziaki za 30zl. Zamiast wrzucać kabelki do voodoo, warto się przekonać najpierw samemu.

Owszem, w audio jest sporo voodoo i naciągania, ale podczepianie do tego różnych rzeczy mających jednak wpływ jest przesadą. A ciężar na kolumny to dobry patent - zwłaszcza jak robi się często kolumny nieważące dużo. Moje podstawkowe kolumny od Sonus Oliva ważące 17kg są cięższe lub równe niejednej podłogówce obecnie produkowanej. Uważam, że wpływ dociążenia na kolumnę jest łatwo słyszalny, a przy rozlazłym basie może bardziej pomóc niż zmiana kabla na inny tej samej klasy jak ktoś tylko najtańszych używa. 

Te woreczki za 900zł oczywiście to skok na kasę, tak uważam. Koszt 2 fajnych granitów czy innych kamieni dociętych co do cm pod wymiar kolumny, po 10-15kg sztuka, pewnie wyjdzie w granicach 250zł. Na tej stronie gfmoda chyba trochę bubli voodoo leży...

Ja używam dociążenia na górę dużych 3way czasem, nie że zawsze. Nie twierdzę, że jest to konieczne, ale że ma wpływ na bas. W pewnych gatunkach muzycznych ma wpływ dobry, bas ciut bardziej zwarty brzmi lepiej, w innych nie jest to potrzebne. Sądzę, że głośnik basowy, zwłaszcza duży, schodzący nisko, przy dużej głośności, przy odpowiedniej obudowie, jej ciężarze i dociążeniu kolumny od góry, ma lepsze warunki pracy niż bez tego dociążenia. Na dole oczywiście najlepiej kolce na podstawkach i to na kamieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rafal735r napisał:

Widzisz. Jesteś mistrzem manipulacji jak też wyżej napisałem. Ale manipulować to możesz owieczkami, nie mną. 

Należy sobie też zadac pytanie, co znaczy "głośno" i czy ktoś odczuwa taka potrzebę słuchania muzyki? Ile dla ciebie do jest głośno? 90, 100, 110, 120 dB? 

Robiłeś pomiary "pojedyncze" czy też na grupie "reprezentatywnej"? 

Lubie bimber. 

Wiec to na mistrza manipulacji sie kreowalem, tylko nie odpowiedziales wprost? 
konkretnie, czym manipuluje?

oczywiscie nie odpowiedziales tez dlaczego nie mozesz sluchac glosno, bo rzadko odpowiadasz na konkretne pytania, ale wojenki lubisz.

90dB to juz glosno, a ty raczej przy lekko ponad 80 juz masz nakladanie sie fal,  tak dla twojej wiedzy, 120 bys nie wysiedzial, bo to juz nie sluchanie, to tortury. Skoro ty nie odpowiedziales to ja powiem, glosno nie posluchasz bo masz slabe pomieszczenie, proporcje z dupy i albo dasz za kanape panele, oczywiscie za zgoda Żony, albo fale zaczną się tak nachodzic ze bedzie sieczka, czyż nie? Wiem, że ty stary wyga, ale wiem też ze pomiarow akustycznych widzialem na bank wiecej od ciebie, moze nie  skricte audio, ale dźwięk w pasmie slyszalnym nie musi wydobywac sie z kolumn, zeby sie wzbudzac i zeby go rozpraszac/pochlaniac. Sluchalem nie jednego urzadzenia, w pomiesczeniu z zelbetu i w tym samym juz po wygluszeniu, bo to te same prawa fizyki. 
 

1 godzinę temu, Ricardozamora napisał:


Jak już będziesz miał trójdrożne od YB Audio (zakładam, że basowy będziesz miał duży głośnik) i posiadasz mocny wzmacniacz i odpowiednio duże pomieszczenie, by móc w pełni korzystać z podłogówek 3-way (co nie jest takie proste, takie kolumny np. w 20m kw nieco się duszą, dopiero w 30-40m pokazują co mogą, z odpowiednią mocą wzmacniacza) popróbuj z granitem czy innym kamieniem na górę kolumny - może być nawet obciążenie kulturystyczne (10kg-15kg, 20kg u mnie to za dużo). Bardzo łatwo usłyszeć jak wpływa to na bas.

Yb juz mam od pewnego czasu, basowy jest praktycznie tej samej wielkosci co wczesniej w BMN EX2, wzmacniacz ma dostatecznie duzo mocy, pomieszczenie 6x9, liczac calosc salon kuchnia jeszcze wiecej. Z granitem nie zrobie testu, poniewaz gora jest pod skosem, opada do przodu. 

Cytat

Odnoszę wrażenie, że wiele rzeczy tu komentujesz, a czasem nie do końca stoi za tym doświadczenie. Przykładowy temat -kabli - blee, no po co dużo wydawać, ściema - a czy słyszałeś jakieś dobre? Pewnie nie, bo i po co (polecam pożyczyć czyste srebro, naprawdę łatwo usłyszeć różnicę). Podobnie RCA zwykłe miedziaki a najtańsze srebro - bułka z masłem usłyszeć różnicę i szczegółowość srebra. Już na albedo blue za 300zł używanym jest skok poziomy wyżej vide miedziaki za 30zl. Zamiast wrzucać kabelki do voodoo, warto się przekonać najpierw samemu.

Jesli cena jest wyznacznikiem jakosci, co jest dosc czesta definicja na tym forum, to najlepszych przewodow jakich sluchalem to PAD Posejdon. Slyszalem tez biwire  srebrna drobna plecionka na wysokie i miedz o kilku grubych przewodnikach na niskie. Slyszalem tez miediaki za xxzl i ytdy, co powinno byc uzywane do tego do czego zostalo stworzone a nie do audio. najdrozszy RCA jaki slyszalem to genesis PAD. teraz uzywam USB ktory mial byc dobrze wykonany i miec max 50cm, bo mi żaden nawet najbardziej doswiadczony uzytkownik tego forum nie wcisnie kitu ze  sa hiendowe przewody usb ktore ten wireworld za 100zl (co i tak uwazam e za duzo dalem) bija na glowe i jest roznica w dzwieku. bo wtedy musi to udowodnic, a nie powiedziec ze „to slyszy”. Czy to male doswiedczenie, mozliwe, ale moim zdaniem wystarczajace do stwierdzenia ze do 1tys zl mozna spokojnie kupic dobre, solidne przewody, odpowiednio zakonfekcjonowane po to aby nie generowac rezystancji przejscia,  ktorych to przekroj zyly bedzie adekwatny do mocy przetwornikow a co za tym idzie do pradu jaki w nich poplynie, nie wplynie negatywnie na zboczenie narastania tego pradu, tzn nie stlumi go i bas sie nie rozwlecze. A to jak takie zbocze moze byc tlumione i jak wyglada widze na codzien, i widze jaki wplyw w przebiegach pradow ma zmiana roznicy przewodu z 1,5 na 2,5 czy 4mm2

Cytat

Owszem, w audio jest sporo voodoo i naciągania, ale podczepianie do tego różnych rzeczy mających jednak wpływ jest przesadą. A ciężar na kolumny to dobry patent - zwłaszcza jak robi się często kolumny nieważące dużo. Moje podstawkowe kolumny od Sonus Oliva ważące 17kg są cięższe lub równe niejednej podłogówce obecnie produkowanej. Uważam, że wpływ dociążenia na kolumnę jest łatwo słyszalny, a przy rozlazłym basie może bardziej pomóc niż zmiana kabla na inny tej samej klasy jak ktoś tylko najtańszych używa. 

O tym wlasnie pisalem, ze jak kolumna ma wydmuszke a nie obudowe, wzgledem mocy przetwornikow, to potem szuka sie granitow i innych workow z piaskiem. 

Cytat

używam dociążenia na górę dużych 3way czasem, nie że zawsze. Nie twierdzę, że jest to konieczne, ale że ma wpływ na bas. W pewnych gatunkach muzycznych ma wpływ dobry, bas ciut bardziej zwarty brzmi lepiej, w innych nie jest to potrzebne. Sądzę, że głośnik basowy, zwłaszcza duży, schodzący nisko, przy dużej głośności, przy odpowiedniej obudowie, jej ciężarze i dociążeniu kolumny od góry, ma lepsze warunki pracy niż bez tego dociążenia. Na dole oczywiście najlepiej kolce na podstawkach i to na kamieniu. 

Zauwaz, ze sam wlasnie piszesz, to o czym mowilem, „sadze” „nie twierdze” „ciut bardziej”, a ja mam wrazenie ze to jest jak z tym whisky co opisalem, kolega pił i opisywal to jaka widzial butelke, a potem byl niesmak, ze jednak slaby ten jego smak, a okazuje sie ze pewne niuanse to jest juz placebo i glowa i nie jest to nic odkrywczego, bo nasze zmysly sa ze soba polaczone.

dla mnie albo kolumna jest dobra i granitu nie potrzebuje, albo ktos o czyms zapomnial, jak ja robil, a moze mu dzial finansow na wiecej nie pozwolil.

 

można by tak dlugo, ale nie chce nikogo zmanipulowac:-) 

dodam tylko ze moich bmn granitem dociazac nie musialem, a poprawa basu i nie tylko basu bo calego pasma nastapila po zamontowaniu tych paneli na ktore to żona mi pozwolila i chwala jej za to bo kosztowalo to mniej niz dwa worki z piaskiem na kolumny.

teraz moge odkrecic wzmacniacz na ile tylko chce. Wielki wklad szybowy widac golym okiem jak pracuje przy zejsciach basowych, kolumna nawet nie drgnie, nie wyczujesz wibracji opuszkiem palca  i nic nie dudni, nie piszczy w uszach, nie robi sie sieczka.  

ciekawe czy choc jeden uzytkownik tego forum zrobil pomiary z/bez granitu na kolumnie, przy poziomie sluchania na przyslowiowa godzine 9 na wzmacniaczu i pokazal jak wplywa to na granie. Bo to ze wszelakie „ustrojstwa akustyczne” dywany czy wielkie kanapy robia roznice nawet przy konwersacji to jest fakt i jest to opomiarowane.

ten granit to tylko przyklad, ale jak dla mnie mozna go postawic w tym samym szeregu co HAJendowe przewody usb itp.
Ciekawe jakie granity musi postawic moj Sąsiad na swoje kef reference 5, bo same kolumny ważą z 60kg, powierzchnia gory jest nie za duza, wiec musi dac granity z 25cm wysokie? Bo inaczej to nic nie da.


no i co najwazniejsze, osoby z doswiadczeniem to te, ktore maja minimum 10tys postow inaczej to glupie owieczki.

Od pewnego poziomu, ktory jasne ze jest konieczny dla dobrego grania. Kolejna zmiana nie oznacza ze jest lepiej, jest po prostu inaczej, bo w zesniej bylismy przyzwyczajeni do jakiego grania. No ale na tym forum zmiana dwoch konkensatorow w dac to czesto kolosalna zmiana, zdjecie koca i wejscie o trzy poziomy wyzej.

Edytowane przez LOBO_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.