Skocz do zawartości
IGNORED

KEF IQ3 uszkodzona kopułka


Wuxiapian

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas mojej nieobecności dziecko zrobiło mi niespodziankę jak na zdjęciu. Kopułka jest aluminiowa i nie jestem jej w stanie ani odessać ani patenty z taśmą klejącą też nie pomagają...czy myślicie, że po rozebraniu da się dostać do tej kopułki od wewnątrz i jakoś ją naprostować? A jeżeli wymiana to w obu głośnikach czy tylko w jednym? Będę wdzięczny za pomoc...

post-24732-0-14527700-1475840604_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś ustami ? :) Obawiam sie że rozbieranie nic nie da, a aluminiowa i tak bedzie pomięta, pod maskownicą nie bedzie źle wygladac no chyba ze bedzie coś nie tak z dzwiekiem :( To wymiana wtedy

 

Słyszałem o tej metodzie usta-kopułka ale to nie dla mnie...w Dzierżoniowie zaoferowali wymianę za 60zł ale nie wiem jeszcze czy na oryginalnych podzespołach, ale i tak chyba trzeba by obie wymienić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

(Nie chcę zakładać nowego tematu więc się podepnę).

 

Tannoy Mercury M3 kopułki wciśnięte jak na zdjęciu. Czy będzie to miało wpływ na dźwięk czy będzie grało normalnie? A po wyssaniu? To wciśnięty element, który odpowiada za tworzenie dźwięku czy tylko osłona przeciwpyłowa?

 

Link do aukcji http://www.ebay.co.uk/itm/like/Tannoy-Mercury-m3-Cherry-Made-in-the-U-K/262675829720?hlpht=true&ops=true&viphx=1&_trksid=p5197.c100068.m2280&_trkparms=ao%3D1%26asc%3D20140211130857%26meid%3D5b0eee3d589b412698bc84a0b321a4ee%26pid%3D100068%26clkid%3D9072131184335717440&_qi=RTM2063723

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To membrana, nie żadna osłonka, czyli element wytwarzający dźwięk i jakie by nie były wyobrażenia sprzedawcy na ten temat, taki wgniot dyskwalifikuje głośnik.

Można próbować jego reanimacji- najpierw nagrzać LEKKO suszarką do włosów, by go uplastycznić, później wyssać na ciepło bez rozkręcania głośnika!!! Po takim zabiegu można jeszcze podgrzać pstrożnie, by rozeszły się załamania, lecz to i tak nie będzie to samo, co niepognieciony głośnik.

 

"Komplety naprawcze" z Allegro, nawet jeśli będą pasować średnicą i będą grały, to nie będą miały tych samych parametrów co oryginalne, a co za tym idzie, zmienią brzmienie kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metalowe ciężko naprawić, bo kształt zagięć zostaje. Jeśli wgniot jest nieduży i łagodny, można go wypchnąć od wewnątrz czymś o krzywiźnie kopułki (ja używałem rączki śrubokręta) na podkładce z gumy. Niestety, zostają ślady i trzeba bardzo uważać, bo łatwo nieodwracalnie odkształcić kopułkę.

Kopułki "ceramiczne", czyli np od Infinity- Al pokryty warstwą emalii (?), są raczej nienaprawialne- zostają pęknięcia mogące psuć dźwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wypchnąć od wewnątrz ...

A jak sie tam dostac? Czy kopulka nie jest od tylu zaslonieta magnesem i cala konstrukcja glosnika?

 

Ps. Pytam o Tannoy Mercury m2/m3 bo takie mnie interesuja a wiekszosc na rynku ma kopulki wcisniete. Jakby sie udalo trafic niedrogo z jedna kopulka wcisnieto i ja wyprostowac to moze nie byloby tragedii. Salon mam niesymetryczny to roznica w brzmieniu uzupelnilaby roznice w akustyce (wysokie tony z lewej czesciowo zjada mi sofa, a nie zrownowazy tego zaslona z prawej ehhh).

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie bez rozbierania?

 

Ps2: Czy wgniecenie kopulki wysokotonowej moze powodowac problemy natury technicznej (np. udezanie kopulki o kosz) czy "tylko" pogorszenie jakosci dzwieku?

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja córka też swoimi paluszkami nie mogąc się powstrzymać odkształciła tytanowego Audaxa. Po wyprostowaniu membrana straciła stabilność geometryczną i rezonanse poszły ku dołowi tak w granicach 15kHz. Podejrzewam, że takie odkształcenie kopułki, choć brzydkie nie powoduje większej destabilizacji membrany. Dlatego bym nic nie robił. Jak gra, to po prostu nie patrzeć lub założyć maskownicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W M2 i 3 kopółki są z tworzywa, więc da się od zewnątrz- należy ją lekko zmiękczyć suszarką do włosów, by była bardziej podatna i wyciągnąć podciśnieniem. Robiłem tak z plastikowymi Tonsilami. Jeśli zostałyby po wysysaniu zagniecenia, znów suszara, grzanie. Po takim potraktowaniu powinna wyglądać (prawie) jak nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To jeszcze powtorze: Czy wgniecenie kopulki wysokotonowej moze powodowac problemy natury technicznej (np. udezanie kopulki o kosz) czy "tylko" pogorszenie jakosci dzwieku? Nie wiem jak podejsc do zakupu kolumny z wcisnieta kopulka.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pod kopółką jest element taki, jak np stosował Tonsil (wypukły krzyżak), może coś być na tzeczy, choć w tym przypadku trudno byłoby wgnieść kopółkę. Gorsza jest deformacja, która polega na zmianie kształtu cewki na skutek wgniecenia, bo crqka może ocierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jezeli z wgnieciona kopulka wysokotonowa nie ma jakichs slyszalnych defektow to po wyciagnieciu kopolki bedzie grac prawie normalnie?

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak wgniecenie nieznaczne to moze lepiej nie wyciagac? Podejzewam, ze wplyw wgnicionej kopulki bedzie mniejszy niz dalekiej od doskonalosci akustyki pomieszczenia.

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po takim zabiegu można jeszcze podgrzać pstrożnie, by rozeszły się załamania, lecz to i tak nie będzie to samo, co niepognieciony głośnik.

Załamania na metalu nie rozejdą się. Nawet jak będzie dostęp do wypchnięcia od tyłu. Tylko wymiana głośnika albo kopułki o ile jest wymienna.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

A jak sie tam dostac? Czy kopulka nie jest od tylu zaslonieta magnesem i cala konstrukcja glosnika?

 

Ps. Pytam o Tannoy Mercury m2/m3 bo takie mnie interesuja a wiekszosc na rynku ma kopulki wcisniete. Jakby sie udalo trafic niedrogo z jedna kopulka wcisnieto i ja wyprostowac to moze nie byloby tragedii. Salon mam niesymetryczny to roznica w brzmieniu uzupelnilaby roznice w akustyce (wysokie tony z lewej czesciowo zjada mi sofa, a nie zrownowazy tego zaslona z prawej ehhh).

W większości przypadków uda się wyciągnąć odkurzaczem. Ślad zostanie, ale różnic w dźwięku raczej nie ma.

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkakrotnie pisałem, że opisuję naprawę kopółki z tworzywa- czytaj ze zrozumieniem.

 

O swoich doświadczeniach z metalowyni też pisałem.

 

Załamania na plastiku też się nie rozejdą. Wizualnie zawsze będzie coś widać. Dźwięk raczej się nie zmieni, ale to już indywidualna ocena.

W większości przypadków uda się wyciągnąć odkurzaczem. Ślad zostanie, ale różnic w dźwięku raczej nie ma.

 

Z odkurzaczem przy kopułce wysokotonowej radzę uważać. Zbyt delikatne zawieszenie membrany. Można wyrwać. Trzeba by zrobić przyrząd do takiej operacji.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

 

Załamania na plastiku też się nie rozejdą. Wizualnie zawsze będzie coś widać. Dźwięk raczej się nie zmieni, ale to już indywidualna ocena.

 

Z odkurzaczem przy kopułce wysokotonowej radzę uważać. Zbyt delikatne zawieszenie membrany. Można wyrwać. Trzeba by zrobić przyrząd do takiej operacji.

Robi se rolke z tektury odpowiadająca średnica kopułce, z jednej strony przykleja się taśma do rury odkurzacza, a z drugiej delikatnie przykłada do głośnika. Odkurzacz na najmniejszych obrotach uruchamia się na sekundę, jak nie wyciągnie to jeszcze raz na dwie sekundy i tak do skutku.

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.