Skocz do zawartości
IGNORED

"Na której godzinie" (chodzi oczywiście o pozycję potencjometru) najczęściej słuchacie muzyki?


szpakowski
 Udostępnij

Jak "mocno" odkręcamy potencjometr  

166 użytkowników zagłosowało

  1. 1. "Na której godzinie" (chodzi oczywiście o pozycję potencjometru w odniesieniu do tarczy zegara) najczęściej słuchacie muzyki?



Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, m4tech napisał:

To że jakiś wzmacniacz oddaje jakąś moc X a z głośników wydobywa się dźwięk o głośności X dB nie oznacza, że można tego słuchać z przyjemnością i nie zmieni tego (Twoja) ignorancja impedancji głośnika w całym zakresie.

Gdybyś przeczytał uważnie to o co Cię prosiłem, wiedziałbyś, że mówimy o wartościach mocy szczytowej. Jeżeli wzmacniacz nie potrafi odpowiednio napędzić kolumn to jest po prostu do niczego, bez względu na jego maksymalną moc.

 

7 minut temu, m4tech napisał:

Druga sprawa, odsłuchów krytycznych dokonuje się przy głośności wyższej niż 60-80dB, ponieważ aby ocenić system trzeba mieć odpowiedni volumen obrazu, żeby ocenić jego rozdzielczość.

Jeżeli do oceny systemu (uzyskania odpowiedniego volumenu obrazu) potrzebujesz grać głośniej niż 80dB to współczuję i jednoczenie z góry dziękuję za system który zaczyna grać dopiero przy takich głośnościach. System powinien grać od minimalnych głośności (czego w dużej części nawet hiendowe klocki nie potrafią) powinien oczywiście grać również głośno ... niestety większość sprzętów zaczyna grać jako-tako dopiero głośno.

Mam prośbę: zanim cokolwiek napiszesz w tym temacie rusz tyłek i zmierz u siebie występujące wartości.

PS. Obecnie mam kolumny (z którymi wzmacniacz sobie wyśmienicie radzi) o następującej specyfikacji:

Specifications:

Type: 2 way, 3 driver loudspeaker system

Frequency Response: 20Hz to 20kHz

Crossover Frequency: 3000Hz

Impedance: 8Ω

Sensitivity: 87dB

Bass: 2 x 205mm doped cobex cone

Tweeter: 1 x 25mm magnesium alloy dome

Enclosure: transmission line

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Silver_85 napisał:

Czyżbyś przez przypadek wyciął ze specyfikacji  ?  ? 

Recommended Amplifier: 30W (minimum)

Owszem, nie chciałem niczego sugerować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, szpakowski napisał:

Jeżeli do oceny systemu (uzyskania odpowiedniego volumenu obrazu) potrzebujesz grać głośniej niż 80dB to współczuję i jednoczenie z góry dziękuję za system który zaczyna grać dopiero przy takich głośnościach. System powinien grać od minimalnych głośności (czego w dużej części nawet hiendowe klocki nie potrafią) powinien oczywiście grać również głośno ... niestety większość sprzętów zaczyna grać jako-tako dopiero głośno.

czarowanie się, że słyszę wszystkie wybrzmienia przy 60db, jasneeee, życzę powodzenia

sam kolego piszesz o średnich warunkach, a kto ma u siebie szum tła w dzień na poziomie 30dB, kto 35dB?,

a może 45dB to jest średnia norma dla tła...

z innej strony dla porównania, to tak jakbyś chciał ocenić rozdzielczość obrazu pełnoklatkowej lustrzanki oglądając zdjęcie w skali wielkości znaczka pocztowego,

niestety tak się nie da, nawet pomijając po drodze rozdzielczość wyświetlacza i zakładając, że jest idealna, to niestety oko ludzkie ze swoją "ułomną" rozdzielczością musi widzieć ten obrazek znacznie powiększony, aby dostrzec wszystkie detale

w audio mamy rozdzielczość słuchu ludzkiego, dlatego musi być ten odpowiedni volumen przekazu dźwiękowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, m4tech napisał:

czarowanie się, że słyszę wszystkie wybrzmienia przy 60db, jasneeee, życzę powodzenia

Jeżeli nie słyszysz to albo masz kiepski wzmacniacz albo ubytki słuchu ...

Rusz w końcu doopę i zmierz u siebie w swoich warunkach a potem dopiero pogadamy ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, m4tech napisał:

z innej strony dla porównania, to tak jakbyś chciał ocenić rozdzielczość obrazu pełnoklatkowej lustrzanki oglądając zdjęcie w skali wielkości znaczka pocztowego,

niestety tak się nie da, nawet pomijając po drodze rozdzielczość wyświetlacza i zakładając, że jest idealna, to niestety oko ludzkie ze swoją "ułomną" rozdzielczością musi widzieć ten obrazek znacznie powiększony, aby dostrzec wszystkie detale

w audio mamy rozdzielczość słuchu ludzkiego, dlatego musi być ten odpowiedni volumen przekazu dźwiękowego

Porównanie bez sensu ...

Głupot się kolega naczytał albo dobrego wzmacniacza nie słyszał ... albo do laryngologa trzeba się udać.

Obstawiam, że głupot się kolega naczytał którymi jesteśmy zalewani przez nieudolnych konstruktorów albo marketingowych bzdur którymi mamią nas sprzedawcy, żeby wcisnąć kiepawy sprzęt.

2 minuty temu, ziko369 napisał:

Nie ma jednego poziomu dB w miejscu odsłuchowym przy słuchaniu muzyki i odpowiednio dużej dynamice ...

Oczywiście, że nie ma ... dlatego mówimy o wartościach średnich również średnim poziomie dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, szpakowski napisał:

Głupot się kolega naczytał albo dobrego wzmacniacza nie słyszał ... albo do laryngologa trzeba się udać.

 jednak gdy brakuje twardych argumentów, sięga się po obrażanie, "gratuluję" poziomu

na koniec napisze jeszcze raz po raz ostatni:
wątek beznadziejny i nielogiczny. Nie wnoszący nic do wiedzy o audio, a w zasadzie wnoszący tylko mętlik i ogłupienie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, szpakowski napisał:

Głupot się kolega naczytał albo dobrego wzmacniacza nie słyszał ... albo do laryngologa trzeba się udać.

Obstawiam, że głupot się kolega naczytał którymi jesteśmy zalewani przez nieudolnych konstruktorów albo marketingowych bzdur którymi mamią nas sprzedawcy, żeby wcisnąć kiepawy sprzęt.

 

4 minuty temu, m4tech napisał:

jednak gdy brakuje twardych argumentów, sięga się po obrażanie, "gratuluję" poziomu

Nie widzę w tym co napisałem nic obraźliwego ...

6 minut temu, m4tech napisał:

na koniec napisze jeszcze raz po raz ostatni:
wątek beznadziejny i nielogiczny. Nie wnoszący nic do wiedzy o audio, a w zasadzie wnoszący tylko mętlik i ogłupienie

Wątek jak najbardziej wartościowy i logiczny, wnoszący do wiedzy o audio konkretne informacje. Od str nr4 miał kolega podane: metodologię, wiedzę techniczną na temat działania potencjometru, konkretne wyliczenia ... za mało konkretów? ... za mało wiedzy? Czy się samemu zmierzyć nie chciało?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 hours ago, michaello said:

Najczęściej słucham na godzinie trzydziestej piątej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To musi byc czad. Ja nie krece wiecej niz na 10 przy normalnym sluchaniu.

Sluchasz w stoperach? ?

31 minutes ago, m4tech said:

 

wątek beznadziejny i nielogiczny. Nie wnoszący nic do wiedzy o audio, a w zasadzie wnoszący tylko mętlik i ogłupienie

Jak Ci sie nie podoba to wynyny. Po co marnujesz czas na sprawy ktore sa dla Ciebie beznadziejne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Uchatek napisał:

Sluchasz w stoperach? ?

Jak słuchał głośno całe życie to stoperów nie musi mieć. Trzeba powtórzyć ankietę za 5-10 lat i gościu będzie głuchy że będzie musiał dać 60-70

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koncercie to wiadomo ze fajnie jak jest czad, ale w domu jest cicho i wszystko wyraznie slychac przy normalnych poziomach glosnosci.

Ale powiem wam ze widzialem kilka razy w pokojach nieprzekraczajacych 20m2 sprzet ktory spokojnie naglosnilby sale gimnastyczna i o ile przy normalnej glosnosci dalo sie tego sluchac, to przy poziomach ktore sprawialy ze nogawki zaczynaly sie ruszac a klate masowal bas taki jakby mi ktos po niej skakal dlugo wysiedziec nie moglem. Glowa zaczyna mnie wtedy bolec i robi mi sie niedobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

>>>>

Znaczące są różnice pomiędzy różnymi potencjometrami. W połowie skali potencjometru A15 moc będzie 2,25 raz większa niż w połowie skali potencjometru A10 (przy zachowaniu takich samych pozostałych parametrów).

Korzystając ze źródła o popularnym poziomie wyjściowym 2V przy ustawieniu pokrętła w połowie skali można spowodwać przeciążenie wielu wzmacniaczy o czulszych wejściach.

W typowych warunkach górny zakres pracy potencjometru nie będzie prawie wcale wykorzystywany.

Spotykane na rynku wartości poziomów wyjściowych źródeł, czułości wzmacniaczy i charakterystyki potencjometrów dają paletę bardzo zróżnicowanych wyników. Największa moc z naszych tabel to aż 3.600W, najmniejsza to tylko 1W.

Sprawdzenie czułości wejścia wzmacniacza i poziomu wyjściowego źródła da zgrubną orientację jak działa nasza regulacja głośności. Żeby zwiększyć precyzję oszacowania trzeba by jeszcze ustalić jakiego rodzaju potencjometr pracuje we wzmacniaczu. No ale żeby jeszcze dokładniej zorientować się czy nie doprowadzamy do przesterowania wzmacniacza warto wykonać proste pomiary opisane w artykule Czy mój wzmacniacz pracuje z przeciążeniem.<<<<<<

 

 

https://www.hifi.pl/porady/wzmacniacze-pokretlo-glosnosci.php

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Moontan napisał:

Żeby zwiększyć precyzję oszacowania trzeba by jeszcze ustalić jakiego rodzaju potencjometr pracuje we wzmacniaczu.

Precyzja będzie jeszcze większa jeżeli zmierzymy wartości na swoich wzmacniaczach. Dane będą najbardziej dokładne: uwzględniające typ potencjometru, czułość źródła, charakterystykę kolumn, akustykę oraz preferencje odnośnie słuchanego repertuaru wraz z jego głośnością ... itd, itp

Paru forumowiczów zrobiło pomiary, które okazały się zbieżne z moimi wartościami. Proszę cofnąć się do początku wątku, można sprawdzić ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Uchatek napisał:

Na koncercie to wiadomo ze fajnie jak jest czad, ale w domu jest cicho i wszystko wyraznie slychac przy normalnych poziomach glosnosci.

Ale powiem wam ze widzialem kilka razy w pokojach nieprzekraczajacych 20m2 sprzet ktory spokojnie naglosnilby sale gimnastyczna i o ile przy normalnej glosnosci dalo sie tego sluchac, to przy poziomach ktore sprawialy ze nogawki zaczynaly sie ruszac a klate masowal bas taki jakby mi ktos po niej skakal dlugo wysiedziec nie moglem. Glowa zaczyna mnie wtedy bolec i robi mi sie niedobrze.

I dlatego (choc nie tylko) do moich 17m zamiast wilson audio, art czy focal utopia kupilem fact 12. Chciaz na poczatku chcialem wmontowac 30cm woofery...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, Huberto1984 said:

I dlatego (choc nie tylko) do moich 17m zamiast wilson audio, art czy focal utopia kupilem fact 12. Chciaz na poczatku chcialem wmontowac 30cm woofery...

Uuuu. To sie szarpnales. Zacne glosniczki, pogratulowac.

Lubie glosniki tej firmy i nawet rozwazam wymiane moich obecnych na cos z stajni PMC. Mysle ze w moich okolo 20m2 twenty5.24 dadza rade, ale jeszcze nic pewnego moze bedzie Elac. Narazie nie moge zaszalec bo wlasnie kupilem dom i jest kilka wazniejszych spraw do ogarniecia.

Wracajac do tematu, to mialem kiedys paczki na dwoch 8" kazda i wcale mi to do niczego nie bylo potrzebne. Coraz czesciej sie zastanawiam czy wogole nie wrocic do podstawkowcow.

Pozdrawiam i zycze milych odsluchow na nowym nabytku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bartosz_70659 napisał:

Jak słuchał głośno całe życie to stoperów nie musi mieć. Trzeba powtórzyć ankietę za 5-10 lat i gościu będzie głuchy że będzie musiał dać 60-70

Nie przypominam sobie żebym zapraszał kolegów do mnie na odsłuchy, ale oczywiście wiecie lepiej, że słucham za głośno (całe życie!!!) i przy trzydziestym piątym poziomie trzeba słuchać w stoperach i nie da się wytrzymać. Gratuluję zdolności paranormalnych, gościu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is More

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minutes ago, michaello said:

Nie przypominam sobie żebym zapraszał kolegów do mnie na odsłuchy, ale oczywiście wiecie lepiej, że słucham za głośno (całe życie!!!) i przy trzydziestym piątym poziomie trzeba słuchać w stoperach i nie da się wytrzymać. Gratuluję zdolności paranormalnych, gościu.

Wyluzuj sie, co Ty sie na zartach nie znasz ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Uchatek napisał:

Wyluzuj sie, co Ty sie na zartach nie znasz ?

 

Sorry, wiem że żartowałeś, mój wpis chciałem bardziej skierować do Bartosza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is More

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, michaello said:

Sorry, wiem że żartowałeś, mój wpis chciałem bardziej skierować do Bartosza.

On chyba tez zartowal.

Mialem Primare z elektronicznym wskaznikiem glosnosci i tam tez od 30 do 40 bylo w sam raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyliście może, że im lepszy sprzęt tym:

- można rozmawiać przy większych poziomach głośności;

- dźwięk dla otoczenia (sąsiadów) staje się mniej uciążliwy, słyszalny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Meloman napisał:

Zauważyliście może, że im lepszy sprzęt tym:

- można rozmawiać przy większych poziomach głośności;

- dźwięk dla otoczenia (sąsiadów) staje się mniej uciążliwy, słyszalny?

Nie wiem czy tu nie ma większego znaczenia akustyka. Choć sam sprzęcik też pewnie ma wpływ. Dla mnie właśnie dużym zaskoczeniem było to (jak byłem na odsłuchu w pomieszczeniu kompleksowo zrobionym akustycznie) , że można słuchać głośno bez nadmiernego zmęczenia oraz to , że można przy tym pogadać z osobą siedzącą obok na sofie.  Dodatkowo dźwięk nie przenosił się tak na inne pomieszczenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Silver_85 napisał:

Nie wiem czy tu nie ma większego znaczenia akustyka.

Jak najbardziej, ale też brak zniekształceń (czystość dźwięku) i przejrzystość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłosowałem na 11;)

Ale jak już ktoś wcześniej wspomniał, dużo zależy od rodzaju potencjometru.

W przypadku większości wzmacniaczy przy klasycznym potku obrotowym i przy typowych warunkach lokalowych PL i w miarę normalnych kolumnach, 11 to już jest naprawdę głośno. 12-13 to zazwyczaj max, przy którym wyrabia się wzmak i/lub kolumny. I jednocześnie nie ma żadnych zniekształceń.

Z kolei przy potku sterowanym cyfrowo sprawy mają się inaczej. W miarę głośno to zazwyczaj połowa skali (np. Arcam A32 miał skalę 0-72 i bardzo często słuchałem w ciągu dnia na 36, Rega Elicit R podobnie). Naparzanka jest przy ok. 60-70% skali czyli ok. godz. 13-14 na potku (przy bardziej efektywnych kolumnach ok 90 dB będzie to pewnie bliżej "południa"). Spróbujcie odkręcić przeciętny wzmacniacz z klasycznym potkiem do godz. 14. Marne szanse na normalny dźwięk. 

Także laikowi wyjdzie, że taka Rega Brio (50W) jest dwukrotnie mocniejsza niż Rega Elicit R (105W), bo przy potku na godzinie 11 gra o wiele głośniej. Ale jest to właśnie kwestia różnicy potencjometrów - Brio ma klasyczny, Elicit ma sterowany cyfrowo. Ja jednak lubię te sterowane cyfrowo, przynajmniej w mocnych integrach które mam/miałem (Rega Elicit R, Arcam A32). Bardzo precyzyjna regulacja, jednocześnie wzmak "po południu" nie łapie zadyszki, można liniowo zwiększać power praktycznie do końca.

Większość głosów jest na godz. 9 (co przy klasycznym potencjometrze jest logiczne), mój głos uśredniłem i oddałem głoś na 11, bo przy klasycznym potku zazwyczaj słuchałem właśnie na 9-10, ale przy cyfrowym na 12. Podkreślam, takie poziomy tylko w ciągu dnia, bo wieczorem w bloku wywołałoby to by jakiś konflikt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bluesound Powernode N330 - Elac Vela BS403 - B&W ASW610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie w ankiecie łądne wyniki 8 - 18 9 - 52 10 - 18...zadałem sobie więc pytanie, czy można określić ile mocy trafia do kolumn, czy da się to wyliczyć? Okazało się, że nie da się wyliczyć dokładnie, prędzej rząd wielkości. Przykładowo jakiś teoretyczny wzmacniacz o czułości 0,2V 75W 8 Om oraz potencjometrze o założonej charakterystyce może dać na godzinie 8 - 0,75 W, 9 - 12W, 10 - 27W, ale...ponieważ mamy do czynienia z muzyką, a nie sygnałem sinus, to trzeba te bardzo orientacyjne liczby dodatkowo jeszcze zinterpretować i potraktować jako wartości maksymalne trwające ułamki sekund impulsy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Teraz zmieniłem ustawienia (bliżej połowy zakresu gałek). Na pre/konwerterze - Asus Xonar około12/17* lub mniej po to, żeby na piecu Xindak A06 trzymać zakres 11/17* do częściej preferowanego 14/17*.

Głośniki mają sporą rezerwę energetyczną i ferrofluid w gwizdku uzupełniałem, więc się nie zblokuje mechanicznie w szczelinie cewki magnesu. (Mordaunt Short MS30).

(*- wykładniczo będzie inaczej niż w mojej wzrokowo geometrycznej interpretacji).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
Dodanie wagi (względem nominalnego poziomu odniesienia )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.