Skocz do zawartości
IGNORED

Hi-end&vintage kolumny JBL


lukag72
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

30m2 z malym hakiem. Tak, pokoj nie jest jakis hiper duzy. Ale zadnych problemow z basem, K2 ma zupelnie inny dol niz Array. Nie generuje modow, nie ciągnie sie, nie wzbudza. Zero problemow, nawet najmniejszych. Najmniej czuła na ustawienie kolumna jaka mialem. 

Nie rozumiem takich wypowiedzi. O tym generowaniu modow decyduje pomieszczenie a nie zestaw glosnikowy (chyba ze nie odtwarza tych czestotliwosci modow, ale o takim przypadku tutaj nie dyskutujemy), wiec jak by to mialo dzialac?

 

Poza tym, nie rozumiem tego ciaglego bezposredniego, bezkrytycznego utozsamiania wielkosci pomieszczenia z jakoscia basu i predyspozycja dla wiekszych zestawow. Czy wielki zestaw bedzie lepiej brzmial w betonowych golych 40qm niz w akustycznie korzystnych 20qm?

 

Nastepne moim zdaniem „podejrzane“ wypowiedzi to efekciarskie zestrojenie okreslonych zestawow do wiekszych pomieszczen. Na czym polega to inne zestrojenie (w porownaniu z mniejszymi pomieszczeniami)?

 

 

A może Array są strojone pod tzw. krzywą Harmana?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Nie mieszaj krzywej dla sluchawek z krzywa dla glosnikow. Harman robil badania dla obydwu typow, i referencyjne krzywe Harmana dla glosnikow wygladaja inaczej niz dla sluchawek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygladaja krzywe Harmana dla zestawow glosnikowych







BTW.

Zastanowcie sie nad tym, na ile jest sensowne „przenoszenie“ odebranych subjektywnych wrazen odnosnie zestawu glosnikowego z jednej osoby/pomieszczenia na inna osobe/pomieszczenie (pomijam tutaj indywidualne preferencje ). To co slyszysz to nie same glosniki tylko system kombinacja pomieszczenie+glosniki+ustawienie. Ta kombinacja na pewno nie moze byc transponowana z jednego pomieszczenia na inne. Dlatego wszelkie „objektywne“ proby okreslenia charekteru brzmienia powyzszych zestawow, bez wyizolowania wplywu pomieszczenia i ustawienia sa bez sensu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_2446.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden „drobiazg“

 

Nie mieszajcie pojecia „room curve“ albo „target curve“ albo „home curve“ czyli rekomendowanego, preferowanego przebiegu pasma czestotliwosci mierzonego w MIEJSCU ODSLUCHU W POMIESZCZENIU z przebiegiem charakterystyki pasma przenoszenia zesawu glosnikowego pomiar bez wplywu akustyki pomieszczenia), czyli jego „zestrojenia“. To nie jest to samo!

 

Tego typu utozsamienie funkcjonuje dla sluchawek ale nie dla zestawow glosnikowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Nie rozumiem takich wypowiedzi. O tym generowaniu modow decyduje pomieszczenie a nie zestaw glosnikowy (chyba ze nie odtwarza tych czestotliwosci modow, ale o takim przypadku tutaj nie dyskutujemy), wiec jak by to mialo dzialac?

 

Poza tym, nie rozumiem tego ciaglego bezposredniego, bezkrytycznego utozsamiania wielkosci pomieszczenia z jakoscia basu i predyspozycja dla wiekszych zestawow. Czy wielki zestaw bedzie lepiej brzmial w betonowych golych 40qm niz w akustycznie korzystnych 20qm?

 

Nastepne moim zdaniem „podejrzane“ wypowiedzi to efekciarskie zestrojenie okreslonych zestawow do wiekszych pomieszczen. Na czym polega to inne zestrojenie (w porownaniu z mniejszymi pomieszczeniami)?

 

 

 

 

Nie mieszaj krzywej dla sluchawek z krzywa dla glosnikow. Harman robil badania dla obydwu typow, i referencyjne krzywe Harmana dla glosnikow wygladaja inaczej niz dla sluchawek

Pewnie Grześkowi chodziło o to, że te mody są sporo mniejsze - porównując do np array 1400. W jego 31m2 gra to wyśmienicie. Na prawdę się zdziwiłem, że nie słychać żadnych rezonansów. Kolumny są ustawione na krótszej ścianie w prostokątnym pokoju. Trzeba też wspomnieć, że pomimo sporej skrzyni i ogromnego basowca który gra już przy ~900Hz rozciągnięcie w dół na papierze nie jest jakieś spektakularne ((-6dB) 48Hz-50kHz) ale dzięki temu nie wzbudzają się aż tak wyżej wymienione mody. Grają bardzo "lekko" i z rewelacyjną odpowiedzią impulsową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czy wielki zestaw bedzie lepiej brzmial w betonowych golych 40qm niz w akustycznie korzystnych 20qm?  

 

Odniosę się do kolumn tubowych, gdyż sprawa jest bardziej oczywista i o nich była tu mowa. Otóż duże kolumny będą trudniejsze do zestrojenia z pokojem 20m niż w pokoju 40m. I nie chodzi wcale o bas. Każde kolumny potrzebują powietrza w około. Za głową też dobrze mieć nieco miejsca. Inaczej nie będzie tego magicznego 3D z prawdziwego zdarzenia. Nie będzie głębi sceny ani wyraźnych planów w głąb. Z postów użytkowników tego forum wynika, że wielu z Was nawet nie wie o czym ja piszę - nigdy tego nie zaznali i nie słyszeli. Gdy duże kolumny rozstawimy dalej od ścian w pokoju 20m czyli damy im powietrze to dźwięk z tub będzie na twarzy a A. M. Jopek będzie nam pluła w twarz. Można oczywiście  postawić takie np Array pod ścianą i chwalić się, że mamy Hi-end ale nici z grania o którym piszę. Wobec powyższego sprawa nie jest taka prosta w pokoju 20m. 

Odpowiadając zatem na Twoje pytanie. Tak lepiej wstawić duże kolumny do 40m do betonowych ścian i zacząć działać z akustyką - choć powinno być na odwrót - czyli najpierw akustyka. Gdy ma się  do dyspozycji pokój 20m to wstawiamy odpowiednio mniejsze kolumny. A akustyka pokoju jest oczywista. Warto odwiedzić kilka dobrze zrobionych pokoi a w nich odpowiednio dobrane sprzęty. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piorasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ta cała kwarantanna ( narodowa - jak wszystko u nas ) się skończy to może skorzystam z zaproszenia i Cię odwiedzę . 

Ciekawi mnie jak wiele można poprawić  grzebiąc w zwrotnicy ( choć w swoich grzebać nie zamierzam ) Co prawda L100 miałem  wiele lat temu , ale to co piszesz o nich ( jak grają po modzie ) to przeciwieństwo tego jak je zapamiętałem

1. Draca ryja papierowa wysykotonowka

2. Brak niskiego basu <40hz

3. Brak ogólnej "kultury przekazu"

na plus:

1.Dobra dynamika

2. Niezła średnica ( ten głośnik uważam  za najlepszy z całej trójki )

Pamietajmy , ze to dość masowy produkt JBL ( home version monitorów studyjnych 4311 jak nic nie pomyliłem ) , niemniej liczba sprzedanych egzemplarzy świadczy  ze udany

Byc może modyfikacja zwrotnicy niweluje wady o których wspomniałem ? Chętnie się kiedys o tym przekonam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 100% wina zwrotnicy a raczej prawie jej braku, tak jak właśnie wyszło z pomiarów Troelsa - pasmo osobnych przetworników bardzo na siebie nachodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post 3196 na poprzedniej stronie, wkleiłem dwa grafiki z pomiarów L100 Century wykonanych przez Troelsa.

Dla zainteresowanych, link to całego artykułu włącznie z opisiem nowych zwrotnic: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 10.03.2020 o 17:54, pmcomp napisał:

Nie ma żadnej reguły. Zależy od pomieszczenia i miejsca w pomieszczeniu, w którym paczki stoją.

Poza tym stopień dogięcia do wewnątrz zależy od tego czy ustawisz paczki ze szczelinowymi wysokotonowymi na zewnątrz czy od wewnątrz, bo jak wiesz kolumny nie są symetryczne.

Te są symetryczne tak je stroił Kenrick .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Holandii stoją piękne Olympusy S8R od znanego sprzedawcy: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cena niestety zaporowa, €4900.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Jak ta cała kwarantanna ( narodowa - jak wszystko u nas ) się skończy to może skorzystam z zaproszenia i Cię odwiedzę .  Ciekawi mnie jak wiele można poprawić  grzebiąc w zwrotnicy ( choć w swoich grzebać nie zamierzam ) Co prawda L100 miałem  wiele lat temu , ale to co piszesz o nich ( jak grają po modzie ) to przeciwieństwo tego jak je zapamiętałem : 

1. Draca ryja papierowa wysykotonowka

2. Brak niskiego basu 3. Brak ogólnej "kultury przekazu"

na plus:

1.Dobra dynamika

2. Niezła średnica ( ten głośnik uważam  za najlepszy z całej trójki )

Pamietajmy , ze to dość masowy produkt JBL ( home version monitorów studyjnych 4311 jak nic nie pomyliłem ) , niemniej liczba sprzedanych egzemplarzy świadczy  ze udany

Byc może modyfikacja zwrotnicy niweluje wady o których wspomniałem ? Chętnie się kiedys o tym przekonam

 

 

 

Jakoś przegapiłem ten post - odpowiadam z opóźnieniem.

 

Ad.1 Zgadzam się. Tak było w oryginale. Powodem były nakładające się częstotliwości z dwóch głośników o czym wspomniał Marek. S. Troels to ładnie nakreślił. Po modzie nie ma obsolutnie o tym mowy.

 

Ad.2. Nie ma i nie będzie poniżej 40hz

Ad.3 :)

 

Ad.1.1 Dynamika jest ogromna ale po modzie trzeba mocnego pieca. W zamian dostajemy dobry wykop bez żadnych zniekształceń (nie lubię wyraźnie słyszalnych zniekształceń).

 

Ad.1.2 Dalej tak jest i nawet lepiej

 

Choć z nową zwrotnicą te kolumny mogą bez problemu konkurować z JBL l100 Classic (uważam, że moje grają nawet lepiej - ale bez bezpośredniej konfrontacji podchodzę do tego na luzie) liczy się dla mnie satysfakcja. Kosztowało mnie to trochę starań od strony organizacyjnej oraz samego projektu (projekt jest bardzo indywidualny). Po wszystkim podsunąłem gotowy projekt do złożenia znajomemu. Oczywiście należą się podziękowania dla Sovereigna bo on też swoją cegiełkę dołożył.

 

W efekcie mam swój HiEnd, który przynosi mi mega zadowolenie oraz często mnie pozytywnie wciąż zaskakuje.

Oczywiście w głowie mam inne projekty na przyszłość, gdyż wiecie jak to jest - życie audiofila było by nudne, gdyby co jakiś czas nie spróbował czegoś innego - ale zupełnie mi się z tym nie spieszy.

 

Pozdrawiam

Piotr.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy z Was wiedzą już, że od jakiegoś czasu napędzam moje L100 parką NCore nc500. Wiem, wiem - to nie po Bożemu :)

Ale.. Jest jeszcze "marny" Carry Audio slp-03. Wrócił do mnie mocno zmodyfikowany :). Wiem, wiem. Grzebacz ze mnie :). Nie żałuję żadnej wydanej złotówki. Morawka masz najbliżej. Wpadaj choćby jutro bo akurat mam wolne :)

Dzwoń jakby coś.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Panowie kolega ma na sprzedaż piękne JBL L65 Jubal po pięknej renowacji. Nigdzie na razie nie wystawione. Jakby ktoś coś piszcie na priv
600d2d24bb5d0b8b11b795a927cf626c.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.