Skocz do zawartości
IGNORED

Odgroda a'la Troels Gravesen OBL15 z nutką P17 Lampizatora


Pan Kochany

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki za sugestie,

ja chciałem do tych swoich greencone`ów najlepiej coś też w OB nawet przyjmując fakt użycia dwóch na stronę oraz zasilenia ich (dołu) osobną końcówką w ten sposób aby dopasować poziom głośności do tych greencone`ów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ,że dasz jakiegoś " plastikowego " muła na średnicę ;)

 

A słuchałeś nowszych SEASów U16RCY/P

Jak nie to chyba zmienisz zdanie. Kiedyś to może tak było jak W KEFach B110A lub innych Perleessach

 

e_seas_prestige_loudspeaker_woofer_5_inch_16cm_h1520_u16rcyp.jpg

 

i jeszcze można by popatrzeć na stronę Linkwitza jeżeli chodzi o dipole Basowe lub stronę Visatona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

 

A słuchałeś nowszych SEASów U16RCY/P

Jak nie to chyba zmienisz zdanie. Kiedyś to może tak było jak W KEFach B110A lub innych Perleessach

 

e_seas_prestige_loudspeaker_woofer_5_inch_16cm_h1520_u16rcyp.jpg

 

i jeszcze można by popatrzeć na stronę Linkwitza jeżeli chodzi o dipole Basowe lub stronę Visatona

Weź nie żartuj ...te Seasy z Qms 2,16...wyskoczą z odgrody, wypadną im membrany ;))) ..to może fajne głośniki ,ale nie do OB ...Audax tak dla przypomnienia ma Qms...bodajże 12 ...

I obawiam się , że te Linkwitze ..nie mówiąc o Visatonie ..zostawiłem dawno za sobą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te Seasy z Qms 2,16...wyskoczą z odgrody, wypadną im membrany

Mógłbyś rozwinąć myśl? Zakładam, że piszesz o pasywnym filtrowaniu?

Linkwitz w swojej referencji LX521 na mid-bass stosuje głośnik o qms 1,77:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Podejrzewam, że membrany muszą jakoś się trzymać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

Mógłbyś rozwinąć myśl? Zakładam, że piszesz o pasywnym filtrowaniu?

Linkwitz w swojej referencji LX521 na mid-bass stosuje głośnik o qms 1,77:

http://seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=108:h1659-08-u22rexp-sl&catid=44:utv-prestige-woofers&Itemid=461

Podejrzewam, że membrany muszą jakoś się trzymać...

Ja nie rozwinę tylko powiem wprost ..

U mnie SB34 NRX dosłownie wyskoczył z kosza ;)

Wg. mnie głośniki o niskim Qms nie nadają się do OB .

Wyjdzie miękkie , zamulone granie i ryzykiem uszkodzenia głośnika ..przecież nie ma " poduszki " powietrznej z tyłu głośnika , który skacze w swoim maksymalnym wychyleniu przy głośniejszym graniu .

Takie głośniki będą grały poprawnie tylko w jakiejś obudowie ..

Zobacz jakie głośniki stosuje np. Legacy albo np. Kronos ..nie jakiś tam Linkwitz;)

Najlepsze głośniki do dipoli robi w tej chwili AE Speakers , zobacz jakie tam są parametry TS .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na samą kopułkę dać prosty LR2 (tylko cewka i kondensator) od 3000Hz.

 

Dla wysokotonowego np AUDAX TW025A26 filtr akustyczny LR2 na 2500Hz to tylko kondensator 4,7uF oraz RLC na rezonans.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jakie głośniki stosuje np. Legacy albo np. Kronos ..nie jakiś tam Linkwitz;)

Chyba nadszedł czas abyś posłuchał "jakiegoś Linkwitza" ;-)

Nie przeczę, że przy ekstremach uszkodzenie głośnika jest możliwe, a nawet spodziewane ;)

Dzieje się tak najczęściej przy "chcę basu!!!" albo cięciu kopułek zbyt nisko w systemach dużej mocy...

Niemniej każde doświadczenie na wagę złota!

Zauważ, że mówimy o mid-bass'ie więc tu tolerancje są dużo większe i trudno coś uszkodzić, jeśli oczywiście nie pojedziemy po bandzie...

Dla wysokotonowego np AUDAX TW025A26 filtr akustyczny LR2 na 2500Hz to tylko kondensator 4,7uF oraz RLC na rezonans

Jeśli chodzi o filtry pasywne to jestem zupełnym prawiczkiem, więc każda uwaga w cenie. Będę zresztą się jeszcze konsultować jak już zacznę składać wszystko do kupy. Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź nie żartuj ...te Seasy z Qms 2,16...wyskoczą z odgrody, wypadną im membrany ;))) ..to może fajne głośniki ,ale nie do OB ...Audax tak dla przypomnienia ma Qms...bodajże 12 ...

Qms nie jest parametrem sztywnosci/podatnosci zawieszen, tylko tlumienia. Wiele glosnikow estradowych ma wysokie Qms, ale bardzo sztywne zawieszenie, za ktorego sztywnosc odpowiada glownie dolny resor. Natomiast glosniki z zawieszeniem gumowym lub piankowym zwykle maja niski Qms, co oznacza wysokie tlumienie zwieszenia. Piszac najprosciej - kawalek pofalowanej szmaty tlumi slabiej niz kawalek miekiej gumy, czy pianki.

 

Ja nie rozwinę tylko powiem wprost ..

U mnie SB34 NRX dosłownie wyskoczył z kosza ;)

Wg. mnie głośniki o niskim Qms nie nadają się do OB .

Wyjdzie miękkie , zamulone granie i ryzykiem uszkodzenia głośnika ..przecież nie ma " poduszki " powietrznej z tyłu głośnika , który skacze w swoim maksymalnym wychyleniu przy głośniejszym graniu .

Takie głośniki będą grały poprawnie tylko w jakiejś obudowie ..

Zobacz jakie głośniki stosuje np. Legacy albo np. Kronos ..nie jakiś tam Linkwitz;)

Najlepsze głośniki do dipoli robi w tej chwili AE Speakers , zobacz jakie tam są parametry TS .

 

Bardzo ciekawa teoria, szczegolnie ze AE Speakers w opisie swoich glosnikow do dipola podaje taki tekst:

 

"The ideal Qts and soft suspension means the Dipole woofers are very efficient at low frequencies and can be pushed to high excursions with very little power required. The low power requirements and non-reactive load make the Dipole woofers an ideal match for use with tube amplifiers as well."

T

o znaczy, ze mimo wysokiego Qms, ich zawieszeni jest bardzo miekkie. Dodac mozna jeszcze pewna kwestie, ze wysoki Qms przydaje sie, kiedy glosnik operuje w zakresie swojego rezonansu, co w przypadku odgrody ma duzy sens. W takim przypadku wysoki Qms moze dawac lepsza jakosc dzwieku, ale to tak w teorii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q układu rezonującego to z grubsza iloraz energii drgań do energii traconej w jednym okresie drgania (zamiana na ciepło ostatecznie, aczkowkiek drogi do tego są różne).

Czyli im wyższa cyferka przykładowo przy Qms, tym większe tarcie wewnętrzne w zawieszeniu.

Chociaż do Qms wliczane jest również działanie prądów wirowych w przewodzącym karkasie cewki, a bywają takie np. aluminiowe.

 

Trochę to chaotyczne ale wysoka dobroć to niskie tłumienie i wysoka cyfra współczynnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

Q układu rezonującego to z grubsza iloraz energii drgań do energii traconej w jednym okresie drgania (zamiana na ciepło ostatecznie, aczkowkiek drogi do tego są różne).

Czyli im wyższa cyferka przykładowo przy Qms, tym większe tarcie wewnętrzne w zawieszeniu.

Chociaż do Qms wliczane jest również działanie prądów wirowych w przewodzącym karkasie cewki, a bywają takie np. aluminiowe.

 

Trochę to chaotyczne ale wysoka dobroć to niskie tłumienie i wysoka cyfra współczynnika.

Dodatkowo przy wysokim Qms można w OB stosować minimalistyczne filtrowanie , ponieważ głośniki z wysokim Qms mają najczęściej strome samoistne opadanie charakterystyki .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo przy wysokim Qms można w OB stosować minimalistyczne filtrowanie , ponieważ głośniki z wysokim Qms mają najczęściej strome samoistne opadanie charakterystyki .

 

Wiesz moja córka wyciągnęła podobny wniosek, tylko z bocianami i ze spadkiem urodzin w Polsce.

Stwierdziła, że ze względu na zmniejszenie się populacji bocianów zmniejszyła się również liczba urodzin dzieci w Polsce.

 

Na boga, jak spotykasz rudą babkę z dwójką dzieci to nie znaczy to, że rude mają po dwoje dzieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

 

Wiesz moja córka wyciągnęła podobny wniosek, tylko z bocianami i ze spadkiem urodzin w Polsce.

Stwierdziła, że ze względu na zmniejszenie się populacji bocianów zmniejszyła się również liczba urodzin dzieci w Polsce.

 

Na boga, jak spotykasz rudą babkę z dwójką dzieci to nie znaczy to, że rude mają po dwoje dzieci.

Moźe tak być...:))

Moja wiedza opiera się na moich doświadczeniach ..

Temat jest skomplikowany , dlatego nie ma łatwych odpowiedzi ..

Twoja córka jest jednak w błędzie ..populacja bocianów w Polsce cały czas rośnie...;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo przy wysokim Qms można w OB stosować minimalistyczne filtrowanie , ponieważ głośniki z wysokim Qms mają najczęściej strome samoistne opadanie charakterystyki .

Podaj przyklady na te teorie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

Podaj przyklady na te teorie.

Proszę bardzo, Audax HM130z0 powyżej 4000 Hz opada samoistnie drugim rzędem , u mnie od góry gra calłowicie bez filtracji połączony z Fountekiem NeoPro5i ciętym pasywnym drugim rzędem .

Mam fazę i charkterystykę w pomiarach " klepniętą " przez Fathera Pio .

Zdziwiony ?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem fanem odgrody gram na magnepanach.

Chciałbym złożyć kolumny coś w stylu kyron kronos bo fajnie wyglądają.

Tylko skąd kupić basowe ae.

W europie chyba ciężko je kupić.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audax HM130z0

Strome opadanie to nic dobrego :)

Qms nie ma nic wspólnego z opadaniem charki .

Ma natomiast indukcyjność cewki i sama membrana .

 

PS

Próbowałem go tak ciąć jak piszesz ale grał kiepsko.

Nie wiem dlaczego ludzie go tak tną ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, Audax HM130z0 powyżej 4000 Hz opada samoistnie drugim rzędem , u mnie od góry gra calłowicie bez filtracji połączony z Fountekiem NeoPro5i ciętym pasywnym drugim rzędem .

Mam fazę i charkterystykę w pomiarach " klepniętą " przez Fathera Pio .

Zdziwiony ?;)

No niestety, nie jestem zdziwiony. Tutaj Qms nie gra zadnej roli. Nie wiem skad wyciagasz takie wnioski. Najwieksze znaczenie bedzie miala membrana glosnika, o czym rowniez wspomnial Raven.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z użyciem miniDSP nie musisz być bardzo wybredny co do wyboru głośników. Filtr dolnorzepustowy do midbasu mógłby zawierać korekcję nierówności całej charki głośnika, chyba miniDSP pozwala na to? Więc możesz zastanowić się nad sztywnymi membranami.

Faital 8FE200 to ciekawe znalezisko, dobre rozciągnięcie bez ostrego przerzutu. Podobnie mają też Ushery 8935A1 i 8945A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie: analizując wszystkie za i przeciw dochodzę do wniosku że, (jesli zachować póki co jednak układ 3-drożny) najbardziej uniwersalnym głośnikiem na szeroką średnicę do eksperymentów będzie Seas CA22RNY. Będę mógł popróbować różnych cięć: high-pass od 70 do 200Hz i low-pass od 1500 do 3000Hz. A jakby nic z tego nie wyszło to dalej będzie to bardzo dobry wybór na mid-bass do 4-way.

Problem z wysokotonowcem: zakładany na początku duży Audax TW034X0 P47N jest praktycznie niedostępny od ręki (w Polinku tylko z waveguide). Dlatego chyba zdecyduję się na tego Wavecor'a z dużą kopułką w wersji 06:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można go spokojnie próbować od 1500Hz, choć na początek pewnie zacznę od 3000. Wydaje mi się że nic innego na zamiennika Audaxa nie znajdę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z wysokotonowcem: zakładany na początku duży Audax TW034X0 P47N jest praktycznie niedostępny od ręki (w Polinku tylko z waveguide). Dlatego chyba zdecyduję się na tego Wavecor'a z dużą kopułką w wersji 06:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Odradzał bym tego Audax TW034X0. Od dawna mam go i jedynie dobrze gra od 2500Hz. Jeżeli koniecznie chcesz dużej kopułki to bym popatrzył na SEASa 35mm, którego mają w ofercie za jedyne 900zł i wyżej jakiś od 6kHz z rozpraszającą piramidą albo jakiegoś Morela średniotonową kopułkę, Chyba nazywa się MD55 itd. Jak będę miał czas to wypróbuje starego Isophoan PSM120 i napiszę jak to grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

Strome opadanie to nic dobrego :)

Qms nie ma nic wspólnego z opadaniem charki .

Ma natomiast indukcyjność cewki i sama membrana .

 

PS

Próbowałem go tak ciąć jak piszesz ale grał kiepsko.

Nie wiem dlaczego ludzie go tak tną ?

Też nie wiem , ale u mnie gra świetnie ...dopytam mądrzejszego .

 

Też jestem fanem odgrody gram na magnepanach.

Chciałbym złożyć kolumny coś w stylu kyron kronos bo fajnie wyglądają.

Tylko skąd kupić basowe ae.

W europie chyba ciężko je kupić.

Niestety AE Speakers tylko import z USA , sam chcę ściągnąć 4 sztuki 18 Dipole .

Można zamówić z transportem , niestety cena jest mocno hiendowa ;)

Mnie z cłem , transportem i Vatem wychodzi kilkanaście tysięcy złotych....

 

 

No niestety, nie jestem zdziwiony. Tutaj Qms nie gra zadnej roli. Nie wiem skad wyciagasz takie wnioski. Najwieksze znaczenie bedzie miala membrana glosnika, o czym rowniez wspomnial Raven.

Wnioski wyciągam z mojej słabej wiedzy ;) ale dobrego słuchu :))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzał bym tego Audax TW034X0. Od dawna mam go i jedynie dobrze gra od 2500Hz. Jeżeli koniecznie chcesz dużej kopułki to bym popatrzył na SEASa 35mm, którego mają w ofercie za jedyne 900zł i wyżej jakiś od 6kHz z rozpraszającą piramidą albo jakiegoś Morela średniotonową kopułkę, Chyba nazywa się MD55 itd. Jak będę miał czas to wypróbuje starego Isophoan PSM120 i napiszę jak to grało.

Chcę zachować układ 3-way, więc na razie nie będę się zastanawiać na kopułką średniotonową. Dlatego (pomijając tego drogiego Seasa) wybrałem Wavecora z 30mm kopułką. Jednocześnie chyba lepszym rozwiązaniem (mając jedynie 2 drogi w DSP) będzie aktywnie puścić bas i średnicę natomiast kopułkę uciąć pasywnie prostym low-passem 2-order. Przedwzmacniacz ma 2 pary wyjść (RCA oraz XLR) więc nie będzie problemu aby podłączyć do jednej pary DSP a do drugiej bezpośrednio wzmacniacz wysokotonowca.

I tu liczę na Waszą pomoc: jak powinien wyglądać ww filtr kopułki 2 order dla, powiedzmy, 2000Hz?

Przypomnę, że kopułka to ten Wavecor w wersji 06:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z góry dzięki!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Panowie czy ktoś zbudował OBL15 Torela?

 

Właśnie jestem na etapie kompletowania części.

Robię praktycznie 1:1. Narazie inna kopulka i średni ale docelowo będzie to samo. Trochę skomplikowane ma te zwrotnice.

Macie jakieś uwagi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

To mój pierwszy post. Dotychczas w zupełności wystarczała mi lektura Waszych wypowiedzi. Tym razem jednak widzę, że temat skręca w kierunku jaki mnie bardzo interesuje. OBL-15.

 

Mam już samodzielnie zbudowane zestawy na głośnikach Scan-speak ale konstrukcja OB wydaje mi się na tyle egzotyczna, że chcę mieć taki zestaw jako drugi.

 

Przymierzam się więc od jakiegoś czasu do ich budowy. To będzie wersja najbardziej ekonomiczna czyli oparta na Faital i Audaxie. Odpuszczam też najdroższe kondensatory Sub-Z. Całość na Standard Z-Cap.

 

Podpinam się wiec pod pytanie o uwagi. SviRu, jak coś już ruszysz to pisz jak idzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.