Skocz do zawartości
IGNORED

Parowanie tranzystorów do Lovely ciuba jak?


nikifor

Rekomendowane odpowiedzi

chcę sparować tranzystory do lovely ciuba,sa tam BF 245 i chciał bym je poparować,bo w jednym kanale mam 0mv na wyjściu a w drugim ok200mv nie chcę aby uszkodziły mi się słuchawki,niestety nigdy nie parowałem tranzystorów a muszę to zrobić,chyba ze ktoś ma poparowane tranzystory do forumowej wersjii tego wzmacniacza to chętnie odkupię

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w oryginale nie ma BF245 do parowania.

Napisz jaką masz wersję( klon) i daj schemat.

Zaznacz w jakich punktach mierzysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem chyba ze cztery i do żadnego nie parowałem tranzystorów, offset był na poziomie 7-10mV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc to moja wersja wzmacniacza,to mój wzmacniacz narazie tylko takie zdjęcie,potem zrobię pozostałe,tutaj nie widać ale za radiatorkami są tylko rezystory a na niektórych wersjach widziałem kondensatory,lewy kanał 0mv na wyjściu prawy 200mv i sk***iel nawet po podmianie w podstawkach tranzystorów nie chcę się zmienić,czy może to być wina zasilacza?

 

pomiaru ofsetu dokonuje na wyjściu słuchawkowym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to DC masz od nieparowanych tranzystorów? Przy tak dużej wartości ja bym szukał błędu, 200mV dla wzmacniacza do kolumn to już niemało.

Zobacz jakie masz wartości prądów spoczynkowych w obu gałęziach i w obu stopniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden kanał ma 00,4 drugi natomiast ok260mv podłączyłem słuchawki hd598 nówki posłuchałem godzine i lewa słuchawka tam gdzie było 260mv straciła mi soprany i tak jak by nie gra równo i delikatnie bardziej przytłumionym dzwiękiem od prawej, wywale ten wzmacniacz na śmietnik,nie potrafię z nim dojść do ładu teraz jeszcze popsuł mi słuchawki.

 

dlaczego jeden kanał nie ma a drugi ma stałe napiecie,jak wszystkie tranzystory są powymieniane na nowe i są z tej samej linii,jedynie wymieniałem jeden tranzystor końcowy a jest ich 4szt, może ten jeden tranzystor ma jakiś wpływ albo zasilacz.

 

niepotrafie tego ogarnąć,widocznie jestem do tego za cienki,potrafię poskładać sobie wszystko ze schematów ale zabawy w pomiary parametrów i stałych napęć i tranzystorów to jest kiepsko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj schemat, ktoś poprowadzi. Ja się za bardzo nie znam, ale popatrzeć też mogę.

 

Jak umyłeś płytkę to całą dokładnie obejrzyj czy nie ma gdzieś zwarć, niedolutowanych elementów itp.

 

Zobacz czy na wyjściu zasilacza masz poprawne napięcia (jeden zasilacz czy na każdy kanał oddzielnie?)

Zobacz czy na wyjściu opampa masz dc, możesz spróbować jakoś wlutować kawałek większego kondensatora na wyjściu opampa i zobacz czy wyciął dc (zobaczysz czy masz już na wyjściu opampa czy pojawia się dalej)

Sprawdź czy rezystory przy tranzystorach mają poprawne (i takie same) wartości (może któregoś pomyliłeś)

Wylutuj trany końcowe, zobacz na rezystorach emiterowych tranów sterujących czy masz równe napięcia. Jak tu masz równe, to wlutuj końcowe i zobacz napięcia na emiterowych końcowych, też powinny być w miarę równe, ale skoro masz dc to nie są :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wiedziałeś że masz tak duży offset to po co podłączyłeś bezpośrednio słuchawki,nie lepiej było je podłączyć poprzez kondensatory.Mozna by było szukać przyczyny offsetu a słuchawki byłyby bezpieczne.

Też miałem duży offset ale kondensatory uratowały mi słuchawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy na wyjściu opampa masz dc

 

Podmieniałem OPa z tego dobrego kanału i jest dokładnie to samo i ta sama sytuacja z napięciami

 

zamiana opa nic nie dała

zaraz poszukam schematu

 

Proszę schemat,ale zaraz zaraz............ u mnie w moim projekcie nie ma kondensatorów za Transformatorami końcowymi są tylko rezystory,nie ma miejsca na kondensatory????? czy to one odcinają składową stałą? i dlaczego moja wersja PCB ma wszystko to samo ale bez tych kondensatorów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to schemat i pcb konkretnie Twojego wzmacniacza?

Widzę kilka różnic ze zdjęciem.

to jest wersja Pkrecza z naszego forum.Na wyjściu powinny być kondensatory,ale poprawnie uruchomiony będzie działał i bez tego.

daj dobre zdjęcia

zmierz napięcia zasilania

przepnij zasilacz z kanału dobrego na zły i zmierz

Paruje się T1 z T2 i T7 z T8

Wylutuj ze złego kanalu te tranzystory

na ich miejsce wstaw na krótkich kabelkach podstawkę( albo lepiej by nie niszczyć padów podlutuj kabelki do scieżek od tych tranzystorów)

wsadzaj wszystkie tranzystory BF245 jakie masz i mierz napięcie na wyjsciu.

Wybierz taką parę która da najmniejsze napięcie ( max pojedyńcze miliwolty)

 

Dlaczego zaznaczyłeś na zdjęciu na czerwono pady?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, nie szłoby tam zrobić jeszcze regulacji dc offsetu kawałkiem potencjometru? Bo tu trzeba wlutować i się modlić żeby było ok. A można nawet tak jak tu: a0e77911641eccb2gen.jpg

 

Ok, obejrzałem sobie ten schemat. To nie ma sprzężenia zwrotnego??

Faktycznie od parowania. A jakbyś tak dorzucił potka między kolektor któregoś z tych bf a zasilanie i pokręcił? tak na chama, w pająku.

Albo dołożył chociaż te kondensatory na wyjściu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast tych tranzystorów wstaw rezystory 1,5k tak jak w oryginale, tylko jakieś porządne najlepiej jakieś dale albo tesle, pozatym to bc550/550 masz dobrane?

 

btw ja u siebie mam rezystory 1,5k duże militarne dale wyglądające na 2W i gra to lepiej niż z tymi źródłami prądowymi na tranzystorach bo porównywałem u znajomego z drugim na źródłach prądowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bc550 /560 nie mam dobranych,myslę też o dostawieniu tych brakujących kondensatorów na wyjściu za rezystorami.

 

potem zrobie zdjęcia wzmacniacza jak to u mnie jest podłaczone

 

dziwi mnie tylko dlaczego jeden kanał nie ma ofsetu prawie wcale a ma założone te same tranzystory co w drugim kanale z ofsetem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzyskać mały offset na wyjście niezbędne są:

1. W miarę jednakowe napięcia na gałęziach zasilania +/- (oczywiście w granicach rozsądku) stosowałem tutaj z powodzeniem LT317/337.

2. Sparowane trany BD139/140 i BC550/560 - wystarczy miernikiem z funkcją hFE.

3. Ostateczna regulacja offsetu poprzez dobranie parami BF245 lub rezystorami1.5k przynajmniej 1%.

4. Także na wysokość offsetu mogą wpływać OPAmpy?

4. W tej konstrukcji warto dobrać elementy RC dobrej jakości o niskiej różnicy tolerancji między kanałami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba sobie odpuszcze,nie nawidzę tranzystorowych wzmacniaczy,graja w miare ładnie ale ich konstrukcja jest nie do przyjęcia,zawsze,ale to zawsze psuły i paliły słuchawki,

 

Odkupię chętnie nawet za100zł + wysyłka poparowane kilka tranzystorów do tego wzmacniacza,popsułem słuchawek już nim na kwotę 1500zł używanych

 

nie będe nic parował w tym dziadostwie sam nie znam się nie potrafie,zarobiony jestem:()

 

Ew odkupię podobny wzmacniacz bez ofsetu na wyjśćiu

 

poddaje się i mam dość

 

Dziękuje za pomoc ale już nie mam kasy na nowe słuchawki ,ostatnie nowe hd598 to było strzałem w serce,teraz mam gówno nie słuchawki, zostały mi tylko AKG k141 600omów tego nic nie spali:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sam sobie jestes winien. DIY to nie tylko skladanie gotowych ukladow ale przede wszystkim myslenie co sie robi. Nie rozumiem jak do niesprawdzonego ukladu bez zadnych zabezpieczen mozna podlaczac drogi sprzet a wystarczyl by kondensator na wyjsciu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce żadnego kondensatora na wyjściu bo psuje dzwięk

 

Nie wytrzymałem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pozamieniałem wszystkie elementy z jednej strony na drugą i dalej w jednym kanale był ofset.

 

Teraz już żadnych słuchawek nie popsuje:) wk***ił mnie!!!

 

hd598 też wywalam na śmietnik, nie nawidzę jak coś nie działa tak jak trzeba,a jedna słuchawka ma słabsze soprany i stłumiony dzwięk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to RIP. Ciekawe co bylo zle. Pozamieniales wszystkie tranzystory ale to wszystkie? Moze rezystor byl zle wlutowany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sparowałem mu tranzystory:) kilka lat temu bardzo byłem cierpliwy,teraz po 7latach pracy z ludzmi z zakładu karnego,nie mam nerwów i cierpliwości.

 

Pozdrawiam wszystkich co próbowali mi pomóc,do zobaczenia na audio schow,może posłucham tam normalnych wzmacniaczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony czy jak ktos bez przerwy ociera autem przy wjezdzie do garazu to powinien to auto podpalic bo to wina auta? No nic - trudno. Szkoda ukladu i tego ze przyczyna zostala niewyjasniona byc moze ktos bedzie miec podobny problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hd598 też wywalam na śmietnik

Daj linka który śmietnik i kiedy wywalasz. Chętnie przygarnę, jak są uwalone to może sobie na coś przerobię, albo dzieciom dam, będą się cieszyły...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.