Skocz do zawartości
IGNORED

czar winylu


Cortazar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryte

Z zainteresowaniem czytam wasze wypowiedzi, bo wiecie o czym mówicie, a nie tylko mówicie co wiecie.

Ostatnio kupiłem pre-amp Ri-Audio PH1 i troszkę podtuningowałem gramofon "Adam", taki z silnikiem krokowym, bez paska napędowego. Zastanawiam sie, czy warto w niego dalej inwestować. Obecnie ma wkładkę Ortofon OM5E, czyli podstawową typu MM, "oryginalne" ramię, gniazdo EIC do zasilania i wyprowadzone interkonekty z miedzi OFC, jest dociążony matą bitumiczną. Archiwum winyli zostało z dawnych lat dość imponujące, wartość kolekcjonerska jest, emocjonalna też, nowe wydania są w zasięgu. Myslałem o lepszej wkładce, co można zawsze wykorzystać w innym zestawieniu, ale też zastanawiałem się, czy istnieje standard montażowy ramion ? Czy do takiego "decka" można zamontować inne ramię, czy to gra nie warta świeczki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Jest tak: slabe gramofony a napedem bezposrednim sa zwyczajnie slabymi gramofonami z napedem bezposrednim, i wiele tu sie nie zrobi. W tej kategorii dobra jakosc zaczyna sie od Technicsa 150 (second hand, prawie nie do znalezienia), wysokich modeli Denona, ew. takich maszyn, ktorych poza Japonia rzadko kto w ogole ogladal.

Co do wymiennosci ramienia, watpie. Fonica w pozniejszych swoich modelach stosowala cos dziwnego, moze byl to standard Thorensa, nie wiem. Ale generalnie we wszystkich gramofonach z ramieniem o dodatkowych funkcjach (opuszczanie sterowane z przedniej scianki, samopodnoszenie, itp.) wymiana ramienia jest b. trudna lub niemozliwa. Standardow powszechnie przyjetych jest pare, najbardziej znane to Rega (mniej wiecej calowa okragla dziura), Linn (okrogla dziura otoczona wianuszkiem malych) i SME (stadionoksztaltna dziura plus cztery male).

Zawsze mozna kombinowac z wymiana wkladki, ale warto uwazac na mase ramienia - lepsze wkladki potrafia byc wrazliwe na nacisk, a w slabych ramionach wyskalowanie potrafi byc calkiem do kitu. Wskazana jest waga do okreslania nacisku igly. Ortofon robi takie cos za pare groszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Ukryte

Dzięki jozwa za odpowiedź.

Do ustawienia nacisku używałem wagi, więc wiem, że skala nie pokrywa się z rzeczywistym naciskiem. Regulacja jest jednak dość precyzyjna. Napęd - jak rozumiesz bezpośredni? W tym gramofonie jest napęd w polu magnetycznym, pierścień jest na spodzie talerza, nie styka sie on z żadnym elementem ruchomym, ani mechanicznym. Wydawało mi sie, że to dobre rozwiązanie, chociaż gdyby było idealne, to LP12 też by miał ;) Wkładkę spróbuję wymienić, chociaż MC są chyba za delikatne dla tej mechaniki.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Bezposredni, panie, znaczy sie ze silnik napedza os talerza, a nie poprzez przeniesienie za posrednictwem paska. Co do idealnego, coz... LP12 byl idealny 20 lat temu, teraz wiele konstrukcji go przeskoczylo. Kidy konstruowano LP12, nie istnialy gramofony za 70 kiloUSD, a teraz istnieja. Co do wesolych napedow, to co drozsze VPI na przyklad maja naped paskowy dwustopniowy - silnik napedza pasek, ktory napedza rolke, ktora napedza wlasciwy pasek napedzajacy talerz. Fajnie, co? A bywa i tak, ze ta pierwsza rolke napedzaja dwa paski z dwu silnikow...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Redaktorzy
Ukryte

Kiedy mialem Linna K5, dawalem mu 2 gramy i szlus. Nawet nie wiem ile Linn zalecal, ale przypuszczam ze to byla mocno gorna granica. Natomiast teraz mam wkladeczke z zaleceniem 1.25-1.75, i ustawiam grzecznie na 1.5. Za fajna wkladka zeby sie znecac, jeszcze szlag zawieszenie trafi. Zreszta producent dopuszcza uzywanie maksymalnej wartosci, ale w sytuacji wiekszego narazenia na drgania.

Co do plyt testowych, to nie mam akuratnie zadnej. Moze sobie kiedys ta HiFiN kupie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.