Jump to content
IGNORED

Zestaw stereo do 6.000 zł (Dynaudio Emit M20 + Marantz PM7005?)

Thompson M1928A1

Recommended Posts

Witam,

W temacie audio jestem początkujący. Planuję zakup zestawu stereo do pokoju o powierzchni 16 m2 (schemat w załączeniu), w budżecie do 6.000 zł, do źródła w postaci plików flac odtwarzanych z laptopa, z gatunku metal i pochodne. Zależy mi także na podłączeniu tv za pomocą kabla optycznego i na używaniu słuchawek, których zakup również aktualnie planuję, do kwoty 600 zł.

Dotychczas przesłuchałem kolumny:

Dali Zensor 3,

Monitor Audio Silver 1,

Chario Piccolo Star Satellite + Rel T-Zero,

Bowers & Wilkins 685 S2,

PSB Speakers Imagine XB,

Tannoy Mercury 7.2,

Focal Chorus 706,

Definitive Technology SM55,

Acoustic Energy Radiance One,

Dynaudio Emit M20.

Spośród w/w Dynaudio zrobiły na mnie najlepsze wrażenie. Przesłuchałem je z Onkyo TX-8150, Advance Acoustic X-i50BT, Marantz PM7005 i Primare I22 (w kontekście poszukiwania egzemplarza używanego). W przypadkach wzmacniaczy bez sekcji cyfrowej podpinany był dac Asus Xonar Essence STU. Dwie ostatnie konfiguracje zabrzmiały najlepiej, ale pomiędzy nimi nie dostrzegłem zauważalnej różnicy i dlatego też póki co skłaniam się ku Marantzowi.

Byłbym wdzięczny za ocenę w/w zestawu w kontekście synergii, stosunku jakość/cena, etc., ew. za inne propozycje co do elektroniki (kolumny raczej zadecydowane - w moim mieście jest ograniczony asortyment do odsłuchu, a dalsze wyjazdy odpadają z uwagi na brak czasu jak i niewspółmierne do przeznaczanego budżetu koszty). Moje wątpliwości dotyczą także kwestii wbudowanego dac-a i jakości wyjścia słuchawkowego, a mianowicie na ile zauważalnie lepszym dla laika - przy stosunkowo częstym użytkowaniu słuchawek (rozważam Beyerdynamic DT770) - byłoby oddzielne combo dac/head amp? Wówczas musiałbym podzielić środki na dwa sprzęty i siłą rzeczy obniżyć koszt (i model) wzmacniacza, np. Marantz PM6005/6006 + Pro-Ject Head Box DS. Z drugiej strony wszystko w jednym klocku kusi.

Pozdrawiam.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę twoje preferencje, wielkość pomieszczenia oraz budżet, z mojej strony zaproponowałbym system, zbudowany na wzmacniaczu Cambridge Audio CXA60 (http://q21.pl/cambridge-audio-cxa60.html) oraz zestawie kolumn Tannoy, ale serii wyższej Revolutin XT6 (http://q21.pl/tannoy-revolution-xt-6.html). Do powyższego zestawu zastosowałbym wzmacniacz słuchawkowy z przetwornikiem (będzie służył także jako dobry wzmacniacz słuchawkowy) iFi Audio iDAC2 Micro (http://q21.pl/ifi-audio-idac2-micro.html). Będzie to zestaw, który moim zdaniem idealnie sprawdzi się.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy do naszego salonu.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Z tego co piszesz to mają być głośniki do metalu a w takiej muzie dynaudio - każdych - nie widzę - moim zdaniem (oczywiście Twój gust jest tu ważny a nie mój) te dynaudio do tej muzyki kompletnie się nie nadają. One są za wolne na basie, dociążają i podbarwiają wokale, górę mają baaaardzo łagodną - nie wiem czy takie cechy w muzyce metalowej Ci się "przydadzą". Druga sprawa to - jeżeli już zdecydujesz się na emity 20 - to musisz im zapewnić jak największe odległości od ścian, dynaudio gra baaaardzo obszernie a do tego są niezłymi "dmuchawcami" i odległość od tylnej ściany też musi być minimum 50 cm - inaczej z dwudziestek będziesz miał burczybas. Gdybym miał dla siebie wybierać z tych kolumn, które wypisałeś to bez zastanowienia tez wybrałbym emity 20 ale ja słucham całkiem odmiennych klimatów muzycznych, gdzie te dynie z ich dociążonym środkiem byłyby idealne ale do twojego metalu to nie bardzo. Jak decyzja na nie już zapadła to szukaj pieca bardzo dynamicznie grającego z konturowym, szybkim basem i mocną, otwartą górą.

"Zima '81" to twój hymn 2022r. /Spotify/

Q21 -> Ta konfiguracja wychodzi ponad 8.000 zł, a gdzie jeszcze kable i słuchawki...

Adam 38 -> Słucham całej gamy muzyki metalowej, a tutaj też bywa różnie, od chłosty w stylu wczesnego Kreatora czy Kata przez posępne ballady Slayera do melodyjnych Ironów czy Judas Priest. Ale przyznaję, że jestem laikiem i doświadczenia odsłuchowego mam tylko tyle ile wypisałem w pierwszym poście. Słuchałem kompletnie na wyczucie, a z tego najlepiej chwyciły Dynaudio. Wybór jak wskazałem jest ograniczony. Niestety w aktualnych warunkach tym konkretnym kolumnom mógłbym zapewnić max 15 cm od ściany, zapewne kiedyś w przyszłości w większym mieszkaniu miejsce się znajdzie, bo cały zestaw planuję na dłuższe lata. A czy mógłbym prosić o podanie przykładów wzmaka "bardzo dynamicznie grającego z konturowym, szybkim basem i mocną, otwartą górą", bo ja nie mam tyle wiedzy żeby przeistoczyć ten opis w jakiś konkretny model, którego mógłbym poszukać. A tak w ogóle to za mną dwa miesiące wertowania sieci, wycieczek sklepowych, odsłuchów etc. i powoli zaczynam tracić nadzieję i cierpliwość, bo efektu w postaci zakupu jak nie było tak nie ma, a tylko im dalej w las tym ciemniej...

Thompson - lepiej połazić i powypożyczać sprzęt jeszcze przez kolejne dwa miesiące niż kupić coś i potem nie być zadowolonym. 15 cm dla dynaudio to tragedia i dla tych sympatycznych monitorków i dla Ciebie - to nie wypali - uwierz mi. Patrz na używki denona 1520, może coś z używek atolla ale on też konturem na basie nie grzeszy - za to jest sprężysty i ma tzw. kopnięcie., sprawdziłbym tez exposure. Tylko pamiętaj o tym co Ci napisałem na początku - metal to nie ta bajka do emitów i nie wiem czy nawet te wzmaki coś pomogą. To taka próba zrobienia z dynaudio czegoś do czego one nie zostały stworzone - oczywiście moim zdaniem.

Dynaudio w metalu spokojnie poradzi sobie, warunkiem jest podłączenie pod nie mocnego wzmacniacza, aby poradził sobie z niskimi tonami i sugestywnie wyeksponował średnicę. Dynki mają ją bardzo przyjemną, wręcz łagodną, a bas pokaże się wtedy gdy wydajny wzmacniacz weźmie za twarz woofery.

CA? Jak dla mnie nie do metalu i na pewno nie do Dynaudio.

Denon PMA 15xxAE? Jak najbardziej, tylko proponuję wcześniej gdzieś go posłuchać, bo często jest zbyt energetyczny.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Jeżeli w sklepie lub salonie nie stworzono odpowiednich warunków odsłuchu różnica często jest warunkowana przez kolumny, a nie wzmacniacz. Dopiero w warunkach domowych, we własnej akustyce jesteśmy w stanie docenić różnice.

Jeżeli nie masz możliwości w miarę profesjonalnego odsłuchu może być problem, i jak to rozumiem, co piszesz.

Faktem jest, że w salonie tym nie ma wyodrębnionego, sterylnego pomieszczenia odsłuchowego, a tylko zaaranżowane miejsce otoczone regałami wystawowymi. Ja najpierw byłem nastawiony na tańsze i wygodniejsze rozwiązanie jakim jest amplituner i słuchałem wszystkich kolumn pod Onkyo TX-8150, a następnie po dokonanej selekcji i wyborze Dynaudio postanowiłem jednak porównać ich brzmienie w połączeniu z różnymi wzmacniaczami. Przy Advance Acoustic X-i50BT nie dostrzegłem różnicy względem Onkyo. Dużą zmianę na lepsze przyniósł za to owy Marantz PM7005 i basu na pewno mi nie brakowało. Z kolei pomiędzy nim, a sporo droższym Primare I22 różnicy nie wychwyciłem i dlatego zacząłem się przymierzać właśnie do Marantza. Niestety rynek sprzętu używanego w mojej okolicy nie jest zbyt obfity, a nie wyobrażam sobie zakupu wzmacniacza czy też kolumn za sporą dla mnie kwotę z drugiego końca kraju w ciemno, bez oględzin i odsłuchu.

Dokładnie, Dynaudio lubią prąd, sam zasilałem Focus-y 110 monoblokami Quad 99 (2x150W). Z rysunku wynika bliskość ściany. Dla takiego ustawienia przyjrzał bym się monitorom Guru Junior. Na Audio Show grała ich droższa wersja. Są to kolumny których zalecane ustawienie to 5cm od ściany np w rogach pomieszczenia. Nie są też wymagające co do amplifikacji. Do tego np. używany wzmacniacz Naima.

oznacza to mniej więcej tyle, że skoro Dynaudio podobało Ci się z Marantzem, to jeszcze bardziej podobałoby Ci się z lepszym wzmacniaczem. Dynaudio mają pewien potencjał, który warto rozwinąć. Nie zmienia to faktu, że ze słabszymi wzmacniaczami grają również całkiem nieźle.

Ja do Focusów 110 używam wmacniacza Heed Obelisk o mocy 50 W na 4 omach. W pokoju 18 m2. Bas jest poluzowany ale całościowo jest OK. Przyjemnie się słucha. Nie wątpię, że na monoblokach Quada byłoby lepiej, ale nie wiem czy dysponując większą kasą nie przeznaczyłbym jej na lepsze kolumny np Focus 260, które z Heedem również zagrały bardzo przyjemnie, a bas był bardziej zdyscyplinowany niż w małych 110.

Jeśli Ci się to zestawienie podoba, to po prostu spróbuj u siebie. Dynaudio lubi przestrzeń, zbyt blisko ściany może przydudnić basem i trzeba sprawdzić jak to się w danej akustyce sprawuje, bo nawet zatyczki do bas refleksu mogą nie pomóc.

bolą mnie nogi, izba pusta

w piecu Lewiatan tak się pluska

Oprócz Dynaudio polecam starsze modele Avance czy też Dali. To stara szkoła duńska i ma dużo cech wspólnych. Różnica jest w cenie na niekorzyść Dynaudio, które jak dla mnie są przeznaczone do dużo bardziej wyrafinowanej muzyki, a nie elektroniczno popowej rąbanki.

skoro Dynaudio podobało Ci się z Marantzem, to jeszcze bardziej podobałoby Ci się z lepszym wzmacniaczem.

Właśnie to chciałem sprawdzić podczas odsłuchów, dlatego poprosiłem o podpięcie kolumn do Primare I22 - który można chyba uznać za lepszy wzmacniacz - i tak jak już wspominałem, jakiegoś przeskoku do wyższej klasy nie odczułem. No chyba, że to wina daca (Asus Xonar Essence STU). Z kolei poszukiwanie po kolumnach i wzmacniaczu jeszcze zgrywającego się z całym zestawem i najlepiej niedrogiego daca mnie przeraża, a taki PM7005 przynajmniej ma go na pokładzie.

Nie wiem już sam co dalej robić. Nawet gdybym przygarnął ten zestaw pod strzechę do testowania za kaucją, to czego tak naprawdę mógłbym się dowiedzieć? Chyba tylko tyle, że zagra lepiej niż mój aktualny sprzęt (10-letnie budżetowe kino domowe), a możliwości szybkiej konfrontacji brzmienia względem innych modeli kolumn czy wzmacniaczy, tak jak w salonie i tak nie będę miał.

Możesz przygarnąć do testowania propozycję np z q21, a potem tego Marantza z Dynaudio. Może ktoś zaproponuje zestawienie pod metal (Ja mam tylko dwa cd Megadeth Będziesz miał jakieś porównanie. Wszystkich zestawień i tak nie wysłuchasz. Jeśli nic nie będzie Cię przy dłuższym odsłuchu drażnić to już jest dobry punkt wyjścia :)

Poza tym słuchając u siebie zwróć uwagę na granie przy różnych głośnościach. Czasami system wydaje się fajny przy krótkiej głośnej prezentacji a słuchany cicho więdnie. Bywa i odwrotnie.

Wsiech cigaretow nie wykurisz, wsiej wodki nie wypijosz i wsiech diewoczek nie... jak mawiają za wschodnią granicą. Coś trzeba wybrać i ma się to podobać Tobie.

Ale próbuj i traktuj to jako rozrywkę, a nie przymus.

Najlepiej wprosić się do kolegi podzielającego zainteresowania muzyczne, to też jest jakiś sposób.

bolą mnie nogi, izba pusta

w piecu Lewiatan tak się pluska

Moze akurat bardzo Ci sie spodoba i nie bedziesz dalej szukal (tylko juz wtedy nie wchodz na forum haha). Jak podoba Ci sie brzmienie dynek zerknij jeszcze na nasze studio 16 hz canto grand, dostaniesz wiecej niz z serii emit 20, warto a wrecz trzeba w Twoim przypadku posluchac. I jeszcze raz napisze, te 15 cm od br to duuuzo za malo, to nie zagra, nie wiem czemu koledzy wyzej nie zwracaja Ci na to uwagi. Do tego poluj na uzywke pieca atolla in 80 se albo in 100 se i masz super zestawik. Nowe atolle w super cenach mozesz wynegocjowac w fusic Wroclaw, elektropunkt Bydgoszcz. To naprawde bedzie duzo wiecej frajdy dajacy system niz dynaudio emit 20 i marantz 7005 a takiego dac-a jak ma ten marantz na pokladzie kupisz za 300zl (jak nie lepszego). Pomysl nad tym co Ci napisalem.

Witaj,

Jesli już Dynaudio to starsze DM to praktycznie to samo a znacznie zaoszczędzisz.

Co do wzmacniacza seria 7 od Marantza jest zbyt droga w stosunku do tego co prezentuje. Polecam zatem albo PM6006 albo używany PM8005.

Zapewne w reszcie kolumn brakowało Ci basu, stąd polecam jeszcze odsłuch Monitor Audio Silver 2 lub tańszych ELAC BS73.

Zapraszam Cie do nas na odsłuch różnych konfiguracji sprzetu.

Pozdrawiam

I jeszcze raz napisze, te 15 cm od br to duuuzo za malo, to nie zagra, nie wiem czemu koledzy wyzej nie zwracaja Ci na to uwagi.

Stare monitorki B&W DM302 miały niecałe 12 cm woofery, a potrafiły bez problemu nagłośnić 25 m2 pomieszczenia. Nagrody jakie wówczas zbierały były w pełni zasłużone.

sittek Kolego ale nie o to mi chodziło, że mała średnica głośniczka tylko, że odległość od ściany (u naszego kolegi - autora wątku) do br głośnika będzie wynosiła 15 cm - jak Ty to sobie przy dyniach, które znasz tak samo dobrze jak ja wyobrażasz, przecież bas będzie buuuumiał/buczał okrutnie, o jakiejkolwiek głębi sceny można zapomnieć, wyrazistość średnicy też będzie fatalna. 15 cm od tylnej ściany przy sporych emitach 20 (17 cm basowy) to porażka po całości.

OK, nie doczytałem.

Co do odległości od tylnej ściany.

Jak dla mnie wszystko zależy od akustyki pomieszczenia i wzmacniacza ( jego DF).

Na przykład był czas że moje Dynaudio Audience 50 z Rotelem RA-980BX czy RA-12 stały wręcz wciśnięte w półkę, 2 cm od ścianki

i co ciekawe bas był rewelacyjny. Nic nie dudniło nic nie przeszkadzało. Gdy stały daleko od ściany basu było mniej i grały wyraźnie mniej efektownie.

Mógłbym ostatecznie rozważyć jeszcze takie opcje - jeżeli kolumny przy zwiększeniu odległości od ściany faktycznie zagrałyby zdecydowanie lepiej - by nieco wysunąć cały regał albo może lepiej zainwestować w standy i jakoś żyć z nimi wysuniętymi w przejście ew. przekładać kolumny na standy tylko na czas odsłuchu...

Adam 38 --> Wykorzystujesz wyjście słuchawkowe w swoim in100 czy masz jakiś head amp?

S4Home --> Elac BS73 są jeszcze głębsze (28,4 cm) względem Dynaudio M20 (26,5 cm)...

Być może do 14m2 nadały by się kolumny

AKKUS MONOLITH B1 lub B1S (nowsza wersja) jest to kolumna w obudowie zamkniętej, więc teoretycznie może stać blisko ściany.

Kolumnami w obudowie zamkniętej są też np Sounddeco Alpha M2 i Xavian Primmisima I i II.

Raczej nie słucham metalu więc nie wiem na ile te kolumny są do tego dobre.

Dobre wrażenie zrobiły na mnie kiedyś Canto One new Studio 16Hz (konstrukcja z portem BR)

No to ciężki orzech. Bo znaczenie ma wielkość głębokość i port bass reflex a jak je wciśniesz w otwór to i tak stracisz stereofonie.

Może faktycznie lepiej zainwestować w standy i wybrać te które grają lepiej a nie te które spełniają "jakieś" parametry techniczne.

Pozdrawiam

• 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.