Jump to content
IGNORED

Koncerty na trąbkę i orkiestrę.

wojciech iwaszczukiewicz

Recommended Posts

Trąbka jak wiadomo to instrument dęty blaszany znany i wykorzystywany w muzyce od czasów starożytnych.Początkowo był to prosty instrument używany praktycznie do fanfar.W miarę upływu czasu konstrukcja ulegała komplikacji umożliwiając szersze jej wykorzystanie w muzyce.Zmiany dotyczyły ustnika,pojawił się mechanizm suwakowy a na początku XIX wieku wentyle.I taką trąbkę znamy obecnie.Jako instrument solowy trąbka istnieje w muzyce baroku i klasycyzmu.Od XIX wieku jej rola jako instrumentu solowego maleje aby praktycznie zaniknąć.Renesans przychodzi na przełomie XIX i XX wieku w jazzie.Ale to osobny temat.Wyjątek stanowi koncert fortepianowy Szostakowicza z trąbką.Zajmijmy się trąbką w muzyce tzw. poważnej.

Do założenia tematu skłoniła mnie płyta wydana przez Sony Classical 2016."Oriental Trumpet Concertos " w wykonaniu węgierskiego wirtuoza trąbki Gabora Boldoczki'ego i Sinfonietty Cracovii pod Jurkiem Dybałą.W tytule widnieje słowo oriental bo muzycy wykonują cztery koncerty na trąbkę i orkiestrę kompozytorów pochodzących ze wschodu i jednego z Polski ale o wschodnich korzeniach.Mam na myśli "A Little Song" Arama Chaczaturiana,koncert Aleksandra Arutiuniana ( obaj Ormianie),koncert Fazila Say'a z Turcji i.. concertino K.Pendereckiego ( też korzenie ormiańskie).Wszystkie cztery kompozycje prezentują się bardzo efektownie,wirtuozowsko i pomimo tego,że to utwory tzw. współczesne są komunikatywne.Orkiestra z Krakowa gra bardzo precyzyjnie a solista genialnie.

A więc muzyka na trąbkę i orkiestrę w czasach współczesnych.

Sonatae tam aris quam aulis servientes (Biber, Heinrich Ignaz Franz von)- The Purcell Quartet

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jedno i drugie jest na Spotify, na tidal- nie wiem

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.