Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny bi-wire - połączenie


Piotr_59891

Rekomendowane odpowiedzi

Mam teoretyczne pytanie - jak będzie najbardziej audiofilsko...

Roksan Kandy K2 + Epos Elan 15

Roksan ma jedną parę terminali czyli bi-ampingu nie będzie, Epos ma dwie pary terminali. Mam na stanie dwa kable jeden KLOTZ Twinax LY225T i QED RUBY ANNIVERSARY EVOLUTION

1. Planowałem oskubać z jednej strony QED RUBY ANNIVERSARY EVOLUTION i przeciągnąć go po prostu przez obydwa terminale w kolumnie. Czyli całość po jednym kablu QED

2. Czy warto robić bi-wiring z Klotz (Klotz na bas, QED na wysokie)? Musiałbym wtedy włożyć we wzmacniaczu pod jeden terminal dwa kable...

3. A może Klotz sam byłby lepszy?

4. Kupić jakiś lepszy kabel? Jaki?

5. Zostać przy blaszkach z zestawu

6. Kupić zworki z kabla typu Melodika

Jeśli miałbym wybrać 1 to czy zaczynać od terminali wysokotonowych czy od basu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak lekko odchodząc od tematu, to zerknąłem na specyfikację Twoich kolumn i zastanawiam się, co tym producentom poszło ostatnio na głowę, że robią podziały między 7"+ wooferem a gwizdkiem, przy częstotliwościach powyżej 3kHz?

 

ps. moje zdanie nt. bi-wire jest takie: szkoda czasu na te ćwierć-środki ... jeśli się w ogóle bawić w podwójne przewody, to minimum przy bi-amp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roksan ma jedną parę terminali czyli bi-ampingu nie będzie

Gdybyś nawet miał dwie pary terminali to bi-ampingu też nie zrobisz. Musiał byś posiadać dwa wzmacniacze, i to wtedy podobno ma sens. Jeśli chodzi o bi-wiring, to zdania są podzielone. Jedni słyszą różnicę, inni uważają to za zbędny zabieg, który nic w systemie nie zmienia. Jeśli kolumna ma zworki cienkie jak z blachy od puszki po napoju, to warto je wymienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie do bi-wiringu kabli o podobnej budowie mija się z celem.

Podłącz jednymi albo drugimi do górnych zacisków i wystarczy.

Niektórzy łączą też kable "na krzyż"

Chyba, że chcesz wyciągnąć wszystko, co fabryka dała, tj. otwarcie,

pełną barwę i analityczność - wtedy trzeba użyć kabli o innej budowie.

Do "milusiego" słuchania w tle na pewno się zupełnie nie nadają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że robią podziały między 7"+ wooferem a gwizdkiem, przy częstotliwościach powyżej 3kHz?

Możesz to rozwinąć? Co w tym złego? Powinno być niżej, bo duży przetwornik nie poradzi sobie z wyższymi częstotliwościami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w tym złego? Powinno być niżej, bo duży przetwornik nie poradzi sobie z wyższymi częstotliwościami?

Dokładnie tak. Membrana z powodu swoich rozmiarów, ma mocno intensywne zawężenie szerokości promieniowania powyżej pewnych częstotliwości. By nie było pod kątem dziury w średnicy przy wooferze ~7"* to wypadałoby go ciąć w okolicach 2kHz. Dla przykładu widziałem pomiary Genelec 8240A, gdzie jest woofer 6,5"* i przy podziale @ 2,6kHz można zobaczyć już dosyć wyraźne zawężanie, czyli przy nawet 6,5"* wskazane jest ciąć poniżej 2,5 kHz, a co dopiero przy większych wooferach.

 

* - te rozmiary 6,5", 7" to oczywiście rozmiary kosza głośnika, więc membrany są odpowiednio mniejsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na stanie dwa kable jeden KLOTZ Twinax LY225T i QED RUBY ANNIVERSARY EVOLUTION

Miałem oba i współczuje.

 

Użyj jednego kabla i dodatkowo zrób z niego zworki. Qed ma mocniejszy bas niż Klotz ale konkretnie wyostrza i ma coś nie tak ze średnicą. Na Klotzu słychać więcej detali na średnicy. Jest niby łagodny ale ma zapiaszczoną górę. Granie ciemne z podbitymi trochę skrajami pasma.

 

W moich Klipschach zamiast tandetnych blaszek, które bardzo wyostrzały dźwięki gwizdka, do połączenia terminali w kolumnie użyłem kawałków Supry. Po prostu kilku centymetrowe kawałki kabla przewlokłem przez terminale i dokręciłem, a same kolumny podłączyłem przewodami z bananami. Podłączając przewody pod dolne terminale dźwięk był najciemniejszy. Podpinając + na górne gniazda, a - na dolne, dźwięk zrobił się bardziej rozjaśniony. Przy podpięciu na krzyż ale odwrotnie niż we wcześniejszej wersji jak i po podpięciu tylko na górne terminale bas tracił prędkość i nie podkręcał rytmu. Takie nudne brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym podpinaniem góra/dół/na skos? Trzeba zostawić te blaszki łączące góra/dół czy jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszki zostawiamy jako połowiczne zamulacze brzmienia w przypadku

podłączenia dolnego.

Zostawiamy też jako osłabiacze dynamiki basu gdy podłączymy na górze.

Skos pozwala popsuć coś z tych aspektów w połowie.

Dotyczy to oczywiście shitowych blaszek; porządne firmy dają np. srebrzony drut

o średnicy 2,5 - 3 mm, który nie powinien nic zmieniać w barwie i dynamice.

 

Wystarczy często przewleczenie kabla głośnikowego przez oba zaciski.

 

Najbardziej audiofilsko to cienki solid - do 0,5 na górę i linka miedziana 2,5 na dole pasma.

Jak pisze Sennheiser "Hear the difference ! "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym podpinaniem góra/dół/na skos? Trzeba zostawić te blaszki łączące góra/dół czy jak?

czymś trzeba połączyć te terminale.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu stosowania tu podwójnego kabla Bi-wire. Ale jeśli uda ci się to protestować mam nadzieję że mnie zaskoczysz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

protestować

Co za czasy, już nawet audiofile chcą protestować, jestem zaskoczony;-)

A serio, to też nie bawiłbym się z bi-wire, zrobił zworki z kawałków dobrego kabelka i ewentualnie pomyślał nad zmianą głośnikowych na lepsze - ale tu bez testów u siebie trudno coś mądrego doradzić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora wątku:

Proponuję zamiast jakichkolwiek przykręcanych zworek czy przewodów, OD WEWNĄTRZ zlutować obie pary odpowiednich zacisków terminala grubym, miedzianym drutem. To najpewniejsze i najmniej problematyczne rozwiązanie. W tej klasie bi amping to przesada, a bi wiring to ściema w każdej kategorii cenowej.

A kolumny do wzmacniacza pojedynczym przewodem, sam wybierzesz, którym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dotyczy to oczywiście shitowych blaszek...

 

Czyli poniewaz blaszki sa shitowe podlaczajac kable bezposrednio do dolu sprawiamy, ze midwoofer ma dobre polaczenie ze wzmacniaczem i gra ok, a poniewaz tweeter ma polaczenie shitowe zostaje zamulony? Dobrze rozumiem? Czyli zadna magia a elektryka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak podłączymy na skos, to przez shitowe blaszki oba głośniki mają shitowe połączenie.

Dlatego właśnie proponuję lutowane połączenie wewnętrzne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy te krótkie szitowe blaszki mają tak znaczący wpływ. Proszę zwrócić uwage na okablowanie kokumn wewnątrz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy te krótkie szitowe blaszki mają tak znaczący wpływ. Proszę zwrócić uwage na okablowanie kokumn wewnątrz.

Ojjj mają. Powiem Ci nawet, że gdybym kupił kable Supry zanim kupiłem Elac F6 to pewnie dzisiaj nie miał bym tych Elacków. Supra rozwiązała wszelkie problemy z ostrością Klipscha. Same zworki z Supry bardzo dużo złagodziły

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam okablowanie wewnątrz na wysokich miedź solid 0,5 mm średnicy.

Jakiej blaszki muszą jakości być, żeby było je słychać

Blaszki są często źle pokryte, że pomiędzy warstwami metali są tlenki,

a do tego dochodzi słaba jakość samych zacisków.

Poza tym samo istnienie blaszek w torze wysokich jest zaprzeczeniem

idei "audiofilizmu" bo psują dźwięk tak samo, jak PCB zwrotnicy z szerokimi ścieżkami.

Pewnie i tak 1/3 forumowiczów tego nie słyszy ( była ankieta w temacie kabli )

i co ciekawe chętnie ( nie słysząc ) zabierają głos w podobnych tematach ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z bi-wire. Pic na wodę, chwyt marketingowy. Przerabiałem z różnymi kablami, kolumnami, wzmakami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek B, czy różnica o której piszesz nie była spowodowana po prosty wymianą kabla a nie zworka?

Po modyfikacji grają u Ciebie z powrotem Klipsche ?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek B, czy różnica o której piszesz nie była spowodowana po prosty wymianą kabla a nie zworka?

Po modyfikacji grają u Ciebie z powrotem Klipsche ?:)

Najpierw podłączyłem Klipsche i się zdziwiłem, że góra nabrała takiej kultury. Po jakimś czasie wywaliłem blaszki i zrobiłem zworki z kabla supry i to wyraźnie pogłębiło efekt. Ogólnie to używam nadal Klipsche ale rzadko, bo po prostu Elacki są lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż to sprawdze. Który to kabel supry?

 

Powiem ci prawdziwy z ciebie teraz wyjadacz:) w zależności od stylu zmieniasz kolumny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż to sprawdze. Który to kabel supry?

 

Powiem ci prawdziwy z ciebie teraz wyjadacz:) w zależności od stylu zmieniasz kolumny :)

Supra PLY 3.4

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.