Skocz do zawartości
IGNORED

"Upadłe"formaty....


Yankes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych Kolegów.Chciałbym zaproponować dyskusje na temat formatów dźwiękowych,które się nie przyjęły.

 

Witam szanownych Kolegów.Chciałbym zaproponować dyskusje na temat formatów dźwiękowych,które się nie przyjęły.

Ostatnio przeczytałem ciekawy artykuł i zastanawiam się dlaczego "Coś"lepszego nie przyjęło się...oto fragment "DVD Audio to format podobny do znanego nam z CD (też PCM), tylko znacznie dokładniejszy (stary sposób zapisu CD jest też dostępny jako jedna z opcji) - zapisuje jednak stan sygnału nawet do prawie 5 razy gęściej (najwyższa częstotliwość próbkowania wynosi tu 192 kHz) i do tego ze znacznie większą, bo 24 bitową precyzją.Format ten to właściwie nie jeden sposób zapisku dźwięku, lecz ich zbiór, z którego twórcy mogą wybrać jedną z opcji:

głębokość bitowa: 12, 16, 20 lub 24

częstotliwość próbkowania 44,1 kHz, 88.2 kHz, 176.4 kHz, 48 KHz, 96kHz, 192 kHz

ilość kanałów głośnikowych - do 6 (dwa przednie, dwa tylnie, przedni środkowy i subwoofer).

Ponieważ różne opcje bitowe i próbkowania można układać wielu kombinacjach, to otrzymujemy całą gamę sposobów zapisu różniących się jakością i efektami przestrzennymi (ale nie w dowolnych, bo niemożliwe jest np. 6 kanałowe zapisanie dźwięku 192 kHz z racji na ograniczenia pasma przesyłowego).

Efektem końcowym poprawy sposobu zapisu jest znacznie lepsza jakość - dostrzegana szczególnie w przypadku słuchania jazzu i muzyki klasycznej. W opcji najbardziej audiofilskiej DVD Audio zapisuje dźwięk próbkowany z częstotliwością 192 kHz w dwóch kanałach (tylko klasyczne stereo) z głębokością 24 bitów. Dla mniejszych częstotliwości próbkowania (np. 96 kHz) dostępna jest większa liczba kanałów, można też zrezygnować z zapisu 24 bitowego na korzyść 16 lub 20 bitów. Przy dźwięku pięciokanałowym, zapisanym w 96 KHz, nieskompresowane dane nie zmieściłyby się w paśmie założonym dla standardu DVD (a poza tym zajęłyby zbyt dużo miejsca na płycie) - w tych przypadkach stosuje się kompresję (także kompresję stratną).

Standard DVD-Audio wspierają takie m.in. firmy jak: Panasonic - Technics, JVC, Pioneer, Onkyo, Yamahę, LG (a ostatnio nawet Marantz, pierwotnie promującego wyłącznie konkurencyjny SACD).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90% aktualnych wydań nie daje rozwinąć skrzydeł nawet leciwemu ale i tak w zupełności wystarczającemu PCM 16/44 więc pytanie które się nasuwa to... po co nam gęstsze formaty?

DSD nie ma szans z PCM, zwłaszcza 24bit (są nawet urządzenia które konwertują PCM do DSD, to jest idiotyzm do kwadratu) a to co się promuje i pcha do sprzedaży to już tylko kwestia co komu się bardziej opłaca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90% aktualnych wydań nie daje rozwinąć skrzydeł nawet leciwemu ale i tak w zupełności wystarczającemu PCM 16/44 więc pytanie które się nasuwa to... po co nam gęstsze formaty?

DSD nie ma szans z PCM, zwłaszcza 24bit (są nawet urządzenia które konwertują PCM do DSD, to jest idiotyzm do kwadratu) a to co się promuje i pcha do sprzedaży to już tylko kwestia co komu się bardziej opłaca.

....Najnowszy raport „The Absolute Sound” pokazuje, ze jeśli płycie CD damy 100 punktów, to plik WAV 24/96 daje nam 145 pkt. To ogromna różnica. Także zgrywają płyty CD warto je zgrać w dobrym programie (dBPoweramp) i to do WAV, nie FLAC. Wszystko się poprawia, ale przede wszystkim chodzi o naturalność dźwięku, jego normalność, jaka dają hi-res. To jest przyszłość audio i bez dwóch zdań warto kupować pliki tego typu. p.Pacuła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co? Flac jednak be?? A niemal całą kolekcję elektroniczną mam w tym formacie. W tym trochę zgrywanych z płyt CD. To mam teraz "ripować" płyty do wav?

 

Wysłane z mojego SHIELD Tablet K1 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było trudniej FLAC od FLAC-a też może się różnić, i to znacznie :-)

To zależy czy samemu się go tworzyło, przy pomocy jakiego program, czy zgrywało się z gotowców.

Jak dla mnie - WAV czy FLAC, różnica niewielka, wręcz sentymentalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co? Flac jednak be?? A niemal całą kolekcję elektroniczną mam w tym formacie. W tym trochę zgrywanych z płyt CD. To mam teraz "ripować" płyty do wav?

 

Wysłane z mojego SHIELD Tablet K1 przy użyciu Tapatalka

Czyli zabawa na okrągło...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także zgrywają płyty CD warto je zgrać w dobrym programie (dBPoweramp) i to do WAV, nie FLAC. Wszystko się poprawia, ale przede wszystkim chodzi o naturalność dźwięku, jego normalność, jaka dają hi-res. To jest przyszłość audio i bez dwóch zdań warto kupować pliki tego typu. p.Pacuła.

 

Zastanów się czasem nad tym co piszesz, albo kogo cytujesz - proszę.

 

Jak dla mnie - WAV czy FLAC, różnica niewielka, wręcz sentymentalna.

 

Ty też...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zastanów się czasem nad tym co piszesz, albo kogo cytujesz - proszę.

 

 

 

Ty też...

 

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co? Flac jednak be?? A niemal całą kolekcję elektroniczną mam w tym formacie. W tym trochę zgrywanych z płyt CD. To mam teraz "ripować" płyty do wav?

Zakładam że z płyt (wav) ripowałeś do flac. Weź program co dekonwertuje flac do wav i już ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zostanę przy flac, po części z przyzwyczajenia.

A zamiast dekonwertować z flac to lepiej zripować te CD jeszcze raz, tym razem do wav ;) Chyba zajęło by to tyle samo czasu.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski nie są drogie więc można mieć swój cenny zbiór w dwóch formatach.. nawet tak na przyszłość..

..a i zabezpieczenie większe..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski nie są drogie więc można mieć swój cenny zbiór w dwóch formatach

 

Najlepiej .zip i .rar ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej .zip i .rar ;)

No.. raczej nie.. chyba że do archiwum dokumentów..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, kiedy mp3-ki będą konwertować do Wave - coby stały się High-Endowe....normalnie flaki się przewracają na drugą stronę;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, kiedy mp3-ki będą konwertować do Wave - coby stały się High-Endowe....normalnie flaki się przewracają na drugą stronę;-)

Kwestia czasu i mp 3 stanie wyłącznie high-endowa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia czasu i mp 3 stanie wyłącznie high-endowa...

odtwarzacze CD, CDV i LASER DISC...nie tak dawno widziałem kilka koncertów nagranych w tym formacie.Jakość audio-video rewelacyjna pomimo upływu kilkudziesięciu lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, kiedy mp3-ki będą konwertować do Wave - coby stały się High-Endowe....normalnie flaki się przewracają na drugą stronę;-)

Cytując kolegę dodam od siebie, że Wave falują wiec zostanę przy tradycyjnym cd ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odtwarzacze CD, CDV i LASER DISC...nie tak dawno widziałem kilka koncertów nagranych w tym formacie.Jakość audio-video rewelacyjna pomimo upływu kilkudziesięciu lat.

LDisc... Mój Boziuńciu! Kupiłem Pioneera za 30€. W pudełku, winylowo rzecz ujmując - NM. Z kupą płyt:) .

Wyśmienita jakość!

 

A MiniDisc - nie jest formatem przebrzmiałym; wypraszam sobie:)

Mam kilka, słucham dwóch (na zmianę, gdyby ktoś pytał) i jestem happy!:)

 

Pozdro. Jacek.

 

Fajny temat, swoją drogą. Dziękuję.

 

PS - a płyty do LD dokupuję. Wydatek niespory; ostatnio - 1€ za film "Heat", dżaponcky, nieobdarty z folii. Dacie wiarę?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

....Najnowszy raport „The Absolute Sound” pokazuje, ze jeśli płycie CD damy 100 punktów, to plik WAV 24/96 daje nam 145 pkt. To ogromna różnica. Także zgrywają płyty CD warto je zgrać w dobrym programie (dBPoweramp) i to do WAV, nie FLAC. Wszystko się poprawia, ale przede wszystkim chodzi o naturalność dźwięku, jego normalność, jaka dają hi-res. To jest przyszłość audio i bez dwóch zdań warto kupować pliki tego typu. p.Pacuła.

 

Jakość CD znacznie przekracza ludzką percepcję. A recenzje i raporty można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-:)

Coś Wam powiem. Sam bym nie uwierzył, gdyby nie fakt, że z autopsji (własnej, osobistej:) znam.

 

Mam kilka odtwarzaczy cd, miałem - mnóstwo.

I mam też takiego małego draba Discmana Sony, szukam modelu - jest!: D150. Mam go przed sobą.

I wiecie co? Czasem go podłączam. Jeśli przegrywa z "wypasami" to o błysk szprychy.

Gra cudownie analogowo. I jest fajny (nawet ma działającą baterię)

 

Takie jaja.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było dużo formatów dobrych, które przegrały, choćby Video2000 przegrało z VHSem.

Nowe formaty wprowadza się nie dla jakości, lecz dla wymiany sprzętu w pogoni za (bardzo często złudną) jakością dźwięku, czy obrazu, a częściej chyba z powodu nowych zabezpieczeń antypirackich, które i tak są nieskuteczne ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że Wave falują wiec zostanę przy tradycyjnym cd ;)

też tak mam - jak chcę "pofalować" to idę na łódkę (bols, oczywiście;-)

Było dużo formatów dobrych, które przegrały, choćby Video2000 przegrało z gównianym VHSem.

Nowe formaty wprowadza się nie dla jakości, lecz dla wymiany sprzętu w pogoni za (bardzo często złudną) jakością dźwięku, czy obrazu, a częściej chyba z powodu nowych zabezpieczeń antypirackich, które i tak są nieskuteczne ;-)

Niestety, ale masz rację.....

Takie jaja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LDisc... Mój Boziuńciu! Kupiłem Pioneera za 30€. W pudełku, winylowo rzecz ujmując - NM. Z kupą płyt:) .

Wyśmienita jakość!

 

A MiniDisc - nie jest formatem przebrzmiałym; wypraszam sobie:)

Mam kilka, słucham dwóch (na zmianę, gdyby ktoś pytał) i jestem happy!:)

 

Pozdro. Jacek.

 

Fajny temat, swoją drogą. Dziękuję.

 

PS - a płyty do LD dokupuję. Wydatek niespory; ostatnio - 1€ za film "Heat", dżaponcky, nieobdarty z folii. Dacie wiarę?:)

Niusia jeszcze nie spałaś?Przymierzam się także do zakupy LD .może to ktoś okrzyknie jako staroświeckie.Wydatek bardzo rozsądny a frajdy na lata!

 

Było dużo formatów dobrych, które przegrały, choćby Video2000 przegrało z gównianym VHSem.

Nowe formaty wprowadza się nie dla jakości, lecz dla wymiany sprzętu w pogoni za (bardzo często złudną) jakością dźwięku, czy obrazu, a częściej chyba z powodu nowych zabezpieczeń antypirackich, które i tak są nieskuteczne ;-)

Pamiętam Video2000... podróż sentymentalna.

 

-:)

Coś Wam powiem. Sam bym nie uwierzył, gdyby nie fakt, że z autopsji (własnej, osobistej:) znam.

 

Mam kilka odtwarzaczy cd, miałem - mnóstwo.

I mam też takiego małego draba Discmana Sony, szukam modelu - jest!: D150. Mam go przed sobą.

I wiecie co? Czasem go podłączam. Jeśli przegrywa z "wypasami" to o błysk szprychy.

Gra cudownie analogowo. I jest fajny (nawet ma działającą baterię)

 

Takie jaja.

...http://www.spidersweb.pl/2013/02/koniec-nosnikow-minidisc.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość CD znacznie przekracza ludzką percepcję. A recenzje i raporty można...

 

Dokładnie.

 

Ewentualne różnice które są słyszalne w porównaniach CD z np plikiem hi-res spowodowane są sposobem przygotowania takiego pliku.

Robi się to tylko dlatego, żeby kolejny raz sprzedać to samo. W dystrybucji elektronicznej liczą się również ewidentnie niższe koszty a więc większy zarobek.

... a jeżeli chodzi o pieniądze ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

 

Ewentualne różnice które są słyszalne w porównaniach CD z np plikiem hi-res spowodowane są sposobem przygotowania takiego pliku.

Robi się to tylko dlatego, żeby kolejny raz sprzedać to samo. W dystrybucji elektronicznej liczą się również ewidentnie niższe koszty a więc większy zarobek.

... a jeżeli chodzi o pieniądze ...

Witaj Szpaku fajnie,że jesteś!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Szpaku fajnie,że jesteś!

 

Dzięki. Jestem, jestem. Cały czas byłem z wami duchem i sercem tylko nie zawsze pisać się chce ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-:)

Coś Wam powiem. Sam bym nie uwierzył, gdyby nie fakt, że z autopsji (własnej, osobistej:) znam.

 

Mam kilka odtwarzaczy cd, miałem - mnóstwo.

I mam też takiego małego draba Discmana Sony, szukam modelu - jest!: D150. Mam go przed sobą.

I wiecie co? Czasem go podłączam. Jeśli przegrywa z "wypasami" to o błysk szprychy.

Gra cudownie analogowo. I jest fajny (nawet ma działającą baterię)

 

Takie jaja.

Chyba ze sto lat ma? Ja mam jakiś nowszy z przed 13 lat jakoś. Też działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki na przykład format bezstratny pt: IP na czarnym krążku winylowym, czyż nie jest ałdiofilny, i co za tym idzie bit perfect?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.