Skocz do zawartości
IGNORED

"Upadłe"formaty....


Yankes

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Wymieniłem sprzęt grający. Amplituner kd poszedł, przyszedł at stereo i cd. Płytami video i plikami "kręci" bluray, ale dvd Panasonica sobie zostawiłem.

Czemu? Bo odtwarza dvd audio, a mam takich aż 2 płyty ;-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem sprzęt grający. Amplituner kd poszedł, przyszedł at stereo i cd. Płytami video i plikami "kręci" bluray, ale dvd Panasonica sobie zostawiłem.

Czemu? Bo odtwarza dvd audio, a mam takich aż 2 płyty ;-D

\

Pojechałeś na całego....a jakie odczucia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powrócę do domu z wyjazdu zapuszczę Anathemę "Were here because were here" na 2ch odtwarzaczach jednocześnie: Yamaszce w cd i Panasie na dvd-a i będę przełączał. Tę płytę mam w wydaniu cd/dvd-a z takim samym materiałem, lecz na różnych nośnikach.

Prawdę mówiąc, nie miałem jeszcze okazji ich bezpośrednio porównywać, bo jak miałem kino Panasa, dvd robił za transport dla wszystkich płyt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powrócę do domu z wyjazdu zapuszczę Anathemę "Were here because were here" na 2ch odtwarzaczach jednocześnie: Yamaszce w cd i Panasie na dvd-a i będę przełączał. Tę płytę mam w wydaniu cd/dvd-a z takim samym materiałem, lecz na różnych nośnikach.

Prawdę mówiąc, nie miałem jeszcze okazji ich bezpośrednio porównywać, bo jak miałem kino Panasa, dvd robił za transport dla wszystkich płyt.

Porównaj i napisz jestem bardzo ciekawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach kd, słuchając obu wersji na dvd Panasonica słyszałem jakieś trudne do określenia, aczkolwiek drobne różnice, ale bez wskazania na któryś format, może dlatego, że jakość cd już przekracza możliwości ludzkiej percepcji i "zagęszczenie" formatu nie przynosi już słyszalnej poprawy, może były to tylko różnice na skutek zastosowania innych algorytmów dekodowania sygnału, w końcu- sprzęt nie był wystarczająco wysokiej jakości dla zaobserwowania różnic? Podejrzewam, że teraz też różnice w prezentacji bardziej zależeć będą od odtwarzacza, jak formatu zapisu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasach kd, słuchając obu wersji na dvd Panasonica słyszałem jakieś trudne do określenia, aczkolwiek drobne różnice, ale bez wskazania na któryś format, może dlatego, że jakość cd już przekracza możliwości ludzkiej percepcji i "zagęszczenie" formatu nie przynosi już słyszalnej poprawy, może były to tylko różnice na skutek zastosowania innych algorytmów dekodowania sygnału, w końcu- sprzęt nie był wystarczająco wysokiej jakości dla zaobserwowania różnic? Podejrzewam, że teraz też różnice w prezentacji bardziej zależeć będą od odtwarzacza, jak formatu zapisu.

 

jeżeli jednak nasz słuch przebiega w granicach około 20 000 Hz reszta podlega wycięciu czy to znaczy,że DVD Audio jest od tego uwolnione?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na badaniu laryngologicznym mam lekki spadek powyżej 16 kHz, na 18 kHz już większy- wiek robi swoje.

Dvd-a teoretycznie ciągnie do 40, czy nawet 100 kHz, ale tego nie słyszałem, nietoperzem nie jestem, a i kolumny mam do 22 kHz ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na badaniu laryngologicznym mam lekki spadek powyżej 16 kHz, na 18 kHz już większy- wiek robi swoje.

Dvd-a teoretycznie ciągnie do 40, czy nawet 100 kHz, ale tego nie słyszałem, nietoperzem nie jestem, a i kolumny mam do 22 kHz ;-)

eksperci twierdzą,że wycięcie dźwięków powyżej granicy naszego słuchu czyli około 20.000 Hz słyszalnie zubaża przekaz.Czyli jak coś czego nie jesteśmy w stanie usłyszeć może powodować takie zmiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma hi-fi DIN 45500 mówiła o paśmie do 12,5 kHz. Teraz producenci forsują pasmo do 100kHz (a raczej już w epoce sacd i dvd-a). Czy zaszła szybka ewolucja i słuch ludzki poszerzył pasmo? Nie! To producenci zmieniają wciąż systemy, standardy, kodeki, zabezpieczenia, nośniki, itp, żebyśmy tylko byli zmuszeni do kupowania wciąż nowych wyrobów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przesłuchałem obie płyty Anathemy- a raczej obie wersje tej samej. Wniosek mam taki, że już nie kupię żadnej płyty w "śmiesznym" formacie, tylko cd. Nie ma sensu, bo o ile można powiedzieć o delikatnych różnicach w prezentacji, to z dvd-a nie ma żadnego skoku, czy nawet kroczka jakościowego do przodu. Brzmienie z dvda wydawało się odrobinę bardziej odchudzone, odseparowane, lżejsze (ale BARDZO odrobinę), a z cd bardziej soczyste, lecz "sklejone" poza tym nie mogłem doszukać się żadnych różnic. Nie mogę też wskazać lepszego brzmienia, bo różnice były zbyt nikłe.

Uważam, że dla mnie nie potrzeba żadnego nowego formatu, cd zaspokaja moje wymagania. Oczywiście mam na myśli standard, nie realizacje niektórych płyt, które są tragiczne :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przesłuchałem obie płyty Anathemy- a raczej obie wersje tej samej. Wniosek mam taki, że już nie kupię żadnej płyty w "śmiesznym" formacie, tylko cd. Nie ma sensu, bo o ile można powiedzieć o delikatnych różnicach w prezentacji, to z dvd-a nie ma żadnego skoku, czy nawet kroczka jakościowego do przodu. Brzmienie z dvda wydawało się odrobinę bardziej odchudzone, odseparowane, lżejsze (ale BARDZO odrobinę), a z cd bardziej soczyste, lecz "sklejone" poza tym nie mogłem doszukać się żadnych różnic. Nie mogę też wskazać lepszego brzmienia, bo różnice były zbyt nikłe.

Uważam, że dla mnie nie potrzeba żadnego nowego formatu, cd zaspokaja moje wymagania. Oczywiście mam na myśli standard, nie realizacje niektórych płyt, które są tragiczne :-(

Niektóre płyty SACD mają lepszą stereofonie ale to jest moje zdanie.Jednak dobrze nagrana płyta CD jest bezkonkurencyjna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porlick: zripuj obie plyty do WAV i posluchaj czy sa roznice. Bo byc moze autosugestia sprawila, ze roznice uslyszales choc pliki sa bit w bit takie same. Ja osobiscie to bym obie wersje do mp3 zripowal i tym samym wszelkie roznice zniwelowal do zera :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz? Cd to przecież wave, a jak zripuję dvd-a do wave, to nie porównam jakości, bo stracę bity z gęstego formatu. Ten manewr nie ma sensu, bo to jakbyś ptzepuścił sygnał hd przez kopółka kompozyt, by porównać jakość hd z sd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porlick: zripuj obie plyty do WAV i posluchaj czy sa roznice. Bo byc moze autosugestia sprawila, ze roznice uslyszales choc pliki sa bit w bit takie same. Ja osobiscie to bym obie wersje do mp3 zripowal i tym samym wszelkie roznice zniwelowal do zera :-)

Kiedyś słuchałem podobnych wynalazków i jestem przekonany,że w ślepym teście dałbym ciała!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz?

Nie, pokrecilo mi sie, ze plik waw nie ma ograniczen nizszych niz dvd-audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz? Cd to przecież wave, a jak zripuję dvd-a do wave, to nie porównam jakości, bo stracę bity z gęstego formatu. Ten manewr nie ma sensu, bo to jakbyś ptzepuścił sygnał hd przez kopółka kompozyt, by porównać jakość hd z sd.

 

Faktycznie warto by to było sprawdzić, czy czasem ten dvd-a nie powstał z tego samego, co CD ;) Wystarczy upsamplować plik z CD i porównać, najprościej odwracając polaryzację. Z tym, że na tym forum nawet, jak pliki się zniosą, co oznacza, że są identyczne, dyskusja o ich odmiennym brzmieniu wcale się nie zakończy - znam to z pro-audio, nie tylko wy tak macie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej pisałem, nawet jak pliki będą teoretycznie identyczne, tylko w dvd-a "napisane dłuższym słowem bitowym", drobne różnice brzmienia mogą być spowodowane odmiennym algorytmem dekodowania. Nie mówię już nawet o sytuacji, gdy odtwarzane będą na innych urządzeniach, bo oprócz innych dekoderów dojdą naleciałości analogowych układów wyjściowych. Nid można się spodziewać dużych różnic, ale coś tam się zmieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd to przecież wave, a jak zripuję dvd-a do wave, to nie porównam jakości, bo stracę bity z gęstego formatu.

Jak zripujesz DVDAudio do formatu wav (bez konwersji częstotliwości próbkowania i długości słowa) to otrzymasz plik wav o parametrach takich jak na płycie DVDAudio, czyli np. 96/24 albo 192/24.

Poza tym warto czasami "zobaczyć jak wygląda" plik w jakimś edytorze. To też pomaga ocenić chociażby sam mastering, jak pokazałem w podlinkowanym niżej poście

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wystarczy upsamplować plik z CD i porównać

W zależności od programu konwertującego wynik może być różny.

 

Jak wcześniej pisałem, nawet jak pliki będą teoretycznie identyczne, tylko w dvd-a "napisane dłuższym słowem bitowym", drobne różnice brzmienia mogą być spowodowane odmiennym algorytmem dekodowania. Nie mówię już nawet o sytuacji, gdy odtwarzane będą na innych urządzeniach, bo oprócz innych dekoderów dojdą naleciałości analogowych układów wyjściowych. Nid można się spodziewać dużych różnic, ale coś tam się zmieni.

Właśnie o to chodzi, żeby porównując pliki wyeliminować np. wpływ urządzeń odtwarzających.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniach, które już przwprowadziłem wynika, że w moim odczuciu nie ma sensu pchać się w inne formaty, jak cd. Nie chcę zmieniać odtwarzacza, a jak mam coś na dysku, poradzi sobie z tym kpmputerek av z xbmc na pokładzie.

TAKI UKŁAD MI WYSTARCZY. Maniakiem nie jestem, by ganiać za każdą nowinką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniakiem nie jestem, by ganiać za każdą nowinką.

Widzę, że nie zrozumiałeś mojego wpisu. (jeżeli to była odpowiedź na niego ;) :) )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą, "nowe formaty", to już nie formaty fizyczne, tylko pliki, a nie ma problemu z aktualizacją kodeków.

Na dzień dzisiejszy muszę przyznać, że króliczek siedzi w klatce.

 

Sam przyznajesz, że ripowanie i upsampling może zmienić brzmienie w zależności od programu, więc jaki to ma sens?

Jestem realistą- jeśli zmiany są znikome, do tego w różnych aspektach inne, nie wszystkie na plus, to naprawdę nie widzę wsensu w zmianach klocków na nowsze. Wolę kasę wydać na płyty.

 

(Oraz inne przyjemności:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przyznajesz, że ripowanie i upsampling może zmienić brzmienie w zależności od programu, więc jaki to ma sens?

A gdzie ja napisałem, że masz coś upsamplować?

Nawet nie zajrzałeś pod linka, bo wiedziałbyś o co chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, temat jest o upadłych formatach audio.

Może nie formaty ale nośniki:

CC, DCC, DAT

MD, DVD-A, SACD,

i pośrednie

DAB, DSR,

LD, VCD,

VHS, S-VHS, VHS-C, S-VHS-C, Video8, Video Hi8, Betamax, VIdeo2000.

To tak na szybko, z głowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony CDP-557ESD -> Inakustik Monitor Lemnos ->; Sony HAP-Z1ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-E80ES -> Inakustik Excellence -> Sony TA-N55ES/N80ES (bi-amp) -> Kimber Kable 8TC -> Jbl TL260.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.