Jump to content
IGNORED

Lampa 6S33S-W jaka wartość mA?


Cyberbob
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Posiadam od niedawna wzmacniacz lampowy, są to dwa monobloki "Single Ended" na lampach: 6S33S-W (diabełki) i 6n6p. Wzmacniacz posiada możliwość sprawdzenia, wyświetlenia napięcia "V" na obu monoblokach i regulacji natężenia "mA" za pomocą potencjometra nastawnego. Moje pytanie brzmi jaką ustawić wartość natężenia "mA" na każdym z monobloków tak aby lampa grała optymalnie - pełnią swoich możliwości? Po jakim czasie od włączenia dokonać regulacji i w jaki sposób np. przy maksymalnym wyciszeniu? Obecnie mam ustawione natężenie na każdym z monobloków 150 mA po 1h pracy. Dodam tylko, że wartość napięcia na każdym z monobloków mam średnio ok. 172-174V. Moje kolumny to Pionner HPM-40 8-Ohm. Bardzo proszę o pomoc forumowiczów w tej kwestii.

Edited by Cyberbob
Link to comment
Share on other sites

Guest piotrektychy

(Konto usunięte)

Byłbym ostrożny z jakąkolwiek regulacją gdyż wzmacniacz może pracować w trybie pojedynczej triody i wtedy takie parametry są ok. Spotykałem już takie rozwiązania, podobno 6C33C gra lepiej jako pojedyncza trioda. Jaka jest moc wyjściowa wzmacniacza ?

Link to comment
Share on other sites

Guest piotrektychy

(Konto usunięte)

Aby uzyskać 18W na kanał lampy muszą pracować mocą ok 54-55W. Maksymalna moc lampy to 60W czyli jest to dosyć mocno wyżyłowane. Ze znanych konstrukcji pracujących na takich parametrach przychodzi mi do głowy Lamm (175V, 310mA) . Konstrukcje na 6C33C posiadają zazwyczaj moc 12-15W i pracują przy mocy lampy 40-46W, napięciach ok 180-200V i prądzie 180-220mA . Trudno powiedzieć dlaczego Twoje monobloki mają ustawione takie parametry, do głowy przychodzą mi dwie możliwości: czytałem, że najlepsze brzmienie lampa ma przy zasilaniu ok 180-200V i niskim prądzie 140-155mA, druga to słabe transformatory zasilające, gdzie duży prąd powoduje znaczne spadki napięcia. Spróbuj zwiększyć prąd do ok 180mA i sprawdź czy jest spadek napięcia i jak duży. Sprawdź też czy transformatory zasilające nie grzeją się zbyt mocno. Moim zdaniem możesz zwiększać stopniowo prąd tak aby maksymalnie napięcie spadło do ok 160V. Zwiększanie prądu może doprowadzić do przegrzanie uzwojenia transformatora i jego spalenia. Czy Twoje wzmacniacze to konstrukcja fabryczna czy amatorska ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam wszystkich, pojawiam się wśród kolegów po raz pierwszy.

Temat właściwie nie nowy ale może jeszcze aktualny. Dla prądu anodowego 150 mA i napięcia 172-174V moc admisyjną a właściwie spoczynkowa wynosi niecałe 26W. Dla tych parametrów nie jest możliwe osiągnięcie mocy wyjściowej 36W. Z tego co wiem to producent wzmacniaczy CULM dla 6S33S prąd spoczynkowy ustawiał na 180mA.

Jeżeli temat nadal jest aktualny to odpisz, może uda mi się pomóc. Mogę wykreślić charakterystykę roboczą stopnia końcowego ale proponuję wcześniej ustawić prąd na 180mA i odczytać napięcie anodowe. Potrzebna będzie też impedancja dopasowania transformatora głośnikowego (chyba 600 Ohm).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.