Skocz do zawartości
IGNORED

Dwa subwoofery w kinie domowym


Nordock

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zgromadzonych :)

Takie szybciutkie pytanko do osób, które korzystają z dwóch subwooferów w pomieszczeniu. Jakiś czas temu zmieniłem Jamo SUB 210 na Klipsch R-112SW i oczywiście jestem z niego zadowolony ale od wczoraj próbuję odpowiednio ustawić te 2 subwoofery razem i nie wychodzi mi to zbyt dobrze, mam oczywiście wiele wersji dlaczego to może nie działać prawidłowo ale może ktoś doradzi, bo może coś robię nie tak jak trzeba albo po prostu nie mam warunków do dwóch subwooferów.

 

Otóż pokój ma - uwaga, nie śmiać się! - niecałe 8m2 (3.60 x 2.20). Tak wiem... pomieszczenie małe ale z hobby nie zrezygnuję :)

Do rzeczy... Od wczoraj zainteresowałem się zastosowaniem drugiego suba w pomieszczeniu i wiem o tym, że powinny być takie same no ale cóż zrobić, nie mam tyle funduszy żeby kupić drugiego R-112SW żeby tylko sprawdzić czy będzie to ładnie grać w tym małym pomieszczeniu czy nie więc muszę zadowolić się jednym Jamo Sub210. Chodzi mi w zasadzie tylko o to czy rzeczywiście w tam małym pomieszczeniu da radę zastosować 2 suby. Jeżeli tak to wtedy będę się zastanawiał nad kupnem drugiego klipscha. Oczywiście mocy mam z zapasem ale nie o to chodzi, na zejściu mi zależy oraz na tym żeby w całym pomieszczeniu jakoś tak równomiernie ten bass się rozchodził, bo używając mikrofonu kalibracyjnego odnotowałem jakieś 15db różnicy przy częstotliwościach rezonansowych pomieszczenia....

Znalazłem w "internetach" kilka rekomendacji odnośnie rozstawienia ich w pomieszczeniu i skorzystałem z ustawienia 1/4 długości ściany. Proszę wyobrazić sobie pokój w kształcie prostokąta - wyżej podałem wymiary - i na dłuższej ścianie jest front kina domowego.

 

No i nie gra to tak jak powinno według mnie... Faza na 0 oba suby, głośność prawidłowa, odcięcie w ampli (Onkyo TX-SR 608) na 80hz.

Fakt, że ciśnienie się zwiększyło, ale nadal jak tylko przesunę się o jakieś 50cm to jest już zauważalna różnica z 10db...

Proszę o poradę, może fazy mam źle zgrane i po prostu nakładają się na siebie dalej wzmacniając amplitudę w narożnikach pomieszczenia i wygaszając na środku... Albo po prostu pokój już nie potrafi znieść dwóch subwooferów?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w "internetach" kilka rekomendacji odnośnie rozstawienia ich w pomieszczeniu i skorzystałem z ustawienia 1/4 długości ściany.

1/4 ściany podbija bas i to sprzyja takiemu zjawisku, iż w niektórych miejscach słyszysz go dużo głośniej. Szerokość ściany masz 3,60 - może uda się ustawić subwoofery nieco szerzej? Albo węziej - tak czy inaczej warto to zmienić. Na 1/4 ściany można ustawiać monitorki gdy mają za mało basu, natomiast subwooferów - zwłaszcza dwóch w małym pomieszczeniu, już raczej nie potrzebujesz dodatkowo wzmacniać. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem ale nie chodzi mi o wzmacnianie bo z samego Klipsch R-112Sw mam 300W mocy ciągłej także jak na taki metraż jest dobrze. Rzecz w tym, że przy jednym subie mam ok 15-19db różnicy przy częstotliwościach rezonansowych pomieszczenia. A jak dołożyłem drugi sub to 30db różnicy kiedy są w tej samej fazie. W Jamo SUB210 przed kilkoma minutami zmieniłem fazę na ok. 120 i udało mi się uzyskać różnicę max 7db.

Zastanawiam się też na tym czy jakbym miał drugi subwoofer z płynną regulacją fazy to czy udałoby mi się uzyskać jeszcze lepszy wynik bo Klipsch R-112SW niestety nie ma płynnej tylko 0/180.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich korzystaj ustawień (załącznik). Zawsze naprzeciwlegle... Masz małe pomieszczenie (dudnienia i tzw. braku oddechu się nie pozbędziesz z dwoma subami na tym metrażu), poeksperymentuj może przypadnie Tobie do gustu granie tylko z Klipsch... ten Jamo to jak sub do PC ... dla początkujących i konstrukcja łatwo wpadająca w własny rezonans przy głośniejszym odsłuchu, zmniejsz na nim odcięcie do 60 - 70, a w ampli na 120... Klipsch na LFE. Głośność subów to także klucz do ich odpowiedniego dopasowania (zawsze lepiej mniej niż za dużo).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem ale nie chodzi mi o wzmacnianie bo z samego Klipsch R-112Sw mam 300W mocy ciągłej także jak na taki metraż jest dobrze.

Właśnie dlatego, iż masz zapas mocy na subwooferach, dodatkowe wzmacnianie ich ustawieniem na 1/4 długości ściany potrafi zaszkodzić, bo wtedy na liniach 1/4, 1/2 jest znacznie głośniej, czego starasz się pozbyć. Unikałbym zatem linii parzystych oraz ustawiania subów w rogach pomieszczenia (jeszcze raz: bo linie parzyste wzmacniają bas, jednocześnie powodując, iż będzie on cichszy pomiędzy tymi liniami). Dodatkowo nie wiem, na ile daleko od ścian da się je odsunąć, od ściany do ściany 2,2m to nie za dużo, to już pozostaje zaakceptować, ale na szerokości można jeszcze zyskać. Spróbuj ustawienia na 1/5 szerokości ściany - przy 3,6m powinno być swobodnie daleko od rogów pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz dwa suby Jamo i Klipsch?

One nigdy się nie zgrają bo mają inną dynamikę i prędkość grania.

Albo dwa te same albo jeden lepszy.

Subwoofery powinny stać przy kolumnach frontowych po bokach od nich. A te z kolei powinny być ustawione w odpowiednich miejscach w pomieszczeniu.

"3. Unikajcie najgorszych położeń kolumn i słuchacza. W typowych pomieszczeniach istnieją miejsca szczególnie niekorzystne pod wzgledem akustycznym. Jak je znaleźć? Trudno to przewidzieć w pokojach o nieregularnych kształtach. W prostopadłościennych pokojach chodzi zwłaszcza o ustawienia w 1/2 lub w 1/4 wymiaru pomieszczenia. Reguła odnosi się tak samo do długości, szerokości jak i wysokości pokoju. Oczywiście od razu nasuwa się pytanie, co z typowym położeniem miejsca odsłuchu znajdującym się dokładnie w połowie szerokości pokoju. Bardzo często jest to kompromis, z którym po prostu trzeba się pogodzić i nie ma sensu nad tym ubolewać. Najgorsze miejsca można znaleźć w kilka minut używając zwykłej miary. Następnie należy dopilnować aby w tych miejscach nie znajdowała się ani głowa słuchacza, ani centra głośników basowych Waszych kolumn. Przykładowo w pokoju o długości 6 metrów nie należy ustawiać kolumn 1,5 metra od ściany przedniej, a miejsca odsłuchu 1,5 metra od ściany tylnej. Takie ustawienie spowoduje słyszalne pogorszenie jakości basu. Dopilnujcie aby zachować co najmniej kilkanaście centymetrów odległości od tych najgorszych miejsc." źrodło hifi.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Dwa suby sterowane tym samym sygnałem powodują likwidację (niewzbudzanie) modów nieparzystych pomieszczenia. W przeciętnym pomieszczeniu główny problem jest z 3 pierwszymi modami każdego z wymiarów, a zastosowanie dwóch subów eliminuje dwa z najbardziej uciążliwych. Ustawienie ich w 1/4 i 3/4 wymiaru dodatkowo likwiduje mod parzysty. Przy czterech subach eliminujemy mody długości wg tej samej zasady.

 

Zatem dwa suby w 1/4 i 3/4 szerokości pokoju eliminują trzy najbardziej uciążliwe mody szerokości pomieszczenia. To spowoduje, że każdy widz siedzący przed ekranem słyszy taki sam bas. Czy to ważne? Ogromnie - wystarczy zdać sobie sprawę, że przy jednym subie odchyłki w granicach 20cm od MLP sięgają czasami 30dB, co oznacza, że widz obok nie odczuwa praktycznie żadnych efektów LFE.

 

 

 

900x900px-LL-32b9aeb4_SelectiveModeCancellation.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
mają inną dynamikę i prędkość grania. Albo dwa te same albo jeden lepszy. Subwoofery powinny stać przy kolumnach frontowych po bokach od nich.

 

Porady z hifi.pl dotyczą odsłuchu stereo i nie mają kompletnie żadnego zastosowania do teorii multisubów. A jak czytam o "prędkości grania" to utwierdzam się w przekonaniu, że kolega jednak nie wie, co pisze.

 

Suby powinny być takie same ze względu na wydajność mocową, zniekształcenia fazowe, dostępne pasmo i SPL. Ale nawet jeżeli suby są różne to z pewnością ograniczone benefity z zastosowania dwóch i tak przewyższają systemy z jednym, choćby i lepszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale nawet jeżeli suby są różne to z pewnością ograniczone benefity z zastosowania dwóch i tak przewyższają systemy z jednym, choćby i lepszym.

 

Dokładnie; jak jest mozliwosc to powinno stosować sie 2 suby, odpowiedz jest bardziej liniowa i ewentualna 'lokalizacja' źrodła niskich niemożliwa.

Ciekawy jestem efektu dla ustawienia 2 sub'ow w 1/4 po szerokości i 1/4 długości na frontowej ścianie i drugi sub na tylniej ścianie 1/4 dla szerokości i długości?

Na pewno ustawienie bardzo niepraktyczne bo suby 'wychodza' na pomieszczenie, ale ciekaw jest solniczego zysku....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, mam obecnie ustawione w 1/4 oraz 3/4 pomieszczenia, z lewej Klipsch R-112SW a z prawej Jamo SUB210. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że Jamo jest kiepski i zbyt dużego ciśnienia nie wytwarza przy niskim zejściu no ale tak na prawdę poniżej częstotliwości rezonansowej pomieszczenia (dla 3.60m jest to 47hz a dla 2.20 78hz) nie ma już zjawiska fali stojącej także tak na prawdę potrzebuję skorygować mniej więcej pasmo od 45hz do 100hz bo to jest najbardziej uciążliwe.

 

Wracając do ustawień, to rzeczywiście, u mnie 30db różnicy było już słyszalne jakieś 20cm od środka pomieszczenia kiedy fazy w obu subwooferach były ustawione na 0 i 0. Niestety Klipsch nie ma płynnej regulacji a Jamo już ma i po ustawieniu fazy na ok. 110-120 stopni udało mi się uzyskać różnicę pomiędzy narożnikami a "obszarem" dla 3 widzów ok. 7db (oczywiście przy 47hz, nie miałem czasu na dokładniejsze sprawdzanie) czyli jest lepiej o 23db. Pobawię się z różnymi ustawieniami i wykonam pomiary, oczywiście amatorskie, profesjonalnego sprzętu nie mam i wiedzy też profesjonalnej brak... Ale to co mogę to zrobię i zobaczymy jak to wyszło, póki co jest znacznie lepiej niż było.

 

Magog - czyli stosując 2 suby "likwiduję" mody szerokości pomieszczenia tak? Przy 4 likwiduję dodatkowo mody długości, dobrze rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
Ciekawy jestem efektu dla ustawienia 2 sub'ow w 1/4 po szerokości i 1/4 długości na frontowej ścianie i drugi sub na tylniej ścianie 1/4 dla szerokości i długości?

 

AFAIU, w takim ustawieniu widzowie muszą siedzieć jeden za drugim, żeby cieszyć się wyrównanym basem :-))

 

Przy 4 likwiduję dodatkowo mody długości, dobrze rozumiem?

 

Działają tu dokładnie te same zasady, jak przy likwidowaniu wpływu modów szerokości. Ale uwaga, jeżeli suby nie są w identycznej odległości od widza, wymagana jest oddzielna kalibracja z użyciem zewnętrznego procesora DSP. Autokalibracja w amplitunerze nie poradzi sobie z tą konfiguracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magog - Dobrze wiedzieć na przyszłość. Niestety w obecnym pomieszczeniu dwa subwoofery to jest max, więcej już nie zmieszczę :)

Troszkę pobawiłem się głośnością i fazą i udało mi się w paśmie mniej więcej od 40hz do 80hz uzyskać maksymalną różnicę ok. 3db więcej już nie badałem bo troszkę się schodzi. I tak jest znacznie lepiej niż było.

 

Dariusz964 - proszę przeczytaj poprzednie posty w tym wątku. Jaki metraż by nie był z dwoma jest lepiej niż z jednym. Jest zdecydowanie duża różnica pomiędzy tym jak jest z dwoma suwooferami a z jednym. Oczywiście na plus, w zakresie gdzie miałem różnicę 15db mam teraz różnicę 1-3db także jak ok :)

 

Jak będę miał chwilę czasu zrobię odpowiednie pomiary (amatorskie, nie jestem profesjonalistą niestety) i wrzucę do tego wątku, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Dzięki za pomoc, myślę, że na razie wszystko już wiem. Będę jeszcze pisać w wolnej chwili.

Pozdrawiam :)

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też mnie to zastanowiło. Bo różnice w szybkości ataku basu między urządzeniami dla ucha oraz dla klatki piersiowej/siedzenia są oczywiste, i trochę to zabrzmiało, jakby dla nauki nie. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem efektu dla ustawienia 2 sub'ow w 1/4 po szerokości i 1/4 długości na frontowej ścianie i drugi sub na tylniej ścianie 1/4 dla szerokości i długości?

 

AFAIU, w takim ustawieniu widzowie muszą siedzieć jeden za drugim, żeby cieszyć się wyrównanym basem :-))

 

zle sie wyrazilem; chodzilo mi o ustawienie dla systmu 1/4 parametru scian: szerokosc i dlugosci (wysokosc pomijam-awykonale w domowych warunkach), dla 2 sub'ow, ale po przekatnej pomieszczenia: np. sub#1- prawy front; sub#2- lewy tyl.

To ustawienie nie jest praktyczne ze wzgledu na odsuniecie sub'ow od scian (dla pokoju 5x4m sub#1 musialby stac odpowiednio 1,25 i 1m od scian- wartosci pobiezne, bo mozna policzyc wg modow dl/szer i interpolowac przyblizone ustawienie dla 2 axis), ale wg mnie powinno dac to ustawienie mozliwie plaska charakterystyke, Ustawienie na scianie lub w rogu daje duze podbicia i wzbudzenia szczegolnie w pokojach nieadoptowanych.

Musze to ustawienie przeliczyc i przetestowac:))

 

Oczywiscie idealem byloby poszukanie kazdej pozycji suba z pomiarami,ale tutaj moze byc ich do 'n'.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ustawie po przekątnej, u mnie nie zdało egzaminu. Lepiej dwa z przodu lub dwa z tyłu. Lub z przodu i z tyłu ale na środku ściany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
Lub z przodu i z tyłu ale na środku ściany

 

To zdecydowanie najlepsze ustawienie dla dwóch subów pod warunkiem zastosowania DSP i opóźnienia tylnego suba. Ma jeszcze dodatkową korzyść w postaci eliminacji LBIR. Pozostają tylko "górki" od modów, które stosunkowo łatwo zniwelować w PEQ DSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa suby z jednego wyjścia amplitunera lub nawet dwóch ale symetrycznych wyjść bez oddzielnych rególacji to najczęściej więcej złego niż dobrego zrobią. Prościej jest zastosować tani minidsp 2x4, rozdzielić sygnał na 2 suby. Następnie wyliczyć opóźnienie dla bliższego suba i wyrównać podbicia przy danych częstotliwosciach. Można nawet prościej, bo korzystając z REW można wgrać od razu filtry do takiego minidsp 2x4. Bawić się i sprawdzać wyniki zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.