Skocz do zawartości
IGNORED

Wytrzymałość sprzętu audio


piotkrak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakładam taki ogólny temat o wytrzymałości sprzętu audio.

Mnie interesuje taki przypadek:

Używany wzmacniacz tranzystorowy lub amplituner jest odstawiony do szafki w warunkach domowych, nie jest podłączony do gniazdka bo to sprzęt zapasowy i nie chcemy się go pozbywać.

Jak długo może leżeć w takim stanie i jak to wpływa na jego kondycję?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie nie da sie odpowiedziec, po prostu nie ma zadnej reguly ile taki sprzet moze lezec ale mysle ze kilka(nascie) lat powinien wytrzymac/

Po dlugim okresie lezakowania lepiej odpalic go wtedy na variac-u i powoli podnosic napiecie do 230V oraz dac mu sie uformowac przez kilka godzin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie czy takie odpalenie raz na miesiąc coś pomaga czy lepiej tak nie robić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie czy takie odpalenie raz na miesiąc coś pomaga czy lepiej tak nie robić ?

Nie zaszkodzi , a nawet jest wskazane :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

                                 Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzet powinien byc uruchomiony mysle ok raz na tydzien, jak go pstrykniesz codziennie na minute to tez zle nie bedzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najaudiofilniej będzie cały czas go trzymać pod napięciem ;-)

 

Mój at leżał w kartonie 4 lata, po włączeniu i naprawie działa normalnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co chowac do szafy? Lepiej podlaczyc w innym pomieszczeniu i posluchac od czasu do czasu dla odmiany czegos innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dawnych czasów i informacji nt lamp błyskowych wynikało, że lampa nie powinna leżeć całkiem nieużywana ze względu na kondensatory. Zalecało się raz na jakiś czas naładować i pozostawić w tym stanie. Jakby inne czasy i de facto nie wiem czy nie mit, ale można by raz na jakiś czas włączyć i pograć, niech się trochę spolaryzują elektrolity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja o coś zapytam.

Myślę właśnie nad zmianą wzmacniacza i kusi mnie lampa. Niestety mam w głowie mój jedyny dotychczas kontakt z lampą. Słuchana na niskim poziomie głośności, około 40min. Po tym czasie jedna z lamp zaświeciła mocniej, na kolumnie pojawił się lekki trzask. Całość została szybko wyłączona. Później dowiedziałem się że spalił się bezpiecznik. Nie wnikam i nie nie znam przyczyn, elektronikiem nie jestem ale trochę mnie to zraziło do lamp. Jakie są wasze doświadczenia? Czy lampa to większe ryzyko awarii niż tranzystor?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uruchamiać sprzęt. Spotkałem się już w takim przypadku z zaschnietymi kondensatorami.

Godzina tygodniowo 2 godziny raz na dwa tygodnie jednak wskazane.

Jak rzadziej to znaczy że ci i tak nie potrzebny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Zgadzam się z przedmówcami, że uruchomienie od czasu do czasu pozwoli uchronić kondensatory przed wyschnięciem.

 

Jeśli mówimy czysto teoretycznie o bardzo długich okresach przechowywania to należało by zapewnić suche i czyste miejsce takiemu sprzętowi. Może się okazać, że jeśli chcielibyśmy przechować sprzęt dla prawnuka to korzystniejsze było by go wcale nie uruchamiać, aby uniknąć uszkodzeń z tym związanych, natomiast za sto lat wymienić wszelkie kondensatory, które i tak tyle nie wytrzymają.

 

Wracając do rzeczywistości.

Używam na co dzień urządzeń audio wyprodukowanych w latach pięćdziesiątych, które były w sposób normalny eksploatowane przez ostatnie sześćdziesiąt lat lub miały po kilkanaście lat przerwy i mają wymienione najwyżej po kilka drobnych części, więc nie należy szczególnie demonizować wpływu czasu na sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że mam sprawny magnetowid VHS Sony SLV - E780 z 1997 r. + sporą kolekcję nagranych kaset. Szkoda mi wyrzucić ( z sentymentu, nagrań rodzinnych) więc stoi to, od 10 lat bardzo rzadko używane, podłączone do TV i przez cały czas w standby. Aby uchronić mechanikę przed "zastaniem" kaseta jest zawsze w środku !!! ( mechanizm jest naciągnięty i w gotowości) i tylko od czasu do czasu - specjalnie tego nie pilnuję - włączam prżewijanie całej taśmy do przodu i do tyłu. VHS mimo swojego wieku działa jak w latach swojej świetności :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

                                 Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w temacie to -

- zależy od warunków środowiskowych, wpływu współużytkowników, zwierząt domowych, zwłaszcza kotów i tego, co ma sierść

- wahań napięcia zasilania energetycznego.

- kurzu.

Najbardziej od materiału z którego wykonano komponenty toru i od zapasu energetycznego ( zakładanego w fazie projektu przez konstruktora między poziomem nominalnym a awaryjnym).

Kiedyś ten zapas projektowy dla elektro konsumenckiego, nie profesjonalnego liczono tak, aby moc nominalna wynosiła 50 % zniszczeniowej. Dla pro audio założenie miało jeszcze większy zapas.

Później zbliżono te wartości tzn. szczytową (jeszcze nie zniszczeniową) bliżej nominalnej użytkowej i od tego czasu przy scalakach wcześniej sprzęty się sypią.

Przy impulsowych zasilaniach typu D to już trochę loteria :)

 

Soczewki w odtwarzaczu CD (DCD 725) - około 10-15 lat bezawaryjnie tzn. nadal czytają dale wszystko.

Potem tylko < 70 minut.

 

Radiatory zasilania drajwerów w piecu - jeszcze krócej, do 10 lat bo są z blachy ( PMA 525 ) a nie lite. Mimo odkurzania za słabo odddawały ciepło i jakieś scalaki w bloku zasilacza spaliły się.

Dawno temu - już pozbyłem się go.

 

PS.

Najbardziej długowieczne o ile ktoś lubi dłubać w obudowach są paczki na przodach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odzew.

 

Właśnie się tak zastanawiam, staram się raz na dwa, trzy tygodnie włączyć mojego Audiolaba 8000A na kilka godzin, ale czy to mu wystarczy tego nie wiem i nie daje mi to spokoju.

Szkoda mi się pozbywać tego wzmacniacza bo dobrze gra i ma to coś w swoim charakterze, że od pierwszego odsłuchu wywołuje u mnie uśmiech i tak już zostało, dlatego sprzedawać nie zamierzam :-)

a chciałbym utrzymać go jak najdłużej w dobrej kondycji.

 

Z magnetowidami i deckami kasetowymi to wiadomo jak było (jest) głównie mechaniczne sprawy więc trzeba dbać o kondycje przewijając od czasu do czasu kasetę (tylko ciężko o systematyczność) na szczęście tego już nie muszę robić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokup mu jakieś monitorki i postaw drugi zestaw w sypialni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wzmacniacz Accuphase z roku 1975 w pudełku od kolekcjonera ktory przeleżał w kartonie ponad 30 lat jest obecnie w stanie jak nowy, parametry na 100% włącznie z genialnym i regulowanym pre phono .

 

Elektronika na wysokiej klasy podzespołach pod warunkiem iż nie leży na nie ogrzewanym strychu lub wilgotnym garażu przetrwa nawet nie odpalana wieki . Dzisiejsza budżetówka potrafi nie dotrwać drogi do klienta , niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Ciekawe rzeczy tu piszecie.

Akurat w 2017 będę miał przymusową przerwę w użytkowaniu wzmaka około 12-18 miesięcy.

Z tego wychodzi,że raz w miesiącu muszę go na około 2 godziny odpalić? Mogę to zrobić bez podłączania głośników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Ciekawe rzeczy tu piszecie.

Akurat w 2017 będę miał przymusową przerwę w użytkowaniu wzmaka około 12-18 miesięcy.

Z tego wychodzi,że raz w miesiącu muszę go na około 2 godziny odpalić? Mogę to zrobić bez podłączania głośników?

 

Myślę, że chodzi o sam wzmacniacz. Głośniki nie są potrzebne. To jak przepalenie auta, odpalasz ale nie musisz nim jeździć:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wychodzi,że raz w miesiącu muszę go na około 2 godziny odpalić? Mogę to zrobić bez podłączania głośników?

Musisz nie musisz, Na pewno nie zaszkodzi a tylko pomoże.

Głośniki nie są potrzebne

Pod kątem zużycia nie. Ale jeśli kolumny długo stoją nie używane lub nie odsłuchiwane głośniej warto je co jakiś czas nagrzać.

Lata temu znajomy zrobił sylwestra na którym grały Klipsch F2, używane wcześniej ponad rok.

Przy odpaleniu na godzinie 11 zaczęły już trzeszczeć. Ściszyliśmy do 9 pograły 4 godziny i później można było już krecić do 12 bez przetorowań. Więc kolumny także czasem warto odpalić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej zależy od rozmieszczenia zasilania i wentylacji obudowy.

Teraz po prostu konstrukcje są coraz ciaśniejsze.

Wybór rynku wielkoseryjnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie.

Skoro sprzęt trzeba co jakiś czas odpalić, to co z Odtwarzaczami CD i wzmacniaczami, które niejednokrotnie leżą w salonach hi-fi na półkach i w magazynie po rok, czy dwa bez uruchomienia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rydz

(Konto usunięte)

Skoro sprzęt trzeba co jakiś czas odpalić, to co z Odtwarzaczami CD i wzmacniaczami, które niejednokrotnie leżą w salonach hi-fi na półkach i w magazynie po rok, czy dwa bez uruchomienia?

 

Słabo grają , dopóty dopóki się nie wygrzeją .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że dla nowego sprzętu i nawet tego demo w sklepie rok czy dwa leżenia na półce nie robi różnicy, ponieważ elementy wewnątrz są świeże, ale już przy 10-letnim i więcej sprzęcie ma już znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo grają , dopóty dopóki się nie wygrzeją .

Miałem kiedyś zestaw Exposure...przez kilka miesięcy nie był używany.Kiedy zechciałem po tym czasie posłuchać muzyki okazało się,że odtwarzacz przestał działać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś zestaw Exposure...przez kilka miesięcy nie był używany.Kiedy zechciałem po tym czasie posłuchać muzyki okazało się,że odtwarzacz przestał działać.

CD też mają swoje sterowniki :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się piotkrak nowy sprzęt nie jest tak narażony na "leżenie" jak stare klocki.

A swoją drogą jak wspomniał rydz, pożniej się go po prostu wygrzewa.

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli mogę z jednym pytankiem.

Jaka jest "żywotność" głośników przy normalnym użytkowaniu, bez katowania i bez trzymania w garażu?

 

Pytam ponieważ zastanawiam się nad kef reference 201, które pewnie mają już naście lat..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.